Προς το περιεχόμενο

Μη συμβατά με κάποιες συσκευές Thunderbolt 3 τα νέα MacBook Pro της Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εννοουσα πως πεθανε στα laptops,πιανει πολυ χωρο και ειναι αχρηστο για τους περισσοτερους. Στα desktops φυσικα συνεχιζει να ειναι αναγκαιο αφου δεν ειναι φορητα

Στα φορητά/laptops λέω και εγώ ότι δεν έχει πεθάνει το ethernet (εννοείται και στα desktops δεν έχει πεθάνει). Τα laptops όταν χρησιμοποιούνται σε περιβάλλοντα γραφείου ή εργαστηρίου συχνά συνδέονται με καλώδιο στο δίκτυο για διάφορους λόγους (επίδοσης, ασφάλειας, τοπολογίας κτλ). Στα σπίτια μας προφανώς συχνότερα συνδέονται με wifi γιατί οι ανάγκες είναι μόνο web surfing. Αυτό όμως δεν ισχύει πάντα για περιβάλλοντα γραφείου/εργαστηρίου. Αν το λαπτοπ σου το πας στη δουλειά σου (και δεν είσαι πχ φοιτητής οπότε δεν έχει δει τέτοια περιβάλλοντα) θα είχες νομίζω άλλη γνώμη για την χρησιμότητα του ethernet. 

 

Ένας γραφίστας που μπορεί να έχει network storage δεν μπορεί να μεταφέρει ασύρματα φωτογραφίες και βίντεο, δεν είναι πάντα αρκετά γρήγορα για τη δουλειά του. PRo λέγεται το μηχανάκι αυτό, δεν είναι για fb μόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι να πρωτοαπανησω;

-τα laptop στερούνται επιδοσεων;

-όταν αφαιρέθηκαν αυτά που λες , όλα πλέον έγιναν ασυρματα;

-αυτό λέω ότι οι πολύ συγκεκριμένοι επαγγελματίες , ίσως , δεν ενδιαφέρουν πια; (χωρίς να σημαίνει ότι δεν κάνουν εξίσου καλα τη δουλειά τους)

-όσο για την touch bar ακόμα δεν τη δοκίμασα -μου φαίνεται ανούσια αλλά έτσι μου φαινόταν και το,iPad 5 χρόνια πριν. Οψόμεθα.

 

...όσο για τους δημιουργούς του macintosch ....είναι οι δημιουργοί του iphone. Κάνω λαθος;

Όπως είπαν και οι abba φίλε: 'The winner takes it all"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η apple πηγαινει ακομα με την κεκτημενη ταχυτητα του Jobs

 

οχι για πολυ ακομα, οι φανατικοι εχουν αρχισει να συνειδητοποιουν κ οσοι δεν σκαμπαζουν ανακαλυπτουν αργα η γρηγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

η apple πηγαινει ακομα με την κεκτημενη ταχυτητα του Jobs

 

οχι για πολυ ακομα, οι φανατικοι εχουν αρχισει να συνειδητοποιουν κ οσοι δεν σκαμπαζουν ανακαλυπτουν αργα η γρηγορα

 

https://9to5mac.com/2016/11/09/2016-macbook-pro-sales/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 reasons to hate Macs (and 3 reasons to like them)

 

http://mjryder.net/25-reasons-to-hate-macs-and-3-reasons-to-like-them/

 

Μπράβο, πως φαίνονται οι άνθρωποι που δεν έχουν ασχοληθεί ποτέ με Mac. Το 95% από αυτά που γράφει ο τύπος ο οποίος ασχολείται όλη του τη ζωή με Microsoft προϊόντα δεν στέκουν. Αυτό λοιπόν είναι το κοινό των Haters που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο, άτομα που δεν έχουν ιδέα τι λένε και απλά γράφουν κάτι ή παραθέτουν κάτι, επειδή το διάβασαν από αλλού και ας μην αληθεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η στρατηγική τους είναι απλή, ή μάλλον η έλλειψη αυτής.

Συναντιούνται λοιπόν τα μεγάλα κεφάλια και έρχεται και ο Τζόνι με τον Φιλ.

Ο Τζόνι λέει:

"Μάγκες μου, χτες είδα στον ύπνο μου νέο λάπτοπ, χωρίς οθόνη, χωρίς πληκτρολόγιο με μόνο μια θύρα usb 3.1 το οποίο είναι 24% πιο λεπτό από την προηγούμενη γενιά και είναι το καλύτερο λάπτοπ που έχω σκεφτεί ποτέ! Οι χρήστες θα πρέπει να αγοράσουν τα πάντα ξεχωριστά, αλλά έτσι θα είναι στο μέλλον.

