Προς το περιεχόμενο

Μεταναστευση στην Ιρλανδια (Δουβλίνο)


werewolf_hunter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Pantelwolf είπε

Zaytsev μάλλον έχεις καιρό να ψάξεις σπίτι. Είμαι τριάμισι χρόνια σε αυτό τώρα και εννοείται έχω χαμηλό ενοίκιο λόγω παλιού ενοικιαστηρίου, 1100, και το διπλανό νοικιάστηκε 1600 - single bed.

Σμίθφιλντ ή Grand Canal δεν υπάρχει ούτε τρύπα με τέτοια λεφτά.

Ειδικά για τριάρι που λες μόνο Tallaght, Clodalkin και Swords, που είναι σαν το Μενίδι θα βρεις κάτω από 2 χιλιάρικα, και σίγουρα δεν είναι 15 λεπτά.

15 λεπτά θέλει το λεωφορείο να πάει από οκοννελ στο σμιθφιλντ.

Βάλε τα 100ε/μηνα του λεωφορείου/τραμ ή δεν ξέρω πόσα για πάρκινγκ, βάλε και την ταλαιπωρία πήγαινε έλα, αν δε θες να μείνεις σε χωριό, πχ Λήξληπ και θες να έχεις κάτι να κάνεις το βράδυ μια χαρά είναι το κέντρο. Μην το σκέφτεσαι μόνο με την λογική κάποιου που βγάζει six figures. Στην τελική αν έχεις τέτοια δουλειά δε σου κάνει διαφορά. Σκέψου οτι εδώ κοιτάει κόσμος που δουλεύει σε μη εξειδικευμένες δουλειές και πιστεύει οτι είναι η γη της επαγγελίας. Για μας στο ΙΤ η φάση είναι καλή ώς γαμάτη ανάλογα με τα γούστα. Το να έρθει κάποιος όμως με 30κ (=2100 καθαρά/12μισθοί) και να νομίζει οτι είναι αρκετά, ε δεν είναι. Αν είναι να μετράς το πενηνταράκι, κάθεσαι και στην Ελλάδα και έχεις τον καιρό και την οικογένειά σου και τους φίλους σου και το φαγητό. Και όπως είπες δεν είμαστε δέντρα αλλά θα μου άρεσε να κάναμε μια κουβέντα κάποια φορά για το ποιός ο λόγος να μην φύγεις από δω να πας bay area κατευθείαν που αναλογικά θα σου μένουν πολύ περισσότερα στο χέρι.

ΤΟ οτι υπαρχουν εξαιρέσεις ΟΚ σιγουρα. ευκαιριες, οπως ειπα το λονδινο ειναι φτηνότερο πλεον , δειτε και ονλινε τι λενε ολοι-

dublin silicon european valley- δεν υπάρχει τιποτα φτηνό - ουτε η μπυρα- 

εαν βγαζεις πανω απο 100.000 μικτά παντα εισαι οκ , με λιγότερα παλι 8α είσαι οκ με λίγη οικονομία και να μένεις εκτός κέντρου- 30λεπτα μια ωρα

ο φιλος που εχω παιρνει 4500 κα8αρα και λεει ειναι ΟΚ αλλα οχι οτι κανει και ζωαρα. ΧΑΛΑΡΑ πουθενά δεν κανεις ζωαρα, αλλα τουλαχιστον δεν εισαι στην γκρινια της ελλαδος 

Επισης εαν ξεκινας εκει με 30Κ μπορει στο μελλον εαν εισαι καλος να σε παρουν με 50 Κ και μετα με 70  Κ , ελλαδα αυτα δεν υπαρχουν .

