Προς το περιεχόμενο

Η λίστα με τα πρώτα παιχνίδια που θα αξιοποιούν τις δυνατότητες του PlayStation 4 Pro


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Την οποία wiki την έχει γράψει κάποιος, όχι πχ η AMD. :P

 

Σκέψου ότι πάνω από την 7870, είναι η 7950/7970 και η 7990. H 7990 είναι "enthusiast" κι οι 7950/7970 είναι High End. Οι 7850/7870 είναι Perfomance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καινούργια κάρτα κάθε 2 χρόνια σίγουρα είναι υπερβολή αλλά η 7870 όταν βγήκε ήταν High-end και ανάλογα την έκδοση έκανε περίπου 300€. Αν βάλεις και τα υπόλοιπα για να φτιάξεις ένα pc σίγουρα η απόδοση ανά € είναι υπέρ του PS4  

Με το ζορι mid ηταν ρε συ. Η amd αλλαξε ονομασια μετα τη σειρα 5xxx, η 6850 / 7850 / 6870 / 7870 αντιστοιχουν στις παλιες 5750 / 5770. 

 

Και το ολο νοημα ειναι οτι ΔΕΝ βαζεις τα υπολοιπα για να φτιαξεις ενα PC, γιατι τα εχεις ηδη. Το 2008-2009 για παραδειγμα αντι να παρεις ps3 στα 650 παιρνεις PC. Το 2013 που βγηκε το ps4 αλλαζεις την καρτα στο εν λογω PC και παλι μπροστα εισαι. 

PS1. Την 7870 την πηρα 159€ νταν. Ουτε σεντς παραπανω. Αλλα και στα 300€ να την βαλεις, παλι φτηνοτερη απτο ps4 σου ρχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να αλλάζεις καθε φορα μονο την καρτα γραφικών, να αφήνεις το υπολοιπο συστημα ιδιο και να λες ειμαι οκ, καποια στιγμή αρχίζουν τα bottlenecks και οταν γίνει αυτο θες τουλάχιστον αναβαθμιση στην τριπλετα cpu,motherboard,ram.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να αλλάζεις καθε φορα μονο την καρτα γραφικών, να αφήνεις το υπολοιπο συστημα ιδιο και να λες ειμαι οκ, καποια στιγμή αρχίζουν τα bottlenecks και οταν γίνει αυτο θες τουλάχιστον αναβαθμιση στην τριπλετα cpu,motherboard,ram.

Αυτό που παρατηρώ εγώ τα τελευταία χρόνια είναι ότι μπορείς να έχεις 4-5 χρόνια την ίδια πλατφόρμα και 2-3 την ίδια κάρτα

 

Αυτό σημαίνει ότι σε κάθε πλατφόρμα θα έχεις τουλάχιστον 2 γενιές καρτών ίσως και 3 μέχρι η πλατφόρμα σου να μην τραβάει άλλο

 

Η αλλαγή πλατφόρμας χοντρικά πάει στα 400-500 και της καρτας 250-450 ανάλογα τα γούστα και τις δυνατότητες του καθενός

 

Και φυσικά λοιπά περιφερειακά τα αφήνουμε έξω όπως και κάποια "πάγια", δηλαδή κουτί τροφοδοτικό οθόνες και κάποιους δίσκους

 

Η αναβάθμιση πάντως δεν είναι υποχρεωτικό να είναι "ριζική" και πρακτικά να πάρεις pc από την αρχή (και φυσικά πάντα μπορείς να πουλάς τα μεταχειρισμένα part), μπορεί να γίνεται σταδιακά

 

Εγώ πέρυσι αναβάθμισα πλατφόρμα μετά από 5 χρόνια και έμεινα με την ίδια κάρτα, τώρα 1.5 χρόνο μετά θα αλλάξω και αυτή και τα επόμενα 3 χρόνια ίσως να μην αλλάξω και βίδα

 

Αν τώρα θελησω πχ περισσότερο χώρο σε ssd για να είμαι πιο άνετος αυτό είναι δικό μου θέμα, δεν υπάρχει κάποια επιτακτική ανάγκη να κάνω κάτι τέτοιο ώστε να μπορώ να παίζω τους τελευταίους τίτλους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να αλλάζεις καθε φορα μονο την καρτα γραφικών, να αφήνεις το υπολοιπο συστημα ιδιο και να λες ειμαι οκ, καποια στιγμή αρχίζουν τα bottlenecks και οταν γίνει αυτο θες τουλάχιστον αναβαθμιση στην τριπλετα cpu,motherboard,ram.

Mε τα μεχρι τωρα δεδομενα, η τριπλετα που εχεις απτο 2008-9-10 βασταει ακομα. Αλλα προφανως, καποια στιγμη θα πρεπει να τα αλλαξεις και αυτα, αν και το κοβω να χρειαζεται οταν με το καλο βγει το ps5. Οπως και να χει ομως, ακομα υπαρχουν parts που μπορεις να κρατησεις, οπως κουτι  / σκληρους / τροφοδοτικο κλπα συμπραγκαλα. 

 

PS1. Μη ξεχνας οτι εδω μιλαμε για συγκριση με κονσολα. Ασφαλως η πλατφορμα απτο 2009 δεν θα παιζει 1440p σε 60fps+ με ολα τερμα. Μιλαμε για medium / 1080 / 900p / 30 fps, τα settings δηλαδη των κονσολων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PS3 750 ευρω εκανε οταν βγηκε και μια χαρα πουλησε.

Εξαλλου δεν ειναι πολλα 700 ευρω για μια κονσολα που τα παιχνιδια της κοστιζουν 70 ευρω το ενα, και εχει εξτρα ταριφα για να τα παιξεις online. 

 

Επισης η πλειοψηφια απο αυτους που αγοραζουν κονσολες δυστυχως ειναι προβατα, οσο και να το κοστολογισουν θα τα πληρωσουν, οτι subscription και να τους βαλλουν κα το πληρωσουν, οσο και να κοστολογισουν τα παιχνιδια θα τα αγορασουν.

Απο καποιους τελικα, οτι συσκευη και να εχεις κατι θα βρουν να σε πουν προβατο. 

Εχω και ps4 και iPhone. Προβατο^2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο καποιους τελικα, οτι συσκευη και να εχεις κατι θα βρουν να σε πουν προβατο. 

Εχω και ps4 και iPhone. Προβατο^2;

 ε ναι, μην το συζητάς καν 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...