Προς το περιεχόμενο

Μηχανικός Πληροφορικής ή Διοίκηση Επιχειρήσεων;


kr0m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι μαθητής ΕΠΑ.Λ και φέτος δίνω πανελλήνιες. 

Μένω στην Αθήνα και έχω σαν στόχο την εισαγωγή μου στο τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής του ΤΕΙ Κρήτης.

Μου αρέσει πολύ η γενική ενασχόληση με την πληροφορική, τα οικονομικά, όπως επίσης μου αρέσουν και τα μαθηματικά! Είμαι μαθητής πάνω του μετρίου, αλλά όχι άριστος, και μου αρέσει το διάβασμα αλλά και η πρακτική. (προτιμότερη η πρακτική πάντως :P )

Στο πίσω μέρος του μυαλού μου, έχω και την Διοίηκηση Επιχειρήσεων στην Πάτρα, ως "backup" διότι δεν θέλω με καμία περίπτωση να ξαναδώσω 2η φορά.

Γνωρίζει κάποιος να με διαφωτίσει πάνω στο θέμα "σπουδές", σε αυτά τα δυο τμήματα; Τι θα συναντήσω;; Τι θα μου προτείνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου αρέσουν και τα δύο θα έλεγα να κάνεις προπτυχιακό σε πληροφορική και μεταπτυχιακό σε διοίκηση επιχειρήσεων. Πάντως μεταξύ τους έχουν αρκετή διαφορά..Γιατί δεν βάζεις και Αθήνα και σκέφτεσαι μόνο κρήτη/πάτρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινα να σπουδασεις αυτο που σε ευχαριστει περισσοτερο.

Οσο αφορα την επαγγελματικη αποκατασταση, η πληροφορικη εχει πολυ ζητηση στο εξωτερικο.

Θα σου προτεινα να σκεφτεις να δωσεις δευτερη φορα, αν πετυχεις κατι που δεν σε ικανοποιει. Δεν υπαρχει τοση πιεση την δευτερη φορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι πλεον ειναι ετοιμοι να διοικησουν επιχειρησεις :P Γεματα ολα τα ΤΕΙ Λαρισα κτλ

 

Για διοικηση επιχειρησεων το μονο πραγμα που εχει νοημα ειναι το MBA (master of business administration) που η μεταφραση ειναι διοικηση επιχειρησεων αλλα δεν εχει καμια σχεση με το ΤΕΙ... Οταν παιρνεις mba απο university πλεον συνοδευει το ονομα σου. Οταν παιρνεις πτυχιο διοικησης απο ΤΕΙ εισαι αλλος ενας στον κουβα. Αλλα το mba γινεται μονο σαν master και οχι σαν προπτυχιακο..

 

Εν παση περιπτωσει, διαλαξε να κανεις αυτο που σου αρεσει περισσοτερο, τι σου φαινεται πιο ενδιαφερον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μισή Ελλάδα σπουδάζει/θέλει να σπουδάσει διοίκηση επιχειρήσεων. Οπότε περιττό να σου πω ότι στην Ελλάδα δεν θα βρεις σε καμία περίπτωση δουλειά και έξω για να βρεις σοβαρή δουλειά θα χρειαστείς προϋπηρεσία (που δεν θα έχεις) άρα θα ξεκινήσεις από τον πάτο.

 

Καλύτερα να βγάλεις την επιλογή της Διοίκησης επιχειρήσεων από το μυαλό σου.

 

Μου αρέσει πολύ η γενική ενασχόληση με την πληροφορική,

Θα σε σταματήσω εδώ.

 

Το ότι ασχολήσε με πληροφορική (και ενδεχομένως ξέρεις 2-3 πραγματάκια παραπάνω από τον μέσο όρο), δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι θα σου ταιριάζει αυτό το επάγγελμα.

