Προς το περιεχόμενο

Μεταναστευση στην Ιρλανδια (Δουβλίνο)


werewolf_hunter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις διακοπες μου γνωρισα 2 Ιρλανδεζες και αποτι μου είπαν έχουν καλούς μισθούς και ιατρική κάλυψη.  Από την άλλη όμως σαν την ζωή στην Ελλάδα δεν υπάρχει 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, greekbusters είπε

Στις διακοπες μου γνωρισα 2 Ιρλανδεζες και αποτι μου είπαν έχουν καλούς μισθούς και ιατρική κάλυψη.  Από την άλλη όμως σαν την ζωή στην Ελλάδα δεν υπάρχει 

Σωστο, πχ στις διακοπαρες στην Ελλαδα μπορει να γνωρισεις και 2 Ιρλανδεζες. Στις διακοπες στην Ιρλανδια το πολυ πολυ να γνωρισεις 2 Ελληνιδες.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Speculoos είπε

Είναι τελείως διαφορετική η ζωή και οι προτεραιότητες ως τουρίστας, ως φοιτητής, ως εργένης εργαζόμενος ή έχοντας οικογένεια. 

Για το αν είναι βαρετή η χώρα δεν μπορώ να απαντήσω σε δυο ή τρεις λέξεις, αντικειμενικά όμως ναι, είναι πανάκριβη. Δεν είναι μόνο το καθημερινό κόστος ζωής για τρόφιμα/διασκέδαση αλλά γενικά το κόστος σε νοίκι, ρεύμα, υγεία, ασφάλειες που δεν σου αφήνουν στην τσέπη τα λεφτά που θα φανταζόσουν ότι θα χες στην αρχή του μήνα.

 Είναι πάντως μακράν η πιο χαλαρή, φιλόξενη και ήρεμη με την καλή έννοια χώρα από αυτές που έχω ζήσει και κάτι που μόνιμα επιβεβαιώνουν όλοι οι ξένοι συνάδελφοι στο γραφείο. 

 

Αν συγκρίνεις Ιρλανδία με Βέλγιο ;  Το Βέλγιο είναι πιο φθηνό ;  Αλλά πιο χαοτικό, αφιλόξενο ;  Πάντως και οι δύο αυτές χώρες έχουν πολλούς μετανάστες.

15 ώρες πριν, Pantelwolf είπε

Γενικά, τα πράγματα έχουν αλλάξει τα τελευταία χρόνια, αν δεν είσαι ΙΤ θα έλεγα μην πατήσεις καν εδώ, αν επιμένεις, για να συντηρείς τον εαυτό σου και να μη φυτοζωείς μην έρθεις για κάτι <30Κ στο ελάχιστο (πάντα για ένα άτομο).

Και το βαρετή και πανάκριβη χώρα είναι πιο αντικειμενικό απ'όσο πιστεύεις.

 

Φίλε μου όλοι οι expats που έρχονται Ιρλανδία ξεκινούν με minimun 30k ?

Υπάρχει και το UK που οι επαρχιακές πόλεις είναι πολύ affordable αλλά σκεπάζει τα πάντα η σκιά του Brexit και το ότι 27 μήνες μετά από εκείνο το καταραμένο δημοψήφισμα ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ έχει ξεκαθαρίσει ΟΥΤΕ ΚΑΝ ποιοι θα είναι οι όροι της αποχώρησης, καλά για το ποια θα είναι η μελλοντική σχέση με την ΕΕ μάλλον θα κάνει καμιά 10ετία να αποφασιστεί με τους ρυθμούς που το πάνε.
 

