Προς το περιεχόμενο

Απάντηση της Google στην Ε.E για τις κατηγορίες μονοπωλιακής τακτικής στο Android


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή, για να καταλάβω:

- η επιτροπή ανταγωνισμού του κατηγόρησε για αθέμητο ανταγωνισμό, γιατί υποχρεώνουν τους κατασκευαστές να ενσωματώνουν στα κινητά τους πολλές εφαρμογές της, καθυστερώντας την καινοτομία.

Η απάντηση της Google είναι ότι το Android υπάρχει σε πολλές συσκευές, άρα ... προωθείται η καινοτομία; Τί σχέση έχει το ότι υπάρχει σε πολλές συσκευές, αφού όλες έχουν προεγκατεστημένες τις εφαρμογές που η επιτροπή ανταγωνισμού θεωρεί ότι καθυστερούν την καινοτομία;.. Fuck logic! Σε ελληνική μετάφραση "άλλα λογια να αγαπιόμαστε", κατά την ταπεινή μου γνώμη.

 

- Στη συνέχεια η Google αντιτίθεται στην υπόθεση της Ε.Ε που είναι βασισμένη στην ιδέα ότι το Android δεν ανταγωνίζεται το iOS της Apple. Αυτό το ξέρουν όλοι. Τόσο σε αυτό το forum, όσο και σε πολλά άλλα, οι περισσότεροι χρήστες συμφωνούν ότι καλύπτουν διαφορετικές ομάδες του καταναλωτικού κοινού. Άρα και εδώ έχει δίκιο η ευρωπαϊκή επιτροπή ανταγωνισμού.

 

- Επιπλέον η Google παραδέχεται ότι, πράγματι, περιορίζει τους κατασκευαστές, αλλά το κάνει για την ασφάλεια των χρηστών. Κάτι που μέχρι σήμερα δεν έχει επαληθευτεί, αφού τα πιο ασφαλή Android κινητά έχουν επιπλέον software των κατασκευαστών τους.Πχ Blackberry... και φυσικά κανένα δεν φτάνει την ασφάλεια άλλων λειτουργικών...

 

- Τέλος καταλήγει με δήλωση τύπου: "αυτό είναι το λειτουργικό μας και άμα σας αρέσει. Αν όχι βάλτε κάποιο άλλο"... Αν το δεχτούμε αυτό, τότε δε μιλάμε για ένα ανοικτό λειτουργικό, αλλά για ένα λειτουργικό που κινείται αποκλειστικά με τις δικές τους επιθυμίες και όποιος θέλει ακολουθεί...

 

Συγνώμη, αλλά μόνο εγώ βλέπω μια εταιρεία που έχει "καβαλήσει καλάμι" και εκμεταλλεύεται το έξυπνο μονοπώλιο που έχει χτίσει;

Δεν απαντάει σε τίποτα ουσιαστικά και στο τέλος ειρωνεύεται κιόλας. Να θυμίσω την παλιά ιστορία με τη MS και τον internet explorer. Ήταν ακριβώς η ίδια κατάσταση και η MS έχασε τη δίκη.

Τουλάχιστον η τελευταία σου πουλούσε ένα κλειστό λειτουργικό και δεν σου έλεγε φούμαρα τύπου "έχουμε ανοικτό λογισμικό", "ζήτω η ελευθερία" και άλλες τέτοιες μπαρούφες. Το android είναι πλέον ένα πολύ κλειστό λειτουργικό και όποιος θέλει πραγματική ελευθερία θα πρέπει να καταφύγει σε custom ROMs με κίνδυνο να χάσει την εγγύηση της συσκευής του ή να την καταστρέψει κατά τη διαδικασία.

Δεν τα γράφω για να ανοίξω flame war, αλλά αν έχω κάπου άδικο, τοτε περιμένω επιχειρηματολογία και όχι προσβολές. Ευχαριστώ για την υπομονή όποιου διάβασε το εκτενέστατο αυτό post μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν νομίζω ότι το πρόβλημα της εε είναι τι κάνει η Google αλλά πως το κάνει. Πως έχει αυτό το μερίδιο της αγοράς και πως κατάφερε να το αποκτήσει.. Δςν νοιάζεται δηλαδή για το τελικό αποτέλεσμα, αλλά για το αν υπάρχει κάποια καταδικαστεα ενέργεια για να φτάσει εκεί. (διορθώστε με αν έχω καταλάβει λάθος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγάλο πρόβλημα είναι το play store, το οποίο αν και οι κατασκευαστές έχουν την επιλογή να μην το βάλουν,

απλά η συσκευή τους δεν θα πουλήσει.

 

Η Google έχει μάθει χρόνια τώρα να εκμεταλλεύεται το δικτυακό φαινόμενο άριστα.

