Προς το περιεχόμενο

Μεταναστευση στην Ιρλανδια (Δουβλίνο)


werewolf_hunter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, Pantelwolf είπε

1+2: Ναι η γέννα είναι δωρεάν, λόγω κουλτούρας πολλών παιδιών. Όσες φορές χρειαστήκαμε γιατρό όμως πρώτον αγκομαχήσαμε με τη διαδικασία, πήγαινε gp, περίμενε να στείλει με το ταχυδρομείο το παραπεμπτικό, κλείσε ραντεβού σε χ βδομάδες, πλήρωσε 75 gp + 250 τον consultant για κάθε επίσκεψη - με vhi το μεγάλο πακέτο να καλύπτει μόνο ένα μέρος, δεύτερον μπορεί να έτυχε, δεν πετύχαμε καλούς ειδικούς και χρειάστηκε να κάνουμε μια απλή επίσκεψη σε γιατρό σε άλλη χώρα για να λύσουμε το πρόβλημα, όχι μια φορά. Το ίδιο και σε ορθοδοντικό που ψάξαμε, η διαφορά ήταν τεράστια.

 

 

Αν σε παραπέμψει ο GP στον consultant, δεν είναι δωρεάν (ο consultant) ;;

Έχεις ζήσει σε κάποια άλλη ξένη χώρα εκτός από Ιρλανδία ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Pantelwolf δεν έχει νόημα να απαντήσω, όταν ήδη έχω αναφέρει κάποια πράγματα και μετά τα διαστρεβλώνεις πάλι, αναφέροντας στοιχεία που δεν ισχύουν.

'Οπως σωστά λες, κανείς τόπος δεν είναι ουτοπία. Σε όποιον δεν αρέσει, φεύγει, δεν είναι δέντρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Pantelwolf said:

2 χιλιάρικα το δυάρι (εύκολα σημερινή τιμή)

Σοβαρά μιλάς; Δεν έχω ιδέα, αλλά ακούγεται σχεδόν σαν τιμή Λονδίνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, defacer είπε

Σοβαρά μιλάς; Δεν έχω ιδέα, αλλά ακούγεται σχεδόν σαν τιμή Λονδίνου.

το Λονδίνο ειναι φτηνότερο πλέον απο Δουβλίνο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, defacer said:

Σοβαρά μιλάς; Δεν έχω ιδέα, αλλά ακούγεται σχεδόν σαν τιμή Λονδίνου.

Όχι, δε μιλάει σοβαρά. Μένω σε μονοκατοικία με 3 κρεβατοκάμαρες, δικό μου κήπο, σε estate 15 λεπτά από το κέντρο, τόσο ήσυχο που τα παιδιά μου παίζουν έξω χωρίς να αγχώνομαι και δίνω 1700€.

2000 για δυάρι, είναι για αυτούς που θέλουν να μείνουν κέντρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zaytsev είπε

Όχι, δε μιλάει σοβαρά. Μένω σε μονοκατοικία με 3 κρεβατοκάμαρες, δικό μου κήπο, σε estate 15 λεπτά από το κέντρο, τόσο ήσυχο που τα παιδιά μου παίζουν έξω χωρίς να αγχώνομαι και δίνω 1700€.

2000 για δυάρι, είναι για αυτούς που θέλουν να μείνουν κέντρο.

1700 χωρίς ΔΕΗ κλπ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, APPLEGEEK said:

το Λονδίνο ειναι φτηνότερο πλέον απο Δουβλίνο....

Χαχαχα... ναι φυσικά, αλλά βασικά όχι. 🙄

1 hour ago, Zaytsev said:

Όχι, δε μιλάει σοβαρά. Μένω σε μονοκατοικία με 3 κρεβατοκάμαρες, δικό μου κήπο, σε estate 15 λεπτά από το κέντρο, τόσο ήσυχο που τα παιδιά μου παίζουν έξω χωρίς να αγχώνομαι και δίνω 1700€.

2000 για δυάρι, είναι για αυτούς που θέλουν να μείνουν κέντρο.

Φαντάζομαι το θέμα είναι πώς μεταφράζει κάνεις τις λέξεις "εύκολα βγαίνει τόσο". Γιατί κι εδώ δε θέλει πολύ, ένα τέταρτο με τα πόδια να πας παραπέρα, 2k για δυάρι δεν είναι δύσκολο. Αλλά ούτε εγώ δίνω 2k, ούτε θα έλεγα σε κάποιον που ενδιαφέρεται για δυάρι να υπολογίζει 2k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zaytsev είπε

Ρεύμα και αέριο μαζί, δίνω μέσο όρο 160€ το μήνα και είμαστε 4 άτομα, ενίοτε και 5ο στο σπίτι.

Πόσα; μόνο; γιαυτό έχουν λεφτά παντού και Ελλάδα πεινάμε... Αέριο μόνο θέλω 400 το δίμηνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, vairass said:

Πόσα; μόνο; γιαυτό έχουν λεφτά παντού και Ελλάδα πεινάμε... Αέριο μόνο θέλω 400 το δίμηνο. 

Είπα "μέσο όρο", γιατί συνεργάζομαι με μια εταιρία που πληρώνω με το μήνα και μου  βγάζει μέση κατανάλωση βάσει των ατόμων.

Σε άλλη, τους χειμωνιάτικους μήνες θα έδινα 400€, αλλά τους καλοκαιρινούς 80€.

Το ότι είναι περίπου στα ίδια που έδινα Ελλάδα, να συμφωνώ, απλά το ξεκαθαρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εαν δεν μενετε κεντρο 8α κανετε ωρα να πάτε στην εργασία σας.