Και όλη αυτή την ανησυχία δεν την εκφράζω λόγω των βλακειών που λέγονται τύπου "Θα διώξουν όλους τους μετανάστες από ΕΕ"  αλλά λόγω του ότι το Brexit θα έχει μεγάλες επιπτώσεις στην οικομία του ΗΒ, οπότε μια οικονομία που φθίνει δεν είναι ό,τι πιο ευοίωνο για έναν μετανάστη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Αν συγκρίνεις Ιρλανδία με Βέλγιο ;  Το Βέλγιο είναι πιο φθηνό ;  Αλλά πιο χαοτικό, αφιλόξενο ;  Πάντως και οι δύο αυτές χώρες έχουν πολλούς μετανάστες.

Eπιφυλάσσομαι να απαντήσω κάποια άλλη στιγμή σε αυτό.

34 λεπτά πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Φίλε μου όλοι οι expats που έρχονται Ιρλανδία ξεκινούν με minimun 30k ?

Αν κάποιος ανειδίκευτος αμείβεται απλά και μόνο με τον κατώτατο μισθό τότε μικτά θα πάρει περίπου 18500€, γύρω στα 1480€ καθαρά τον μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Eπιφυλάσσομαι να απαντήσω κάποια άλλη στιγμή σε αυτό.

Αν κάποιος ανειδίκευτος αμείβεται απλά και μόνο με τον κατώτατο μισθό τότε μικτά θα πάρει περίπου 18500€, γύρω στα 1480€ καθαρά τον μήνα.

Στην επαρχία σε shared apartment βγαίνει με αυτά.

Φαντάζομαι το άλλο έχει πολλή ανάλυση για να μην απαντάς τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greekbusters είπε

Στις διακοπες μου γνωρισα 2 Ιρλανδεζες και αποτι μου είπαν έχουν καλούς μισθούς και ιατρική κάλυψη.  Από την άλλη όμως σαν την ζωή στην Ελλάδα δεν υπάρχει 

Ποια ζωή βρε φίλε μου; σηκώθηκα στις 7 το πρωί, έτρεχα μέσα στην κίνηση ( όχι σήμερα γενικά μιλάω) να πάω τα παιδιά σχολείο, άφησα τα παιδιά και έτρεχα στην δουλειά με την ψυχή στο στόμα, έκανα 9 ώρες στην δουλειά και είπα να πάω σπίτι μου να ξεκουραστώ... Πέτυχα κίνηση πάνω από 40 λεπτά και τελικά έφτασα σπίτι τώρα πτώμα... 

Ποια ζωή στις 7 το απόγευμα; 

Ζωή θα είναι αν σχολας 1 το μεσημέρι πας σπίτι χαλαρώσεις και μετά βγεις την βόλτα σου χαλαρά χωρίς άγχος.. 

Ώραια ζωή στην Ελλάδα με ελεύθερες 3-4 ώρες στο 24ωρο. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vairass είπε

Ποια ζωή βρε φίλε μου; σηκώθηκα στις 7 το πρωί, έτρεχα μέσα στην κίνηση ( όχι σήμερα γενικά μιλάω) να πάω τα παιδιά σχολείο, άφησα τα παιδιά και έτρεχα στην δουλειά με την ψυχή στο στόμα, έκανα 9 ώρες στην δουλειά και είπα να πάω σπίτι μου να ξεκουραστώ... Πέτυχα κίνηση πάνω από 40 λεπτά και τελικά έφτασα σπίτι τώρα πτώμα... 

Ποια ζωή στις 7 το απόγευμα; 

Ζωή θα είναι αν σχολας 1 το μεσημέρι πας σπίτι χαλαρώσεις και μετά βγεις την βόλτα σου χαλαρά χωρίς άγχος.. 

Ώραια ζωή στην Ελλάδα με ελεύθερες 3-4 ώρες στο 24ωρο. 

Καλά δεν έχουμε και όλοι παιδιά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, Speculoos said:

...αντικειμενικά όμως ναι, είναι πανάκριβη. Δεν είναι μόνο το καθημερινό κόστος ζωής για τρόφιμα/διασκέδαση αλλά γενικά το κόστος σε νοίκι, ρεύμα, υγεία, ασφάλειες που δεν σου αφήνουν στην τσέπη τα λεφτά που θα φανταζόσουν ότι θα χες στην αρχή του μήνα

Δε μπορώ να συμφωνήσω σε αυτό.

