Προς το περιεχόμενο

Nikon D5600 με Bluetooth και SnapBridge


Panos1221

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γαματη η D90 , εχω μια D60 (αρκετα κατωτερη) αλλα κανει παπαδες αν υπολoγισεις αισθητηρα,pixels,χρονια και πολλα αλλα. Συνειδητοποιεις οτι πιο πολυ τα features αλλαζουν παρα η ποιοτητα της φωτος. Σου ευχομαι να σου κρατησει και αλλο η μηχανη και να μη φθαρει απο τα κλικς.

 

Έχει δύστυχος αρχίσει το grip και έχει φθαρεί αρκετά.

Πήρα 3 φακούς εναν 55-140 (από φίλο που μου τον έδωσε όταν πήρε την 7200) Και αγόρασα έναν Nikon AF-S DX Nikkor 55-300mm μαζί με μα Hoya UV Filter επίσης έναν Nikon AF-S DX Nikkor 35mm f/1.8G.

Ειλικρινά είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά πλέων φαίνονται τα χρονάκια της. 

 

Κι εγω με την d90 είμαι...θέλω να αλλάξη ένα σώμα κάποια στιγμή γτ πλέον τα δείχνει τα χρονάκια της...(καλα το iso με καιει περισσοτερο)..Αλλα απο το να πάρω σειρα 5000 ή 3000 προτιμώ να βρω μια καλη ευκαιρια σε σειρα 7000 ειτε καινουργια ειτε ελαφρως μεταχειρισμενη...μεχρι τότε φακους παιδια..παιχτε με φακούς...έδωσα κατι παραπανω και πήρα τον 17-55.2,8...λές και άλλαξα μηχανη...!!!

 

 

Και εγώ είμαι στην σκέψη 7100 από κατάστημα γνωστού που δεν πάει καλά και είμαι στο ψήσιμο, απλά τώρα έχω άλλες προτεραιότητες και μπαίνω σε δεύτερες σκέψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει δύστυχος αρχίσει το grip και έχει φθαρεί αρκετά.

Πήρα 3 φακούς εναν 55-140 (από φίλο που μου τον έδωσε όταν πήρε την 7200) Και αγόρασα έναν Nikon AF-S DX Nikkor 55-300mm μαζί με μα Hoya UV Filter επίσης έναν Nikon AF-S DX Nikkor 35mm f/1.8G.

Ειλικρινά είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά πλέων φαίνονται τα χρονάκια της.

 

 

Και εγώ είμαι στην σκέψη 7100 από κατάστημα γνωστού που δεν πάει καλά και είμαι στο ψήσιμο, απλά τώρα έχω άλλες προτεραιότητες και μπαίνω σε δεύτερες σκέψεις.

 

Ειναι πολυ καλες μηχανες αν και το ονειρο των DX-ακηδων ειναι η D500 , η D7000 σειρα ειναι πολυ καλη (σκεψου η κοπελα μου που σπουδαζει φωτογραφια εχει τη D5300 και μια φιλη της πηρε τη D7200 και εμεινε καπως απο τα αποτελεσματα που εδινε) και εχουν λιγες διαφορες :

 

http://snapsort.com/compare/Nikon-D7100-vs-Nikon-D7200/detailed

 

Αλλα γενικα ναι οι φακοι κανουν διαφορα.

Και γω εχω βαλει στο ματι εναν 50αρι φακο f1.8,αστα να πανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προβλημα κανενα.... οντως ετσι ειναι

αλλα δε νιωθεις οτι υποτιμουν τη νοημοσυνη σου οταν λανσαρουν ενα νεο μοντελο με πρακτικα μηδενικα νεα χαρακτηριστικα?

Δηλαδη τι θα ηθελες να βαλουνε?

4k 60fps 

36mp sensor

8fps burst?

entry level μηχανη ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ καλες μηχανες αν και το ονειρο των DX-ακηδων ειναι η D500 , η D7000 σειρα ειναι πολυ καλη (σκεψου η κοπελα μου που σπουδαζει φωτογραφια εχει τη D5300 και μια φιλη της πηρε τη D7200 και εμεινε καπως απο τα αποτελεσματα που εδινε) και εχουν λιγες διαφορες :

 

http://snapsort.com/compare/Nikon-D7100-vs-Nikon-D7200/detailed

 

Αλλα γενικα ναι οι φακοι κανουν διαφορα.