επισης εκει 8α βρεχει μονιμα και γενικα σκατοκαιρο , Ελλαδα δεν υπαρχει αυτο

ζυγίζεις και παίρνεις οτι 8ες....διαλέγεις, που8ενα δεν υπάρχει η τελεία χωρά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, APPLEGEEK είπε

ΤΟ οτι υπαρχουν εξαιρέσεις ΟΚ σιγουρα. ευκαιριες, οπως ειπα το λονδινο ειναι φτηνότερο πλεον , δειτε και ονλινε τι λενε ολοι-

dublin silicon european valley- δεν υπάρχει τιποτα φτηνό - ουτε η μπυρα- 

εαν βγαζεις πανω απο 100.000 μικτά παντα εισαι οκ , με λιγότερα παλι 8α είσαι οκ με λίγη οικονομία και να μένεις εκτός κέντρου- 30λεπτα μια ωρα

ο φιλος που εχω παιρνει 4500 κα8αρα και λεει ειναι ΟΚ αλλα οχι οτι κανει και ζωαρα. ΧΑΛΑΡΑ πουθενά δεν κανεις ζωαρα, αλλα τουλαχιστον δεν εισαι στην γκρινια της ελλαδος 

Επισης εαν ξεκινας εκει με 30Κ μπορει στο μελλον εαν εισαι καλος να σε παρουν με 50 Κ και μετα με 70  Κ , ελλαδα αυτα δεν υπαρχουν .

επισης εκει 8α βρεχει μονιμα και γενικα σκατοκαιρο , Ελλαδα δεν υπαρχει αυτο

ζυγίζεις και παίρνεις οτι 8ες....διαλέγεις, που8ενα δεν υπάρχει η τελεία χωρά

οχι μόνο βρέχει , έχεις κ τα lepricons να σου σπανε τα νεύρα.

Επίσης για να μην κλειστεί το θέμα ΣΤΜΑΤΑ να λες Βλακείες κ να πετάς νούμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bilya είπε

οχι μόνο βρέχει , έχεις κ τα lepricons να σου σπανε τα νεύρα.

Επίσης για να μην κλειστεί το θέμα ΣΤΜΑΤΑ να λες Βλακείες κ να πετάς νούμερα.

μενεις εκει? τι εργασια κανεις? 8εση? industry? years of experience? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

μενεις εκει? τι εργασια κανεις? 8εση? industry? years of experience? 

μένω στην δίπλα χώρα κ με κάνει να αναρωτιέμαι γιατί όλοι αυτοί που έχω γνωρίσει μέχρι τώρα δεν πανε δίπλα στον ευρωπαϊκό silicon valley να παίρνουν τα 100αρια οπως λες κ ζούνε αρκετά βορειότερα με πολύ λιγότερα λεφτά.

Επίσης όταν λες οτι κάποιος παίρνει 4,5 κ δεν κάνει ζωάρα είτε κάτι κάνει πολύ λάθος είτε σε δουλεύει είτε για άλλη μία φορά δεν ξέρεις τι λες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bilya είπε

μένω στην δίπλα χώρα κ με κάνει να αναρωτιέμαι γιατί όλοι αυτοί που έχω γνωρίσει μέχρι τώρα δεν πανε δίπλα στον ευρωπαϊκό silicon valley να παίρνουν τα 100αρια οπως λες κ ζούνε αρκετά βορειότερα με πολύ λιγότερα λεφτά.

Επίσης όταν λες οτι κάποιος παίρνει 4,5 κ δεν κάνει ζωάρα είτε κάτι κάνει πολύ λάθος είτε σε δουλεύει είτε για άλλη μία φορά δεν ξέρεις τι λες.

Εχεις μικρή θέση απλά κατάλαβα. Οκ πάσο.σορρυ παιδια αποχωρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ξεκινώντας με τα προφανή, φυσικά και δε γίνεται όλες οι χώρες να ταιριάζουν σε όλους, λόγω προσωπικών, επαγγελματικών ή άλλων παραγόντων. Προσωπικά πχ θα είχα μεγάλη δυσκολία να προσαρμοστώ στην Μ. Βρετανία, στις ΗΠΑ ή στη Γερμανία, δε σημαίνει όμως ότι αυτές οι χώρες τρώνε γενικό άκυρο, τόσα διαφορετικά είδη μεταναστών δείχνουν το ακριβώς αντίθετο.

