Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός τζακιού. Πληροφορίες, ιδέες, προτάσεις


haris_216

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με δεδομένη την ιδιαίτερα αυξημένη, τα τελευταία χρόνια, "συμμετοχή" του τζακιού μας στην θέρμανση του σπιτιού (άρα αυξημένη χρήση) και με επίσης δεδομένο ότι δεν έχει γίνει ποτέ (εδώ και καμιά 10ετία) :confused: καθαρισμός, σκέφτομαι ότι ήρθε το πλήρωμα του χρόνου και γι' αυτή τη διαδικασία (το σχετικό μπριζολοτσίκινισμα κάποιες φορές νομίζω ότι από μόνο του συνηγορεί προς αυτή την κατεύθυνση).

 

Οι σχετικές διαφημιστικές πληροφορίες στο ιντερνετ, πολλές.

Τιμές από 20-25 ευρώ (κουπόνια φάση) μέχρι κάνα 80άρι.

Όλοι κάνουν καθαρή δουλειά και δεν λερώνουν τίποτα (hard to believe).

Ο ένας έχει επαγγελματική σκούπα για να ρουφήξει τα πάντα (ακόμα και σωματίδια), ο άλλος έχει κάτι άλλο ειδικό, κλπ.

Γενικά ψιλομπέρδεμα η φάση, ειδικά αφού για μένα είναι κάτι νέο.

Λοιπόν υπάρχει κάποιος που να έχει εμπειρία από 1ο χέρι σε πρακτικό επίπεδο; (τα "νομίζω", "πιστεύω", "θεωρώ" δεν βοηθάνε ιδιαίτερα αφού τέτοιες "απόψεις" έχω ήδη δικές μου ;) )

Μάλιστα και πρόταση συγκεκριμένης/δοκιμασμένης εταιρίας για Αθήνα-νότια προάστια θα ήταν ιδιαίτερα ευπρόσδεκτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα φιλε. ειμαι απο γιαννενα. καθαριζω τζακια εδω και 10 χρονια περιπου. εμας βεβαια εδω επειδη εχει πολλα κρυα ειναι ενα επαγγελμα που εχει αποιχηση.  βεβαια μεγαλο λαθος μου που ειμαι και καπνιστης παραλληλα. ειναι απο τα πιο βλαβερα επαγγελματα και μακροχρονια δυστυχως ισως προκαλεσει και αναπνευστικα προβληματα αν δεν υπαρχει η αναλογη προφυλαξη. ενας σωστος μαστορας συνηθως κυμαινεται γυρω στα 30 - 50 ευρω για να κανει αυτη την δουλεια συνηθως. αν δεν το καθαρισες για τοσο διαστημα σε συνιστω να ειναι το πρωτο πραγμα που θα κανεις αμεσα. αυτα τα χρηματα που θα δωσεις για να το καθαρισεις δεν θα ειναι τιποτα μπροστα σε αλλα που μπορει να παθεις. οπως εκρηξη καμιναδας κτλ  κοιταξε το μην το αφηνεις και ψαξε για εναν καλο μαστορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετική ερώτηση κι από 'μένα:

 

Αυτά τα "ματζούνια" που πετάς στο αναμμένο τζάκι, βγάζουν μία σέξυ μπλε φλόγα και καθαρίζουν την καμινάδα, όντως καθαρίζουν; Ή έστω ψιλο-καθαρίζουν;

 

Το τζάκι σε 'μένα ανάβει λίγες φορές το χρόνο, ενώ χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά ξυλομπρικέτες. Άμα ήξερα ότι είναι καθαρισμένο από τον προηγούμενο (μένω 1,5 έτος στο σπίτι) δε θα ασχολιόμουν καν, τώρα που δε το γνωρίζω το σκέφτομαι πριν ανάψω και φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δοκιμάσεις και μόνος σου με συρματόβουρτσα.

product_image_4309_3915.jpg

Σίγουρα δεν θα γίνει η ίδια δουλειά που θα σου κάνει ένας επαγγελματίας και θα πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός για να μην μαυρίσεις όλο το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα φιλε. ειμαι απο γιαννενα. καθαριζω τζακια......................

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Το ψιλοήξερα ότι πρέπει να γίνει καθαρισμός και είχα ακούσει και για την περίπτωση "αρπάγματος" της καμινάδας.

Όπως να 'ναι όμως είναι άλλο να το ακούς από κάποιο γνώστη του αντικειμένου.

Ψάχνω καλό μάστορα, όπως λες κι εσύ. Διαφημίσεις υπάρχουν πολλές αλλά μετά από λίγο παραπάνω ψάξιμο ακούς και αρνητικά ("ενώ μου είπα αρχικά ένα Χ ποσό μετά ζητούσε άλλα", "δεν έκανε καλή δουλειά", "είπε ότι δεν θα λέρωνε αλλά του είχε χαλάσει η σκούπα και τα 'κανε κ...ος", κλπ).

Εκείνο που θέλω είναι κάποιο σωστό στη δουλειά. Και ο φθηνότερος να μην είναι δεν θα τον απορρίψω αρκεί ο λόγος του να είναι "συμβόλαιο" και να γίνει σωστά η δουλειά.

Μπορείς να δοκιμάσεις και μόνος σου με συρματόβουρτσα.

product_image_4309_3915.jpg

Σίγουρα δεν θα γίνει η ίδια δουλειά που θα σου κάνει ένας επαγγελματίας και θα πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός για να μην μαυρίσεις όλο το σπίτι.

