Προς το περιεχόμενο

Sierra και αδυναμία boot camp


oykas2001

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα,

 

έχω ένα MacBook Pro mid 2012 με ssd δίσκο και περασμένη την τελευταία έκδοση του λειτουργικού. Απο το El Capitan είχα και τα windows 7 περασμένα με κάτι λογιστικά προγράμματα που χρησιμοποιούσε η γυναίκα μου. Με την αναβάθμιση δεν μου εμφανίζει πλέον την επιλογή να μπουτάρω σε windows, όπως επίσης και στις ρυθμίσεις συστήματος δεν εμφανίζει το bootcamp στις επιλογές εκκίνησης παρά μόνο το macOS. Στον finder υπάρχει κανονικά το partition boot camp και βλέπω τα αρχεία που έχει.

Σε παλιότερη έκδοση του λογισμικού (πρόπερσι αν θυμάμαι καλά σε αναβάθμιση σε El Capitan), στον iMac μου late 2012 που είχα το ίδιο πρόβλημα, κάπως το είχα κάνει με κάποια εντολή και δούλεψε, δυστυχώς δεν θυμάμαι τι ακριβώς...

 

Καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου διάβασα ότι πρέπει να πας στο disk utility και να κάνεις mount τον σκληρό που έχεις το bootcamp, αλλά δεν έχω bootcamp για να το δοκιμάσω. δοκίμασε να κάνεις και ένα repair permitions στον δίσκο. 

 

διαφορετικά, google is your friend. είδα ότι αρκετοί έχουν ανάλογο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ´ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Ο δίσκος είναι mount, η μόνη επιλογή είναι unmount , το έκανα, έκανα και επανεκκίνηση και πάλι τζίφος. Βρήκα πολλά στο Ίντερνετ αλλα τίποτα δεν δούλεψε...

 

Repair permissions στο Sierra δεν έχει, μόνο μέχρι το El Capitan...

https://discussions.apple.com/thread/7686946?start=0&tstart=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ´ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Ο δίσκος είναι mount, η μόνη επιλογή είναι unmount , το έκανα, έκανα και επανεκκίνηση και πάλι τζίφος. Βρήκα πολλά στο Ίντερνετ αλλα τίποτα δεν δούλεψε...

 

Repair permissions στο Sierra δεν έχει, μόνο μέχρι το El Capitan...

https://discussions.apple.com/thread/7686946?start=0&tstart=0

 

 

Σου έχω στείλει pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...