 

Το λέω γιατί και εγώ στην ίδια κατάσταση με εσένα ήμουν και όταν ασχολήθηκα σοβαρά και άρχισα να ψάχνομαι, ε μην τα πολυλογώ, τα βρήκα μπαστούνια με τον Προγραμματισμό, μπαστούνια με τα δίκτυα, ακόμα και με τις βάσεις δεδομένων. Απλά δεν μου ταίριαζε σαν επάγγελμα. 

 

Και επειδή έτσι είναι αρκετοί νέοι που ασχολούνται με πληροφορική θα σου έλεγα να ψάξεις από τώρα, πριν δώσεις πανελλήνιες για να δεις αν σου ταιριάζει. Γιατί χειρότερο από το να μπεις σε μια σχολή που δεν σου αρέσει δεν υπάρχει.

 

Παρόλα αυτά, η πληροφορική είναι πολύ καλύτερη επιλογή από την ΔΕ αλλά σήμερα και εκεί ο ανταγωνισμός είναι στον θεό, οπότε πρέπει να βάλεις στόχο να γίνεις The best you can be.

 

btw γιατί απαραίτητα θες Κρήτη; Γιατί δεν κοιτάς αθήνα; Να γλυτώσεις και τα περιττά έξοδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μισή Ελλάδα σπουδάζει/θέλει να σπουδάσει διοίκηση επιχειρήσεων. Οπότε περιττό να σου πω ότι στην Ελλάδα δεν θα βρεις σε καμία περίπτωση δουλειά και έξω για να βρεις σοβαρή δουλειά θα χρειαστείς προϋπηρεσία (που δεν θα έχεις) άρα θα ξεκινήσεις από τον πάτο.

 

Καλύτερα να βγάλεις την επιλογή της Διοίκησης επιχειρήσεων από το μυαλό σου.

 

Θα σε σταματήσω εδώ.

 

Το ότι ασχολήσε με πληροφορική (και ενδεχομένως ξέρεις 2-3 πραγματάκια παραπάνω από τον μέσο όρο), δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι θα σου ταιριάζει αυτό το επάγγελμα.

 

Το λέω γιατί και εγώ στην ίδια κατάσταση με εσένα ήμουν και όταν ασχολήθηκα σοβαρά και άρχισα να ψάχνομαι, ε μην τα πολυλογώ, τα βρήκα μπαστούνια με τον Προγραμματισμό, μπαστούνια με τα δίκτυα, ακόμα και με τις βάσεις δεδομένων. Απλά δεν μου ταίριαζε σαν επάγγελμα. 

 

Και επειδή έτσι είναι αρκετοί νέοι που ασχολούνται με πληροφορική θα σου έλεγα να ψάξεις από τώρα, πριν δώσεις πανελλήνιες για να δεις αν σου ταιριάζει. Γιατί χειρότερο από το να μπεις σε μια σχολή που δεν σου αρέσει δεν υπάρχει.

 

Παρόλα αυτά, η πληροφορική είναι πολύ καλύτερη επιλογή από την ΔΕ αλλά σήμερα και εκεί ο ανταγωνισμός είναι στον θεό, οπότε πρέπει να βάλεις στόχο να γίνεις The best you can be.

 

btw γιατί απαραίτητα θες Κρήτη; Γιατί δεν κοιτάς αθήνα; Να γλυτώσεις και τα περιττά έξοδα;

 

Μια φιλική παρατήρηση από κάποιον που περιπλανήθηκε χρόνια μέχρι να καταλήξει επαγγελματικά. Καταρχήν συμφωνώ και είναι γνωστό πως το μου αρέσουν οι υπολογιστές δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα γίνω προγραμματιστής. Από κει και πέρα αν θες να κάνεις κάτι αξιόλογο, ο,τι και να είναι αυτό που θέλεις, θα τα βρεις μπαστούνια. Χωρίς δυσκολία και προσπάθεια, δε θα καταφέρεις πολλά.

