Προς το περιεχόμενο

Τελικά υπάρχει σωστό κιτ Xenon με φαναρια ρυθμιζομενα για το Golf 6?


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνωμη που ανοιγω ξεχωριστό θεμα άλλα ειμαι περίεργος καθως απο όσο γνωρίζω  για ολοκληρωμενο  κιτ xenon θα πρεπει να αλλαξω και το φανάρι αλλιώς δεν θα μπορώ να ρυθμίσω σωστά τo φώς, μπορει καποιος να με καθοδηγίσει ως προς τι επιλογές έχω γιατί εχω αγανακτίσει με την ελλειψη φωτων σε αυτή την χώρα , πράγμα που καθιστά επικύνδινο σπόρ την οδήγηση και άλλο τόσο με τους μπαγλαμάδες που εχω κοντέψει να σκοτωθώ στον δρόμο απειρες φορές με φώτα  ΟΤΙ ΝΑΝΕ στην κυριολεξία ! 

υ.π

υπαρχει καποιο κατάστημα που μπορεί να μου τοποθετήσει σωστά φώτα στην Θεσσαλονίκη ώστε να μην να μην έχω προβλήματα ουτε εγώ ούτε οι απέναντι μου ;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Όντως, το GTI έχει τέτοια φανάρια απ ό,τι βλέπω. http://www.vwtuningmag.com/wp-content/gallery/vw-golf-vi/6703882.jpg

 

Άρα μπορείς είτε να βάλεις αυτά τα φανάρια, είτε aftermarket με projectorες.

ΔΕΝ γίνεται να ρυθμίσεις "σωστά" φώτα xenon σε φανάρια που δεν σχεδιάστηκαν για αυτά. Ό,τι κι αν λένε οι διάφοροι που τοποθετούν και θέλουν τα λεφτά σου. :-)

 

PS: Μα δεν είχε έστω σαν extra φώτα xenon το golf; Μόνο το gti;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 2010 οχι νομιζω δεν ειχε σαν εξτρα, το θεμα ειναι που να απευθυνθώ?  Βασικα με ενδιαφέρει αυτό το afs2 που στριβουν τα φωτα αναλογα με το τιμονι και φυσικα μικρή -μεγάλη σκαλα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ρώτα στο συνεργείο σου αν μπαίνουν τα φανάρια του gti και προσπάθησε να τα βρεις εσύ. Αλλιώς aftermarket. Τα original τα πουλάνε χρυσάφι....

 

Στη μεγάλη σκάλα δεν σου προτείνω xenon, γιατί δεν θα μπορείς να κάνεις σινιάλο ή να τα ανοιγοκλείνεις όλη την ώρα σε περιαστικές διαδρομές (ανάλογα αν έρχεται αυτοκίνητο στο αντίθετο ρεύμα κλπ).

Εμένα με έχει βολέψει το bixenon, δηλαδή το προβολάκι των μεσαίων φώτων αλλάζει εστίαση όταν ανάβω προβολείς με αποτέλεσμα να φέγγει πιο μακριά (την κοντινή απόσταση σε φωτισμό την καλύπτει δεύτερη λυχνία αλογόνου με κανονικό κάτοπτρο που ανάβει μόνο όταν ενεργοποιώ τη μεγάλη σκάλα.) Αυτή η δεύτερη λυχνία ενεργοποιείται μόνη της (χωρίς το bixenon) αν κάνω σινιάλο με κλειστά τα φώτα. ;)

Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό στο golf και πώς λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι χειρότερο υπάρχει.. κάθε φορά που έχω κάποιον πίσω μου με φώτα xenon αλλάζω λωρίδα η επιταχύνω γιατί δεν βλέπω τίποτα από τους καθρευτες παρά μόνο τα φώτα .Το χειρότερο είναι όταν έρχεται από το αντίθετο ρεύμα  εκεί απλά κάνεις τον σταυρό σου .

