Προς το περιεχόμενο

Πάτοι παπουτσιών


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Του λιντλ τι  είναι πως λέγονται ; Κάτι θερμικούς μιας χρήσης είχα δει και κάτι "crivit " του κ@λου

Πατοι από το lidl.....? No... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Αν εχεις ενα ηδη καλο και αξιοπρεπες ή και ακριβο παπουτσι, δηλαδη με ποιοτητα και προσοχη στις σολες(σχεδιασμο-υλοποιηση κλπ) απο τις ειδικες ομαδες της καθε εταιριας κλπ,
η προσθηκη εσωτερικα, μιας καλης insole, βελτιωνει τα πράγματα;
Πχ σε ζευγαρι nike air, να βαλω και μια καλη insole?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, mindreader είπε

Αν εχεις ενα ηδη καλο και αξιοπρεπες ή και ακριβο παπουτσι, δηλαδη με ποιοτητα και προσοχη στις σολες(σχεδιασμο-υλοποιηση κλπ) απο τις ειδικες ομαδες της καθε εταιριας κλπ,
η προσθηκη εσωτερικα, μιας καλης insole, βελτιωνει τα πράγματα;
Πχ σε ζευγαρι nike air, να βαλω και μια καλη insole?

Νομίζω είναι πλεονασμός σε ένα τόσο καλό παπούτσι. Μόνο αν βλέπεις ότι ο σχεδιασμός της σόλας, κάπου σε ενοχλεί. Έχω κάτι Nike Air από το 2014 και τα χρησιμοποιώ ακόμα λίγο. Είχαν το καλύτερο πάτο. Περπατούσα άνετα πολλά χιλιόμετρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Πως θα εντοπιζατε, αν καποιοι (εξτρα/προσθετοι-οχι οι ενσωματωμενοι των παπουτσιων) πατοι, εχουν χαλασει, με αποτελεσμα να μην προσφερουν τιποτε στα ποδια;

Οπτικα, με καποια σημαδια ίσως; Ή και οπτικα αν εμφανιζουν κατι, εχουν ας πουμε μια συγκεκριμενη διαρκεια ζωης; Χρειαζονται αλλαγη μετα απο καποιους μηνες ή χρονια, για να προστατευουμε οντως τα ποδια μας, ή αν βαλετε ενα ζευγαρι εξτρα πατους στα παπουτσια, τους αφηνετε εκει, για ολη τη διαρκεια ζωης των παπουτσιων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο στρατό μόνο που είχα πάρει (όπως όλοι σχεδόν) ήταν σιλικόνης από φαρμακείο 18-20 ευρώ αλλά άξιζαν. 

Μετά ανακάλυψα τα Clarks και τα Camper και όλα ήταν τέλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρησιμοποιούσα αλλά από τότε που δοκίμασα πρώτη φορά βάζω ακόμη και σε καινούργια.

Χρησιμοποιώ πάντα σε φτηνά ή ακριβά τους sholl που κάνουν γύρω στα 11 ευρώ.Όταν καταλάβω ότι μπροστά έχουν γίνει σκληροί σαν δέρμα τους αλλάζω.Γενικά καταλαβαίνεις τη διαφορά μόλις θέλουν αλλαγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καινούργιο ζευγάρι αθλητικά, αλλά με δοκιμή σφίγγουν ελαφρώς το πόδι στο πάνω μέρος, δοκιμή μετά βγάζοντας τους πάτους και δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα, απλώς ότι χρειάζεται οπωσδήποτε κάποιον άλλο πάτο γιατί δεν υπάρχει έτσι πρόσφυση, άνεση, αντιθέτως είναι πιο ξερό και λογικά θα προκαλέσει πρόβλημα στα πόδια. Το ερώτημα μου είναι τι μπορεί να γίνει σε επιλογή που να είναι λεπτό αλλά ανατομικό, γιατί και αυτοί που υπάρχουν τώρα μέσα στα παπούτσια είναι λεπτοί, δεν τους λες χοντρούς. Δεν ξέρω ίσως κάποια έκδοση πάτων ακόμη κι ακριβή αλλά superslim με απορρόφηση/άνεση ή σε κάποιον που φτιάχνει custom;

Επεξ/σία από gousias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, gousias said:

σε κάποιον που φτιάχνει custom;

Ποδίατρος. Σου μετράει το πέλμα και σου φτιάχνει για το δικό σου (duh, προφανώς, θα μου πεις). Απλά κοστίζουν κανένα 100άρι, σε σημείο που αν δεν έχεις όντως πρόβλημα για να χρειάζεσαι πάτους, δώσε πίσω τα αθλητικά και πάρε καλύτερα. Προσωπικά την έχω καταβρεί με τα Skechers ArchFit).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, csontheline είπε

Ποδίατρος. Σου μετράει το πέλμα και σου φτιάχνει για το δικό σου (duh, προφανώς, θα μου πεις). Απλά κοστίζουν κανένα 100άρι, σε σημείο που αν δεν έχεις όντως πρόβλημα για να χρειάζεσαι πάτους, δώσε πίσω τα αθλητικά και πάρε καλύτερα. Προσωπικά την έχω καταβρεί με τα Skechers ArchFit).

