Προς το περιεχόμενο

Οι πρώτες δοκιμές με τον Intel Core i5-7600K δείχνουν ελάχιστη βελτίωση στην απόδοση IPC


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταλαβαίνεται ότι αν βγάλουν κάτι τόσο δυνατό, θα τρέξουμε όλοι για αναβάθμιση γιατί τα μπρίκια μας δεν θα παίζουν ούτε pacman? Μας βολεύει αυτή η στασιμότητα λόγω οικονομικής χρήσης, μιας και δεν χρειάζεται να τα σκάμε τα χιλιάρικα για αναβαθμίσεις κάθε δύο χρόνια, όπως κάναμε την εποχή 2000-2004.

Αυτό είπα κ εγώ με κάπως πιο καυστικό τρόπο,αλλά είναι πασιφανές ότι κάποιοι γκρινιάζουν για να γκρινιάζουν.Σαν να λέμε δεν θέλω οι επεξεργαστές να έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής,θέλω να αλλάζω κάθε χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό είπα κ εγώ με κάπως πιο καυστικό τρόπο,αλλά είναι πασιφανές ότι κάποιοι γκρινιάζουν για να γκρινιάζουν.Σαν να λέμε δεν θέλω οι επεξεργαστές να έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής,θέλω να αλλάζω κάθε χρόνο.

Το είδα, και συμφωνώ. Για παράδειγμα ένας με επεξεργαστή του 1997, όσο γαμάτος pentium 2 και να ήταν, παιχνίδια του 2004 δεν έπαιζε με τίποτα. Και όμως σήμερα με επεξεργαστές του 2009-2010 παίζεις τα πάντα άνετα. 

 

Οι κονσόλες ευθύνονται που δεν υπάρχει τόσο μεγάλη ανάπτυξη στα παιχνίδια, συνεπώς δεν θέλουμε την τεράστια αύξηση της ισχύος που θέλαμε κάποτε (γιατί κακά τα ψέματα, κάποιος που θέλει δυνατό υπολογιστή κατα 99% είναι gamer και 1% είναι data cruncher).

 

Αλλά και να θέλανε, δεν μπορούνε εύκολα να το κάνουνε. Αν μπορούσε η Ιντελ να βγάλει επεξεργαστή με γραφένιο στα 60-100ghz ανα πυρήνα (τυχαία νούμερα), δεν θα έκλεινε μια για πάντα τον ανταγωνισμό? Και 100.000$ να έκανε, θα το παίρνανε οι data cruchers, θα τα έβγαζε τα έξοδα. Το ότι δεν το κάνει (ακόμα) είναι γιατί δεν μπορεί, όχι γιατί δεν θέλει!

Επεξ/σία από Sheogorath
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν ειναι απροβληματιστα. Οπως απροβληματιστα δεν ειναι και στις κονσολες!! Ειδικα τα παιχνιδια που ανεφερες, και ακομα ειδικοτερα το fallout 4 (καθως και το witcher 3), βγηκαν 1700 patch για κονσολες μπας και λυσουν τα προβληματα με τα fps που πεφταν στα ταρταρα. Για το witcher 3 μεχρι 2-3 μηνες ακομα το παλευανε!! Δεν ξερω αν εφτιαξε η κατασταση εως και σημερα. Να σου παραθεσω δεκαδες ακομα παιχνιδια που ειναι απο προβληματικα εως unplayable στις κονσολες?

 

Παντως πως ακριβως απτο μνμα μου συμπερανες οτι ολα ειναι απροβληματιστα δεν ξερω...εγω σου ειπα το αυτονοητο, οτι σαφως στο forum θα βρεις ΚΥΡΙΩΣ ατομα που εχουν προβληματα. Δεν θα μπει κανεις στο forum τις ασπιρινης να γραψει οτι πηρε μια και του περασε ο πονοκεφαλος, θα μπει αυτος που πηρε μια και εβγαλε 3ο χερι. 

Εδω φιλε μου παω πασο...δε γνωριζα οτι υπηρχαν τετοια θέματα και στις κονσολες...μαλλον πρεπει να το ψαξω περισσοτερο...απλα στραβωσα τρελα με τα προβληματα στο pc οχι μονο με games αλλα και ακριβοπληρωμενα-κακκογραμμενα προγραμματα τα οποια μπορει να μη στρώσουν και ποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω φιλε μου παω πασο...δε γνωριζα οτι υπηρχαν τετοια θέματα και στις κονσολες...μαλλον πρεπει να το ψαξω περισσοτερο...απλα στραβωσα τρελα με τα προβληματα στο pc οχι μονο με games αλλα και ακριβοπληρωμενα-κακκογραμμενα προγραμματα τα οποια μπορει να μη στρώσουν και ποτε...

E πλεον η κονσολα ειναι PC με custom os, οποτε τα ιδια προβληματα ταλανιζουν αμφοτερους. 

Το είδα, και συμφωνώ. Για παράδειγμα ένας με επεξεργαστή του 1997, όσο γαμάτος pentium 2 και να ήταν, παιχνίδια του 2004 δεν έπαιζε με τίποτα. Και όμως σήμερα με επεξεργαστές του 2009-2010 παίζεις τα πάντα άνετα. 

