Προς το περιεχόμενο

home cinema μεσαιου οικονομικου προυπολογισμου


mirobill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,σκοπευω σε ενα συνολο καλο με στοχο πρωτα την ποιοτητα σε ταινιες κ πολυ λιγο για μουσικη.Ο χωρος του σαλονιου ειναι 15 τετραγωνικα η tv ειναι 65"LG UH 850 V.Επισκευτηκα ενα πολυκαταστημα κ ακουσα σε ανοικτο χωρο ενα top lg μοντελο κ μ αρεσε αρκετα, ηταν στα500ευρω περιπου,ψαχνοντας στο διαδυκτιο βρηκα κ το Sony-BDV-N9200W ,υποσχομενο κ αυτο..στα 800 ευρω

 Διαβαζοντας στο forum ομως μπηκα σε τρυπακι για ενισχυτη καλουτσικο απο 450-550 κ χτυσιμο σιγα σιγα με τη βοηθεια σας..εφοσων με ενδιαφερει η αποδοση κυριως στις ταινιες αξειζει να δωσω καποια χρηματα παραπανω για εναν καλο surround ηχο?Η θα κοστησει ο κουκος αηδονι κ το αποτελεσμα δε θα εχει τοση διαφορα?

 Ενισχυτη κοιταξα σε Pioneer τον VSX831,δεν ξερω αν ειναι παλιο το μοντελο η αν κοντα στην τιμη του μπορω να βρω κατι καλυτερο.Σιγουρα κ θα χρειαστω πρωτα 2 ηχεια κ μετα σε επομενη φαση το sub k τους δορυφορους..στα γουστα μου ειναι ο καλοσ surround ηχος με δυνατο sub..εχω ηδη δει απο εσας καποιες καλες προτασεις αλλα δεν ξερω αν ταιριαζουν στα δικα μου ζητουμενα γιατι οι περισσοτεροι ζηταν δυναμη για μουσικη..μπορειτε να με κατατοπεισετε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις?


Πηγα και ακουσα μουσικη απο τα παραπανω,μου προτειναν τον Harman Kardon 171s k το δοκιμασαμε με ηχεια dali sensor 3 (320 euro)k καποια Magnet(200euro) ..δεν ειδα πολυ διαφορα,τα dali επαιζαν ποιο πριμαριστα αλλα κ λιγο καθαροτερα, τα magnet ειχαν ποιο γεματο μπασο.Τα δοκιμασαμε κ με ενισχυτη pioneer vsx 831 αλλα δεν ηταν καλυτερος.Για sub μου προτειναν crystal audio στα 200w..καμια καλυτερη προταση εχουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα πηρα τον ONKYO TX NR545 που μου στοιχησε 414 μονο μιας κ το χε προσφορα το crazysundays στο e shop..

Ηχεια θα γεινουν κατασκευη απο φιλο που εχει αρρωστεια μ αυτα οπως κ τo sub

Αν σας ενδιαφερει οταν φτιαχτει το συνολο σας λεω κ τη συγκριση με τα ετοιμα που ακουσα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια φίλε μου. Είμαι και εγώ σε παρόμοια μονοπάτια αναζήτησης με σένα, έχοντας ανοίξει θέμα πιο κάτω από το δικό σου. Μεγειές και περιμένουμε τις εντυπώσεις σου και από τα ηχεία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα πηρα τον ONKYO TX NR545 που μου στοιχησε 414 μονο μιας κ το χε προσφορα το crazysundays στο e shop..

Ηχεια θα γεινουν κατασκευη απο φιλο που εχει αρρωστεια μ αυτα οπως κ τo sub

Αν σας ενδιαφερει οταν φτιαχτει το συνολο σας λεω κ τη συγκριση με τα ετοιμα που ακουσα 

Αν μείνεις ικανοποιημένος στείλε μας και ένα κόστος μήπως και ο φίλος σου πάρει κι άλλη δουλεία. Εγώ αγόρασα πριν 3 μήνες τον Yamaha RX-V477 (λογικά μικρότερος από τον δικό σου στα 270 euro από crazysunday κι εγώ) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, ιδικά με την εφαρμογή της Yamaha στο κινητό με την οποία κάνω ότι θέλω(παίζω μουσική από οποιαδήποτε συσκευή, ανήγω κλείνω ενισχυτή, ένταση ήχου και εφέ, ρυθμήσεις και πολλα ακόμα). Είμαι προς αναζήτηση νέων ηχείων αλλά ακόμα δε κατάληξα.