Ναι αλλά σκέψου από την μία μεριά έχεις το AppStore που είναι πραγματικά η καλύτερη ευκαιρία ως έξτρα ή ακόμα και κύρια οικονομική απασχόληση για έναν προγραμματιστή και από την άλλη τα LG, HTC, Samsung, Xiaomi, Google, κλπ κλπ κλπ "Stores" δεν πρόκειται να ασχοληθεί κανείς με αυτά οπότε όλα χρησιμοποιούν ένα ενιαίο κατάστημα το Google Play Store για Android. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι το πρόβλημα της εε είναι τι κάνει η Google αλλά πως το κάνει. Πως έχει αυτό το μερίδιο της αγοράς και πως κατάφερε να το αποκτήσει.. Δςν νοιάζεται δηλαδή για το τελικό αποτέλεσμα, αλλά για το αν υπάρχει κάποια καταδικαστεα ενέργεια για να φτάσει εκεί. (διορθώστε με αν έχω καταλάβει λάθος)

Ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, αλλά μόνο εγώ βλέπω μια εταιρεία που έχει "καβαλήσει καλάμι" και εκμεταλλεύεται το έξυπνο μονοπώλιο που έχει χτίσει;

Δεν απαντάει σε τίποτα ουσιαστικά και στο τέλος ειρωνεύεται κιόλας. Να θυμίσω την παλιά ιστορία με τη MS και τον internet explorer. Ήταν ακριβώς η ίδια κατάσταση και η MS έχασε τη δίκη.

Τουλάχιστον η τελευταία σου πουλούσε ένα κλειστό λειτουργικό και δεν σου έλεγε φούμαρα τύπου "έχουμε ανοικτό λογισμικό", "ζήτω η ελευθερία" και άλλες τέτοιες μπαρούφες. Το android είναι πλέον ένα πολύ κλειστό λειτουργικό και όποιος θέλει πραγματική ελευθερία θα πρέπει να καταφύγει σε custom ROMs με κίνδυνο να χάσει την εγγύηση της συσκευής του ή να την καταστρέψει κατά τη διαδικασία.

Δεν τα γράφω για να ανοίξω flame war, αλλά αν έχω κάπου άδικο, τοτε περιμένω επιχειρηματολογία και όχι προσβολές. Ευχαριστώ για την υπομονή όποιου διάβασε το εκτενέστατο αυτό post μου.

Στα πρώτα σημεία συμφωνώ μαζί σου, αλλά σε αυτό έχω μία στοιχειώδη διαφωνία: προφανώς και η Google έχει "καβαλήσει καλάμι" και χειραγωγεί, πλέον, την αγορά και προφανώς και το Android είναι ένα open-source based closed-source λειτουργικό (τι είπα ο άνθρωπος! :P). Το ερώτημα εδώ είναι αν υπάρχει κάτι παράνομο σε αυτό! Εδώ έχουμε το κλασικό ερώτημα περί ηθικού και νόμιμου.

 

Εν ολίγοις, αν η αγορά "γουστάρει" καρα-κλειστό iPhone και ψευτο-ανοικτό Android, ποιός αποφασίζει ότι αυτό είναι λάθος; Ειλικρινά, δεν έχω απάντηση στο ερώτημα και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, γιατί δεν έχω εμπλακεί ποτέ με θέματα επιτροπών ανταγωνισμού και δεν ξέρω τι θεωρείται αποδεκτό και τι όχι. Αλλά γενικά, το ότι η Google εκμεταλεύεται την επιτυχία που έχει δεν ξέρω αν μπορεί να στοιχειωθετήσει κατηγορίες για κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μιλάμε για μπουρδίτσες του στυλ "μπορείς να το τροποποιήσεις όπως θες εσύ μπλαμπλαμπλα" την ίδια ώρα που στέλνει encrypted δεδομένα πίσω στη μαμά εταιρεία

Πραγματικά θέλεις να μας πεις και από που άκουσες - διάβασες αυτό; (γιατί αν όντως έστελνε δεδομένα χωρίς την συγκατάθεση σου, θα ήταν παράνομο.

Μην αναπαράγεις χαζομάρες όταν πραγματικά δεν ξέρεις. Μπορείς πρώτα να ρωτήσεις, να ψάξεις να μάθεις, να διαβάσεις καμιά φορά τους όρους χρήσης κάποιας εφαρμογής κλπ πριν πατήσεις accept και μετά να λες ότι θέλεις.

κάνε την αρχή: https://www.google.com/policies/terms/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

android dominated the world...Παπαρίτσες! Όταν είναι εγκατεστημένο σε συσκευές του πενηντάευρου εκτός κάποιων σοβαρών εταιρειών, εννοείται ότι θα βγει μπροστά έναντι του IOS. Και δεν είμαι φανατικός αν και είμαι κάτοχος Iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

android dominated the world...Παπαρίτσες! Όταν είναι εγκατεστημένο σε συσκευές του πενηντάευρου εκτός κάποιων σοβαρών εταιρειών, εννοείται ότι θα βγει μπροστά έναντι του IOS. Και δεν είμαι φανατικός αν και είμαι κάτοχος Iphone.