Bασικα και ενας core 2 duo του 2006 παιζει σχεδον τα παντα ανετα, αν εξαιρεσουμε καποια games που απλα δεν δουλευουν σε 2 πυρηνες. Ο παλιος μου e6400 παιζει witcher 3!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το να αλλάζεις χρόνο παρά χρόνο μπορείς και τώρα να πάρεις πυρήνες αν τους χρειάζεσαι και να τους πληρώσεις φυσικά με το αναλογο τιμημα

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς μέχρι στιγμής καλύπτεσαι με 4 δυνατούς, ούτε καν hyper threading

 

Εμένα να πω την αλήθεια πάντως δε με χαλάει να κραταω 5 χρόνια επεξεργαστή, 5 χρόνια μου έβγαλε ο 750, 5 θέλω να μου βγάλει και ο 4690Κ και αν κλείσει τα 5 χρονια και μπορώ να πάρω και 16πυρηνο σε λογικό κόστος αυτό θα πάρω

 

Όσο κάνω καλά τη δουλειά μου αδιαφορω για τις εξελίξεις, όταν αρχίσω και ζοριζομαι τις παρακολουθώ περισσότερο αλλά έστω και με 10-10% στη 5ετια ας πούμε μαζεύεται μία αξιόλογη διαφορά. Ίσως όχι οσο αξιόλογη θα έπρεπε αλλά αξιόλογη

Ποια 5 χρονια; Ειμαι ακομα με Core 2 Duo "Conroe".

Και Windows XP φυσικα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα, και συμφωνώ. Για παράδειγμα ένας με επεξεργαστή του 1997, όσο γαμάτος pentium 2 και να ήταν, παιχνίδια του 2004 δεν έπαιζε με τίποτα. Και όμως σήμερα με επεξεργαστές του 2009-2010 παίζεις τα πάντα άνετα. 

 

Οι κονσόλες ευθύνονται που δεν υπάρχει τόσο μεγάλη ανάπτυξη στα παιχνίδια, συνεπώς δεν θέλουμε την τεράστια αύξηση της ισχύος που θέλαμε κάποτε (γιατί κακά τα ψέματα, κάποιος που θέλει δυνατό υπολογιστή κατα 99% είναι gamer και 1% είναι data cruncher).

 

Αλλά και να θέλανε, δεν μπορούνε εύκολα να το κάνουνε. Αν μπορούσε η Ιντελ να βγάλει επεξεργαστή με γραφένιο στα 60-100ghz ανα πυρήνα (τυχαία νούμερα), δεν θα έκλεινε μια για πάντα τον ανταγωνισμό? Και 100.000$ να έκανε, θα το παίρνανε οι data cruchers, θα τα έβγαζε τα έξοδα. Το ότι δεν το κάνει (ακόμα) είναι γιατί δεν μπορεί, όχι γιατί δεν θέλει!

Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα κατα τη γνωμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To '06 είχα πάρει τον e6600 το '10 τον i5 750 και το '15 τον i5 4690k που έχω ακομα

Και πιστευω οτι θα σε βγαλει σιγουρα πανω απο 5 χρονια ανετα ο 4690.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά ναι, δε με καίει εδώ που τα λέμε να χαλάω λεφτά και όλη την ώρα 

 

ευχαρίστως να αναβαθμίζω (10 χρόνια το ίδιο μηχάνημα είναι και κάπως υπερβολή), αλλά το χρόνο παρά χρόνο είναι μεγάλο έξοδο 

 

αλλά και επειδή δε χρειάζεται να αναβαθμίζουμε χρόνο παρά χρόνο μπορούμε να ισχυριστούμε ότι το pc gaming δεν είναι και τόσο ακριβό όσο θέλουν πολλοί να νομίζουν

 

μπορεί να κοστίζει δε λέω, αλλά μπορεί και να είναι αρκετό διαχειρίσιμο 

 

αν κρατάω μια πλατφόρμα 5 χρόνια ας πούμε που μου πήγε 5-6 κατοστάρικα να αναβαθμίσω (δηλαδή 100€ το χρόνο) και μία κάρτα 2-3 χρόνια (ας πούμε άλλα έως άλλα 100 ευρώ και δε βάζω μέσα και λεφτά που μπορείς να πάρεις πίσω πουλώντας, ούτε ακραία παραδείγματα όπως τη κάρτα μου που είχα 3.5 χρόνια με 315€ πούλησα 90, άρα μου κόστισε 65 ευρώ το χρόνο να παίζω με σαφώς καλύτερα γραφικά από κονσόλες) , έχουμε με έως 200€ το χρόνο gaming σχετικά υψηλών επιδόσεων

 

δεν είναι και τζάμπα, αλλά δεν είναι και τόσο ακραίο το κόστος 

 

βέβαια κάποιες φορές θα τα σκάσεις και χοντρά και μαζεμένα, πχ την πρώτη φορά ενδέχεται να σκάσεις 1.5 χιλιάρικο να πάρεις pc από το μηδέν αν θες κάτι αρκετά δυνατό

 

τα επόμενα χρόνια όμως δε σου φαίνεται τόσο ακόμα και αν παίξεις σε τέτοια κατηγορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...