 

και εγω Ελλάδα μένω σε μια τρώγλη εκτος κεντρου εκτός χάρτη και δινω 150 ευρω χαίρω πολυ

 

στα Σεπόλια και σάπιες γειτονίες ολα γίνονται

 

δουβλινο οσους ξερω μενουν κεντρο μονον- 2000 το λιγοτερο 

london πέσαν τα ενοίκια κατα πολυ- φιλος με 25.000 μενει μονος του Λονδίνο - αλλα θα σε σκοτώσει καπιος καμια μερα στανδαρ 

Επεξ/σία από APPLEGEEK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι αυξάνονται συνεχώς τα νοίκια στην Ιρλανδία δείχνει ότι όλο και περισσότερος κόσμος (με ραγδαία αυξανόμενους ρυθμούς) θέλει να μείνει εκεί.
(Mε ό,τι σημαίνει αυτό)

Επεξ/σία από Nikos Chatzoglou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, APPLEGEEK said:

εαν δεν μενετε κεντρο 8α κανετε ωρα να πάτε στην εργασία σας.

και εγω Ελλάδα μένω σε μια τρώγλη εκτος κεντρου εκτός χάρτη και δινω 150 ευρω χαίρω πολυ

στα Σεπόλια και σάπιες γειτονίες ολα γίνονται

Κανονικά δε θα έπρεπε να απαντήσω, αλλά διαβάζουν κι άλλοι...

Είπα ότι μένω 15 λεπτά από το κέντρο. Σε ήσυχη κι ασφαλή γειτονιά. Μονοκατοικία με κήπο και 3 κρεβατοκάμαρες.

Τι σχέση έχει αυτό με Σεπόλια, τρώγλες και ώρες να πάμε στην εργασία μας (που δεν είναι απαραίτητα κέντρο), μόνο εσύ το ξέρεις.

 

1 hour ago, APPLEGEEK said:

δουβλινο οσους ξερω μενουν κεντρο μονον- 2000 το λιγοτερο

Πόσους ξέρεις, για πες μας κι εμάς...

Ώρες είναι να ξέρεις περισσότερους από εμάς που μένουμε εδώ.

Επίσης, αν μπεις στο group της Ελληνικής κοινότητας, όσοι ψάχνουν για σπίτι/διαμέρισμα, ψάχνουν κέντρο και Lepoards Town (η Κηφισιά του Δουβλίνου).

Εκεί, ναι, θα πληρώσεις >2000€. Μόνο Ελληνάρες που θέλουν χαϊλίκια και μόστρα ψάχνουν εκεί όμως. Οι υπόλοιποι βρίσκουμε όμορφα σπίτια, λίγο πιό έξω και δε μας πιάνουν κορόιδα.

17 minutes ago, Nikos Chatzoglou said:

Το ότι αυξάνονται συνεχώς τα νοίκια στην Ιρλανδία δείχνει ότι όλο και περισσότερος κόσμος (με ραγδαία αυξανόμενους ρυθμούς) θέλει να μείνει εκεί.
(Mε ό,τι σημαίνει αυτό)

Στην πράξη, φρέναραν κι έπεσαν λίγο τον τελευταίο καιρό. Σε κάποιες περιοχές, για 4 δωμάτια ήθελες 2500€ πριν το καλοκαίρι, ενώ τα ίδια σπίτια τώρα τα βρίσκεις με 2200€.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zaytsev μάλλον έχεις καιρό να ψάξεις σπίτι. Είμαι τριάμισι χρόνια σε αυτό τώρα και εννοείται έχω χαμηλό ενοίκιο λόγω παλιού ενοικιαστηρίου, 1100, και το διπλανό νοικιάστηκε 1600 - single bed.

Σμίθφιλντ ή Grand Canal δεν υπάρχει ούτε τρύπα με τέτοια λεφτά.

Ειδικά για τριάρι που λες μόνο Tallaght, Clodalkin και Swords, που είναι σαν το Μενίδι θα βρεις κάτω από 2 χιλιάρικα, και σίγουρα δεν είναι 15 λεπτά.

15 λεπτά θέλει το λεωφορείο να πάει από οκοννελ στο σμιθφιλντ.

Βάλε τα 100ε/μηνα του λεωφορείου/τραμ ή δεν ξέρω πόσα για πάρκινγκ, βάλε και την ταλαιπωρία πήγαινε έλα, αν δε θες να μείνεις σε χωριό, πχ Λήξληπ και θες να έχεις κάτι να κάνεις το βράδυ μια χαρά είναι το κέντρο. Μην το σκέφτεσαι μόνο με την λογική κάποιου που βγάζει six figures. Στην τελική αν έχεις τέτοια δουλειά δε σου κάνει διαφορά. Σκέψου οτι εδώ κοιτάει κόσμος που δουλεύει σε μη εξειδικευμένες δουλειές και πιστεύει οτι είναι η γη της επαγγελίας. Για μας στο ΙΤ η φάση είναι καλή ώς γαμάτη ανάλογα με τα γούστα. Το να έρθει κάποιος όμως με 30κ (=2100 καθαρά/12μισθοί) και να νομίζει οτι είναι αρκετά, ε δεν είναι. Αν είναι να μετράς το πενηνταράκι, κάθεσαι και στην Ελλάδα και έχεις τον καιρό και την οικογένειά σου και τους φίλους σου και το φαγητό. Και όπως είπες δεν είμαστε δέντρα αλλά θα μου άρεσε να κάναμε μια κουβέντα κάποια φορά για το ποιός ο λόγος να μην φύγεις από δω να πας bay area κατευθείαν που αναλογικά θα σου μένουν πολύ περισσότερα στο χέρι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...