Προς το περιεχόμενο

Γενικα για παρκινγκ στο κεντρο της Θεσσαλονικης


Tony10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τη μητροπόλεως, εχεις λάθος, έχει θέσεις Φ/Σ. Φιλος φωτογράφος έχει κατάστημα διπλα στο ολύμπιον και τις έχω δεί.

Επίσης, Π.π γερμανού, θαρρώ πως έχει. Παύλου Μελά έχει σίγουρα (κινουμαι εκει λόγω Τσμέδε-ζεύξιδος).

 

Αραγε αν δεν ειναι κλεισμένες, μπορώ να παρκάρω εκει; διοτι ανακγάζομαι να πληρωνω στο λιμάνι και να πηγαινω τσμεδε με τα ποδια...αν και πλεον το κανω με το ποδηλατο.

Δηλ δε το αφήνω για να παω για καφε. Οντως για δουλειά κατεβαίνω.

Oxi βεβαια , με μια ωραια κληση θα βρεθεις και ισως και κανενα μαυρισμενο ματι απο κανενα εξαγριωμενο μεταφορεα που δεν θα μπορει να σταθμευσει ή και καμμια γρατσουνια στο αυτοκινητο.

 

Αυτες ειναι θεσεις ειναι αυτο που λενε, χωρος για φορτοεκφορτωση για τα γυρω καταστηματα οτιδηποτε αλλο απαγορευεται. Δεν ειναι χωρος σταθμευσης αλλα χωρος στασης μονο για καποιο οχημα μου μεταφερει εμπορευματα για τα μαγαζια περιξ.

Αλλο το νοημα της σταθμευσης και αλλο της στασης. Η φορτοεκφτωση υπαγεται στη σταση δηλαδη ολιγολεπτη παραμονη και παρουσια του οδηγου ενω σταθμευση αφηνω το οχημα για αρκετο χρονο και δεν παρεβρισκομαι στο σημειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό ρε φίλε, όντως ίσχυε ως ενα βαθμο...ή εκτος αν έπεσες κι έπεσα σε τπτ λαλάκες.

 

Παρκάρω ενα απογευμα λευκο πύργο. Αναμεσα σε αυτ/τα με πινακίδες Ν.Πέλλας, ΕΕΚ κτλ. Τα ιδια αυτοκινητα οταν γυρισα κλήση. Το δικο μου όχι.

Χρόνια βέβαια πριν. Φαντάοζμαι έχουν ξεπεραστεί αυτά. Μπρος στο χρήμα, δε λογαριαζουν πινακιδες.

Αλίμονο,τη μπαστουνοβοβλαχια μας τη δείχνουμε οπουδήποτε.Ακομα και στα Γιαννιτσά προτιμούν να στριμωξουν το τουτουνι τους μπροστά από την καφετέρια από το να το αφήσουν λίγο παρακάτω και να περπατησουν 2 λεπτά με το ρολόι. Όταν έμενα στο κέντρο από ένα σημείο και μετα σταμάτησα να το αφήνω κάτω από το σπίτι μου (οπότε έβρισκα βεβαια) γιατί συνεχώς έβλεπα χτυπήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asto φιλε, πέρα απ'αυτο, οσο πιο μικρή η κοινωνία, τόσο περισσότερο χρησιμοποιείς το αυ/το (πραγματικά οξύμωρο) και θέλεις να παρκάρεις "απ'εξω".

Οι μπάτσοι σας εκει ειναι απ'τα αγραφα. Συναίτερος μου, διπλοπαρκάρει-είναι η αλήθεια-κει στη πλατεία σας, εξω απο ΑΤΜ τραπέζης για να παρει το μισθο του (προ ετών).

