Προς το περιεχόμενο

Οι πρώτες δοκιμές με τον Intel Core i5-7600K δείχνουν ελάχιστη βελτίωση στην απόδοση IPC


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος έχει δει τα leaks όπου ο ES 8 core ZEN περνάει τον 10 Core intel ΖΕΟΝ, καταλαβαίνει τι έχει να γίνει.

 

Απλά ελπίζω να μην το τρελάνουν με τις τιμές ή τουλάχιστον να δώσουν ένα 6-core με λογική τιμή.

 

Δεν είναι δυνατόν ο 2600k στα 4600 που έχω να περνάει τις στοκ επιδόσεις του 6600 και ίσως του 7600.

 

Επαναπάφθηκαν στις δάφνες τους στην Intel.

 

Υ.Γ. Φοβερός όρος το "Κάγκουρας"

 

wow ε αμα το λένε τα leaks έτσι θα είναι. Γράψε στο google RX 480 και βάλε αποτελέσματα μέχρι κανα μηνα πριν κυκλοφορήσει. Θα δεις οτι τα leaks ξεκίνουσαν απο καλύτερη της 1070 μέχρι καλύτερη της 1080. Ειδαμε τελικά που βρίσκεται η 480...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φοβερός ο όρος Zeon όταν υπάρχει μόνο Xeon ;)

 

Προφανώς και ο 2600Κ να περνάει τους i5 αυτής της γενιάς. i7 είναι.

 

τον 4core/8thread εννούσα.

 

Δεν ασχολούμαι με τα μοντέλα της ίntel πλέον, αφού κάθε χρονιά μια από τα ίδια.

 

Να μην αναβαθμίσω επεξεργαστή 5 χρόνια δεν είχε συμβεί ποτέ. Κάρτα γραφικών αλλάζουμε 2 φορές το χρόνο.

 

Το ξεφτίλησαν με το milking και τώρα θα ζήσουν εποχές p4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι κέρδος είναι, περισσότερα mhz με την ίδια κατανάλωση, ελαφρυά βελτίωση στο IPC. Στα 14nm και κάτω είναι πολύ δύσκολο να αλλάκξεις πολλά. 3 ομάδες δουλεύουν στη Ιντελ σε διαφορετικά project πάνω στους επεξεργαστές, και τα 10nm ακόμα να τα κάνουν αξιόπιστα. Δεν δουλεύει απλά.

 

Αυτά για αυτούς που θα αρχίσουν το HATE "κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια". Κάνε το εσύ καλύτερα τους λέω.

 

Η τεχνολογία έχει φτάσει σε μια στασιμότητα λόγω της αδυναμίας πλέον του πυριτίου να αποδόσει περαιτέρο. 

Ναι αυτό το ότι κάτω από τα χ νανόμετρα δεν μπορείς να αλλάξεις πολλά το λέμε οι από έξω 30 χρόνια.Αλλά πάντα πηγαίναν παρά κάτω γιατί υπήρχε ανταγωνισμός και αγορά.Τώρα μειώθηκε ο ανταγωνισμός και η αγορά ταυτόχρονα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για ποιον λόγο αν μπορούνε να βγάλουνε γαμάτους επεξεργαστές στα 10 ή και τα 7nm και να κλείσουν όχι μόνο την AMD, αλλά την sammy, τα πάντα, γιατί δεν το κάνουν?

 

Μόνο η Ιντελ θα υπάρχει μετά, παγκόσμιο μονοπώλιο. Δεν έχουμε μονοπώλιο τώρα, στην κατοχή είχαμε που έκανε το ένα αυγό 10.000 δραχμές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλουμε και άλλη μια παράμετρο.Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν tablet και κινητά οπότε σου λέει γιατι να επενδύσουτμε σε επεξεργαστές για pc.Δίνουν σε αυτά βάση όπως και στις παιχνιδομηχανές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι να ειναι αραγε?  μηπως ο νεος ΖΕΟΝ........??? :-D  :-D

 

Μπορεί να είναι σύστημα με 2 fx π.χ...

 

Windows 2008 Server being used (if that is accurate) is a pretty clear sign that this result was not done on a Zeppelin based product

Most likely it was done on C32 / G34 ES Opteron parts, in 2P config.

 

Also since the "Blenchmark" acquires (cpuinfo.py) the CPU name string (which is "AMD Engineering Sample" in this case) from Windows registry (Hardware\Description\System\CentralProcessor\0 \ "ProcessorNameString") it tells that this is no Zeppelin of any kind either.

