Προς το περιεχόμενο

Μεταναστευση στην Ιρλανδια (Δουβλίνο)


werewolf_hunter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, vairass said:

Ρε παιδιά 4700 ευρώ για να ζήσεις ; 

Πόσα πρέπει να βγάζεις δηλαδή; 

Και ο παιδικός στα 1000 ευρώ πολλά μου φαίνονται. 

Σου φαίνονται πολλά, αλλά μιλάμε για οικογένεια με παιδί/ά. Από τη στιγμή που υπάρχει ανάπτυξη, υπάρχουν και υψηλές αμοιβές και παράλληλα υψηλό κόστος ζωής.

Αν η σερβιτόρα παίρνει 1800€ καθαρά, προφανώς το πιάτο δε θα έχει 3-8€ που έχει στην Ελλάδα σε ένα ταβερνάκι με μισθό 400€.

Όμως, αυτό που έχω γράψει παλαιότερα είναι, ότι θέλεις ένα απόλυτο νούμερο υψηλό.

Δηλαδή...

Θεωρητικά, αποταμιεύεις το 5-10-20% του μισθού σου για διακοπές, υγεία, gadgets, υπολογιστές, κλπ.

Στην Ελλάδα το 20% θα είναι από 80€ (αν ποτέ καταφέρεις να αποθηκεύσεις τόσο με 400€) μέχρι 400€ αν κάποιος παίρνει 2000€ καθαρά. Τέλος του χρόνου κι αν δεν έχεις ξοδέψει τίποτα, θα έχεις πχ 4800€ για ότι χρειαστείς και ίσως να μείνουν στην άκρη να υπάρχουν.

Εδώ, αντίστοιχα θα είναι 360€ με 1200€ το μήνα, άρα 4300€ με 14.500€. Βλέπεις τη διαφορά; Γιατί εκτός από την υγεία, που δε μου απαγορεύει κανείς να έρθω Ελλάδα να κάνω τις εξετάσεις μου αν θέλω, ΟΛΑ τα άλλα, έχουν ίδιες τιμές. Αεροπορικά εισιτήρια, ξενοδοχεία, τηλεόραση, VGA, κινητό, αυτοκίνητο...

Η διαφορά στην αγοραστική δύναμη είναι τεράστια.

(μην μπούμε σε λεπτομέρειες για τους υπολογισμούς, τα νούμερα είναι ενδεικτικά)

Επεξ/σία από Zaytsev
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zaytsev είπε

Αν η σερβιτόρα παίρνει 1800€ καθαρά, προφανώς το πιάτο δε θα έχει 3-8€ που έχει στην Ελλάδα σε ένα ταβερνάκι με μισθό 400.

 Όμως, αυτό που έχω γράψει παλαιότερα είναι, ότι θέλεις ένα απόλυτο νούμερο υψηλό.

Συμφωνώ. Αυτή τη συζήτηση ακριβώς την είχα κάνει παλιότερα δε θυμάμαι με ποιον και διαφωνούσαμε γύρω από αυτό. Ένας, όχι μοναδικός, από τους παράγοντες που μετράνε στην ολική ποιότητα ζωής είναι πόσα λεφτά θα σου μένουν στην άκρη στο τέλος κάθε μήνα.

Μια ένσταση μόνο στο μισθό της σερβιτόρας. Από γνωριμίες τόσο με σερβιτόρες/ους όσο και με hr καθώς και με άτομα που δουλεύουν ταμίες/γενικά καθήκοντα σε Tesco και Dealz το νούμερο αυτό είναι τρομερά σπάνιο. Συνήθως για full time σε αυτές τις κατηγορίες περιμένεις μισθούς 1450-1650€. Αντικειμενικά, πώς είναι η ζωή για μια ας πουμε τριμελή/τετραμελή οικογένεια με μηνιαίο εισόδημα 3500€; Σίγουρα όχι τόσο λαρτζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, Speculoos said:

Μια ένσταση μόνο στο μισθό της σερβιτόρας. Από γνωριμίες τόσο με σερβιτόρες/ους όσο και με hr καθώς και με άτομα που δουλεύουν ταμίες/γενικά καθήκοντα σε Tesco και Dealz το νούμερο αυτό είναι τρομερά σπάνιο. Συνήθως για full time σε αυτές τις κατηγορίες περιμένεις μισθούς 1450-1650€. Αντικειμενικά, πώς είναι η ζωή για μια ας πουμε τριμελή/τετραμελή οικογένεια με μηνιαίο εισόδημα 3500€; Σίγουρα όχι τόσο λαρτζ.