Δεν μπορούν να επιστραφούν, παρήλθε η σχετική προθεσμία. Οπότε μόνο αν υπάρχει λύση με πάτους πολύ λεπτούς σε πάχος αλλά να έχουν οπωσδήποτε όσο καλύτερες ιδιότητες άνεσης μπορεί να είναι εφικτό. Δεκτές όποιες προτάσεις. Τουλάχιστον να γίνει αξιοποίηση των παπουτσιών και να μη μείνουν στο κουτί.

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, gousias είπε

Το ερώτημα μου είναι τι μπορεί να γίνει σε επιλογή που να είναι λεπτό αλλά ανατομικό, γιατί και αυτοί που υπάρχουν τώρα μέσα στα παπούτσια είναι λεπτοί, δεν τους λες χοντρούς.

Βγάλε τους πάτους του παπουτσιού και βάλε άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δοκιμάσει αρκετούς «πάτους» κατέληξα σε αυτούς: https://aetrex.gr/aetrex-casual-orthotika-pelmata-andrika.Μου τους προτείνουν μετά από δωρεάν εξέταση σε πελματογράφο και δοκιμή τριών διαφορετικών σε κατάστημα με ορθοπεδικά είδη.

Τους είχα πάρει πριν τέσσερα χρόνια στα 60€ ,σχετικά ακριβή τιμή ,αλλά είχα αγανακτήσει με ότι είχα αγοράσει ως τότε, ειδικά του lidl ότι χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nabuko είπε

Βγάλε τους πάτους του παπουτσιού και βάλε άλλους.

Ναι, σύμφωνοι, αυτό είναι το ζητούμενο, αλλά καλό είναι να ληφθεί υπόψη ότι και αυτοί που υπάρχουν είναι ήδη λεπτοί, οπότε μία επιλογή πάτων-που δεν γνωρίζω ποια ακριβώς, για αυτό ρωτώ κι εδώ-θα πρέπει να είναι περισσότερο λεπτοί κι από τους υπάρχοντες, πλην όμως να μην στερούνται άνεση, γενικά όποια καλύτερη επιλογή μπορεί να υπάρχει.

18 λεπτά πριν, northjohn είπε

Έχοντας δοκιμάσει αρκετούς «πάτους» κατέληξα σε αυτούς: https://aetrex.gr/aetrex-casual-orthotika-pelmata-andrika.Μου τους προτείνουν μετά από δωρεάν εξέταση σε πελματογράφο και δοκιμή τριών διαφορετικών σε κατάστημα με ορθοπεδικά είδη.

Τους είχα πάρει πριν τέσσερα χρόνια στα 60€ ,σχετικά ακριβή τιμή ,αλλά είχα αγανακτήσει με ότι είχα αγοράσει ως τότε, ειδικά του lidl ότι χειρότερο.

Δεν ξέρω πόσο λεπτοί ή χοντροί είναι. Τους χρησιμοποιείς σε αθλητικά; Περίπου πόσο βλέπεις ότι αντέχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gousias είπε

Δεν ξέρω πόσο λεπτοί ή χοντροί είναι. Τους χρησιμοποιείς σε αθλητικά; Περίπου πόσο βλέπεις ότι αντέχουν;

Τους χρησιμοποιώ παντού. Σε αθλητικά τους χρησιμοποίησα ελάχιστα (NIKE-ADIDAS) μέχρι που αγόρασα New Balance και δεν χρειάζομαι πάτους σε αυτά αλλά συνεχίζω να τους χρησιμοποιώ καθημερινά στα υπόλοιπα παπούτσια.

Τα έχω ήδη πάνω από τέσσερα χρόνια και συνεχίζω να τα χρησιμοποιώ με δεύτερη επιλογή τα Pedag 

https://pedag.gr/product/πάτοι-pedag-viva-high-art-189/

Το πόσο λεπτοί ή χοντροί είναι υποκειμενικό θέμα, για εμένα είναι πολύ καλοί.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...