 

Για αυτό πιστεύω όταν νομίζεις ότι μπορεί να μη σου ταιριάζει μια δουλειά, μπορεί απλά να μην είσαι διατεθειμένος ή έτοιμος να προσπαθήσεις αρκετά. It may need time.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Πήρα την οριστική μου απόφαση, και μπορώ να πω πως μου δώσατε και κίνητρο να πεισμώσω παραπάνω για να επιτύχω τον στόχο μου.

Εννοείται πως δεν σημαίνει πως θα μου ταιριάζει αυτό το επάγγελμα απαραιτήτως, αλλά όπως προανέφερα, η πληροφορική είναι ένα απο τα ενδιαφέροντά μου. Είναι κάτι με το οποίο ευχαριστιέμαι να ασχολούμαι. Το ίδιο και με τα μαθηματικά και με οτιδήποτε οικονομικό.

Το πρόγραμμα της σχολής, μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον, αν και δεν γνωρίζω βαθμό δυσκολίας για κάθε μάθημα ή γενικά άλλες πληροφορίες πάνω στα μαθήματα. Απλά διαβάζω τίτλους και σκέφτομαι "ωω ρε συ αυτό ενδιαφέρον ακούγεται!"

Τέλος όσο για το θέμα "Κρήτη", έχει να κάνει με προσωπικούς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να σπουδαζεις διοικηση επιχειρησεων χωρις να εχεις επιχειρηση, η τουλάχιστον ετοιμη θεση αναλογη να σε περιμενει ειναι τουλαχιστον αστειο. Απλα για να λες οτι κατι σπουδαζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι πλεον ειναι ετοιμοι να διοικησουν επιχειρησεις :P Γεματα ολα τα ΤΕΙ Λαρισα κτλ

 

Για διοικηση επιχειρησεων το μονο πραγμα που εχει νοημα ειναι το MBA (master of business administration) που η μεταφραση ειναι διοικηση επιχειρησεων αλλα δεν εχει καμια σχεση με το ΤΕΙ... Οταν παιρνεις mba απο university πλεον συνοδευει το ονομα σου. Οταν παιρνεις πτυχιο διοικησης απο ΤΕΙ εισαι αλλος ενας στον κουβα. Αλλα το mba γινεται μονο σαν master και οχι σαν προπτυχιακο..

 

Εν παση περιπτωσει, διαλαξε να κανεις αυτο που σου αρεσει περισσοτερο, τι σου φαινεται πιο ενδιαφερον.

Ναι αλλά στα MBA αν δεν κάνω λάθος δέχονται μόνο όσους έχουν μια τάδε επαγγελματική εμπειρία αλλιώς πας για MSc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να σπουδαζεις διοικηση επιχειρησεων χωρις να εχεις επιχειρηση, η τουλάχιστον ετοιμη θεση αναλογη να σε περιμενει ειναι τουλαχιστον αστειο. Απλα για να λες οτι κατι σπουδαζεις.

Οπως και το να σπουδαζεις Αεροναυπηγος χωρις να εχεις δικα σου αεροπλανα φανταζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συχνα βλεπω να λετε μερικοι ''η ταδε σχολη δεν εχει αποκατασταση''. Και τι εχει σιγουρη αποκατασταση; Πλην ελαχιστων εξαιρεσεων τιποτα! Ολα θελουν να εχεις παθος κι υπομονη,να ψαχνεσαι και να εξελισσεσαι στο αντικειμενο περα απο το προπτυχιακο σου και σιγουρα θα καταφερεις να πετυχεις στο τελος οτι κι αν κανεις. 

 

TS κοιταξε τα προγραμματα σπουδων κι απλα ακολουθησε αυτο που σε τραβαει περισσοτερο. Μην περιμενεις απο τριτους να μαθεις τι θα κανεις γιατι ο καθενας εχει αλλη αποψη. Στην πορεια μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο αλλωστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...