Προς το περιεχόμενο

Συμπληρωματική θέρμανση σε μικρό δυάρι


Green Dragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

 

Πρόκειται για ενα μικρό διαμέρισμα 55 τ.μ. που μένει η κόρη σε βόρειο προάστιο.

Το διαμέρισμα είναι σε πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση πετρελαίου. Οι διαχειριστές το ανάβουν λίγο για οικονομία, οποτε το διαμέρισμα είναι αρκετά κρύο το χειμώνα.

 

Σκεφτόμουνα μήπως έβαζα μια μονάδα aircondition για να εχω συμπληρωματική θέρμανση.

Δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη λύση, ουτε ξέρω τι εναλλακτικές υπάρχουν.

Αν κάποιος το εχει ψάξει και έχει κάτι καλύτερο να μου προτείνει ειναι ευπρόσδεκτο...

 

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω Panel θέρμανσης τα οποία πιστεύω καταναλώνουν λιγότερα από ένα A/C

 

Συγχαρητήρια, μόλις πρότεινες τη χειρότερη δυνατή λύση! :)

 

Τα "πάνελ" καταναλώνουν ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από ένα A/C για την ίδια απόδοση ενέργειας. Για 5-6 kW θερμότητας το A/C θα τραβήξει 1-2 kW ρεύμα. To πάνελ θα τραβήξει 5-6 kW (ακριβώς όσο θα δώσει). Πέραν τούτου, τα πάνελ είναι τα πιο ακριβά θερμαντικά σώματα στην αγορά τους, με τρομερή διαφορά από την επόμενη σε κόστος λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοιο https://www.leroymerlin.gr/gr/thermansi/sobes/sobes-kirozinis/sompa-kirozinis-tectro-inverter-62085415/ το οποίο καλύπτει πλήρως μέχρι 48τμ. Η θέρμανση με κηροζίνη, ειδικά τώρα που υπάρχει το άοσμο υγρό (ποτέ χύμα), είναι ό,τι πιο κοντά σε σχέση με τα καλοριφέρ.

 

Τις χρησιμοποιώ χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, ενώ η συντήρησή τους (τουλάχιστον στις απλές), είναι σχεδόν μηδενική (20 ευρώ το φίλτρο κάθε χρόνο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα θερμαντικα σώματα κηροζινης δεν τα γνώριζα.

Τι πλεονεκτήματα εχουν οσον αφορά κοστος αγοράς, αλλα και συντήρησής;;; Το καύσιμο δηλαδή ;;;

Ειναι υγιεινά και ασφαλή ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...