Προς το περιεχόμενο

Πάτοι παπουτσιών


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτους απο τα ιντερσπορτ που εχω, τωρα θα κλεισουν 2μιση χρονια. Ιδιοι με καθημερινη χρηση (τρεξιμο γυμναστηριο). Ακομα και στην φτερνα το μπαλακι που καθεται ακομα οταν τους βγαζω ανεβαινει. Ειναι γνωστη μαρκα γενικα αυτη. Δες μηπως τους βρεις πιο φθηνα απο καπου. 

 

(καλυτερα κατι λιγο πιο ακριβο να κρατησει, παρα να αλλαζεις συνεχεια ταξεως 5-7€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πειτε μου κάτι.

Χρησιμοποιείτε αυτους τους πάτους προληπτικά κυρίως, δηλαδή έτσι κι αλλιώς-με σκοπό να αποφευχθούν μελλοντικά προβλήματα και γενικώς να είναι πιο ξεκούραστα τα πόδια, (πχ τους βαζετε και σε παπουτσια στα οποια τα ποδια αισθανονται ανετα)

ή για να σας ειναι πιο άνετα τυχόν παπουτσια που ισως δεν καθονται καλα στα ποδια σας;

 

Πχ σε ενα ζευγαρι παπουτσια που νιωθεις ενοχληση,

θα τα εβγαζες στην ακρη(χάρισμα/πέταγμα/whatever) για να μην επιβαρυνεις τα ποδια σου,

ή θα εκανες μια προσπαθεια με τετοιους πατους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν νιώθεις ενοχλήσεις ή οτιδήποτε, πελματογράφημα και κατασκευή πάτων αποκλειστικά για το πόδι σου. Οι γενικές λύσεις μόνο κακό μπορεί να κάνουν άσχετα αν "φαίνεται" ότι λειτουργούν τέλεια. Ένας πάτος, ο οποίος είναι σωστός, σε 6-8 μήνες τα έχει φάει τα ψωμιά του, παίζουν ρόλο φυσικά και τα κιλά/άσκηση, αλλά σε γενικές γραμμές αυτή είναι η διάρκεια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν νιώθεις ενοχλήσεις ή οτιδήποτε, πελματογράφημα και κατασκευή πάτων αποκλειστικά για το πόδι σου. Οι γενικές λύσεις μόνο κακό μπορεί να κάνουν άσχετα αν "φαίνεται" ότι λειτουργούν τέλεια. Ένας πάτος, ο οποίος είναι σωστός, σε 6-8 μήνες τα έχει φάει τα ψωμιά του, παίζουν ρόλο φυσικά και τα κιλά/άσκηση, αλλά σε γενικές γραμμές αυτή είναι η διάρκεια τους.

 

Μιας και το θιξες, ποιος κανει πελματογραφημα και ποτε ενδεικνυται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τότε που άρχισαν διάφορα προβλήματα με τα παπούτσια μου και άρχισα να ψάχνομαι για πάτους, το μεγαλύτερο πρόβλημα που είχα είναι οτι δεν μπορούσα να βρω κάτι στο νούμερό μου (48.5). Τελικώς με βόλεψαν κάτι πάτοι σιλικόνης για τα χειμερινά παπούτσια μου, είχε προκύψει ένα θέμα και μετά από 6 μήνες χρήσης με χτύπαγαν στο πίσω μέρος προς την φτέρνα και προκλήθηκε τραυματισμός. Ήταν κρίμα να πετάξω παπούτσια 6-7 μηνών χρήσης, έτσι έβαλα τους πάτους σιλικόνης πάνω στους παλιούς και ανασηκώθηκε η φτέρνα μου περίπου μισό εκατοστό και έτσι δεν με πειράζουν τώρα στο συγκεκριμένο σημείο, οι πάτοι βέβαια πάλι δεν είναι στο νούμερό μου, πρέπει να είναι 47 ή 46, αλλά κάνουν την δουλειά τους. Τους είχα πάρει από intersport κανένα 27αρι ευρώ..


Μιας και το θιξες, ποιος κανει πελματογραφημα και ποτε ενδεικνυται;

 

Αυτό που ξέρω είναι οτι πρέπει να το κάνεις αν υπάρχει ορθοπεδικό πρόβλημα ή αν είσαι μπασκετμπολίστας και γενικά αθλητής που το παπούτσι παίζει σημαντικό ρόλο σε διάφορα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον, αγορασα και δοκιμασα τους Gelactiv της Scholl.

Εντυπωσεις; Διχως να το περιμενω, προς το παρον…αναμικτες!