Τρόφιμα, παίρνουμε σχεδόν τα πάντα βιολογικά και δίνουμε ένα 15% παραπάνω από Ελλάδα.

Νοίκι, σαφώς.

Ρεύμα; Λιγότερα από Ελλάδα. Αέριο; Επίσης.

Internet, σταθερό, κινητό; Όλα μαζί τα ίδια περίπου κι έχω 100Mbit/20Mbit.

Υγεία ναι, αλλά παρέχονται πολλά περισσότερα από νοσοκομεία αν χρειαστείς και δεν παίζουν φακελλάκια.

Ασφάλεια ζωής, τα ίδια με Ελλάδα.

Ασφάλεια αυτοκινήτου, τα διπλάσια αν και μπορεί να φτάσεις και 4.000€ το χρόνο, ανάλογα την περίπτωση. Είναι μελανό σημείο.

Ασφάλεια μηχανής; Τα διπλά από Ελλάδα, αλλά έχω ΚΑΙ μεικτή ΚΑΙ κλοπής. Στην Ελλάδα, άμα τους ρωτήσεις, θα γελάσουν.

Ποτό, φαγητό έξω, βόλτες, σινεμά, πάρκα, ανάλογα. Άλλα ακριβότερα, άλλα φθηνότερα. Καφές, φθηνότερος.

Bottom line, εδώ με οικογένεια και ενοίκιο 1750€ (για μονοκατοικία με 3 κρεβατοκάμαρες) βάζω λεφτά στην άκρη κάνοντας κάθε χρόνο διακοπές στο εξωτερικό. Πριν φύγω από Ελλάδα, έτρωγα τα έτοιμα.

Επεξ/σία από Zaytsev
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Zaytsev είπε

Δε μπορώ να συμφωνήσω σε αυτό.

Τρόφιμα, παίρνουμε σχεδόν τα πάντα βιολογικά και δίνουμε ένα 15% παραπάνω από Ελλάδα.

Νοίκι, σαφώς.

Ρεύμα; Λιγότερα από Ελλάδα. Αέριο; Επίσης.

Internet, σταθερό, κινητό; Όλα μαζί τα ίδια περίπου κι έχω 100Mbit/20Mbit.

Υγεία ναι, αλλά παρέχονται πολλά περισσότερα από νοσοκομεία αν χρειαστείς και δεν παίζουν φακελλάκια.

Ασφάλεια ζωής, τα ίδια με Ελλάδα.

 Ασφάλεια αυτοκινήτου, τα διπλάσια αν και μπορεί να φτάσεις και 4.000€ το χρόνο, ανάλογα την περίπτωση. Είναι μελανό σημείο.

 Ασφάλεια μηχανής; Τα διπλά από Ελλάδα, αλλά έχω ΚΑΙ μεικτή ΚΑΙ κλοπής. Στην Ελλάδα, άμα τους ρωτήσεις, θα γελάσουν.

Ποτό, φαγητό έξω, βόλτες, σινεμά, πάρκα, ανάλογα. Άλλα ακριβότερα, άλλα φθηνότερα. Καφές, φθηνότερος.

Bottom line, εδώ με οικογένεια και ενοίκιο 1750€ (για μονοκατοικία με 3 κρεβατοκάμαρες) βάζω λεφτά στην άκρη κάνοντας κάθε χρόνο διακοπές στο εξωτερικό. Πριν φύγω από Ελλάδα, έτρωγα τα έτοιμα.

Δε γνωρίζω την κατάσταση στην Ελλάδα προσωπικά πέρα από εμπειρίες φίλων και συγγενών. Μπορώ να συγκρίνω όμως το κόστος ζωής με χώρες στις οποίες έχω περάσει, κυρίως Βέλγιο φυσικά αλλά και Ολλανδία/Γαλλία.