For what it's worth αν και τα περισσότερα τα έχουμε αναλύσει στις προηγούμενες σελίδες:

  • Στέγαση: Ναι, το πρόβλημα είναι υπαρκτό. Αρκετά ακριβή για την προσφερόμενη ποιότητα και παρά το γεγονός ότι πλέον έχουν ξαναπάρει τα πάνω τους οι νέες κατασκευές και οι τράπεζες ξαναδίνουν δάνεια, οι τιμές αυξάνονται συνεχώς. Πλέον ξεπέρασαν τα επίπεδα των εποχών του "κέλτικου τίγρη" και συνεχίζουν ανοδικά. Η σύγκριση με το Λονδίνο είναι λίγο άστοχη κυρίως λόγω μεγέθους. Από το κέντρο του Δουβλίνου σε 20 λεπτά είσαι εκτός πόλης, στο Λονδίνο είσαι ακόμα στην ίδια γραμμή του μετρό. (άσχετο: το βρίσκω αρνητικό ότι τα περισσότερα σπίτια είναι επιπλωμένα, συνήθως είναι με έπιπλα της προγιαγιάς με αυτό το χαρακτηριστικά άσχημο εργατικό βρετανικό στυλ περασμένων δεκαετιών).
  • Έλληνες: Έχω γνωρίσει μόνο δύο στη δουλειά, δεν ήξερα καν την ύπαρξη γκρουπ στο fb (στείλτε λινκ αν μπορείτε), μένουν όλοι Δουβλίνο και εργάζονται σε ΙΤ/banking να υποθέσω; Πέρα από τους εργαζόμενους στο προξενείο δεν έχω καμία άλλη επαφή με ελληνικό στοιχείο στην Ιρλανδία.
  • Υγεία: Αν σε βολεύει το σύστημα, τότε καλώς. Προσωπικά κάνω τα πάντα στο Βέλγιο, μου φαίνεται αρκετά κουραστικό/χρονοβόρο να πρέπει να πάω στον GP για να μου γράψει χαρτί για τον αλλεργιολόγο ή να κλείσω ραντεβού για αιματολογικές εξετάσεις οι οποίες θα βγουν μετά από 5-10 εργάσιμες. Δεν υπάρχει κόστος στο να γεννήσει κάποιος αλλά σε πολλές περιπτώσεις δε σε ξεγεννά ο γυναικολόγος σου (όση σημασία μπορεί να έχει αυτό) και είσαι σε δωμάτιο που μπορεί να υπάρχουν 5-6 άλλες μανάδες. Από την εμπειρία μου στο Βέλγιο, είχαμε τον γυναικολόγο μας και όλα τα δωμάτια ήταν είτε single είτε με ένα ακόμα άτομο.
  • Εκπαίδευση: Για τη βασική εκπαίδευση έχω ακούσει τα καλύτερα, υπάρχουν πολλές επιλογές και ισορροπία στα μαθήματα/δράσεις των παιδιών. Ναι, υπάρχει στα περισσότερα σχολεία ένα καθολικό πρόσημο αλλά υπάρχουν και μη καθολικά σχολεία. Οι παιδικοί σταθμοί το αναλύσαμε, πανάκριβοι, τουλάχιστον εκεί που μένω. Τα ιδιωτικά σχολεία επίσης είναι πιο ακριβά από τα αντίστοιχα των Βρυξελλών.
  • Drinking culture: Eίναι άδικο/στερεότυπο να κατηγορούμε τους Ιρλανδούς για αυτό. Ναι, δεν έχουν το social drinking culture των Μεσογειακών αλλά σε γενικές γραμμές θα ναι λιάρδα αλλά δεν θα γίνουν βίαιοι όπως οι Άγγλοι, αναιδείς όπως οι Βέλγοι και οι Ολλανδοί και επικίνδυνοι όπως οι Πολωνοί και οι υπόλοιποι ανατολικοευρωπαίοι. 
  • Αυτοκίνητο: Διαφωνώ για τις τιμές, είναι γνωστό ότι στην Ιρλανδία τα αυτοκίνητα κοστίζουν περισσότερο και είναι σε lower specs. Για αυτό πολλοί πηγαίνουν στον βορρά ή απέναντι για να φέρουν αμάξια. Πλέον λόγω brexit και της ισοτιμίας με τη λίρα οι έμποροι στην Ιρλανδία είναι διατεθειμένοι να σου εισάγουν εκείνοι το αμάξι, ενώ στον βορρά δέχονται τόσο trade ins με ιρλανδικές πινακίδες όσο και συναλλαγές σε ευρώ. Σε σχέση με Ελλάδα και υπόλοιπη Ευρώπη είναι σίγουρα πολύ ακριβότερα. Παράδειγμα VW Golf 1.0 115PS Trendline,  μοντέλα με τον ίδιο εξοπλισμό θα κοστίσουν 18500€ στην Ελλάδα και 24200€ στην Ιρλανδία (σύμφωνα με το επίσημο site της VW).
  • Γενική αίσθηση: Η αλήθεια είναι ότι η Ιρλανδία σου βγάζει μια αίσθηση χωριού με τα καλά και τα κακά, δεν υπάρχουν τόσο έντονα τα λούσα της κεντρικής Ευρώπης (ούτε όμως και οι αντιθέσεις), όσο και να έχει αναπτυχθεί η οικονομία σε απόλυτους αριθμούς, δεν το βλέπεις στην καθημερινότητα που είναι συνδεδεμένη με τις αγροτικές και φτωχά εργατικές ρίζες του πρόσφατου παρελθόντος. Εννοείται ότι όσοι δουλεύουν γύρω από τα docks/ballsbridge στις μεγάλες ΙΤ εταιρείες και στις τράπεζες δεν έχουν την ίδια επαφή, όπως ακριβώς συμβαίνει με όσους στις Βρυξέλλες ανήκουν στο bubble της ΕΕ.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, Speculoos said:
  • Έλληνες: Έχω γνωρίσει μόνο δύο στη δουλειά, δεν ήξερα καν την ύπαρξη γκρουπ στο fb (στείλτε λινκ αν μπορείτε), μένουν όλοι Δουβλίνο και εργάζονται σε ΙΤ/banking να υποθέσω; Πέρα από τους εργαζόμενους στο προξενείο δεν έχω καμία άλλη επαφή με ελληνικό στοιχείο στην Ιρλανδία.