Ναι μεν ανετοι, ευχαριστοι στα ποδια, δεν λεω.

Αλλα….υπαρχει παντα ενα αλλα.
Παρενθεση: φορω παντω παπουτσια με το νουμερο μου, σταθερο εδω και πολλααα χρονια, ουτε μεγαλυτερο, ουτε μικροτερο.

Ποιο ειναι το ‘αλλά’ λοιπον:

- Τα ποδια μου στριμοχνωνταν πολυ μες τα παπουτσια, με τους gelactiv εντος. Ασφυξια και σχεδον ακαμψια. Η μεν πατουσα …ανετη, το δε υπολοιπο ποδι, στην πρεσσα!

- επιπλεον, το ανασηκωμα λογω του παχους της σολας(και οπως διαβαζω θεωρουνται-και το πιστευω-απο τους ‘λεπτους’ της αγορας!), εκανε το ποδι μου να μην στερεωνει καλα πισω, η φτερνα δεν κρατιονταν καλα, με αποτελεσμα να ψιλοβγαινει σε καθε μου βημα το ποδι πισω!!!

Δεν ξερω, δεν το περιμενα ετσι.
Με τους…φτηνιαρικους πατους του ενος ευρω απο σουπερ μαρκετ, της πλακας ανεση μεν, αλλα δεν ειχα και ποτε τετοια θεματα.

Περιττο να πω οτι πειραματιστικα και με ολα τα ειδη καλτσων που ειχα….για να βρω τι ειναι καλυτερο με τους galactiv.
Λεπτες μαλλινες, πιο χοντρες βαμβακερες κλπ.

Επιφυλασσομαι για δοκιμες το καλοκαιρι, καθως τωρα τους δοκιμασα με χειμωνιατικα παπουτσια.

Πιστευω οτι αξιζουν τα λεφτα τους και οντως κανουν δουλεια, αλλα πιθανως να μην ειναι το ιδιο καταλληλοι για ολα τα παπουτσια.

Οποιος εχει κατι να παρατηρησει επι των ανωτερω, ευχαριστως να το ακουσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πχ σε ενα ζευγαρι παπουτσια που νιωθεις ενοχληση,

θα τα εβγαζες στην ακρη(χάρισμα/πέταγμα/whatever) για να μην επιβαρυνεις τα ποδια σου,

ή θα εκανες μια προσπαθεια με τετοιους πατους;

 

Εχεις μπλεχτει  :P

 

Τι σημαινει νιωθεις ενοχληση ? Αν νιωθεις ενοχληση η λυση πιθανως να ειναι ενα τριευρο σε ενα τακουναδικο για ανοιγμα των παπουτσιων..Αν η κοψια τους ειναι κουκουρουκου εντελως..ε δεν τα παιρνεις, δεν παρασυρεσαι ουτε απο την τιμη ουτε απο το ωραιο σχεδιο  :P

 

Και τωρα με τους πατους μπορεις να ανοιξεις τα παπουτσια αλλα ολα εχουν ενα αλλα.. .Η μπορει και να ψιλοτροχισεις τους πατους μπας και ερθουν στο παχος που επιθυμεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9.90€ admiral μια χαρα πατοι.

Σιγα μη δωσω 25€ για πατους επειδη ειναιμε gel και καλα εταιρίας. Μια χαρα δουλειά κανουν και οι πιο φθηνοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, ειπα να κανω ενα update εδω.

 

Τελικα, δεν θα πω κατι πρωτοτυπο, αλλα καθε πραγμα θελει τον τροπο του, να δεις πως μπορεις να το κανεις κλπ.

Ξαναπροσπαθησα λοιπον και εβαλα τους scholl gelactiv σε παπουτσια που για καποιο λογο κουραζαν τα ποδια μου, αν και ειμαι σιγουρος οτι δεν φταινε τα συγκεκριμενα παπουτσια(ακριβα nike air) αλλα μαλλον τα 'ταλαιπωρημενα' αυτη την περιοδο ποδια μου.

Και ναι, επιτελους μπορω να πω, οι πατοι εκαναν δουλεια!

Ως δια μαγειας 'αφαιρεσαν' την κουραση.

Ειμαι σιγουρος οτι φορωντας τους πλεον οταν βαζω τα συγκεκριμενα παπουτσια, τα ποδια μου θα με ευγνωμονουν γι'αυτη την κινηση.

Βεβαια, παιδετικα πολυ να τους βαλω, χρειαστηκε να τους κοψω προσεκτικα(ξανα) για να τοποθετηθουν καλα στα παπουτσια(one size πατοι βλεπετε), δοκιμασα τα ποδια μου με διαφορα ειδη καλτσων κλπ.