Για ποιόν λόγο να βάλεις xenon , για να τυφλώνεις τους άλλους ; 

Toυλάχιστον έχουν μειωθεί οι κάγκουρες .. ένα από τα καλά της κρίσης .

Και για ποια έλληψη φωτών μιλάς ; που μένεις ;; στα βουνά;

 

 

Μπορει καποιος να με καθοδηγίσει ως προς τι επιλογές έχω γιατί εχω αγανακτίσει με την ελλειψη φωτων σε αυτή την χώρα , πράγμα που καθιστά επικύνδινο σπόρ την οδήγηση 

 

Μας συγχωρείς που δεν έχουμε βάλει κατάλληλο φωτισμό για να πηγαίνεις δίχως αύριο με το κωλάμαξο σου .. στο μέλλον ελπίζουμε να αναβαθμίσουμε τα φώτα της πίστας.

 

και άλλο τόσο με τους μπαγλαμάδες που εχω κοντέψει να σκοτωθώ στον δρόμο απειρες φορές με φώτα  ΟΤΙ ΝΑΝΕ στην κυριολεξία ! 

 

Mήπως φταίει η "σπορ " οδήγηση σου και όχι οι μπαγλαμάδες ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@visualizer

 

το παλικαρι μιλαει για ξενον με projectores που μαλλον δεν ξερεις τι ειναι. Ψαξου λιγο και μετα πες του την. 

 

 

@zelda

 

δεν νομιζω να μπορεσεις να βαλεις AFL . Δεν νομιζω καν να εβγαινε σε αυτη την γενια GOLF.  Αλλα και να υπηρχε σε αλλο edition θα ηθελε εγκεφαλους κλπ. για να μπορεσει να δουλεψει.

 

οποτε βλεπεις για φαναρια απο GTI με projectores τα οποια σιγουρα δεν θα ειναι καθολου φθηνα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ότι χειρότερο υπάρχει.. κάθε φορά που έχω κάποιον πίσω μου με φώτα xenon αλλάζω λωρίδα η επιταχύνω γιατί δεν βλέπω τίποτα από τους καθρευτες παρά μόνο τα φώτα .Το χειρότερο είναι όταν έρχεται από το αντίθετο ρεύμα  εκεί απλά κάνεις τον σταυρό σου .

Για ποιόν λόγο να βάλεις xenon , για να τυφλώνεις τους άλλους ; 

Toυλάχιστον έχουν μειωθεί οι κάγκουρες .. ένα από τα καλά της κρίσης .

Και για ποια έλληψη φωτών μιλάς ; που μένεις ;; στα βουνά;

Ρε φίλε πάς καλά; Αν θες να μαθεις ναι μενω στο βουνό και παω στην δουλειά 5.30 το πρωί επίσης γράφω οτι θελω να βαλω ρυθμιζομενα φανάρια για να μην τυφλωνω τους αλλους και ποιος σου είπε οτι ειμαι κάγκουρας ρε ανόητε; Αντε να μην σου πω τίποτα χειρότερο πρωί πρωί, και για να γνωριζεις τα φώτα δεν τα αναβουν λογο κόστους στην επαρχία με αποτέλεσμα μπορεί να προκληθεί ατύχημα δεν μένουμε όλοι Αθηνα, μακάρι να εβαζαν ολοι projector και ξενον και όχι τις κινεζικες μ!λ#κιες που πουλάνε , καταλαβαίνω τον θυμό σου εν μέρη αλλα εγώ δεν φταίω τράβα να μάθεις καποια πραγματα γιατί φαινετε οτι εισαι τελείως ασχετος επι του θεματος.  

 

 

Μας συγχωρείς που δεν έχουμε βάλει κατάλληλο φωτισμό για να πηγαίνεις δίχως αύριο με το κωλάμαξο σου .. στο μέλλον ελπίζουμε να αναβαθμίσουμε τα φώτα της πίστας.