Ταμίας είναι από τους πιό χαμηλόμισθους. Προσωπικό σε delivery/food chain, το ίδιο. Αναφέρομαι περισσότερο σε σερβιτόρα σε Pub, ως αντιστοίχιση με το ταβερνάκι, που έχουν και κάποια tips.

Πάντως, μια οικογένεια 3-4 άτομα με 3500€ θα δυσκολευτεί αρκετά. Το πιθανότερο να μείνει σε μέτρια περιοχή και μακρυά από το κέντρο. Για να παίρνουν 3500€ όμως, μιλάμε 2 γονείς που είναι και οι δύο στον κατώτερο μισθό σχεδόν. Δε νομίζω ότι υπάρχει χώρα που να παίρνουν τόσα λίγα και να ζουν άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Zaytsev είπε

Σου φαίνονται πολλά, αλλά μιλάμε για οικογένεια με παιδί/ά. Από τη στιγμή που υπάρχει ανάπτυξη, υπάρχουν και υψηλές αμοιβές και παράλληλα υψηλό κόστος ζωής.

Αν η σερβιτόρα παίρνει 1800€ καθαρά, προφανώς το πιάτο δε θα έχει 3-8€ που έχει στην Ελλάδα σε ένα ταβερνάκι με μισθό 400€.

Όμως, αυτό που έχω γράψει παλαιότερα είναι, ότι θέλεις ένα απόλυτο νούμερο υψηλό.

Δηλαδή...

Θεωρητικά, αποταμιεύεις το 5-10-20% του μισθού σου για διακοπές, υγεία, gadgets, υπολογιστές, κλπ.

Στην Ελλάδα το 20% θα είναι από 80€ (αν ποτέ καταφέρεις να αποθηκεύσεις τόσο με 400€) μέχρι 400€ αν κάποιος παίρνει 2000€ καθαρά. Τέλος του χρόνου κι αν δεν έχεις ξοδέψει τίποτα, θα έχεις πχ 4800€ για ότι χρειαστείς και ίσως να μείνουν στην άκρη να υπάρχουν.

Εδώ, αντίστοιχα θα είναι 360€ με 1200€ το μήνα, άρα 4300€ με 14.500€. Βλέπεις τη διαφορά; Γιατί εκτός από την υγεία, που δε μου απαγορεύει κανείς να έρθω Ελλάδα να κάνω τις εξετάσεις μου αν θέλω, ΟΛΑ τα άλλα, έχουν ίδιες τιμές. Αεροπορικά εισιτήρια, ξενοδοχεία, τηλεόραση, VGA, κινητό, αυτοκίνητο...

Η διαφορά στην αγοραστική δύναμη είναι τεράστια.

(μην μπούμε σε λεπτομέρειες για τους υπολογισμούς, τα νούμερα είναι ενδεικτικά)

Καλή ανάλυση τα 4700 πως θα τα βγάλω όμως; αυτό με νοιάζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, vairass said:

Καλή ανάλυση τα 4700 πως θα τα βγάλω όμως; αυτό με νοιάζει. 