Αλλα το αποτελεσμα, δικαιωνοι και οσους συμφορουμιτες ειπαν για καλους πατους + της school, και οτι ασχοληθηκα/αγορασα/εφαρμοσα.

Το θεμα θα εχει συνεχεια γιατι εχω παραγγειλει κι αλλα σετ πατων, αλλη φουρνια, και θα δω αλλα παπουτσια πως πανε και με τους νεους πατους οταν παραλαβω.

Παντως ναι, ενα ζευγαρι καλοι πατοι, ανακουφιζουν τα ποδια και κανουν δουλεια!!!!

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ετυχε να δω σε φαρμακειο πατους της schοl που ηταν -αν δεν με απατουν τα ματια μου- εντελως λαστιχενιοι, και χοντροι οπως τους ειδα.
Σειρα ‘work’ νομιζω.
Εγω ειμαι ευχαριστημενος με τους gelactiv, αλλα αυτοι για ποιες χρησεις προοριζονται;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ετυχε να δω σε φαρμακειο πατους της schοl που ηταν -αν δεν με απατουν τα ματια μου- εντελως λαστιχενιοι, και χοντροι οπως τους ειδα.

Σειρα ‘work’ νομιζω.

Εγω ειμαι ευχαριστημενος με τους gelactiv, αλλα αυτοι για ποιες χρησεις προοριζονται;

 

Είναι ιδανικοί για ορθοστασία, οπότε υποστηρίζουν κυρίως την φτέρνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, ειπα να κανω ενα update εδω.

 

Τελικα, δεν θα πω κατι πρωτοτυπο, αλλα καθε πραγμα θελει τον τροπο του, να δεις πως μπορεις να το κανεις κλπ.

Ξαναπροσπαθησα λοιπον και εβαλα τους scholl gelactiv σε παπουτσια που για καποιο λογο κουραζαν τα ποδια μου, αν και ειμαι σιγουρος οτι δεν φταινε τα συγκεκριμενα παπουτσια(ακριβα nike air) αλλα μαλλον τα 'ταλαιπωρημενα' αυτη την περιοδο ποδια μου.

Και ναι, επιτελους μπορω να πω, οι πατοι εκαναν δουλεια!

Ως δια μαγειας 'αφαιρεσαν' την κουραση.

Ειμαι σιγουρος οτι φορωντας τους πλεον οταν βαζω τα συγκεκριμενα παπουτσια, τα ποδια μου θα με ευγνωμονουν γι'αυτη την κινηση.

Βεβαια, παιδετικα πολυ να τους βαλω, χρειαστηκε να τους κοψω προσεκτικα(ξανα) για να τοποθετηθουν καλα στα παπουτσια(one size πατοι βλεπετε), δοκιμασα τα ποδια μου με διαφορα ειδη καλτσων κλπ.

Αλλα το αποτελεσμα, δικαιωνοι και οσους συμφορουμιτες ειπαν για καλους πατους + της school, και οτι ασχοληθηκα/αγορασα/εφαρμοσα.

Το θεμα θα εχει συνεχεια γιατι εχω παραγγειλει κι αλλα σετ πατων, αλλη φουρνια, και θα δω αλλα παπουτσια πως πανε και με τους νεους πατους οταν παραλαβω.

Παντως ναι, ενα ζευγαρι καλοι πατοι, ανακουφιζουν τα ποδια και κανουν δουλεια!!!!

:)

να σε ρωτησω κατι αυτοι οι gel που λες της scholl θα με κανουν δουλεια; εχω σοβαρη πλατηπωδια στα ποδια, και τους θελω για περπατημα κυριως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σε ρωτησω κατι αυτοι οι gel που λες της scholl θα με κανουν δουλεια; εχω σοβαρη πλατηπωδια στα ποδια, και τους θελω για περπατημα κυριως

 

Χμ, δεν μπορω να σου πω εγω σιγουρα, γιατι εγω ειχα απλα πονεμενα ποδια, και ναι, εν τελει κανουν δουλεια σοβαρη.

Για πλατυποδια θα πρεπει να μιλησεις με πιο ειδικους, πιθανως να θες κατι ακομη ακριβοτερο μιας και πρεπει να εχει και προβλεψη για την παθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέω να τους πάρω τους συγκεκριμένους από τον μασουτη 14 και κάτι έχουνε αν θυμάμαι καλά άλλα δεν ξέρω ποιους να πάρω, νομίζω οι everyday θα βολέψουν καλά  παραπάνω δεν μπωρο να δώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...