Στο υποθετικό σενάριο όπου κάποιος παίρνει 2500 ευρώ το μήνα μικτά σε Βρυξέλλες και Δουβλίνο, τότε ναι μεν στο Βέλγιο θα χει στο χέρι 1700€ και στην Ιρλανδία 2100€, αλλά:

Νοίκι τουλάχιστον και πολύ συντηρητικά 30-35% παραπάνω στο Δουβλίνο απ'ότι σε αντίστοιχη περιοχή των Βρυξελλών. 

Στα ψώνια μία η άλλη ανάλογα τις προτεραιότητες. Κρέας, ψωμί, γάλα, είδη καθαριότητας και πάνες/αναλώσιμα για παιδιά είναι φτηνότερα ως και 15% ή παραπάνω στην Ιρλανδία. Τυριά, λαχανικά/φρούτα ακόμα και τα βιολογικά είναι φτηνότερα στο Βέλγιο και με μεγαλύτερη ποικιλία. Τα ποτά λόγω του ιδιαίτερου φορολογικού καθεστώτος της Ιρλανδίας δεν τα βάζω στην εξίσωση, το ίδιο μπουκάλι κρασί που κάνει 4-4.5€ στο Βέλγιο το βρίσκω 9-10€ στο Δουβλίνο.

Σε λογαριασμούς στο ίντερνετ/τηλέφωνο προτιμώ Ιρλανδία όχι λόγω τιμής που είναι λίγο πιο ακριβή αλλά λόγω ταχύτητας (πληρώνω για 240Mbps δεν έχω δει ποτέ κάτω από 200), αξιοπιστίας και φυσικά εξυπηρέτησης πελατών που είναι άγνωστη έννοια γενικά στις Βρυξέλλες. Γκάζι/ηλεκτρικό όμως είναι πολύ φτηνότερα στο Βέλγιο.

Για την υγεία δεν γνωρίζω τι συμβαίνει σε άλλες χώρες αλλά το ότι στην Ιρλανδία πληρώνω στη VHI πάνω από 120€ το μήνα για να μου δικαιολογεί 2 επισκέψεις ετήσιες στον παθολόγο όταν στο Βέλγιο δίνω λιγότερα από 200€ το χρόνο και έχω 75-80% επιστροφή από όλες τις επισκέψεις σε γιατρούς ανεξαρτήτως ειδικότητας και δωρεάν νοσοκομειακή περίθαλψη το λες και διαφορά. 

Η διασκέδαση λόγω της τιμής του αλκόολ είναι αυτόματα ακριβότερη στην Ιρλανδία, το φαγητό έξω εξαρτάται. Αν όμως δεν τρως μόνο σε eddie rocket's και milano pizza τότε οι επιλογές είναι κατά τι φτηνότερες στις Βρυξέλλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Speculoos δε νομίζω ότι ισχύουν αυτά που γράφεις. Ειδικά στα ενοίκια, είναι φθηνότερο το Δουβλίνο από τις Βρυξέλλες

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Ireland&amp;country2=Belgium&amp;city1=Dublin&amp;city2=Brussels

 

Δε θα κάτσω να αναλύσω όσα γράφεις, παρά μόνο για την ασφάλεια ζωής:

Έδινα 2000€ το χρόνο στην Ελλάδα το 2010 για τη γυναίκα μου και δε δικαιολογούσε ΚΑΜΙΑ επίσκεψη σε γιατρό, παρά μόνο επίγοντα περιστατικά.

Για το Βέλγιο δε μπορώ να γνωρίζω, αλλά με ένα μόνο κομμάτι, δε μπορείς να συγκρίνεις. Το βασικό όμως είναι, πως την ασφάλεια την έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα εδώ, αφού τα περισσότερα καλύπτονται από το δημόσιο. Οπότε, δεν είναι άμεσα συγκρίσιμα.