 

Αυτά που γλυκοκοιτάω τον τελευταίο καιρό είναι τα Yamaha NS-333 μαζί με ένα NS-444 και ένα woofer-άκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα πηρα τον ONKYO TX NR545 που μου στοιχησε 414 μονο μιας κ το χε προσφορα το crazysundays στο e shop..

Ηχεια θα γεινουν κατασκευη απο φιλο που εχει αρρωστεια μ αυτα οπως κ τo sub

Αν σας ενδιαφερει οταν φτιαχτει το συνολο σας λεω κ τη συγκριση με τα ετοιμα που ακουσα 

Ο ενισχυτης που πηρες ειναι μεσαίας κατηγορίας. Αξιοποπρεπης με μπολικα function.

 

Μια συμβουλη ομως.... Οτι και να εχει σπουδασει ο φιλος σου....Ικανος να βγαλει καλυτερα ηχεια απο εναν κατασκευαστη πολυ δυσκολο... Αυτο απαιτει πολυ χρημα κσι εξοπλισμο.. Εναν ηξερα που ειχε το αυτί να φταξει σοβαρο ηχειο (Ελληνα) αλλα το κοστος πλησιασε και ξεπερασε αυτο ενος ετοιμου σοβαρου ηχειου. Βεβαια ειχε την custom υπογραφη,,,,

 

Κατ εμε, βρες κατι επωμυμο και ασε τους μαγους που φτιαχονουν ηχεια... Δεν ειναι τοσο ευκολο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μείνεις ικανοποιημένος στείλε μας και ένα κόστος μήπως και ο φίλος σου πάρει κι άλλη δουλεία. Εγώ αγόρασα πριν 3 μήνες τον Yamaha RX-V477 (λογικά μικρότερος από τον δικό σου στα 270 euro από crazysunday κι εγώ) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, ιδικά με την εφαρμογή της Yamaha στο κινητό με την οποία κάνω ότι θέλω(παίζω μουσική από οποιαδήποτε συσκευή, ανήγω κλείνω ενισχυτή, ένταση ήχου και εφέ, ρυθμήσεις και πολλα ακόμα). Είμαι προς αναζήτηση νέων ηχείων αλλά ακόμα δε κατάληξα.

 

Αυτά που γλυκοκοιτάω τον τελευταίο καιρό είναι τα Yamaha NS-333 μαζί με ένα NS-444 και ένα woofer-άκι.