καταρχάς να μιλάς καλύτερα οταν απευθυνεσε σε μένα την επόμενη φορά , να προσέχεις τα λόγια σου , ουτε με ξέρεις ουτε ξερεις πως οδηγάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 2010 οχι νομιζω δεν ειχε σαν εξτρα, το θεμα ειναι που να απευθυνθώ?  Βασικα με ενδιαφέρει αυτό το afs2 που στριβουν τα φωτα αναλογα με το τιμονι και φυσικα μικρή -μεγάλη σκαλα .

αν υπήρξε έκδοση με τον ειδικό προβολέα για αερίου ξένου φώτα μπορείς να πάρεις αυτά. όλα τα after market δεν έχουν προβολέα hid. Νομίζω πως οι λάμπες Η7 έχουν προβολέα που μοιάζει κάπως με εκείνον των αερίου ξένου αλλά δεν κάνει. αυτό εκμεταλλεύονται πολλοί επίδοξοι και βάζουν ότι να 'ναι μέσα με τα γνωστά αποτελέσματα. ειδικώς σε μοτοσυκλέτες.

όσον αφορά τη ρυθμιζόμενη κατεύθνση δέσμης , αυτή μπορεί να ενργοποιηθεί μόνο με προγραμματισμό του εγκεφάλου του body computer  με ειδικό πρόγραμμα και πάλι όμως για να γίνει αυτό πρέπει να δεις τί εγκέφαλο φοράει το αυτοκίνητο προκειμένου να υπάρχει αυτή η επιλογή στον εγκέφαλο του body computer. αν δεν υπάρχει απλώς το ξεχνάς. 

το παραπάνω προϋποθέτει χρησιμοποίηση των εργοστασιακών φαναριών αερίου ξένου αν αυτά υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδη εχω στιλει το πλαισιο του αυτοκινητου και περιμενο απο τον μηχανικό μου να ψάξει , επισεις οντως μου ειπε οτι χρειαζεται προγραματισμος και ισως καποιες φύσες  , οσο για τα afs δεν ξερω πραγματικα τι παιζει  αλλα φαίνοντε φανταστικα φώτα ριξτε μια ματιά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μένεις στο βουνό γιατί δεν ανάβεις την μεγάλη σκάλα ; Aν θες να πηγαίνεις δίχως αύριο ότι φώτα και να βάλεις δεν θα έχει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν μένεις στο βουνό γιατί δεν ανάβεις την μεγάλη σκάλα ; Aν θες να πηγαίνεις δίχως αύριο ότι φώτα και να βάλεις δεν θα έχει διαφορά.

α)Εσυ σε στροφές πας με την μεγάλη σκάλα να υποθέσω έτσι?  Μαλλον εσύ είσαι ο δολοφόνος τότε.

 

β) Δηλαδή αυτός που αγόρασε το Gti με εργοστασιακά ξενον ειναι δολοφόνος κατα την γνωμη σου? Πέστο μας και αυτό να μας τρελάνεις εντελώς :-D

 

γ)

 

Aν θες να πηγαίνεις δίχως αύριο ότι φώτα και να βάλεις δεν θα έχει διαφορά.

Αν και ο σκοπός μου δεν ειναι να τρέχω και να κανω κόντρες παρόλαυτα πιστεύω οτι εχει ΤΡΟΜΕΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ! έχεις δει κανένα αγωνιστικό αυτοκίνητο  που τρέχει ράλλυ ή κανει αναβάσεις/καταβάσεις  να εχει συμβατικές λάμπες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, τα ξένον πραγματικά δε συγκρίνονται με οτιδήποτε αλλο. Ηταν το πιο σωστό έξτρα που έβαλα στο αμάξι μου.

 

Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί ανεύθυνοι που τυφλώνουν κόσμο αλλα ο φίλος εδώ το ψάχνει.

 

Αν δε βρεις λύση με τους προβολείς, ψάξε και για καποια λάμπα δυνατότερη απο αυτή που έχεις, να χεις έστω μια μικρή βελτίωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...