Για να πάρεις μια ιδέα τι να περιμένεις:

https://www.morganmckinley.ie/article/2017-hr-salary-guide

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2018 στις 6:38 ΜΜ, vairass είπε

Ποια ζωή βρε φίλε μου; σηκώθηκα στις 7 το πρωί, έτρεχα μέσα στην κίνηση ( όχι σήμερα γενικά μιλάω) να πάω τα παιδιά σχολείο, άφησα τα παιδιά και έτρεχα στην δουλειά με την ψυχή στο στόμα, έκανα 9 ώρες στην δουλειά και είπα να πάω σπίτι μου να ξεκουραστώ... Πέτυχα κίνηση πάνω από 40 λεπτά και τελικά έφτασα σπίτι τώρα πτώμα... 

Ποια ζωή στις 7 το απόγευμα; 

Ζωή θα είναι αν σχολας 1 το μεσημέρι πας σπίτι χαλαρώσεις και μετά βγεις την βόλτα σου χαλαρά χωρίς άγχος.. 

Ώραια ζωή στην Ελλάδα με ελεύθερες 3-4 ώρες στο 24ωρο. 

2500 βγαζεις ηρεμισε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/09/2018 at 21:52, Speculoos said:

Στον παιδικό να φανταστείς μας ζητούσαν σε κωμόπολη έξω από το Δουβλίνο πάνω 1000€ χωρίς τις πάνες, τη στιγμή που στις Βρυξέλλες η τιμή ήταν 620 ευρώ και υπήρχε μόνιμα παιδίατρος στον χώρο.

Ω θεοί.

Berlin μα το Μπελενος δίνω για παιδικό... 23 ευρώ.

Εδώ καλό σημείο να πω το πραγματικό γεγονός για τον Αμερικανό που ρωτούσε για παιδικούς πόσα δίνεις, του λέμε πες 30, κάνει μόνος του τον πολλαπλασιασμό και λέει οκ, 900 καλά είναι το μήνα. Όχι του λέμε, 30 το μήνα, εδώ είμεθα κομμουνισταί. Μαλάκας ο Αμερικανός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, defacer είπε

Ω θεοί.

Berlin μα το Μπελενος δίνω για παιδικό... 23 ευρώ.

 

Είναι και άλλη η φορολογία μεταξύ Ιρλανδίας & Γερμανίας, εξού και οι παροχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2018 στις 9:20 ΜΜ, defacer είπε

Ω θεοί.

Berlin μα το Μπελενος δίνω για παιδικό... 23 ευρώ.

Εδώ καλό σημείο να πω το πραγματικό γεγονός για τον Αμερικανό που ρωτούσε για παιδικούς πόσα δίνεις, του λέμε πες 30, κάνει μόνος του τον πολλαπλασιασμό και λέει οκ, 900 καλά είναι το μήνα. Όχι του λέμε, 30 το μήνα, εδώ είμεθα κομμουνισταί. Μαλάκας ο Αμερικανός.

23 ευρώ σε δημόσιο ή σε ιδιωτικό; Και μιλάμε για βρέφος ή για μεγαλύτερο των 3; Τα ποσά που αναφέρω έχουν να κάνουν για βρέφη, εξ ου και οι πάνες.

Στο Βέλγιο υπάρχει ένας διαχωρισμός με βάση τις ηλικίες, μέχρι 2.5 ετών θα πάει στο creche και μετά υπάρχει η δυνατότητα για το λεγόμενο maternelle (κάτι αντίστοιχο με αυτό που λέγαμε παλιά προνήπιο) για 3 χρόνια μέχρι να ξεκινήσει το δημοτικό. Υπάρχουν τόσο ιδιωτικοί όσο και δημόσιοι σταθμοί, στους ιδιωτικούς μια μέση τιμή είναι τα 600-670 ευρώ για full time ανεξαρτητα από την ηλικία.

Στα δημόσια creches -αν βρεις θέση- η τιμή εξαρτάται από το εισόδημα, πόσα παιδιά έχεις κτλ και είναι από 20 μέχρι 140 ευρώ τη βδομάδα. Όταν το παιδί μπορεί να πάει στο maternelle τότε πληρώνεις ουσιαστικά το φαγητό και το λεγόμενο garderie, αντίστοιχο του ολοήμερου και βγαίνει 20-50 ευρώ το μήνα πάνω κάτω. Στο maternelle ακολουθεί κανονικά το ημερήσιο πρόγραμμα του δημοτικού.