Για Δουβλίνο, υπάρχουν αντίστοιχα για άλλες πόλεις:

https://www.facebook.com/groups/hellas.cyprus/

Γενικό:

https://www.facebook.com/groups/greeksinireland/

Αυτό φτιάχτηκε από όσους ήθελαν να κράξουν το επίσημο της Ελληνικής κοινότητας. Αν δε σε πειράζει ότι τα μισά posts είναι γιατί τι κάνει ή δεν κάνει η κοινότητα, μπες

https://www.facebook.com/groups/greekcommunityofireland/

6 hours ago, Speculoos said:
  • Υγεία: Αν σε βολεύει το σύστημα, τότε καλώς. Προσωπικά κάνω τα πάντα στο Βέλγιο, μου φαίνεται αρκετά κουραστικό/χρονοβόρο να πρέπει να πάω στον GP για να μου γράψει χαρτί για τον αλλεργιολόγο ή να κλείσω ραντεβού για αιματολογικές εξετάσεις οι οποίες θα βγουν μετά από 5-10 εργάσιμες. Δεν υπάρχει κόστος στο να γεννήσει κάποιος αλλά σε πολλές περιπτώσεις δε σε ξεγεννά ο γυναικολόγος σου (όση σημασία μπορεί να έχει αυτό) και είσαι σε δωμάτιο που μπορεί να υπάρχουν 5-6 άλλες μανάδες. Από την εμπειρία μου στο Βέλγιο, είχαμε τον γυναικολόγο μας και όλα τα δωμάτια ήταν είτε single είτε με ένα ακόμα άτομο.

Στην Ελλάδα δε γεννάς με τον γυναικολόγο σου. Η μαία σε ξεγεννάει και απλά (συνήθως) είναι παρόν. Ο δικός μας, έλειπε σε συνέδριο και μας πρότεινε να προκαλέσουμε τον τοκετό νωρίτερα αν θέλουμε να μας αναλάβει αυτός. Δε δεχθήκαμε, γεννήσαμε με έναν "τυχαίο", χωρίς φυσικά φακελλάκι και έμαθα μετά ότι γνωστή, έδωσε σε αυτόν 1500€ για να την ξεγεννήσει... 🤣 Η Ελληνική ιατρική πραγματικότητα σε όλο της το μεγαλείο...

