Προς το περιεχόμενο

Περισσότεροι από 1 δισ. χρήστες συνδέονται στο Facebook καθημερινά από φορητές συσκευές


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην ανακοίνωση των οικονομικών αποτελεσμάτων του για το τρίτο τρίμηνο του 2016, το Facebook αποκάλυψε πως διαθέτει πλέον περισσότερους από 1.66 δισεκατομμύρια ενεργούς χρήστες ενώ οι καθημερινοί χρήστες που συνδέονται καθημερινά μέσω φορητών συσκευών ανήλθαν στο 1.09 δισεκατομμύριο.

Οι αριθμοί αυτοί αυξάνονται συνεχώς με γοργούς ρυθμούς. Ορόσημο αποτελεί ο αριθμός του 1 δισ. ενεργών χρηστών που συνδέεται από φορητές συσκευές, κάτι που σημειώνεται πρώτη φορά στην ιστορία των ιστοσελίδων κοινωνικής δικτύωσης.

 

Στο τέλος του 2015 το Facebook είχε αναφέρει πως πάνω από τους μισούς χρήστες χρησιμοποιούσαν την υπηρεσία μόνo μέσω κινητών τηλεφώνων. Μεταξύ του δευτέρου και τρίτου τριμήνου του 2016 προστέθηκαν ακόμη 88 εκατομμύρια χρήστες φορητών συσκευών, αριθμός που συνεχώς αυξάνεται.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Σύμφωνα με το Facebook, στην κατηγορία των mobile χρηστών περιλαμβάνονται όλοι εκείνοι που το χρησιμοποιούν αποκλειστικά μέσω των εφαρμογών και της ιστοσελίδας του μέσω mobile browser. Πρέπει να σημειωθεί πως η καταμέτρηση περιλαμβάνει και όσους συνδέονται στη mobile εφαρμογή του Messenger αλλά διατηρούν την ίδια στιγμή λογαριασμό και στο Facebook. Στον αριθμό δεν περιλαμβάνονται οι χρήστες των εφαρμογών Instagram,WhatsApp και Oculus.

 

Link.png Site: VentureBeat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως ακουστώ παλαιοληθικος άρα ώρες ώρες με τρομάζει αυτο. Βλέπω κάθε μέρα ανελέητο άσκοπο scrolling και τρομερή συσσωρευση αχρηστης πληροφορίας...

 

Ίσως ειμαι υπερβολικός...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως ακουστώ παλαιοληθικος άρα ώρες ώρες με τρομάζει αυτο. Βλέπω κάθε μέρα ανελέητο άσκοπο scrolling και τρομερή συσσωρευση αχρηστης πληροφορίας...

 

Ίσως ειμαι υπερβολικός...

 

Είσαι. Αυτό πάντα συνεβαινε. Το μονο που αλλάζει είναι το μέσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έρχεται ο θανατος των pc :(

Αναπόφευκτο ήταν...Το mainstream παρόν και μέλλον είναι οτιδήποτε mobile και βέβαια σύντομα VR/AR/MR κ.α. Τα PC(desktop) θα παραμείνουν για αρκετά χρόνια ακόμα αλλά για δύο βασικές χρήσεις. Hardcore gaming και σταθερά workstations για συγκεκριμένους επαγγελματίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fuck reallity, η ζωή είναι εκεί μέσα πλέον. :P

Και βασικά οι μόνοι που χρησιμοποιούν πλέον desktop είναι οι υπάλληλοι γραφείου και οι gamer (λόγο απαιτήσεων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο από το θέμα... εμένα το μάτι μου έπεσε κατευθείαν πάνω στην φωτογραφία... μπορείτε να μου πείτε που είναι η Ελλάδα; Η γεωγραφία μου είναι σκουριασμένη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...