 

btw το Milano είναι πανάκριβο και μέτριο. Υπάρχουν σημαντικά καλύτερα μαγαζιά με τα ίδια χρήματα.

Επεξ/σία από Zaytsev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/9/2018 στις 8:06 ΜΜ, Zaytsev είπε

@Speculoos δε νομίζω ότι ισχύουν αυτά που γράφεις. Ειδικά στα ενοίκια, είναι φθηνότερο το Δουβλίνο από τις Βρυξέλλες

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Ireland&amp;country2=Belgium&amp;city1=Dublin&amp;city2=Brussels

Δε θα κάτσω να αναλύσω όσα γράφεις, παρά μόνο για την ασφάλεια ζωής:

Έδινα 2000€ το χρόνο στην Ελλάδα το 2010 για τη γυναίκα μου και δε δικαιολογούσε ΚΑΜΙΑ επίσκεψη σε γιατρό, παρά μόνο επίγοντα περιστατικά.

Για το Βέλγιο δε μπορώ να γνωρίζω, αλλά με ένα μόνο κομμάτι, δε μπορείς να συγκρίνεις. Το βασικό όμως είναι, πως την ασφάλεια την έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα εδώ, αφού τα περισσότερα καλύπτονται από το δημόσιο. Οπότε, δεν είναι άμεσα συγκρίσιμα.

btw το Milano είναι πανάκριβο και μέτριο. Υπάρχουν σημαντικά καλύτερα μαγαζιά με τα ίδια χρήματα.

Θα χρησιμοποιήσω το numbeo πολύ επιδερμικά και όχι για πόλεις στις οποίες ζω/έχω ζήσει, αλλά ρε συ το λινκ που έβαλες στα λεγόμενά μου είναι. Φτηνότερα νοίκια (κατά πολύ) και λαχανικά στις Βρυξέλλες, φτηνότερο κρέας/γάλα/ψωμί στο Δουβλίνο. Τιμές αυτοκινήτων και παιδικών σταθμών δεν έπιασα καν στην ανάλυσή μου, στην Ιρλανδία είναι αρκετά ακριβότερα. Στον παιδικό να φανταστείς μας ζητούσαν σε κωμόπολη έξω από το Δουβλίνο πάνω 1000€ χωρίς τις πάνες, τη στιγμή που στις Βρυξέλλες η τιμή ήταν 620 ευρώ και υπήρχε μόνιμα παιδίατρος στον χώρο.

Αν είναι μάλιστα σωστοί οι υπολογισμοί του numbeo τότε λέει πως θες 4700€ το μήνα στο Δουβλίνο για να κάνεις τη ζωή που θα κανες με 3700€ στις Βρυξέλλες.

Σε ό,τι αφορά την υγειονομική περίθαλψη, στο Βέλγιο κάθε φορά που θα πάω στον GP, στο γυναικολόγο, στο δερματολόγο και στο μικροβιολογικό εργαστήριο, ξέρω ότι από τα 50€ που θα δώσω, θα έχω πίσω στην τσέπη μου μέσα σε ένα μήνα τα 38. Κι αυτό χωρίς να τρέχω σε νοσοκομεία αλλά με επισκέψεις σε ιδιωτικά ιατρεία. Στα χρόνια που είμαι στην Ιρλανδία δεν μου έχει δικαιολογήσει η VHI oύτε μια εξέταση αίματος.

Όπως και να χει αν θα πρεπε να διαλέξω χώρα για να ζήσω ίσως η μπίλια να καθόταν στην Ιρλανδία αλλά για τελείως μη αντικειμενικούς λόγους που έχει να κάνει κυρίως με την οικειότητα που μου βγάζει.