Ταυτόχρονα διπλοπαρκαρισμένα αυτ/τα μαζί για τον ιδιο λόγο. Γράψαν αυτόν μόνο...σαλλλλονιώτικα νούμερα γαρ. Ουτε τον άφησαν να το παρει και να φύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω του ότι η κοινωνία είναι κλειστή σίγουρα το εκάστοτε όργανο είναι γνωστός του γνωστού του μπατζανάκη και πάει λέγοντας. Οπότε ότι ξένο υπάρχει με την πρώτη ευκαιρία το γράφουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπερα παιδια ξανανοιγω το θεμα καθως εχω ερθει για μια μερα θεσσαλονικη και ειχαμε θεμα να βρουμε θεση παρκινγκ που να μην ειναι επι πληρωμη η μονιμων κατοικων   ... μενουμε απ την πανω πλευρα της εγνατιας στην ιωνος δραγουμη, και παρατηρησα κατι δρομακια πανω απο την κασσανδρου(κρατερου,λαμπουσιαδου κλπ αν θυμαμαι καλα) που δεν ειχανε καμια πινακιδα,αραγε μπορω να παρκαρω αφοβα εκει η θα το βρω με κληση? Παρακαλω τα φωτα σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπου δεν έχει παρκόμετρο ή απαγόρευση δε θα χεις θέμα. Δοκίμασε να το βάλεις εδώ

 

https://goo.gl/maps/bDDgJLGKgk22

ΓΙα μια μέρα πάντως εγώ θα επέλεγα parking. Αυτό της δημαρχίας μετά τις 10-11μμ αν δε κάνω λάθος έχει 0.5€/ώρα. Για 10-15€ εγώ δε θα ρίσκαρα να το αφήσω σε στενάκια πάντως.

Επεξ/σία από 1988panos2171
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα γιατί πλέον χρειάζομαι παρκινγκ στεγασμένο καθώς αν το αφήνω στο κέντρο θα γίνει ριμάδι με τα τσακάλια γύρω που θα παρκάρουν/ξεπαρκάρουν  :P  συν ότι δε θέλω να κόβω γύρες και να τρώω χρόνο γυρνώντας από τη δουλειά. Ωστόσο βλέπω κάτι τιμές αρκετά υψηλές (120-140€) οπότε αν ξέρει κάποιος κάτι πιο οικονομικό ή αν έχει στα υπόψιν του κάποιο ιδιωτικό γκαράζ ή πυλωτή για ενοικίαση ας ενημερώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, 1988panos2171 είπε

Επαναφέρω το θέμα γιατί πλέον χρειάζομαι παρκινγκ στεγασμένο καθώς αν το αφήνω στο κέντρο θα γίνει ριμάδι με τα τσακάλια γύρω που θα παρκάρουν/ξεπαρκάρουν  :P  συν ότι δε θέλω να κόβω γύρες και να τρώω χρόνο γυρνώντας από τη δουλειά. Ωστόσο βλέπω κάτι τιμές αρκετά υψηλές (120-140€) οπότε αν ξέρει κάποιος κάτι πιο οικονομικό ή αν έχει στα υπόψιν του κάποιο ιδιωτικό γκαράζ ή πυλωτή για ενοικίαση ας ενημερώσει.

Τα 120-140 που λες ίσως να μην είναι πολλά.2-3 κλήσεις να φας από τη δημοτική και τα ίδια θα δώσεις.Επισης αν πληρώνεις κάθε μέρα πάρκινγκ βγαίνει πολύ παραπάνω.Οι θέσεις πάρκινγκ στις μεγάλες πόλεις είναι όπως τα σπίτια,η ζήτηση καθορίζει τις τιμές.Αν ψάχνεις θέση πάρκινγκ με 50 το μήνα είναι σαν να ψάχνεις σπίτι με 100 ευρώ.Αυτο που βλέπω να κάνουν στην περιοχή μου όταν έχει κίνηση είναι να παρκάρουν σε πάρκινγκ από super market.Δεν ξέρω αν γίνεται και στην περιοχή σου ή αν έχουν λάβει τα μέτρα τους πάντως εδώ που μένω εγώ είναι η λύση του φτωχού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2016 στις 3:53 ΜΜ, Tony10 είπε

Καλησπερα , ανοιγω αυτο το θεμα ως νεος οδηγος :ρ γιατι θα ηθελα να μαθω λογω ελλειψης εμπειριας..που συνηθως εχει θεσεις γενικα για κεντρο (πανω στην εγνατια ? , τσιμισκη ? ροτοντα? λαδαδικα? λιμανι-παραλιακη?) και γενικα τι παιζει με τα προστιμα και ποσο πιθανο ειναι να σου κοψουν κληση? Επισης υπαρχουν χωροι ελεγχομενης σταθμευσης , στην αριστοτελους εκει στην ρωμαικη αγορα ειχα παρατηρησει εναν . επειδη δν βρηκα κατι σχετικο στο google...εκει μετα τις 9 μπορεις να παρκαρεις για οσο θες δωρεαν ? ( οι πινακιδες λενε μεχρι τις 9 το βραδυ ισχυουν ) ευχαριστω ...μια ιδεα θελω να παρω ,ετσι για καποια αναγκη αν χρειαστει να παρω αμαξι...μιλαω γενικα για βραδυ γιατι ξερω οτι πρωι - μεσημερι ειναι αυτοκτονια :Ρ