Φιλ, σκέψου εκεί 3-4 παπάτζες για το πως θα το κάνουμε να φανεί σούπερ ουαου στο κοινό και από αύριο βγαίνει στην παραγωγή.

Τιμ, συμφωνείς;"

"Ναι, Τζόνι μου συμφωνώ, οτι πεις εσύ! Ξέρεις καλύτερα!"

 

Ή δεύτερο σενάριο μαζεύονται σε ένα δωμάτιο αφού έχουν κάνει μια λίστα με τα features και ρίχνουν ζάρια για το τι θα προσθέσουν και τι θα αφαιρέσουν...

 

Δεν εξηγείται αλλιώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

- η touch bar είναι gimmick και τα emoji προκαλούν: μιλάμε σοβαρά; καταργείς τα function keys και το escape που χρησιμοποιείται παντού (ευτυχώς ή δυστυχώς) για να βάζεις μια λεπτή γραμμή με φωτεινά μηνύματα που όταν συνδέσεις εξωτερικό keyboard δεν μπορείς να τη λειτουργήσεις;

Κατσε να δεις τι εχει να γινει στην 10.2 με δαυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω, αντίθετα, ότι η σημερινή apple δεν γνωρίζει το computing. Πάντα είχε κολλήματα αλλά έδινε επιλογές. Εξηγούμαι:

 

- Διαχώριζε τα μηχανήματα σε 2 σειρές (air/pro): ένα υπερ-φορητό και ένα υπερ-τούμπανο. Αντίστοιχα και στα desktop (iMAC mainstream και imac pro για τερατώδη ισχύ). Τώρα, αφενός τα laptops είναι όλα υπερφορητά και στερούνται επιδόσεων με πολλές αγκυλώσεις, ενώ για τα desktop δεν ακούμε τίποτα.

- Αφαίρεσε λειτουργικές θύρες, όχι παρωχημένες - όταν αφαιρέθηκε η δισκέτα, στέλναμε attachment μεγαλύτερης χωρητικότητας και πιο γρήγορα - όταν αφαίρεσε το dvd είχαν βγει τα usb sticks που είχαν μεγαλύτερη χωρητικότητα. Τώρα δεν ισχύει αυτό, το 99% των περιφερειακών ΔΕΝ λειτουργούν ακόμα σε USB C.

- Η σειρά pro ήταν το αγαπημένο εργαλείο των non-office users (κάποιοι το λένε "professionals"): έδινε ssd και μεγάλη μνήμη μαζί με την τελευταια γενικά επεξεργαστών ώστε να μπορούν οι παραδοσιακοί χρήστες mac (ήχος/εικόνα) να κάνουν τη δουλειά τους πιο αποδοτικά. Τώρα δεν είναι εκεί, είναι πολύ μακριά και σε μνήμη και σε επεξεργαστές. Τώρα ο γραφίστας θέλει dongle.

- Οι ios developers αγάπησαν τα macbook σαν development workstation: ο περιορισμός των 16gb είναι προκλητικός - development κάνουν, άστους να ανοίξουν 3-4 VM να μπορούν να λειτουργήσουν (αν και πιστεύω θα το λύσει στο επόμενο refresh). Επίσης, πώς να συνδέσουν οι άνθρωποι του Θεού ένα iphone να δουν τι κάνει η εφαρμογή; με dongle ; ε για ποιό λόγο.

- η touch bar είναι gimmick και τα emoji προκαλούν: μιλάμε σοβαρά; καταργείς τα function keys και το escape που χρησιμοποιείται παντού (ευτυχώς ή δυστυχώς) για να βάζεις μια λεπτή γραμμή με φωτεινά μηνύματα που όταν συνδέσεις εξωτερικό keyboard δεν μπορείς να τη λειτουργήσεις;

 

γενικά πολύ σύγχυση - αν είδες την παρουσίαση, η αμηχανία ήταν έκδηλη - κανένα wow factor, όλοι έφυγαν μουδιασμένοι.

 

για την apple μιλάμε: τη δημιουργό του...Macintosh - που μάλλον θέλουν να την κάνουν τη δημιουργό του....iphone 

 

Και εγώ πάνω από 40 είμαι, χρήστης mac πάνω από 10ετία

 

iMac Pro. ????

Κατήργησαν function keys και escape. ????

Χρήστης Mac πάνω από 10ετία.

 

Κάτι δεν πάει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...