Προς το περιεχόμενο

Οι πρώτες δοκιμές με τον Intel Core i5-7600K δείχνουν ελάχιστη βελτίωση στην απόδοση IPC


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιοι θέλουν το μέγιστο που μπορούν να πάρουν με τα χρήματά τους

 Ορθολογικός καταναλωτής ( Οικονομια 3η Λυκείου )

ps Δεν κανω τον εξυπνό ,απλα λέω ότι έτσι πρεπει να δρούμε όλοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά χαλαρώστε,τώρα που θα βγουν οι Zen θα βγαίνουν κάθε χρόνο cpus με τουλάχιστον 50% επιδόσεις πάνω.Κ μετά θα παραπονιόμαστε γιατί η cpu διετίας μπορεί να τρέξει μόνο pacman.

Φαντάζομαι όσοι έχουν sandy bridge κ πάνω έχουν χαλαστεί με τν κατάσταση αυτή.Γιατί αν δε τα σκας κάθε χρόνο,όσο να ναι..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η AMD δεν έβγαζε ανταγωνιστικούς επεξεργαστές τόσα χρόνια για να κοιμήσει την INTEL και να την πιάσει στον ύπνο

 

Σε 1-2 ή 5 ή 10 μήνες (όταν βγουν τέλος πάντων) που θα βγουν οι ΖΕΝ εκεί που έχω Ι7 6700 θα βάλω ΖΕΝ και τον Ι7 θα τον βάλω εκεί που έχω τον celeron.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

η AMD δεν έβγαζε ανταγωνιστικούς επεξεργαστές τόσα χρόνια για να κοιμήσει την INTEL και να την πιάσει στον ύπνο

 

Σε 1-2 ή 5 ή 10 μήνες (όταν βγουν τέλος πάντων) που θα βγουν οι ΖΕΝ εκεί που έχω Ι7 6700 θα βάλω ΖΕΝ με 16πυρήνες κλοκαρισμένος στα 6Ghz και τον Ι7 θα τον βάλω εκεί που έχω τον celeron.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον 4core/8thread εννούσα.

 

Δεν ασχολούμαι με τα μοντέλα της ίntel πλέον, αφού κάθε χρονιά μια από τα ίδια.

 

Να μην αναβαθμίσω επεξεργαστή 5 χρόνια δεν είχε συμβεί ποτέ. Κάρτα γραφικών αλλάζουμε 2 φορές το χρόνο.

 

Το ξεφτίλησαν με το milking και τώρα θα ζήσουν εποχές p4.

 

 

το οτι βγαζουν επεξεργαστες σχεδον καθε χρονο δε σημαινει οτι αυτο γινεται για να αναβαθμισουν οσοι αγορασαν τη προηγουμενη γενια, ουτε αυτοματως χανει την αξια της η προηγουμενη γενια 

 

ειλικρινα απορω οταν γραφετε τετοια τσιτατα, δε καταλαβαινω ποια κατηγορια χρηστων milkaρεται, επεξεργαστες πουλαει σε OEMS κυριως, οχι iphones

 

 

μηπως εχουν αυξηθει οι απαιτησεις του software ή των λειτουργικων; και οσοι εχουν εναν πχ. Sandy Bridge 5ετιας σερνονται;

μηπως θα ηταν προτιμοτερο να μη βγαινουν καινουριοι βελτιωμενοι επεξεργαστες εφοσον το software γινεται πιο smooth και efficient? 

 

τί ακριβως ψαχνετε μερικοι; την ισχυ ενος 12core Xeon στα 120 ευρω; 

και τι θα την κανετε ωρε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι κέρδος είναι, περισσότερα mhz με την ίδια κατανάλωση, ελαφρυά βελτίωση στο IPC. Στα 14nm και κάτω είναι πολύ δύσκολο να αλλάκξεις πολλά. 3 ομάδες δουλεύουν στη Ιντελ σε διαφορετικά project πάνω στους επεξεργαστές, και τα 10nm ακόμα να τα κάνουν αξιόπιστα. Δεν δουλεύει απλά.