     Ποια περιοχή σας ενδιαφέρει , σας βολεύει , υπάρχουν ακομη καποια κρυφα σημεία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα, αναβιώνω το θέμα καθώς πρόκειται να επισκεφθώ την Θεσσαλονίκη για ένα 4ημερο. Υπάρχει κάποιο μέρος να αφήσω συνεχόμενα το όχημα και να μην κινδυνεύει με πρόστιμο; (πάντα εκτός ιδιωτικού κλειστού parking) Θα βρίσκομαι στο όριο Α' και Γ' ζώνης στην Αγ. Δημητρίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 10/12/2019 στις 9:31 ΜΜ, vsaradopoulos είπε

Καλησπέρα, αναβιώνω το θέμα καθώς πρόκειται να επισκεφθώ την Θεσσαλονίκη για ένα 4ημερο. Υπάρχει κάποιο μέρος να αφήσω συνεχόμενα το όχημα και να μην κινδυνεύει με πρόστιμο; (πάντα εκτός ιδιωτικού κλειστού parking) Θα βρίσκομαι στο όριο Α' και Γ' ζώνης στην Αγ. Δημητρίου. 

Θα σου το πάω ανάποδα. Όπου έχει λευκή ή μπλέ γραμμή και έχει πινακίδα Thesis δεν το αφήνεις γιατί θα το φας σίγουρα. Θα προσπαθούσα να βρω μια θέση σε κάποιο στενό που δεν είναι με thesis ...θέλει τύχη η οποία εξαρτάται απο την ώρα που θα φτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2019 στις 9:31 ΜΜ, vsaradopoulos είπε

Καλησπέρα, αναβιώνω το θέμα καθώς πρόκειται να επισκεφθώ την Θεσσαλονίκη για ένα 4ημερο. Υπάρχει κάποιο μέρος να αφήσω συνεχόμενα το όχημα και να μην κινδυνεύει με πρόστιμο; (πάντα εκτός ιδιωτικού κλειστού parking) Θα βρίσκομαι στο όριο Α' και Γ' ζώνης στην Αγ. Δημητρίου. 

Σε thesis τα βράδια που ειναι δωρεαν και το πρωι στα πανεπιστημια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα. Αυριο ειναι να πάω το πρωί για μια εξεταση στο Αχεπα, εχω προγραμματισμένο ραντεβου. 

Που μπορω να αφησω το αυτοκίνητο; Μεσα το ΑΧΕΠΑ εχει πάρκινγκ; 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2016 στις 3:53 ΜΜ, Tony10 είπε

Καλησπερα , ανοιγω αυτο το θεμα ως νεος οδηγος :ρ γιατι θα ηθελα να μαθω λογω ελλειψης εμπειριας..που συνηθως εχει θεσεις γενικα για κεντρο (πανω στην εγνατια ? , τσιμισκη ? ροτοντα? λαδαδικα? λιμανι-παραλιακη?) και γενικα τι παιζει με τα προστιμα και ποσο πιθανο ειναι να σου κοψουν κληση? Επισης υπαρχουν χωροι ελεγχομενης σταθμευσης , στην αριστοτελους εκει στην ρωμαικη αγορα ειχα παρατηρησει εναν . επειδη δν βρηκα κατι σχετικο στο google...εκει μετα τις 9 μπορεις να παρκαρεις για οσο θες δωρεαν ? ( οι πινακιδες λενε μεχρι τις 9 το βραδυ ισχυουν ) ευχαριστω ...μια ιδεα θελω να παρω ,ετσι για καποια αναγκη αν χρειαστει να παρω αμαξι...μιλαω γενικα για βραδυ γιατι ξερω οτι πρωι - μεσημερι ειναι αυτοκτονια :Ρ

    Υπάρχουν ακόμη ελεύθερα σημεία στο κέντρο ........... όχι δημοσίως ....... 😂😂😂 ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...