Και γω εχω βαλει στο ματι εναν 50αρι φακο f1.8,αστα να πανε.

 

Είναι πολλά τα λεφτά για την D500 δεν λέω αστέρι αλλά δεν μπορώ να τα διαθέσω με τίποτα άσε και που δεν υπάρχουν.

 

Και η 7100 που βρήκα αμεταχείριστη στο κουτί της από κατάστημα / studio φωτογραφιών ενός φίλου που κλείνει και τα "σκοτώνει" απούλητο εμπόρευμα και επειδή μου είπε μια "φιλική" τιμή και με έχει δελεάσει. Ξέρω ότι η 7200 είναι λίγο καλύτερη σε μερικά σημεία όπως ότι έχει 7-8 fps σε σχέση με την 7100 που έχει λιγότερα κτλπ. 

 

Αλλά σε σχέση με την D90 η D7100 είναι κλάσεις ανώτερη σε πολλά πάρα πολλά σημεία. Και νομίζω ότι αξίζει να γίνει η μετάβαση από την D90 έστω και την D7100.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολλά τα λεφτά για την D500 δεν λέω αστέρι αλλά δεν μπορώ να τα διαθέσω με τίποτα άσε και που δεν υπάρχουν.

 

Και η 7100 που βρήκα αμεταχείριστη στο κουτί της από κατάστημα / studio φωτογραφιών ενός φίλου που κλείνει και τα "σκοτώνει" απούλητο εμπόρευμα και επειδή μου είπε μια "φιλική" τιμή και με έχει δελεάσει. Ξέρω ότι η 7200 είναι λίγο καλύτερη σε μερικά σημεία όπως ότι έχει 7-8 fps σε σχέση με την 7100 που έχει λιγότερα κτλπ. 

 

Αλλά σε σχέση με την D90 η D7100 είναι κλάσεις ανώτερη σε πολλά πάρα πολλά σημεία. Και νομίζω ότι αξίζει να γίνει η μετάβαση από την D90 έστω και την D7100.

 

Ισχυει , προσωπικη μου αποψη και απ'οσα ξερω αμα δεν ασχολεισαι τελειως επαγγελματικα θα καταλαβεις μικρη διαφορα μεταξυ 7200 και 7100. Νομιζω και στο καταστημα αυτο θα σου ειπαν. Καλη αγορα θα ναι σιγουρα ;) Αυτο παντως που δε συμπαθω και πολυ στις Nikon σε σχεση με τις Canon ειναι το video , στο μονο που "υστερουν".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει , προσωπικη μου αποψη και απ'οσα ξερω αμα δεν ασχολεισαι τελειως επαγγελματικα θα καταλαβεις μικρη διαφορα μεταξυ 7200 και 7100. Νομιζω και στο καταστημα αυτο θα σου ειπαν. Καλη αγορα θα ναι σιγουρα ;) Αυτο παντως που δε συμπαθω και πολυ στις Nikon σε σχεση με τις Canon ειναι το video , στο μονο που "υστερουν".

 

Να σου πω εγώ πως το βλέπω όταν αγοράζεις κατά κύριον λόγο μία φωτογραφική μηχανή DSLR κοιτάς ποιο πολύ την φωτογραφία παρά το βίντεο (γνώμη μου έτσι) κάποιος άλλος μπορεί να τον ενδιαφέρει και το βίντεο, αλλά όσο να είναι ποτέ μια DSLR δεν θα τραβήξει το βίντεο που μία βιντεοκάμερα έχει φτιαχτεί να κάνει αυτήν την συγκεκριμένη δουλειά. Οπότε είναι για εμένα καλύτερα να έχεις δύο ξεχωριστά προϊόντα παρά δύο σε ένα. 

 

Τώρα όσο για την 7100 και την 7200 ξέρω ότι είναι λίγο ποιο αργή η 7100 στο bursting photo (κάτι που δεν με ενδιαφέρει και τόσο) Επίσης η 7200 φτάνει έως και 102.000 ISO σε σχέσει με 51.200 της 7100. Αλλά ποιος θα τραβήξει φωτογραφία με τόσο θόρυβο; 

 