Στην Ιρλανδία είναι άλλο το σύστημα, κυρίως ιδιωτικό μέχρι το δημοτικό αλλά από τα 3 και μετά μπορείς να πάρεις επιδότηση από το κράτος και να μειώσεις λίγο τα κόστη. Το επίπεδο πάντως και οι επιλογές που δίνονται στα παιδιά είναι σε γενικές γραμμές καλύτερο, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά τα διαφορετικά συστήματα που μπορείς να ακολουθήσεις, κλασικό play school, montessori, ιρλανδικό, early start (ειδικά για παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες ώστε να μην έχουν μεγάλο μειονέκτημα όταν ξεκινήσουν το δημοτικό) κτλ κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

συγκρίνετε μισθούς, κι εγώ σκέφτομαι οτι σήμερα είδα διαφήμιση που η vhi περηφανεύεται οτι αν πας στο δικό της παθολόγο μπορείς να δεις ειδικευμένο γιατρό σε μόλις 48 ώρες!

Έχει σοβαρά θέματα η ζωή εδώ, υγεία, παιδεία, στέγαση, κόστος ζωής, drinking culture, καιρός.

Από την άλλη έχει και καλά, σιγουριά στη δουλειά σου αν είσαι μόνιμος υπάλληλος, ελάχιστη ξενοφοβία σε σχέση με άλλους λαούς, καλή λειτουργία δημοσίου κλπ.

μποττομ λαην, αν δεν είχα κάποιες εκκρεμότητες και μπορούσα να φύγω για κάπου αλλού θα έφευγα, για μένα δεν αξίζει η μετάβαση στο δουβλίνο με αυτές τις τιμές που έχουν διαμορφωθεί τα τελευταία 3-4 χρόνια.

υγ.

είδατε προχτές το κοτέτσι που νοίκιαζε ο άλλος στο sutton για 7 κατοστάρικα; εδώ το σωμένο γιατί το κατέβασαν: https://imgur.com/gallery/oTgAL8O

και μόλις συνέλθετε, σημερινό: ζητάνε 5 κατοστάρικα για viewing: http://www.thejournal.ie/landlord-viewings-4278896-Oct2018/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, Pantelwolf said:

Έχει σοβαρά θέματα η ζωή εδώ, υγεία, παιδεία, στέγαση, κόστος ζωής, drinking culture, καιρός.

Υγεία; Παιδεία; Στέγαση; Κόστος ζωής;

Νομίζω πρέπει να δεις τα πράγματα λίγο διαφορετικά...

Το μοντέλο της υγείας που ακολουθεί η Ελλάδα (έχω το γιατρό που και τον παίρνω τηλέφωνο όποτε γουστάρω), δε θα το βρεις σε καμία δυτική χώρα. Και θα αλλάξει σιγά-σιγά και στην Ελλάδα.

Όμως...

1. Γεννήσαμε πριν λίγες μέρες και αυτό που έζησα εδώ σε δημόσιο νοσοκομείο με κόστος 0 ευρώ, δεν το έζησα στην Ελλάδα ούτε στο Ιασώ δίνοντας 4.000 ευρώ.

2. Το μεγάλο μας παιδάκι είχε καρκίνο και η περίθαλψη εδώ μας κόστισε ελάχιστα, έχοντας πολλές ελαφρύνσεις και παροχές (δωρεάν ζωολογικό κήπο, πισίνες, κλπ) κάτι που στην Ελλάδα θα κόστιζε χιλιάδες ευρώ

3. Για την Παιδεία, άσε... Μιλάμε για την 4η καλύτερη στην Ευρώπη. Δεν ξέρω τι δε σου αρέσει, αλλά εμείς που πάμε σε Educate Together, το επίπεδο δεν έχει απλά καμία σχέση με την Ελλάδα. Το ίδιο έχουν να πουν και φίλοι που κάνουν μεταπτυχιακά στα Πανεπιστήμια εδώ.