 

Αυτά για αυτούς που θα αρχίσουν το HATE "κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια". Κάνε το εσύ καλύτερα τους λέω.

 

Η τεχνολογία έχει φτάσει σε μια στασιμότητα λόγω της αδυναμίας πλέον του πυριτίου να αποδόσει περαιτέρο. 

 

Αυτο δε σημάίνει ότι πρέπει να αγοράζουμε κάθε χρόνο σχεδόν το ίδιο πράγμα ακριβότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δε σημάίνει ότι πρέπει να αγοράζουμε κάθε χρόνο σχεδόν το ίδιο πράγμα ακριβότερα.

Δεν σου είπε κανένας να αγοράζεις κάθε χρόνο.

 

Εγώ ίδιες τιμές βλέπω με τους 'lake.

 

Και μάθετε να απαντάτε σωστά με παράθεση, για όνομα πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το κατεχεις το αθλημα,αστο...

εσυ?πως τα πας δλδ νιωθεις?

εχεις επιχειρηματα?δεν κατεχω τι?το οτι κανω editing 10χρονια και το ρεντερ μιας βαριας timeline σε pc βγαινει στο μισαωρο και σε mac σε 3λεπτα?τι θες να μας πεις τωρα οτι κατεχεις γιατι εκανες ενα oc εβαλες 15 φουρφουρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι στο forum με τις ασπιρινες θα βρεις μνματα με τις παρενεργειες. Ειχες εσυ ποτε? Το point ειναι, ασφαλως στο forum θα βρεις ατομα που παραπονιουνται, δεν θα μπει κανεις να πει "οκ παιδια, ολα καλα εδω δουλευει", γιατι το φυσιολογικο ειναι να δουλευει. Αντιστοιχα προβληματα θα βρεις και στο forum με τις κονσολες παντως..

 

 

δλδ το mafia για pc βγηκε απροβληματιστο...?το dying light? fallout 4 ?ο καταλογος ειναι τεραστιος αλλα το βρισκω και λογικο με τοσο διαφορετικο hardware δεν ειναι το ιδιο ομως φιλε μ με κονσολα σε καμια περιπτωση...αλλα μη παμε σε τετοια συζητηση και γω πισακιας ειμαι ποντικι keyboard και τα μυαλα στα καγκελα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ το mafia για pc βγηκε απροβληματιστο...?το dying light? fallout 4 ?ο καταλογος ειναι τεραστιος αλλα το βρισκω και λογικο με τοσο διαφορετικο hardware δεν ειναι το ιδιο ομως φιλε μ με κονσολα σε καμια περιπτωση...αλλα μη παμε σε τετοια συζητηση και γω πισακιας ειμαι ποντικι keyboard και τα μυαλα στα καγκελα...

Οχι, δεν ειναι απροβληματιστα. Οπως απροβληματιστα δεν ειναι και στις κονσολες!! Ειδικα τα παιχνιδια που ανεφερες, και ακομα ειδικοτερα το fallout 4 (καθως και το witcher 3), βγηκαν 1700 patch για κονσολες μπας και λυσουν τα προβληματα με τα fps που πεφταν στα ταρταρα. Για το witcher 3 μεχρι 2-3 μηνες ακομα το παλευανε!! Δεν ξερω αν εφτιαξε η κατασταση εως και σημερα. Να σου παραθεσω δεκαδες ακομα παιχνιδια που ειναι απο προβληματικα εως unplayable στις κονσολες?

 

Παντως πως ακριβως απτο μνμα μου συμπερανες οτι ολα ειναι απροβληματιστα δεν ξερω...εγω σου ειπα το αυτονοητο, οτι σαφως στο forum θα βρεις ΚΥΡΙΩΣ ατομα που εχουν προβληματα. Δεν θα μπει κανεις στο forum τις ασπιρινης να γραψει οτι πηρε μια και του περασε ο πονοκεφαλος, θα μπει αυτος που πηρε μια και εβγαλε 3ο χερι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-- // -- Δεν θα μπει κανεις στο forum τις ασπιρινης να γραψει οτι πηρε μια και του περασε ο πονοκεφαλος, θα μπει αυτος που πηρε μια και εβγαλε 3ο χερι. 