Όσον αφορά στη γέννα εδώ, με 2000€, θα είχαμε κι εμείς τον δικό μας γυναικολόγο, με ΔΩΡΕΑΝ παρακολούθηση κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, σε αντίθεση με την Ελλάδα που σκάγαμε 80ρια κάθε μήνα (7 μήνες Χ 80€ + 1500€ = 2060€). Αντίθετα, δεν το δεχθήκαμε, μας παρακολουθούσε τυχαίος γιατρός κάθε φορά που πηγαίναμε, με σημαντικά λιγότερο χρόνο αναμονής στο διάδρομο (στην Ελλάδα κλείναμε ραντεβού στις 5 για να μας δει στις 8...) και ο τοκετός έγινε με εμένα, μια μαία και τη γυναίκα μου (προφανώς...) στο δωμάτιο. Κανένας άλλος (στην Ελλάδα ήταν 5 άτομα πάνω από το κεφάλι της κι εμένα με είχαν διώξει!!!). Όταν ολοκληρώθηκε η διαδικασία, ήρθε γυναικολόγος και παιδίατρος για τα περαιτέρω, οι οποίοι φυσικά είναι απέξω έτοιμοι για επείγοντα.

ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Δώσαμε πλάνο τοκετού, το οποίο τηρήθηκε κατά γράμμα, σε αντίθεση με τα περισσότερα ελληνικά μαιευτήρια. Και για ΚΑΘΕ τι που έκαναν ρωτούσαν τη γυναίκα μου "are you happy to do this?". Στην Ελλάδα το μόνο που αρνήθηκε και δεν της επέβαλαν, ήταν η επισκληρίδιος. Της έκαναν κλίσμα, την ξύρισαν, και της έκοψαν το μνι με ψαλίδι για να βγει πιό εύκολα το παιδί. Εδώ όταν απορήσαμε που δεν τα έκαναν, μας είπαν ότι τα έκαναν... παλιά... πριν 45 χρόνια...

 

6 hours ago, Speculoos said:
  • Αυτοκίνητο: Διαφωνώ για τις τιμές, είναι γνωστό ότι στην Ιρλανδία τα αυτοκίνητα κοστίζουν περισσότερο και είναι σε lower specs. Για αυτό πολλοί πηγαίνουν στον βορρά ή απέναντι για να φέρουν αμάξια. Πλέον λόγω brexit και της ισοτιμίας με τη λίρα οι έμποροι στην Ιρλανδία είναι διατεθειμένοι να σου εισάγουν εκείνοι το αμάξι, ενώ στον βορρά δέχονται τόσο trade ins με ιρλανδικές πινακίδες όσο και συναλλαγές σε ευρώ. Σε σχέση με Ελλάδα και υπόλοιπη Ευρώπη είναι σίγουρα πολύ ακριβότερα. Παράδειγμα VW Golf 1.0 115PS Trendline,  μοντέλα με τον ίδιο εξοπλισμό θα κοστίσουν 18500€ στην Ελλάδα και 24200€ στην Ιρλανδία (σύμφωνα με το επίσημο site της VW).

Δεν έχω ψάξει για καινούρια, αλλά μεταχειρισμένο που πήραμε, το βρήκαμε στην ίδια ακριβώς τιμή με Ελλάδα. Και μηχανή που πήρα εγώ, ήταν κάπου 1000€ φθηνότερα εδώ. Όμως, δεν μπορείς να βάλεις το κόστος μόνο της αγοράς όταν η βενζίνη είναι φθηνότερη, τα τέλη ίδια και τα service αναλογικά με τους μισθούς, φθηνότερα, γιατί μπορεί η εργασία να είναι ακριβότερη (λογικό), αλλά τα ανταλλακτικά έχουν περίπου τις ίδιες τιμές. Οι ασφάλειες; Εκεί θέλει ψάξιμο και τύχη.