o ενισχυτης σου ειναι αδυναμος,(αυτα τα ηχεια που λες εχουν ευαισθησια 87db που σημαινει πρακτικα οτι στην ιδια ενταση του ενισχυτη θα παιζουν χαμηλοτερα απο καποια αλλα με μεγαλυτερη ευαισθησια). κοιτα για καποια ηχεια με μεγαλυτερη ευαισθησια και αντισταση οπως τα magnat monitor supreme 202 και supreme center 252 και για woofer το Supreme Sub 302A 12" η το 8αρι 202A 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε graphist εχεις δικιο οντως ο φιλος μου ειπε οτι δε μπορει να συναγωνιστει τις τιμες απο τα ετοιμα αλλα η κατασκευη θα ειναι ανωτερη σαν επιλογη μεγαφωνων αλλα κ απο υλικα γενικα.Το sub μονο θα κοστεισει 700€ με το ολο κονσεπτ να φτανει τα 2300,αλλα με άποδοση που θα μπορουσα να παρω απο 3πλασιου ποσου απο ετοιμα..τες πα ειναι ακριβα για εμενα.Ειχα την τυχη να μου χαρισει ο γαμπρος μου καποια magnet monitor1000 κολωνες σε κατασταση καινουργιων τα οποια λεω να βαλω πισω.Πηγα στην ultimateaudio κ ακουσα τα mission mx5 κ ηταν εκπληκτικα.Μου καναν πολυ καλη προσφορα με ενα συνολο πολυ ποιοτικο mx5 mx1 συν το μεσαιο κ το sub στα 1350..τη στιγμη που μονο τα mx5 εχουν 900..sub μου προτειναν το 8αρι τους επειδη εχω μικρο σχετικα χώρο.
Τωρα περιμενω μια τιμη χωρις πισω ηχεια λιγο καλυτερη απ το φιλο μου κ σκεφτομαι να συνδιασω το sub του που θα ειναι οπως μου υποσχεθηκε τελειως αλλου, με οποιοδηποτε κ αν αγορασω,με πισω magnat1000 κ μπροστα mx5 με μεσαιο μαλλον παλι του φιλου αναλογως της τιμης του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω και εγω να παρεις "φτιαγμενα" ηχεια. Κοιτα αγγελιες κυκλοφορουν μερικα διαμαντια. Δεν ξερω αν εισαι απο θεσσαλονικη αλλα ενας εκει δινει 5,1 ηχεια b&w σειρας 6 μαζι με sub sta 800e (αν θυμαμαι καλα) τσεκαρε τις αγγελιες εδω και γενικα. Τα magnat 1000 ειναι τεραστια για πισω και μονο χωρο θα σου πιανουν.


 Εδω.

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/hifi/709869-bw-51-kai-yamaxa-rx-v1065-%CE%BD%CE%B5%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B7/

Και στο μελλον μπορεις να επενδυσεις σε εναν καλυτερο ενισχυτη για να τα αξιοποιησεις καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα το ρισκο,παω σε custom..ο θεος βοηθος..ηδη τα κουτια εκτός του sub που περιμενουμε τα μετρα του ενισχυτη του ειναι ετοιμα..μου εγγυηθηκε καλυτερο ηχο απ τα mission που ηταν τελεια για εμενα αλλα τεραστια..120x20x10+ κ πολυ ντοζαινατα ειναι οτι πρεπει για το σαλονακι με μεγαφωνα που βγαζουν ηχο μπρος πισω κ μεγαλο μεσαιο κ τιμη για τα τρια ηχεια κ το sub στα 1300€ με ωραιες βασεις κ πολυ δεμενη κομπακτ κατασκευη χωρις ιχνος πλαστικου,πονταρω στη δεκαετη πειρα του σε σοβαρες κατασκευες κ ενασχολησης σε διαγωνισμους κτλ..σε 20 μερες πιστευω ναμαστε ετοιμοι κ σας λεω εντυπωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o ενισχυτης σου ειναι αδυναμος,(αυτα τα ηχεια που λες εχουν ευαισθησια 87db που σημαινει πρακτικα οτι στην ιδια ενταση του ενισχυτη θα παιζουν χαμηλοτερα απο καποια αλλα με μεγαλυτερη ευαισθησια). κοιτα για καποια ηχεια με μεγαλυτερη ευαισθησια και αντισταση οπως τα magnat monitor supreme 202 και supreme center 252 και για woofer το Supreme Sub 302A 12" η το 8αρι 202A 

 

Με άγχωσες...Λες να μη μπορέσει να τα οδηγήσει??? Και τα είχα βάλει στο μάτι καιρό τώρα... Θα υπάρχει κάποιος κίνδυνος καταστροφής τους από έλλειψη ρευμάτων?

 

Ήμουν ανάμεσα στα Magnat 202 και στα Yamaha NS-333 αλλά σε κάποιο άλλο post μου είχανε πει ότι θα είμαι μια χαρά με όποιο κι από το δύο και αν διαλέξω. Τα καλύτερα δυνατά ηχεία 5.1 για να συνδιαστούν με τον Yamaha-RX-V477 ποια θεωρείτε ότι είναι? (70% movies - 30% music, δεν με ενδιαφέρει να τρίζουν τα παράθυρα από την ένταση)

 

Υ.Γ. Συγνώμη από τον mirobill αν καταχράζομε το post του.

Υ.Γ. 2 heavyrain από το παιχνίδι Heavy Rain?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...