Σωστός.

 

Αλλά με τις κονσόλες ξεφύγαμε πολύ, δεν νομίζετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χαλαρώστε,τώρα που θα βγουν οι Zen θα βγαίνουν κάθε χρόνο cpus με τουλάχιστον 50% επιδόσεις πάνω.Κ μετά θα παραπονιόμαστε γιατί η cpu διετίας μπορεί να τρέξει μόνο pacman.

Φαντάζομαι όσοι έχουν sandy bridge κ πάνω έχουν χαλαστεί με τν κατάσταση αυτή.Γιατί αν δε τα σκας κάθε χρόνο,όσο να ναι..

 σε ποιο σύμπαν αυτο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά ναι. Το γνωρίζω.

 

Για υλοποίησέ τα εσύ όμως, γιατί στην "βράση κολλάει το σίδερο".

 

Τρεις ομάδες έχουνε, Μια δουλεύει στα 7, μια στα 10 και δεν μπορεί να καταφέρει πολλά για την ώρα, και μια στα 14 που εμφανίζει αυτούς.

 

Μετά τα 5 τι έχει, γνωρίζεις? Εγώ ναι, τα πιθανά τουλάχιστον (γραφένιο, memristor κτλ). Το ποιο απο όλα "θα κάτσει", θα δείξει το μέλλον. Καλά η Ιντελ άδικο έχει να γκρινιάζει, είναι αλήθεια.

Ρε φιλε εχεις τίποτα μετοχές στην Ιντελ και δεν μας το λες ... γιατί τέτοια υποστηρηξη δεν εξηγήται και δεν δικαιολογηται ... τουλάχιστον για μια εταιρία όπου λόγω έλλειψης ανταγωνισμού πουλάει τεχνολογια με το σταγονόμετρο οπως κανει και η Apple ... για ποιο λόγο να δώσει έναν δυνατό επεξεργαστή όπου δεν θα χρειαζεται αναβάθμιση τουλάχιστον για δέκα χρόνια ? Εδώ δεν μιλάμε για κατασκευαστικά όρια οπως αναφέρεις αλλα για καθαρό μάρκετινγκ που απο τι φαίνετε δεν σου περνάει καν απο το μυαλό ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε φιλε εχεις τίποτα μετοχές στην Ιντελ και δεν μας το λες ... γιατί τέτοια υποστηρηξη δεν εξηγήται και δεν δικαιολογηται ... τουλάχιστον για μια εταιρία όπου λόγω έλλειψης ανταγωνισμού πουλάει τεχνολογια με το σταγονόμετρο οπως κανει και η Apple ... για ποιο λόγο να δώσει έναν δυνατό επεξεργαστή όπου δεν θα χρειαζεται αναβάθμιση τουλάχιστον για δέκα χρόνια ? Εδώ δεν μιλάμε για κατασκευαστικά όρια οπως αναφέρεις αλλα για καθαρό μάρκετινγκ που απο τι φαίνετε δεν σου περνάει καν απο το μυαλό ...

Ναι έχω μετοχές στην Ιντελ και έχω επεξεργαστή του 2009! Τι άλλο θα ακούσουμε!

 

Καταλαβαίνεται ότι αν βγάλουν κάτι τόσο δυνατό, θα τρέξουμε όλοι για αναβάθμιση γιατί τα μπρίκια μας δεν θα παίζουν ούτε pacman? Μας βολεύει αυτή η στασιμότητα λόγω οικονομικής κρισης, μιας και δεν χρειάζεται να τα σκάμε τα χιλιάρικα για αναβαθμίσεις κάθε δύο χρόνια, όπως κάναμε την εποχή 2000-2004.

 

Ενώ τώρα ακόμα και με επεξεργαστή 7 χρονών παίζουμε τα πάντα.

Επεξ/σία από Sheogorath
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...