 

Επεξ/σία από Zaytsev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στους φιλους "Ιρλανδους"

3 ερωτησεις απο εμενα σχετικα με το Δουβλινο:

1. Που κυμαινεται ενας λογικος μισθος για Internal Auditor με 5+ χρονια εμπειριας και γνωσεις προγραμματισμου (προυποθεση για τον ρολο) σε μεγαλη εταιρια στο Δουβλινο? 

2. Ποιο ειναι το συνολικο κοστος ενοικιασης+λοιπων εξοδων (ρευμα, θερμανησ, TV, καρτα MMM) ενα αξιοπρεπες στουντιακι, σε αποσταση 30 λεπτων commuting (πορτα σπιτιου-πορτα δουλειας) απο το κεντρο??  

3. Επειδη ο ρολος ενδεχεται να εχει μεγαλα διαστηματα απουσιας απο τη χωρα η και remote, υπαρχουν εναλλακτικες διαμονης χωρις το κλασσικο συμβολαιο ενοικιασης; Πχ καποιο guest house με τη βδομαδα, η καποιο ξενοδοχειο με μακροχρονια μισθωση, κλπ? Πχ ενα ξενοδοχειο με 40 ευρω τη βραδια, βγαινει φθηνοτερα απο ενα σπιτι με συνολικο κοστος 1200+ λογω των απουσιων αυτων, που μπορει να ειναι και πανω απο τις μισες ημερες το χρονο

Με ενδιαφερουν κυριως οι ερωτησεις 1 και 3 γιατι απο το ψαξιμο στο διαδικτυο δε μπορεσα να βρω επαρκεις πληροφοριες

Ευχαριστω

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. 50-60 θα έλεγα πως είναι καλά (3000-3500 καθαρά)

2. 30 λεπτά door to door είσαι μάλλον ακόμα στην ευρύτερη περιοχή κέντρου ή στους πρώτους σταθμούς του προαστιακού (Dart). Αξιοπρεπές στουντιάκι, ξεκινάς από 1000-1200 στην καλύτερη και πάει ανάλογα το πού είναι. Ηλεκτρικό/θέρμανση 80-100 το μήνα, νερό δωρεάν, tv δεν έχω ιδέα, ιντερνετ ένα 50ρι,  MMΜ: Dart: 145, Luas: 130, και τα δυο μαζί 180, λεωφορεία 145. Σε αυτά παίζει φοροαπαλλαγή όμως οπότε βγαίνει λιγότερο. Εννοείται μη στείλεις προκαταβολή για σπίτι θα χάσεις τα λεφτά σου, ζήτα στην εταιρεία αν παρέχει βοήθεια για μετεγκατάσταση και γραφείο που να βοηθάει, ή προσωρινή διαμονή γιατί θα δυσκολευτείς μέχρι να βρεις σπίτι.

3. daft.ie ψάχνεις για short term lets ή rental που αναφέρει "per week" τιμή ή κοιτάς για ξενοδοχεία, τα 40ε το βράδυ που ανέφερες μιλάμε για ξενώνα σε χοστελ ή τριμπούρδελο, όχι δωμάτιο να μένει άνθρωπος, σε νορμαλ εκτός κόβιντ συνθήκες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Pantelwolf είπε

1. 50-60 θα έλεγα πως είναι καλά (3000-3500 καθαρά)

2. 30 λεπτά door to door είσαι μάλλον ακόμα στην ευρύτερη περιοχή κέντρου ή στους πρώτους σταθμούς του προαστιακού (Dart). Αξιοπρεπές στουντιάκι, ξεκινάς από 1000-1200 στην καλύτερη και πάει ανάλογα το πού είναι. Ηλεκτρικό/θέρμανση 80-100 το μήνα, νερό δωρεάν, tv δεν έχω ιδέα, ιντερνετ ένα 50ρι,  MMΜ: Dart: 145, Luas: 130, και τα δυο μαζί 180, λεωφορεία 145. Σε αυτά παίζει φοροαπαλλαγή όμως οπότε βγαίνει λιγότερο. Εννοείται μη στείλεις προκαταβολή για σπίτι θα χάσεις τα λεφτά σου, ζήτα στην εταιρεία αν παρέχει βοήθεια για μετεγκατάσταση και γραφείο που να βοηθάει, ή προσωρινή διαμονή γιατί θα δυσκολευτείς μέχρι να βρεις σπίτι.