PS Δεν έχω φάει ποτέ στο Milano 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Speculoos said:

Στον παιδικό να φανταστείς μας ζητούσαν σε κωμόπολη έξω από το Δουβλίνο πάνω 1000€ χωρίς τις πάνες, τη στιγμή που στις Βρυξέλλες η τιμή ήταν 620 ευρώ και υπήρχε μόνιμα παιδίατρος στον χώρο.

Στο Galway δίναμε 600€ χωρίς τίποτα επιπλέον. Στο Δουβλίνο, στον Giraffe (franchise) δίναμε 1000€ με όλα και τώρα σε συνοικιακό, 750€.

8 minutes ago, Speculoos said:

Σε ό,τι αφορά την υγειονομική περίθαλψη, στο Βέλγιο κάθε φορά που θα πάω στον GP, στο γυναικολόγο, στο δερματολόγο και στο μικροβιολογικό εργαστήριο, ξέρω ότι από τα 50€ που θα δώσω, θα έχω πίσω στην τσέπη μου μέσα σε ένα μήνα τα 38. Κι αυτό χωρίς να τρέχω σε νοσοκομεία αλλά με επισκέψεις σε ιδιωτικά ιατρεία. Στα χρόνια που είμαι στην Ιρλανδία δεν μου έχει δικαιολογήσει η VHI oύτε μια εξέταση αίματος.

Η γυναίκα μου που έχει Irish Life, παίρνει σε κάθε επίσκεψη 30 από τα 50€ που δίνει σε ιδιωτικά ιατρεία. Σίγουρα η περίθαλψη δεν είναι το δυνατό σημείο της Ιρλανδίας, αλλά γενικά η Βόρεια Ευρώπη πάσχει σε σχέση με το ότι έχουμε συνηθίσει στην Ελλάδα. Εδώ τουλάχιστον το φακελλάκι είναι με απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Zaytsev είπε

 Σίγουρα η περίθαλψη δεν είναι το δυνατό σημείο της Ιρλανδίας, αλλά γενικά η Βόρεια Ευρώπη πάσχει σε σχέση με το ότι έχουμε συνηθίσει στην Ελλάδα. 

 

Σε ποιο σημείο πάσχει η Β Ευρώπη έναντι της Ελλάδας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Nikos Chatzoglou said:

Σε ποιο σημείο πάσχει η Β Ευρώπη έναντι της Ελλάδας ;

Σε αυτό που ετοιμάζονται να κάνουν τώρα κι εκεί.

Έχεις οικογενειακό ιατρό και όλα περνάνε από αυτόν. Αν δε δώσει παραπεμπτικό για νοσοκομείο ή εξετάσεις, είναι απίθανο να βρεις τρόπο να τις κάνεις ακόμα και ιδιωτικά.

Η γυναίκα μου έχει θρομβοφιλία και ούτε εδώ, αλλά ούτε και στην Ελλάδα, της έδωσαν να κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις για να πάρει αγωγή.

Στην Ελλάδα όμως, πήγε σε γνωστό γιατρό, "απαίτησε" να τις γράψει, πλήρωσΑ 300€ και τις κάναμε. Εδώ, το πιθανότερο να μην τις έκανε κανείς τη χάρη.

Εδώ γενικά, δεν είναι εύκολο επίσης να βρεις ειδικότητα. Πχ δερματολόγο, αιματολόγο, αλλεργιολόγο. Ελάχιστοι έχουν ιατρεία και είναι σε νοσοκομεία, δημόσια ή ιδιωτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α εννοείς στο σύστημα με το General Practioner που σε παραπέμπει στις ειδικότητες. Ναι οι περισσότερες χώρες της Ευρώπης το εφαρμόζουν αυτό (το Βέλγιο όχι).
Καλά και στην Ελλάδα γενικά ένα huge μπουρδέλο είναι το σύστημα υγείας, μόνο άμα πληρώσεις θα βρεις άκρη αλλά ας μην ανοίξουμε αυτή την πικρή κουβέντα.

 

Επεξ/σία από Nikos Chatzoglou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...