Προς το περιεχόμενο

Ε-infinity shopping


Rush13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρήγγειλα ην 5d4 απο εναν στο ebay ο οποίος εχει πολυ καλές κριτηκές και απ'οτι φαινεται ειναι το online store e-infinity απο πίσω και μου κάνει κατι περίεργα. Για την ακρίβεια

 

Παραγγέλω 1-11 την μηχανή πληρώνω ολο το ποσό. Στέλνει το ebay επιβεβαίωση της παραγγελίας μου έρχεται και στο paypal το receipt. Ο πωλητής ανέφερε 2-3 μερες handling time Και τον ειχα ρωτήσει κιόλας και ανέφερε οτι η μηχανή ειναι Αγγλία και υπάρχει Stock

 

Περνάνε 3 μέρες στέλνω email που ειναι η μηχανή κτλπ. και μου απαντάει οτι την έχει παραδώσει στην dhl αλλα δν του έχουν δώσει tracking number Και μολις το έχει θα μου το στείλει..ok λέω αλλα πέρασε μια βδομάδα και το status ειναι ακομα στο ebay not shipped και καμια απάντηση. Του στέλνω μήνυμα οτι πέρασαν πολλες μέρες και το δέμα δν εχει αποσταλεί και οτι θα προβώ σε διαδικασίες refund και αρνητικο rating αμα δεν σταλθεί και δεν απάντησε σήμερα που το έστειλα

 

εχει κανένας εμπειρια σχετική? να αρχισω να ανησυχώ?

 

αυτος ειναι ο πωλητής http://www.ebay.co.uk/itm/112126704983?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τόσες αξιολογήσεις αυτός δε πιστέυω να χρειάζεται να αγχώνεσαι,

παρατήρησα πως είναι από κίνα, χονγκ κονγκ (πρέπει να το γράφω πρώτη φορά στη ζωή μου στα ελληνικά, φαίνεται περίεργο :P

υποθέτω πως κάνει drop shipping η κάτι αντίστοιχο.

συνεργάζονται με κάποια αποθήκη/άλλη εταιρία και πουλάνε τα προϊόντα του στοκ της αλλης

(απαγορεύεται μεν από τους όρους του e-bay) αλλά εφόσον σε εξυπηρετεί η τιμή στη προκειμένη δε βρίσκω λόγο ανησυχίας

λίγο υπομονή αλλιώς παίρνεις τα χρηματά σου πίσω από το e-bay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα αυτοι έχουν καποια αποθήκη Αγγλία και τα στέλνουν εκει και μετά τα μοιράζουν Ευρώπη.

Η τιμή ειναι 1000 ευρω κάτω απο Ελλάδα, αξιίζει να περιμένω αλλα με εκνευριζει η κοροιδία τυπου το στείλαμε εμεις αλλα δν μας έδωσαν tracking number...δν παιζει να γινεται αυτό. Εχω παραγγειλει και αλλα απο αντιστοιχο κινέζο (e-dimersion Καπως έτσι) αλλα δν έκανε τοσο πολύ για να το στείλει. συνηθως το πολυ 3 μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι απλο.

 

Δεν το ειχε στοκ και τωρα το φερνει απο Κινα. Μου εχει συμβει. Επειδη ομως θα αργησει να του ερθει και μετα να στο στειλει και θα εχει περασει η προθεσμια dispute στο ebay κανε καλυτερα απο τωρα ενα dispute να εξασφαλισεις τα χρηματα σου γιατι μετα ρισκαρεις αρκετα. Αφου σε κοροιδευει τωρα παιζει να σε κοροιδευει και μετα.

 

Οταν το ξαναφερει στοκ του λες να ξανακανετε την συναλλαγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δν βλέπω option να κάνω dispute λόγω του οτι δν το έχει στείλει ακόμα. Μάλλον πρεπει να περάσει απο 15 του μηνός που ειναι η τελευταια μέρα της διορίας για να έχω πάρει το δέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι. Πρεπει να περασουν 7 ημερες αν θυμαμαι καλα απο την ημερομηνια πληρωμης. Καπου μεσα στο ebay το λεει.

