Προς το περιεχόμενο

Έκδοση ebook στην καθαρεύουσα


Βασίλης_29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα βιβλίο συγγενή μου που το είχε γράψει στην καθαρεύουσα και δεν πρόλαβε να το εκδόσει πριν πολλά χρόνια γιατί απεβίωσε.

 

Πιστεύετε αξίζει να εκδοθεί ένα ηλεκτρονικό βιβλίο γραμμένο στην καθαρεύουσα ή καλύτερα να γραφτεί στην νέα ελληνική;

 

Εκ μιας πρώτης ματιάς, σκέφτομαι οτι κανείς σήμερα πέραν ορισμένων ηλικιωμένων δεν προτιμά να διαβάζει στην καθαρεύουσα, απ' την άλλη, βλέπω ένα μέρος κόσμου από νέους μέχρι μεγάλους που τα τελευταία χρόνια ακόμα και μέσα από internet έχουν μια τάση/στροφή ή μανία ας το πω έτσι προς το πολυτονικό σύστημα και μπορεί να τους αρέσει αυτός ο τρόπος γραφής.

 

Να πω οτι το περιεχόμενο του βιβλίου σχετίζεται με μια ερωτική ιστορία 2 ατόμων που διαδραματίζεται στην Ελλάδα τον 19ο αιώνα, έχει αναφορές στον έρωτα και διάφορα αισθηματικά θέματα. Είχε γραφτεί το 1969.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι και τα δύο; :) 

 

Ορισμένοι ρομαντικοί θα προτιμήσουν την πρωτότυπη έκδοση. Ο περισσότερος κόσμος αναμενόμενα την εκσυγχρονισμένη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα βιβλίο συγγενή μου που το είχε γράψει στην καθαρεύουσα και δεν πρόλαβε να το εκδόσει πριν πολλά χρόνια γιατί απεβίωσε.

 

Πιστεύετε αξίζει να εκδοθεί ένα ηλεκτρονικό βιβλίο γραμμένο στην καθαρεύουσα ή καλύτερα να γραφτεί στην νέα ελληνική;

 

Εκ μιας πρώτης ματιάς, σκέφτομαι οτι κανείς σήμερα πέραν ορισμένων ηλικιωμένων δεν προτιμά να διαβάζει στην καθαρεύουσα, απ' την άλλη, βλέπω ένα μέρος κόσμου από νέους μέχρι μεγάλους που τα τελευταία χρόνια ακόμα και μέσα από internet έχουν μια τάση/στροφή ή μανία ας το πω έτσι προς το πολυτονικό σύστημα και μπορεί να τους αρέσει αυτός ο τρόπος γραφής.

 

Να πω οτι το περιεχόμενο του βιβλίου σχετίζεται με μια ερωτική ιστορία 2 ατόμων που διαδραματίζεται στην Ελλάδα τον 19ο αιώνα, έχει αναφορές στον έρωτα και διάφορα αισθηματικά θέματα. Είχε γραφτεί το 1969.

 

Οπως γράφτηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται, αλλά το πολυτονικό δεν το υποστηρίζουν οι περισσότερες εφαρμογές ανάγνωσης e-book.

Ακόμη και το projectgutenberg έχει τα βιβλία στο μονοτονικό,ακόμη και αυτά που γράφηκαν στο πολυτονικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 βλέπω ένα μέρος κόσμου από νέους μέχρι μεγάλους που τα τελευταία χρόνια ακόμα και μέσα από internet έχουν μια τάση/στροφή ή μανία ας το πω έτσι προς το πολυτονικό σύστημα και μπορεί να τους αρέσει αυτός ο τρόπος γραφής.

 

 

 

what ?  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

what ?  :-D

 

Έχω 2-3 άτομα από fb που κάποιες φορές γράφουν κείμενα στα νέα ελληνικά αλλά εφαρμόζουν πολυτονικό σύστημα, μειοψηφία σίγουρα, αλλά το έχω διαπιστώσει οτι συμβαίνει αυτό, ακόμα και μέσα σε forums έχω δει που ορισμένοι γράφουν έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...