Προς το περιεχόμενο

Nikon D5600 με Bluetooth και SnapBridge


Panos1221

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καραγκιοζιλίκια. με αυτές τις πρακτικές καμία εταιρία δεν πάει πουθενά. αλλά είναι η πίεση που νοιώθουν από τις mirrorless που τους οδηγεί σε σπασμωδικές κινήσεις.

κρίμα, δεν περίμενα να συνεχιστεί αυτή η ασόβαρη πολιτική της Nikon...

(καμιά φορά, αν δεν έχεις τίποτα νέο/καλό να πεις, καλύτερα να μην μιλάς καθόλου, γιατί θα πεις μαλακία..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια γελοιοτητα. Η Nikon καταντησε η Apple της φωτογραφιας.

 

Ρε φιλε. Δεν θες να αναβαθμισεις το μοντελο σου γιατι νομιζεις οτι δεν χρειαζεται ή δεν μπορεις ή θελεις να το κανεις σε 3 χρονια; Δεκτόν. Τι μας γεμίζεις και καλά "νέα" μοντελα προσθετωντας μια μπουρδα που θα μπορούσες καλλιστα να την προσθεσεις με μια απλη αναβαθμιση λογισμικου ή δεν ενδιαφερει και σχεδον κανένα;

 

Δεν ειμαι απο αυτους που πιστευω οτι οποιαδηποτε DSLR χρειαζεται αναβαθμιση καθε χρονο. Το αντιθετο. Εχουν τοσα περιθωρια πια για εξαιρετικες φωτογραφιες ακομη και οι entry level που οι χρήστες τους δυσκολα τα φθανουν.

 

Θες να βελτιωσεις κατι; Κατσε βελτιωσε το μενού σου που ειναι το χειροτερο της αγορας.

 

Χεστηκα για το 4Κ και το WiFi και τα αχρηστα μπιμπλικια.

 

Στην πραξη μια ελαχιστα αλλαγμενη D5200 ειναι ολες οι υπολοιπες μεχρι σημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γελοιοτητα. Η Nikon καταντησε η Apple της φωτογραφιας.

 

Ρε φιλε. Δεν θες να αναβαθμισεις το μοντελο σου γιατι νομιζεις οτι δεν χρειαζεται ή δεν μπορεις ή θελεις να το κανεις σε 3 χρονια; Δεκτόν. Τι μας γεμίζεις και καλά "νέα" μοντελα προσθετωντας μια μπουρδα που θα μπορούσες καλλιστα να την προσθεσεις με μια απλη αναβαθμιση λογισμικου ή δεν ενδιαφερει και σχεδον κανένα;

 

Δεν ειμαι απο αυτους που πιστευω οτι οποιαδηποτε DSLR χρειαζεται αναβαθμιση καθε χρονο. Το αντιθετο. Εχουν τοσα περιθωρια πια για εξαιρετικες φωτογραφιες ακομη και οι entry level που οι χρήστες τους δυσκολα τα φθανουν.

 

Θες να βελτιωσεις κατι; Κατσε βελτιωσε το μενού σου που ειναι το χειροτερο της αγορας.

 

Χεστηκα για το 4Κ και το WiFi και τα αχρηστα μπιμπλικια.

 

Στην πραξη μια ελαχιστα αλλαγμενη D5200 ειναι ολες οι υπολοιπες μεχρι σημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ιδια με την 5500 ειναι μονο αλλα και με την 5300....

Τουλαχιστον να πεσουν οι τιμες σε προηγουμενα μοντελα μπας κ αλλαξουμε την ακομα εξαιρετικη 5100....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εξήγησε μου γτ κάποιος δε μπορεί να μάθει φωτογραφία με κιτ φακό;; Αν σου είναι εύκολο φυσικά...

nikon/canon+kit φακος (και όλα στο αυτόματο )=smartphone/iphone photography...και κουβαλάς και λιγότερο βάρος...και λέμε και χαζούς αυτούς που τα σκάνε σε f/1.2 φακούς (οι noobάδες). Ρώτα μετά από μερικούς μήνες κάποιον που κουβαλάει την κάμερα με τον κιτ φακό να σου πει πώς λειτουργεί το διάφραγμα σε συνάρτηση με την ταχύτητα και τα ISO και γιατί οι φωτό του βγαίνουν χάλια μόλις πέσει λίγο το φως....Το θέμα είναι με την Νικον και την Sony ότι καλά κάνουν και κυκοφορούν 1Κ μοντέλα τον χρόνο αλλά οι αγοραστές είναι χειρότεροι από αυτούς των iphone τρέχουν στα νέα μοντέλα χωρίς να ξέρουν τι μπορούν να επιτύχουν με έναν πολύ καλό φακό και μια κάμερα ακόμα και 10ετιας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως θα πρότεινα σε κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με την  φωτογραφία ότι υπάρχει και η Pentax k-70 (σε καλύτερη τιμή)που έχει πολύ περισσότερα features από την εν λόγω μηχανή , πολύ καλύτερη κατασκευή , weather sealed και υποστηρίζει όλους τους φακούς της pentax από το 1970 με in body stabilation και με 50$ από το ebay παίρνεις τον 50mm super takumar f 1.4 με τον οποίο σε πορτραίτα θα κάνει παπαδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nikon/canon+kit φακος (και όλα στο αυτόματο )=smartphone/iphone photography...και κουβαλάς και λιγότερο βάρος...και λέμε και χαζούς αυτούς που τα σκάνε σε f/1.2 φακούς (οι noobάδες). Ρώτα μετά από μερικούς μήνες κάποιον που κουβαλάει την κάμερα με τον κιτ φακό να σου πει πώς λειτουργεί το διάφραγμα σε συνάρτηση με την ταχύτητα και τα ISO και γιατί οι φωτό του βγαίνουν χάλια μόλις πέσει λίγο το φως....Το θέμα είναι με την Νικον και την Sony ότι καλά κάνουν και κυκοφορούν 1Κ μοντέλα τον χρόνο αλλά οι αγοραστές είναι χειρότεροι από αυτούς των iphone τρέχουν στα νέα μοντέλα χωρίς να ξέρουν τι μπορούν να επιτύχουν με έναν πολύ καλό φακό και μια κάμερα ακόμα και 10ετιας...