4. Το μόνο πρόβλημα είναι οι παιδικοί σταθμοί, αλλά αφενός εδώ στην κουλτούρα τους είναι οι μαμάδες να κρατάνε τα παιδιά, οπότε είναι κατά κάποιο τρόπο πολυτέλεια ο σταθμός και αφετέρου, εγώ στην Ελλάδα, δεν είχα μέσο στο Δήμο κι έπρεπε ή να τρέχω στην επόμενη πόλη, ή να πληρώσω. Οπότε το ίδιο ήταν.

5. Η στέγαση είναι ακριβή, δεν αντιλέγω, αλλά και πάλι, μπορείς να βρεις κάτι που δεν ξεπερνάει το 1/3 του μισθού σου, το οποίο από οικονομολογική πλευρά, είναι και το τυπικό.

6. Ξεχνάς ότι εδώ, ο ιδιοκτήτης πληρώνει για όλα αυτά που στην Ελλάδα θα πλήρωνες από την τσέπη σου, δηλαδή συντήρηση καυστήρα, φθορές, βαψίματα, κλπ. Εμείς καλέσαμε ειδικό δύο φορές για πουλιά στη σοφίτα και σφηγκοφωλιά και τα 400 ευρώ που κόστισε, τα αφαίρεσα από το ενοίκιο. Δοκίμασε στην Ελλάδα να το πεις αυτό σε ιδιοκτήτη 😂

7. Τα σπίτια εδώ είναι επιπλωμένα, που σημαίνει λιγότερα χρήματα σε μετακομίσεις και περισσότερες φθορές για τον ιδιοκτήτη. Μας χάλασε το ψυγείο, πήρα άλλο, το αφαίρεσα από το ενοίκιο.

8. Στην Ελλάδα όταν έπαιρνα 2000 ευρώ, έδινα το 1/3 (730) για να ένα 3αρι στα Πετράλωνα, μέσα στην πόλη και το καυσαέριο, σε σχετικά κακή γειτονιά, χωρίς πάρκα, παιδικές χαρές, παροχές. Εδώ δίνω 1700 (με μισθό ~6000, άρα λιγότερο από το 1/3) κι έχω μονοκατοικία σε συνοικισμό, χωρίς θόρυβο, φασαρία, όπου ένα τεράστιο πάρκο είναι στα 500μ και το παιδάκι μου (~5) ανοίγει την πόρτα και βγαίνει έξω να παίξει, χωρίς καν να αγχώνομαι. ΑΥΤΟ δεν το βρίσκεις Ελλάδα, ούτε στα χωριά πλέον.

9. Για το κόστος ζωής το έχω πει πάλι. Ανάλογα τις ανάγκες σου, αλλά το απόλυτο νούμερο που λαμβάνεις, είναι σημαντικό. Γιατί η RTX2080 και εδώ και στην Ελλάδα, την ίδια τιμή έχουν. Το αμάξι μας, το ίδιο. Τα εισιτήρια για να πάω, διακοπές, επίσης (μη σου πω ότι σε ξενοδοχεία βρίσκω σημαντικά φθηνότερες τιμές από εδώ, από ότι στην Ελλάδα).

 

Τέλος και το σημαντικότερο για εμένα, δεν υπάρχει γκρίνια, μιζέρια, έχθρα, δεν τους ενδιαφέρει η κατσίκα του γείτονα. Αυτό, δεν το αλλάζω.

 

υγ. Στην Ιρλανδία έχει "drinking culture", αλλά στην Ελλάδα, "smoking culture". Προσωπικά προτιμώ το πρώτο, ειδικά όταν βγαίνω με τα παιδιά μου έξω.