3. daft.ie ψάχνεις για short term lets ή rental που αναφέρει "per week" τιμή ή κοιτάς για ξενοδοχεία, τα 40ε το βράδυ που ανέφερες μιλάμε για ξενώνα σε χοστελ ή τριμπούρδελο, όχι δωμάτιο να μένει άνθρωπος, σε νορμαλ εκτός κόβιντ συνθήκες.

Thanks

1. Ακριβώς στο εύρος που είχα εκτιμήσει και εγώ. 

2-3 Επομένως μιλάμε για κόστος διαμονής-μετακινήσεων τουλάχιστον 1500 δηλαδή μισός μισθός σχεδόν. Μάλλον δεν αξίζει τελικά συγκριτικά με remote. Με μία θέση remote κάποιος με δικό του σπίτι Ελλάδα, μπορεί να δουλεύει με 30.000 μεικτά και θα του μένουν περισσότερα. Ουσιαστικά δηλαδή με τη μετάβαση Ιρλανδία (το ίδιο και σε πολλές άλλες χώρες) σχεδόν τα 2/3 του μόχθου σου (αν υπολογισθούν και οι ασφαλιστικές εισφορές εργοδότη) πηγαίνει σε φόρους-εισφορές και στην τσέπη των εκμισθωτών. Διαφορά αρχίζεις να βλέπεις πάνω από 70-75Κ σε τέτοιες χώρες, που αυτά τα λεφτά δύσκολα να τα βρεις σε remote ρόλους. Έχω λάθος;

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, archer100 είπε

Διαφορά αρχίζεις να βλέπεις πάνω από 70-75Κ σε τέτοιες χώρες, που αυτά τα λεφτά δύσκολα να τα βρεις σε remote ρόλους. Έχω λάθος;

70-75k ? 
Δεν είναι μόνο οι remote ρόλοι που δύσκολα τα βρίσκεις αυτά αλλά όλοι οι ρόλοι. Ο μέσος μισθός στην Ιρλανδία είναι 48κ και στο ΗΒ  30κ
(Kαι  υπόψιν ότι στην Ιρλανδία ανεβαίνει πολύ ο μέσος όρος λόγω υψηλών μισθών στο ΙΤ ειδάλλως είναι πολύ πιο κάτω από 48κ για τις περισσότερες δουλειές).

Επεξ/σία από Nikos Chatzoglou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Nikos Chatzoglou είπε

70-75k ? 
Δεν είναι μόνο οι remote ρόλοι που δύσκολα τα βρίσκεις αυτά αλλά όλοι οι ρόλοι. Ο μέσος μισθός στην Ιρλανδία είναι 48κ και στο ΗΒ  30κ
(Kαι  υπόψιν ότι στην Ιρλανδία ανεβαίνει πολύ ο μέσος όρος λόγω υψηλών μισθών στο ΙΤ ειδάλλως είναι πολύ πιο κάτω από 48κ για τις περισσότερες δουλειές).

Ακριβώς. Τέτοιους μισθούς τους βλέπουν άτομα με δυνατό βιογραφικό / γνώσεις. Και πρώτο ρόλο έχουν άτομα που έχουν δουλέψει ήδη στην Ιρλανδία, δύσκολα (έως παρά πολύ δύσκολο) να τα δώσουνε σε κάποιον που θα έρθει από Ελλάδα. Πάντα υπάρχουνε εξαιρέσεις, μην παρεξηγούμαστε. Απλά από αυτές τις συζητήσεις, είναι καλό πάντα να αφήνουμε από την απέξω το τοπ 5% των υποψηφίων, όπως και το lower 5% για αντιστάθμιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, archer100 είπε

Thanks

1. Ακριβώς στο εύρος που είχα εκτιμήσει και εγώ. 