 

Πολυ σωστα αυτα αυτα που λες, ομως δεν τεκμηριωνουν σε κανενα βαθμο αυτο που ειπες αρχικα, οτι δλδ με τον κιτ φακο δεν προκειται να μαθεις φωτογραφια.... και φυσικα ειναι κατι που δεν ισχυει..... και με τον κιτ φακο, ακομα και αν ειναι ο 18-55 μπορεις να μαθεις και να εξεληξεις το hobby σου μια χαρα! Απλα δεν θα κανεις ποτε τη διαφορα η θαυματα.... αλλα νομιζω, fair enough

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ποιο ειναι ρε παιδια? Αφου οι προηγουμενες ακομα κυκλοφορουν

αμα θελει καποιος παιρνει 5300 η 5500 φτηνοτερα και αγνοει τις σαχλαμαρες που προσφερουν τα νεα μοντελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ποιο ειναι ρε παιδια? Αφου οι προηγουμενες ακομα κυκλοφορουν

αμα θελει καποιος παιρνει 5300 η 5500 φτηνοτερα και αγνοει τις σαχλαμαρες που προσφερουν τα νεα μοντελα.

προβλημα κανενα.... οντως ετσι ειναι

αλλα δε νιωθεις οτι υποτιμουν τη νοημοσυνη σου οταν λανσαρουν ενα νεο μοντελο με πρακτικα μηδενικα νεα χαρακτηριστικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω πότε θα αλλάξω και εγώ φωτογραφική μηχανή! Τόσες Nikon που παίζουν έχω πήξει να βλέπω 3xxx & 5xxx. Έχω ξεμείνει με την D90 με 78.000 κλικς από το 2009. Όλο λέω να αγοράσω μια καινούρια αλλά όλο κάτι τυχαίνει και αλλάζουν τα σχέδια. Ευτυχώς που οι φακοί που έχω πάρει κατά καιρούς θα κάνουν και στα νέα μοντέλα της. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω πότε θα αλλάξω και εγώ φωτογραφική μηχανή! Τόσες Nikon που παίζουν έχω πήξει να βλέπω 3xxx & 5xxx. Έχω ξεμείνει με την D90 με 78.000 κλικς από το 2009. Όλο λέω να αγοράσω μια καινούρια αλλά όλο κάτι τυχαίνει και αλλάζουν τα σχέδια. Ευτυχώς που οι φακοί που έχω πάρει κατά καιρούς θα κάνουν και στα νέα μοντέλα της.

 

Γαματη η D90 , εχω μια D60 (αρκετα κατωτερη) αλλα κανει παπαδες αν υπολoγισεις αισθητηρα,pixels,χρονια και πολλα αλλα. Συνειδητοποιεις οτι πιο πολυ τα features αλλαζουν παρα η ποιοτητα της φωτος. Σου ευχομαι να σου κρατησει και αλλο η μηχανη και να μη φθαρει απο τα κλικς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εβαλα εναν Tokina 11-16 και εχω μείνει πολύ ευχάριστημενος με την D5500. Κανω αρχιτεκτονική φωτογραφία και δεν ειχα €€& για full frame. Πήρα μεταχείρισμενη την κάμερα με 1000 κλικς και ειλικρινα για τα 800€ που έδωσα σύνολο ειμαι πολύ ευχάριστημενος. Ποιο πιστεύετε οτι ειναι το επόμενο βήμα σε full frame (οπωσδήποτε με articulate οθόνη).....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω με την d90 είμαι...θέλω να αλλάξη ένα σώμα κάποια στιγμή γτ πλέον τα δείχνει τα χρονάκια της...(καλα το iso με καιει περισσοτερο)..Αλλα απο το να πάρω σειρα 5000 ή 3000 προτιμώ να βρω μια καλη ευκαιρια σε σειρα 7000 ειτε καινουργια ειτε ελαφρως μεταχειρισμενη...μεχρι τότε φακους παιδια..παιχτε με φακούς...έδωσα κατι παραπανω και πήρα τον 17-55.2,8...λές και άλλαξα μηχανη...!!!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...