Επεξ/σία από Zaytsev
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1+2: Ναι η γέννα είναι δωρεάν, λόγω κουλτούρας πολλών παιδιών. Όσες φορές χρειαστήκαμε γιατρό όμως πρώτον αγκομαχήσαμε με τη διαδικασία, πήγαινε gp, περίμενε να στείλει με το ταχυδρομείο το παραπεμπτικό, κλείσε ραντεβού σε χ βδομάδες, πλήρωσε 75 gp + 250 τον consultant για κάθε επίσκεψη - με vhi το μεγάλο πακέτο να καλύπτει μόνο ένα μέρος, δεύτερον μπορεί να έτυχε, δεν πετύχαμε καλούς ειδικούς και χρειάστηκε να κάνουμε μια απλή επίσκεψη σε γιατρό σε άλλη χώρα για να λύσουμε το πρόβλημα, όχι μια φορά. Το ίδιο και σε ορθοδοντικό που ψάξαμε, η διαφορά ήταν τεράστια.

3: Γελάει ο κόσμος με το επίπεδο της 4ης καλύτερης.. Έκανα μεταπτυχιακό στο ucd, και το επίπεδο ήταν πρωτοετείς στο προπτυχιακό στο ΤΕΙ όταν ήμουν Ελλάδα. Συνάδελφος έφερε το γιο του από την Ουκρανία 14 χρονών και το παιδί ξέχασε κι αυτά που ήξερε. Επίσης βλέπω και τους συναδέλφους.

Και μην ξεχνάς πως τώρα που γεννήθηκε το παιδί πρέπει να το γράψεις από τώρα στο (καθολικό-που ανήκει στην εκκλησία) σχολείο μπας και προλάβεις θέση

4: Οι παιδικοί σταθμοί είναι τόσο ακριβοί που αν η γυναίκα σου εργάζεται με νορμάλ μισθό θες παραπάνω από όσα παίρνει για να βάλεις 2 παιδιά.

5+6+7+8: Δεν παίρνουν όλοι 6 χιλιάρικα, ειδικά κάποιος που θα πρωτοέρθει από Ελλάδα, συνήθως χτυπάνε κάνα 40ρι μικτό για senior θέση, για να μπορούν να δίνουν 2 χιλιάρικα το δυάρι (εύκολα σημερινή τιμή)  και να είναι το 1/3 του μισθού. Επίσης 750 στα πετράλωνα είναι μάλλον πολλά και φαντάζομαι το τριάρι δεν έμπαζε κρύο ούτε μύριζε μούχλα. Και μάλλον έχεις καλό ιδιοκτήτη, το agency που έχουμε απλώς δεν ασχολείται εκτός από το ετήσιο γράμμα για την αύξηση (που φέτος "κατα λάθος" μας έστειλαν υπολογισμό με 7% αύξηση αντί 4 και έπρεπε να τους διορθώσεις)

9: Ναι έχει τεράστια σημασία το απόλυτο νούμερο, ναι σου μένουν στην τελική αρκετά στην τσέπη, και άλλωστε είναι ένας βασικός λόγος που είμαστε εδώ.  Αλλά έχουν σημασία και οι υπηρεσίες που προσφέρει η πόλη. Για το 52% φόρου που πληρώνουμε, που απόλυτα είναι τεράστιο ποσό, δεν λαμβάνω καμία παροχή. Αντί αυτού περπατάω καθημερινά ζιγκ-ζαγκ στο δρόμο για να αποφύγω τους εμετούς, πιάνεται η ψυχή μου να βλέπω 20 άστεγους με σκηνές στη γωνία και φυσικά δε νιώθω ασφάλεια στη γειτονιά μου το βράδυ. Μένω κέντρο, αλλά δεν είναι ούτε Αθήνα, ούτε Μόναχο, ούτε Λονδίνο να δικαιολογεί αυτή την κατάσταση. Είναι ένα μεγάλο χωριό. Αυτοκίνητο δεν έχω, και να είχα η δουλειά μου είναι κέντρο οπότε δεν έχει να παρκάρεις, και δεν είμαι ευχαριστημένος ούτε με τα ΜΜΜ.

και ναι, στην ελλάδα το κάπνισμα με ενοχλεί φοβερά. 

Στην τελική, είναι άποψη, σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι. Κανένας τόπος δεν είναι ουτοπία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...