Προς το περιεχόμενο

Keyboard για all-around χρήση με backlight


GiOrGoSk21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Skiller pro το έχω εγώ εδώ και 1.5 χρόνια. Δεν με έχει ενθουσιάσει ιδιαίτερα.

 

Τα κουμπιά είναι πολύ σκληρά , ενώ ήδη 1-2 έχουν αρχίσει να φθείρονται από την πολύ χρήση.

Ειδικά για να γράφεις κείμενο είναι αρκετά άβολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν το έβαλα πάνω τελικά το Sharkoon Shark Zone K30.

 

Είναι βαρύ (αρκετά περισσότερο απ' όσο το περίμενα - δε με χαλάει καθόλου βέβαια), στιβαρό. Τα πλήκτρα δεν κάνουν θόρυβο, τουλάχιστον σε σχέση με το Microsoft Sidewinder X6 των 6 ετών μέρα με τη νύχτα στο θέμα θορύβου. Τα πλήκτρα έχουν περίεργη αφή, plastic μεν αλλά και με μια αίσθηση rubber, πλάκα έχουν. Αυτό που θα μου πάρει κάποιο χρόνο να συνηθίσω είναι το μέγεθος των πλήκτρων, είναι λίιιγο μικρότερα από άλλα -κοινά- πληκτρολόγια που έχω πιάσει (δε ξέρω κι αν τα "μοντέρνα" πληκτρολόγια των τελευταίων ετών βγαίνουν σε αυτό το μέγεθος πλήκτρων), με αποτέλεσμα να κάνω κάποια "χαζά" λάθη στην πληκτρολόγηση στο λίγο που το δοκίμασα.

 

Και βέβαια πρέπει να συνηθίσω και τον φωτισμό, γιατί πέρα από το διαφορετικό του χρώματος (6 χρόνια συνήθισε το μάτι μου να βλέπει κόκκινο ενώ αυτό έχει κάτι μεταξύ λευκού και γαλάζιου), όπως είχα πει και στην προηγούμενη σελίδα, έχει μόνο 3 σκάλες: 0%, 50% και 100%. Προσωπικά πιστεύω θα με βόλευε καλύτερα κάπου στο 70%-80%. Αλλά ok, θα το συνηθίσουμε κι αυτό. :)

Καλό είναι επίσης και το ότι μετά από κάποια λεπτά αδράνειας σβήνει από μόνο του.

 

Τέλος, για το software, ούτε κρύο ούτε ζέστη.Το έβαλα μεν αλλά δε με πολυενδιαφέρει η παραμετροποίηση με macros, ούτε τα διαφορετικά profiles κλπ.

Anyway, όλα καλά σαν πρώτη επαφή. Από 'κει και πέρα ελπίζω να κρατήσει στον χρόνο και να μην τα φτύσει στα 1-2 χρόνια.

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το skiller pro έχει το ίδιο πρόβλημα με τα μικρά πλήκτρα. Ξέχασα να το αναφέρω. :unsure:

Αναφέρεσαι στο skiller pro ή στο skiller pro+? Ή και τα δύο το ίδιο είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Up...

 

Επανέχομαι γιατί έχω ένα θέμα. :angry:

Πριν λίγο διαπίστωσα ότι δεν ανταποκρίνεται το παρακάτω πλήκτρο:

post-67410-0-35152500-1482948333_thumb.jpg

 

 

Δεν θυμάμαι να το είχα ξαναχρησιμοποιήσει, οπότε δεν μπορώ να πω αν δούλευε στην αρχή ή όχι... Καμιά ιδέα τι κάνω;

 

Καρφί πίσω; Πριν 1,5 μήνα το πήρα από e-shop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του έκανα 2-3 restart, έπαιξα και λίγο με τις ρυθμίσεις του software του για το συγκεκριμένου key, αλλά τίποτα.

Κι επίσης δεν είναι θέμα pc (Windows ή δε ξέρω 'γω τι άλλο), γιατί με άλλο keyboard που έχω, μια χαρά γράφονται τα συγκεκριμένα σύμβολα.

 

Τέσπα, αύριο θα το πάω πίσω και θα έχω μια πρώτη επαφή με το aftersales του e-shop για πρώτη φορά. Ελπίζω να μην έχω παρατράγουδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάλασε το κουμπί μάλλον. Συχνό πρόβλημα σε πληκτρολόγια.

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το eshop.
 

 

Αναφέρεσαι στο skiller pro ή στο skiller pro+? Ή και τα δύο το ίδιο είναι?

 

Ιδια φαίνονται οπτικά. Μάλλον το pro+ είναι η νέα έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάλασε το κουμπί μάλλον. Συχνό πρόβλημα σε πληκτρολόγια.

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το eshop.

 

Το πήγα πίσω σήμερα. Υπέργαψα ένα χαρτί και μου 'δωσε κι εμένα ένα ίδιο (κι αφορά το Service προφανώς).

Το έστειλε σήμερα κιόλας (πιθανότατα Αθήνα) για να το τσεκάρουν και θα περιμένω επικοινωνία. Κανα 10μερο θα μου πάρει, μου είπε, πάνω κάτω.

 

Οπότε περιμένω και θα ενημερώσω πάλι εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Up...

Παρέλαβα σήμερα την αντικατάσταση του keyboard (πιθανότατα καθυστέρησε λίγο λόγω γιορτών/αργιών).

Όλα καλά φαίνονται, δοκίμασα μια γρήγορη όλα τα πλήκτρα του keyboard και λειτουργούν όλα κομπλέ.

Cheers :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδιά δε μας τα λέει καλά το keyboard.

Πάλι το ίδιο πρόβλημα, πάλι στο ίδιο πλήκτρο!!!! Μόνο σ' αυτό το πλήκτρο, όλα μα όλα τα άλλα κομπλέ!

(Δείτε στα προηγούμενα posts μου παραπάνω για ποιο πλήκτρο μιλάω).

 

Η μόνη ένδειξη ζωής που δίνει το πλήκτρο είναι η εξής: Αν δεν πατήσω κανένα key για κανα 5λεπτο, σβήνει το backlight του keyboard (έτσι είναι από τη μάνα του). Ε, μετά αν πατήσω το συγκεκριμένο πλήκτρο, ανάβει(!) το backlight. Αλλά, εννοείται, δεν γράφεται το συγκεκριμένο σύμβολο. Δοκίμασα και εκτός Windows (π.χ. στο BIOS, αλλά και όταν boot-αρα με Acronis Bootable CD) και δεν γράφει ούτε εκεί. Επαναλαμβάνω, με άλλα keyboards που έχω, το σύμβολο γράφεται μια χαρά.

 

Τι μπορεί να συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...