Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με PS3 Slim - Κολλάει και βγάζει αλλοιωμένη εικόνα


Pippo90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,εχθές την ώρα που έπαιζα στο ps3 τρώει ένα κόλλημα και μου έβγαλε μια πράσινη αλλοιωμένη εικόνα και δεν έκλεινε καθόλου και αναγκαστικά το έβγαλα απο την πρίζα.Τώρα όποτε το ανοίγω παίζει για λίγα λεπτά και μετά πάλι κολλάει και μου βγάζει την συγκεκριμένη εικόνα...Έχει ιδέα κανείς για το τι χάλασε για να δω αν με συμφέρει να το επισκευασω?

post-300802-0-42324400-1478544603_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,εχθές την ώρα που έπαιζα στο ps3 τρώει ένα κόλλημα και μου έβγαλε μια πράσινη αλλοιωμένη εικόνα και δεν έκλεινε καθόλου και αναγκαστικά το έβγαλα απο την πρίζα.Τώρα όποτε το ανοίγω παίζει για λίγα λεπτά και μετά πάλι κολλάει και μου βγάζει την συγκεκριμένη εικόνα...Έχει ιδέα κανείς για το τι χάλασε για να δω αν με συμφέρει να το επισκευασω?

οτι και να χαλασε δεν σε συμφερει να το επισκευασεις, λογικα η καρτα γραφικων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά που βλέπεις ειναι artifacts της κάρτας γραφικών και είτε έχει ξεκολλήσει κάποιο chip μνήμης είτε κάποιο ποδαράκι της GPU.

Η εύκολη/γρήγορη επιδιόρθωση είναι ενα reflow,κοινώς ζέσταμα με Heat gun στα chip με την ελπίδα να κολλήσουν πάλι ΑΛΛΑ μπορεί να παίξει 5 ώρες πχ και να είναι ξανά νεκρό

Η σωστή/ακριβή λύση ειναι το raballing.Σοβαρός τεχνικός ξεκολλάει με ειδικό μηχάνημα τα chip,καθαρίζει την πλακέτα,φτιάχνει τις επαφές και ενώνει πάλι το chip.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει όμως;

Στο μαγαζί που κάνω την πρακτική κάνουμε reballing αν και έχω δει μόνο σε κάρτες γραφικών laptop. O ιδιοκτήτης, ο οποίος κάνει το reballing, μου είχε πει ότι δεν αξίζει σε ps3, νομίζω όμως ότι εννοεί στο αρχικό ps3 με τα ylod.

 

Θα ρωτήσω αύριο περισσότερα. (αν βρω χρόνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ,πάντως αν το κόστος δεν ξεπερνάει τα 40-50 ευρό θα το φτιάξω επειδή έχω αρκετά κατεβασμένα παιχνίδια μεσα.

τα παιχνιδια σου μπορεις να τα ξανακατεβασεις και σε καινουριο ή αλλο ps3 χρησιμοποιωντας τον ιδιο λογαριασμο PSN που εχεις στην χαλασμενη σου κονσολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...