The name string which gets copied into this registry entry comes from CPUID registers. On Zeppelin based parts it is "AMD Eng Sample:" instead of "AMD Engineering Sample", as we've seen on in AOTS and Geekbench leaks.

Αλλά και να είναι ο νέος ζεν, έφτασε επεξεργαστή του 2013, το 2017. Πρόοδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καραμέλα είναι.

Αρέσει ιδιαίτερα σε μερικούς εδώ μέσα ;)

Καθόλου καραμέλα, είναι ένα μέτρο σύγκρισης.

 

Γιατί δεν σ'αρέσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου καραμέλα, είναι ένα μέτρο σύγκρισης.

 

Γιατί δεν σ'αρέσει?

 

Να μου αρεσει τι ακριβως; http://mypcspecs.io/i/419395d2ada73385f0e10069f565ed18.jpg 

Η καραμελα ειναι καραμελα..... πραγματικα λυπαμαι ολους αυτους που θα τρεξοιυν για το 1%  :fear:

Καποια στιγμη πρεπει μερικοι να καταλαβουν οτι απο ενα σημειο και μετα θελει ΚΑΙ πυρηνες!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπε κανείς ότι είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, όμως για πήγαινε ρίξε μια ματιά στις τιμές των πρώτων i5/i7  (τις εποχές που η AMD "υπήρχε" και θεωρούνταν ανταγωνιστής)...

 

 

edit: Και επειδή είδα πως έκανες edit το post σου αφού έκανα quote, καλό θα είναι να μη προβαίνεις σε χαρακτηρισμούς αν δεν έχεις επιχειρήματα.. Κάπου εκεί το έχασες. Καλή συνέχεια........

Ποιούς χαρακτηρισμούς μωρέ, παραισθήσεις έχεις?  :ph34r:

 

Μόνο το παρακάτω που φαίνεται έγραψα, δεν έσβησα κάτι.

 

Το ελληνάρες προφανώς πάει για τον κάθε μπαρμπα-Μήτσο (τυχαίο όνομα) που χωρίς να έχει ιδέα για το τι γίνεται λέει "σιγά τα αυγά", "στασιμότητα", "δεν υπάρχει ανταγωνισμός και πάνε έτσι", "εγώ το κάνω καλύτερα" κτλ. Αν παρεξηγήθηκες απο αυτό, δεν είναι πρόβλημα μου.

 

Εξάλλου δεν πήγαινε για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μου αρεσει τι ακριβως; http://mypcspecs.io/i/419395d2ada73385f0e10069f565ed18.jpg

Η καραμελα ειναι καραμελα..... πραγματικα λυπαμαι ολους αυτους που θα τρεξοιυν για το 1% :fear:

 

Καποια στιγμη πρεπει μερικοι να καταλαβουν οτι απο ενα σημειο και μετα θελει ΚΑΙ πυρηνες!!!!!

Από το να αλλάζεις χρόνο παρά χρόνο μπορείς και τώρα να πάρεις πυρήνες αν τους χρειάζεσαι και να τους πληρώσεις φυσικά με το αναλογο τιμημα

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς μέχρι στιγμής καλύπτεσαι με 4 δυνατούς, ούτε καν hyper threading

 

Εμένα να πω την αλήθεια πάντως δε με χαλάει να κραταω 5 χρόνια επεξεργαστή, 5 χρόνια μου έβγαλε ο 750, 5 θέλω να μου βγάλει και ο 4690Κ και αν κλείσει τα 5 χρονια και μπορώ να πάρω και 16πυρηνο σε λογικό κόστος αυτό θα πάρω

 

Όσο κάνω καλά τη δουλειά μου αδιαφορω για τις εξελίξεις, όταν αρχίσω και ζοριζομαι τις παρακολουθώ περισσότερο αλλά έστω και με 10-10% στη 5ετια ας πούμε μαζεύεται μία αξιόλογη διαφορά. Ίσως όχι οσο αξιόλογη θα έπρεπε αλλά αξιόλογη

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τσακαλαδες μου oτι και να βγαλουν λυση  ειναι μια...η μαλλον  δυο...ενα ps4 για games με σωστο optimization 50-60 fps στη καναπεδαρα σου στην 50'' σου χωρις error,dll missing και αλλες τετοιες μακακιες...και ενα ταπεινο Mac book pro για δουλιτσα και οτι αλλο θες χαλαρα..τα ευρω που ειναι ομως....???????

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...