Προς το περιεχόμενο

p5qc+q9650+ddr3/1333/9-9-9-24


rockstoun

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σε ολους.....η συγκεκριμενη μητρικη δουλευε με τον q6600+ddr3 μια χαρα χωρις κανενα προβλημα......αλλαζω σε q9650 ομως ανταποκριση καμια.....αφου κουραστικα να ψαχνω τι φταιει, δοκιμασα με ddr2 και ολα ok.........μηπως μπορει καποιος να βοηθησει γιατι μπορει να συμβαινει αυτο το προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨Εκανες clear cmos;

Από τη στιγμή που άλλαξες επεξεργαστή είναι απαραίτητο για να είσαι σίγουρος ότι το pc λειτουργεί σωστά...

Στη συνέχεις μπες bios, τσέκαρε ότι εμφανίζεται ο νέος επεξεργαστής, πάτα restore default settings, μετά save and exit.

Λογικά θα λειτουργήσει και μετά ξαναμπάινεις bios και κάνεις όποιες άλλες ρυθμίσεις θες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα κατι παιζει με το fsb και την επικοινωνια αυτων των 2(cpu-ram). Ειναι σημαντικο να πεις τι ταχυτητα ηταν οι ddr3 και τι οι ddr2.

 

Εγω λεω οτι οι ddr3 σου ειναι 1066 και οι ddr2 667 η΄ 800.

Για πες κι συ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεσπα επειδη δεν βλεπω να λες τι εχεις, λογικα αν ειναι ετσι οπως σου τα λεω τοτε θα χρειαστεις μνημη ddr3 1333 που ειναι και το fsb του νεου σου επεξεργαστη. Ο παλιοτερος ειχε 1066 fsb αρα λογικα επαιζε με ddr3 1066 που λογικα ειχες πανω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλτες χειροκινητα ddr3 800 με τον παλιο πανω, γιατι αν τις βαλεις παραπανω, η αλλαγη fsb με την αλλαγη επεξεργαστη στις πεταει out of spec.

 

Ξαναδοκιμασε και πες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια συγνωμη δεν εβλεπα οτι ειχα απαντηση στο ερωτημα μου , ειμαι καινουργιος εδω..........νομιζω οτι ο senior member εχει δικιο γιατι καποια στιγμη που τις εβαλα με τον 6600 τις ρυθμισεις στο manual ανοιξε με τις ddr3 ομως αλλαξα συχνοτητα και παλι τα ιδια...


η ddr2 ειναι στα 800mhz και η ddr3 στα 1333mhz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την ανταποκριση.......ομως τα εδωσα ολα και υσηχασα παροτι και με τις ddr2 πεταγε το μηχανημα και εφτιαξα i5.4440 με την GA-H97-D3H......εχετε καμια αποψη για το σετακι αυτο και τις ρυθμισεις που πρεπει να κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ειμαι καινουργιος στο αθλημα και τωρα κανω αρχη μαθαινοντας παρα το προχωριμενο τις ηλικιας......ποιον επεξεργαστη επρεπε να παρω


μα αυτος ειναι 1151 chocket


εδωσα την p5g41t-mlx2/gb/lpt+q6600 και σε ανταλαγη πηρα την παραπανω μητρικη (περιμενω σχολιο) ηταν σε κατασταση αριστη και δεν το σκεφτηκα μου αρκουσε που ητα νεοτερο μοντελο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...