Η 7200 είναι πολύ καλή μηχανή και θα την ήθελα πολύ αλλά δεν έχω την χρηματική δυνατότητα να την αποκτήσω αυτήν την στιγμή.Είναι αρκετά ποιο γρήγορη στο startup και και κάποια ms στην ταχύτητα του κλείστρου κτλπ. Άλλα για τα λεφτά που μου δίνει ο άλλος την 7100 είναι τρομερή φάση. Και είναι και καινούρια, βέβαια είναι με τον 18-55mm φακό αλλά εμένα ούτε καν με ενδιαφέρει ο φακός του κιτ που έχει και μου δίνει στην φιλική τιμή που πρότεινε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω εγώ πως το βλέπω όταν αγοράζεις κατά κύριον λόγο μία φωτογραφική μηχανή DSLR κοιτάς ποιο πολύ την φωτογραφία παρά το βίντεο (γνώμη μου έτσι) κάποιος άλλος μπορεί να τον ενδιαφέρει και το βίντεο, αλλά όσο να είναι ποτέ μια DSLR δεν θα τραβήξει το βίντεο που μία βιντεοκάμερα έχει φτιαχτεί να κάνει αυτήν την συγκεκριμένη δουλειά. Οπότε είναι για εμένα καλύτερα να έχεις δύο ξεχωριστά προϊόντα παρά δύο σε ένα. 

 

Τώρα όσο για την 7100 και την 7200 ξέρω ότι είναι λίγο ποιο αργή η 7100 στο bursting photo (κάτι που δεν με ενδιαφέρει και τόσο) Επίσης η 7200 φτάνει έως και 102.000 ISO σε σχέσει με 51.200 της 7100. Αλλά ποιος θα τραβήξει φωτογραφία με τόσο θόρυβο; 

 

Η 7200 είναι πολύ καλή μηχανή και θα την ήθελα πολύ αλλά δεν έχω την χρηματική δυνατότητα να την αποκτήσω αυτήν την στιγμή.Είναι αρκετά ποιο γρήγορη στο startup και και κάποια ms στην ταχύτητα του κλείστρου κτλπ. Άλλα για τα λεφτά που μου δίνει ο άλλος την 7100 είναι τρομερή φάση. Και είναι και καινούρια, βέβαια είναι με τον 18-55mm φακό αλλά εμένα ούτε καν με ενδιαφέρει ο φακός του κιτ που έχει και μου δίνει στην φιλική τιμή που πρότεινε.

 

Εν μερει συμφωνω απολυτα στο "εκαστος στο ειδος του" απλα εχω δει mid-range canon να τραβανε cinematic video και οι αντιστοιχες Nikon ενα απλο συμβατικο βιντεο . Βεβαια μιλαμε για pre-edit ,στο post-edit ολα αλλαζουν αλλα anyway.

 

Αν την βρηκες σε καλυτερη τιμη κιολας μη το σκεφτεσαι , εξαλλου ειναι αμελητεες οι διαφορες. Παρτην και ριξε μαυρη πετρα :Ρ και τη διαφορα της με την 7200 αξιοποιησε την σε φακο,αξεσουαρ κλπ ;) Καλοριζικη ευχομαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν μερει συμφωνω απολυτα στο "εκαστος στο ειδος του" απλα εχω δει mid-range canon να τραβανε cinematic video και οι αντιστοιχες Nikon ενα απλο συμβατικο βιντεο . Βεβαια μιλαμε για pre-edit ,στο post-edit ολα αλλαζουν αλλα anyway.

 

Αν την βρηκες σε καλυτερη τιμη κιολας μη το σκεφτεσαι , εξαλλου ειναι αμελητεες οι διαφορες. Παρτην και ριξε μαυρη πετρα :Ρ και τη διαφορα της με την 7200 αξιοποιησε την σε φακο,αξεσουαρ κλπ ;) Καλοριζικη ευχομαι

 

Είναι πολύ ποιο κάτω από σκρουτζομάγαζα βέβαια ο άνθρωπός λόγο μεγάλου προβλήματος με την δουλεία ξεπουλάει να φύγει και πραγματικά είναι πολύ καλή τιμή.

 

Σ'ευχαριστώ μακάρι να μπορέσω να την πάρω μέχρι τέλος της εβδομάδος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη τι θα ηθελες να βαλουνε?

4k 60fps 

36mp sensor

8fps burst?

entry level μηχανη ειναι.

Entry level μηχανη ειναι....  σιγουρα δεν θα εχει εξωτικα χαρακτηριστικα..... συγκρινω ενα μοντελο με το προηγουμενο..... και οπως και να χει περιμενεις κατι εστω λιγο διαφορετικο, οτιδηποτε, οχι απλα να ειναι λιιγο πιο ελαφρυ και να εχει και snapbridge...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...