 

Αν και κάνω πολλά πράγματα στο σπίτι, αυτό λέω να το αφήσω.

Μετά από 10 χρόνια ας το κάνει κάποιος σωστά (άσε που 3 όροφοι από πάνω μάλλον δεν θα είναι εύκολη ιστορία για πρωτάρη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το δικό μου, 2 άτομα κάναμε 2 ώρες και μας έφυγε ο πάτος.

Δεν περίμενα πως θα έχει τόσο πράγμα μέσα.

Πάντως δεν είναι αστείο. Καθαρίστε τα.

Τα καθαριστικά που πουλάνε που τα ανάβεις είναι gtp . Δεν κάνουν τίποτα.

Όπως και μερικοί ´επαγγελμτιες´ χωρίς να θέλω να θίξω τον πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δοκιμάσεις και μόνος σου με συρματόβουρτσα.

product_image_4309_3915.jpg

Σίγουρα δεν θα γίνει η ίδια δουλειά που θα σου κάνει ένας επαγγελματίας και θα πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός για να μην μαυρίσεις όλο το σπίτι.

 

και γω με τετοιο καθαριζω την καμιναδα, εχω μια τετραγωνη ακομα καλύτερα, και συρματοβουρτσα με μπαστουνι απο κατω το τζακι κάθε 2 χρόνια. και δω αυτα τα ματζουνια που βγαζουνε μπλε φλογα δε κανανε ποτε τιποτα.

μασκα παντα και ηλεκτρικη σκουπα αναμμενη να τραβαει. καλύπτεις το τζακι μενα ναιλον οσο κανεις δουλεια να μπουν οσο λιγότερα μες το σπιτι και μετα αεριζεις. 

 

παντως αν για 10 χρόνια ταναβεις τακτικα τους χειμωνες και δε τοχεις καθαρισει ποτε, θα βγάλει ΠΟΛΥ πραμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψηνει κιολας ο φιλος τοτε θελει στανταρ ενα καλο καθαρισματακι. Τοσο το ψησιμο σε ενα τζακι οσο και το βρεγμενο ξυλο επιβαρυνουν την κατασταση... Προσωπικα δεν θα συνιστουσα κουτσουρακια καθαρισμου σε καθεβπεριπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εκαιγε ξερα ξυλα,και δεν εβαζε μπριζολιδια ολημερις στην θρακα,δεν θα εχει πολλα.αν ειναι και σε εσωτερικη θεση που να μην εχει κρυο εντονο,αλλα και μεγαλη διατομη,ακομη λιγοτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βούρτσες για τζάκια είναι ο μόνος σωστός τρόπος καθαρισμού.

Στα χωριά όσοι έχουν σωστές καμινάδες χρησιμοποιουν και άλλο τρόπο το λεγόμενο "καίω τη καμινάδα".

Της βάζουν φωτιά δηλαδή για να καεί η πίσσα στα τοιχώματα.

Πρέπει πρώτα να αγοράσει κανείς τη σωστής διατομής βούρτσα,επίσης αν η καμινάδα έχει inox σωλήνα μέσα καλό είναι να προτιμήσει μια πλαστική γιατί η μεταλλικη θα τη χαράξει και τα αντίστοιχου μήκους κοντάρια.

Το καθάρισμα γίνεται απο το πανω μέρος της καμιναδας.

Αν υπαρχουν κολλητές καμινάδες ρίχνουμε ένα φασόλι για να βρούμε τη δική μας.

Κλείνουμε τη πρόσοψη του τζακιού π.χ με χαρτόνι και χαρτοταινια για να μη λερωσουμε.

Η μονη δυσκολία και επικινδυνότητα είναι η υπαρξη κεραμοσκεπής αν ο φεγγίτης είναι μακριά απο τη καμινάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εκαιγε ξερα ξυλα,και δεν εβαζε μπριζολιδια ολημερις στην θρακα,δεν θα εχει πολλα.αν ειναι και σε εσωτερικη θεση που να μην εχει κρυο εντονο,αλλα και μεγαλη διατομη,ακομη λιγοτερα.

 

εχει να κανει και με τι ξυλα καίς. αν θυμαμαι καλα πουρναρι και ευκαλυπτος βγαζουνε πολυ περισσοτερη πισσα απ την ελια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει να κανει και με τι ξυλα καίς. αν θυμαμαι καλα πουρναρι και ευκαλυπτος βγαζουνε πολυ περισσοτερη πισσα απ την ελια.

Με το πεύκο να δεις τι γίνεται!!! Επειδή έχει το ρετσίνι βγάζει πολύ καπνό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει να κανει και με τι ξυλα καίς. αν θυμαμαι καλα πουρναρι και ευκαλυπτος βγαζουνε πολυ περισσοτερη πισσα απ την ελια.

Και τα υγρά-φρέσκα ξύλα το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επαναφέρω το θέμα αφού ξεκίνησε η σεζόν "δυνατά" :P και ακόμα δεν έκανα κάτι.

Λοιπόν το αρχικό ερώτημα παραμένει.

Έχει κανείς να προτείνει (για Αθήνα) εταιρία καθαρισμού τζακιού/καμινάδας που να κάνουν δοκιμασμένα σωστή δουλειά.

Δεν με απασχολεί να είναι λίγο πάνω ή λίγο κάτω από τις τιμές άλλων (δεν μου περισσεύουν αλλά ως γνωστόν "το φτηνό το κρέας...") αρκεί να γίνουν αυτά που πρέπει όπως πρέπει

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...