 

Δεν εχει σημασια. Αρκει να μην πεσασει η ημερομηνια για το dispute.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε τις ενότητες και διάβασε https://www.paypal.com/uk/webapps/mpp/first-dispute αν τον εμπιστεύεσαι δεν έχεις λόγο να το κάνεις αυτή τη γνώμη έχω εκτός αν το χρειάζεσαι άμεσα και είναι διαθέσιμο στα χρήματα αυτά αλλού. Χρήματα δεν χάνεις πάντως μέσω του ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικα ήρθε, όλα κομπλέ. Ο Βλαμμένος ομως μου έδωσε οτι να ναι tracking number το οποιο γράφει οτι παραδόθηκε το δέμα καπου στην Βοστόνη...οτι νά ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο ρίσκο δεν είναι αυτό για τόσα χρήματα,υπάρχει σίγουρη κάλυψη από το ebay? Θέλω να αγοράσω την canon 750D απο το ebay.Εχετε υπόψιν κάποιον αξιόλογο seller να κοιτάξω ή κάποιο eshop γιατί εδώ Ελλάδα λίγο τσιμπάνε οι τιμές.Περιμένω μέσα στις γιορτές κάτι καλό μπορεί να παίξει και με τα ελληνικά μαγαζιά που θα πρέπει να στηρίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το ebay ειναι αξιόπιστο και προστατευει τον αγοραστή. Τώρα πάντα υπάρχει πιθανότητα να την πάθεις. Για seller Κοιτάς οποιονδήποτε top rated seller με 99% και πάνω rating και να στέλνει το προιον απο Ευρωπαικη ένωση γιατι αλλιως υπάρχει πιθανότητα να περάσει τελωνείο,

Δεν φταίνε οι ντόπιοι πωλητές για τις τιμές, η Canon φταιει που εχει ανεβάσει τις τιμές στην Ευρώπη στον θεό, ειναι τουλάχιστον 20% πανω απο Αμερική και άλλες αγορές

 

Ανάλογα με την διαφορά τιμής σε σχέση με την ντόπια αγορά κοιτάς αν αξιζει το ρίσκο ή όχι. Εγω γλύτωσα 1000 ευρώ. Η συγκεκριμένη κάμερα στην Ελλάδα και γενικα στην Ευρωπη κάνει 4100, Για τοσο μεγάλη διαφορά τιμής άξιζε το ρίσκο

 

Στα - ειναι οτι δέν έχεις εγγύηση γιατι ουσιαστικά άμα πάθει κάτι πρεπει να την στείλεις Japan διοτι δεν καλύπτεται απο την Canon Europe.Τρέχα γυρευε δηλαδή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε ψάχνουμε λίγο εδώ και περιμένω στις γιορτές.Εχεις δίκαιο είναι ανεβασμένες οι τιμές στην Ευρώπη σε σχέση με την Αμερική γενικά.

Καλές λήψεις να την χαρείς αφού παρέλαβες τελικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτιδηποτε πληρωθει με paypal δεν εχει ρισκο. Εαν ομως πληρωσεις με αλλο τροπο το ebay δεν μπορει να σου εγγυηθει τα χρηματα. Ebay & paypal ειναι εννιαια επιχειρηση αλλα μονο μεσω paypal εχεις εγγυηση επιστροφης χρηματων (ακομη κι αν η συναλλαγη ειναι εκτος ebay).

 

Οι εγγυησεις ειναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΕΣ. Και στην Ελλαδα ειναι υποχρεωμενοι να σε καλύψουν ασχετα εαν θελουν να κανουν τον Κινέζο.

 

ΑΛΛΑ συμφωνα με την διαδικασια ειναι υποχρεωμενοι να παραλαβουν το ελλατωματικο προιον, να το ελεγξουν, να βεβαιωσουν την βλάβη, να ειδοποιήσουν σχετικα την αντιπροσωπεια που καλυπτει την χωρα αρχικης αγορας του προιοντος, να περιμενουν να τους στειλει ανταλλακτικο ή προιον αντικαταστασης, να το παραλαβουν πρωτα και μετα να επισκευασουν το προιον ή να το αντικαταστήσουν.

 

Δεν εμπλεκεσαι εσυ αλλα παρολα αυτα εχει μεγαλη καθυστερηση. Ειναι ομως υποχρεωμενοι να το αναλαβουν. Δεν μπορουν να το αρνηθουν.

 

Οι εγγυησεις για οτι πωλειται εντος Ε.Ε ειναι δυο χρονια και για οτι πωλειται εκτος Ε.Ε ειναι ενα χρονο.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...