2-3 Επομένως μιλάμε για κόστος διαμονής-μετακινήσεων τουλάχιστον 1500 δηλαδή μισός μισθός σχεδόν. Μάλλον δεν αξίζει τελικά συγκριτικά με remote. Με μία θέση remote κάποιος με δικό του σπίτι Ελλάδα, μπορεί να δουλεύει με 30.000 μεικτά και θα του μένουν περισσότερα. Ουσιαστικά δηλαδή με τη μετάβαση Ιρλανδία (το ίδιο και σε πολλές άλλες χώρες) σχεδόν τα 2/3 του μόχθου σου (αν υπολογισθούν και οι ασφαλιστικές εισφορές εργοδότη) πηγαίνει σε φόρους-εισφορές και στην τσέπη των εκμισθωτών. Διαφορά αρχίζεις να βλέπεις πάνω από 70-75Κ σε τέτοιες χώρες, που αυτά τα λεφτά δύσκολα να τα βρεις σε remote ρόλους. Έχω λάθος;

Με μια θέση remote στην Ελλάδα και νόμιμα όλα δηλωμένα δεν θα σου μείνουν ούτε τα μισά από τα 30κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, mary είπε

Με μια θέση remote στην Ελλάδα και νόμιμα όλα δηλωμένα δεν θα σου μείνουν ούτε τα μισά από τα 30κ

Ακομη και τα μισα να μενουν ειναι 1250.

Αλλα εισαι σπιτι σου. 

Ουσιαστικα δηλαδη καλεισαι να στερηθεις τη χωρα σου, για 250 ευρω επιπλεον, πες 400 αν βαλεις μεσα και εξοδα θερμανσης και παγιων

Και με 35Κ μεικτα, εισαι στα ιδια. 

Η πλαστιγγα γερνει συντριπτικα υπερ του remote πλεον, δεδομενων και των πολλων θεσεων που εχουν ανοιξει με τον covid.

Για να μη μπουμε σε αλλες γενικοτερες συγκρισεις μεταξυ remote και onsite δουλειας (χωροταξια, οργανωση, commuting, ντυσιμο, θορυβος, ανεσεις, κλπ οπου και εκει νικαει κατα κρατος

Τιθεται συγκριση μονο σε περιπτωση που καποιος για δικους του λογους του αρεσει περισσοτερο να ζει εξωτερικο σε σχεση με τη χωρα του

 

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, archer100 είπε

Ακομη και τα μισα να μενουν ειναι 1250.

Αλλα εισαι σπιτι σου. 

Ουσιαστικα δηλαδη καλεισαι να στερηθεις τη χωρα σου, για 250 ευρω επιπλεον, πες 400 αν βαλεις μεσα και εξοδα θερμανσης και παγιων

Και με 35Κ μεικτα, εισαι στα ιδια. 

Η πλαστιγγα γερνει συντριπτικα υπερ του remote πλεον, δεδομενων και των πολλων θεσεων που εχουν ανοιξει με τον covid.

Για να μη μπουμε σε αλλες γενικοτερες συγκρισεις μεταξυ remote και onsite δουλειας (χωροταξια, οργανωση, commuting, ντυσιμο, θορυβος, ανεσεις, κλπ οπου και εκει νικαει κατα κρατος

Τιθεται συγκριση μονο σε περιπτωση που καποιος για δικους του λογους του αρεσει περισσοτερο να ζει εξωτερικο σε σχεση με τη χωρα του

Το να σε επιλέξουν σε θέση για remote δεν είναι τόσο εύκολο όσο νομίζεις.

Και να σε επιλέξουν ενώ έχεις έδρα την Ελλάδα, προφανώς και δεν θα σου δίνουν μισθό Ιρλανδίας.

Για αρχή, γιατί να επιλέξουν εσένα από Ελλάδα και όχι κάποιον από uk ή ireland εφόσον πρόκειται για θέση στη Ιρλανδία; αν έχεις παρόμοια εμπειρία και ειδικά σε θέση με αγγλικά ναι, μπορεί.

Το δεύτερο. Έκανα αίτηση για θέση remotely σε εταιρεία με έδρα το uk και μου ζητούσε να συμπληρώσω αν είμαι eligible to work in the UK. Υποθέτω ότι και σε άλλες θέσεις θα το ζητάνε αυτό.

Επεξ/σία από mary
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...