Το ότι είναι σε συσκευές του πενηνταευρου δεν πάει να πει ότι οι συσκευές αυτες λειτουργούν όπως θα έπρεπε :P να το χέσω αν είναι να μαζεύει ποσοστά από συσκευές του 50 ευρου, εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι το οικοσύστημα της Apple συνεχίζει να θερίζει και φαίνεται από τα κέρδη που έχει κάποιος σαν προγραμματιστής στα αντίστοιχα AppStore/PlayStore εκεί φαίνεται πόσο "Καλό είναι το διασπασμένο οικοσύστημα της Google". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

android dominated the world...Παπαρίτσες! Όταν είναι εγκατεστημένο σε συσκευές του πενηντάευρου εκτός κάποιων σοβαρών εταιρειών, εννοείται ότι θα βγει μπροστά έναντι του IOS. Και δεν είμαι φανατικός αν και είμαι κάτοχος Iphone.

 

Ναι φαίνεται εξ άλλου. Το θέμα εδώ είναι άλλο, όχι γιατί έγινε N1 το adroid και χωρίς αντίπαλο... 

 

Εγώ όσες φορές ψώνισα android χωρίς market απλά το πέταξα. Είναι λογικό οι κατασκευαστές να βάζουν μέσα τα βασικά της google (μάρκετ μεηλ) γιατί τα ζητάει ο κόσμος. Αν δεν τα ήθελε δεν θα έμπαιναν. Μέχρι και τη CM που είναι open project δίνει την δυνατότητα σε όσους κάνουν εγκατάσταση να βάλουν και  gapps γιατί χωρίς αυτά το λειτουργικό είναι γυμνό. Αλλά η επιτροπή ανταγωνισμού της ΕΕ αντί να ασχολείται με @@@@@ δεν κοιτάει πχ που οι εταιρίες τηλεφωνίας στην Ελλάδα έχουν κάνει τραστ και μαζί ανεβάζουν μαζί κατεβάζουν τις τιμές, έχουν συμφωνήσει και έχουν παγώσει τις επιδοτήσεις κινητών και ένα σορό άλλα όμορφα; Βέβαια αν η Google είχε έδρα την Γαλλία ή την Γερμανία ή την Ιταλία δεν θα τους απασχολούσε τόσο...

 

Το ποιο αστείο από όλα ήταν εκείνο που είχε κάνει με τον IE στα 7 που τους υποχρέωνε να σου προτείνουν κι άλλους browser και όλοι βάζανε IE. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το 88% της αγοράς, σαφώς και προωθείς τον ανταγωνισμό. Εξαφάνισες Symbian, Blackberry, Windows Phone από την αγορά και δεν αφήνεις άλλες επιλογές, όπως πχ Ubuntu να εμφανιστούν.

Αλλη βλακεια??

εμεις επιλέξαμε το ανδροιντ και το καθε ανδροιντ . Κανείς δεν εξαφάνισε το Symbian, Blackberry, Windows Phone.....απλα απέτυχαν να συμβαδίσουν με τις απαιτήσεις των χρηστων.

Και το Ubuntu που αναφερεις, ηταν μια τεραστια αποτυχια απο την αρχη ,και φαινόταν αυτό .

και στην  τελικη πήγαινε παρε εσυ κανενα κιν απο αυτα που αναφέρεις για να τα σωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μισοί που έχετε γράψει εδώ δεν ξέρετε καν τι σημαίνει αθέμιτος ανταγωνισμός.

Προφανώς αν υποχρεώνει τους κατασκευαστές να έχουν προεγκατεστημένα τα GApps είναι ίδια περίπτωση με MS και Windows άρα τον πούλο.

Όσο για το άρμεγμα των Ευρωπαίων όπως ειπώθηκε, αν δεν της αρέσει ας μην πουλάει στας ευρώπας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μισοί που έχετε γράψει εδώ δεν ξέρετε καν τι σημαίνει αθέμιτος ανταγωνισμός.

Προφανώς αν υποχρεώνει τους κατασκευαστές να έχουν προεγκατεστημένα τα GApps είναι ίδια περίπτωση με MS και Windows άρα τον πούλο.

Όσο για το άρμεγμα των Ευρωπαίων όπως ειπώθηκε, αν δεν της αρέσει ας μην πουλάει στας ευρώπας

 

Θα συμφωνήσω σε αυτό που λες, αλλά αν είναι έτσι να ανοίξουμε τον ασκό του Αιόλου και να υποχρεώσουμε και την apple πχ να μην έχει προεγκατεστημένα προγράμματα browser mail κλπ γιατί είναι αθέμιτος ανταγωνισμός για τις άλλες εταιρίες που βγάζουν apps. και μετά θα παίρνουμε ένα τελείως άδειο τηλέφωνο! well done, i love this logic. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το 88% της αγοράς, σαφώς και προωθείς τον ανταγωνισμό. Εξαφάνισες Symbian, Blackberry, Windows Phone από την αγορά και δεν αφήνεις άλλες επιλογές, όπως πχ Ubuntu να εμφανιστούν.

Ας ήταν δυνατά και ολοκληρωμένα για να μπορέσουν να κρατηθουν στην αγορά.

 

Το android φταιει που νοκια και blackberry καταφεραν να χάσουν το μερίδιο της πιτας και να χασουν όσα είχαν καταφέρει; το symbian μεσουρανουσε. Θυμάσαι τι έκτρωμα και τραγικό ήταν το symbian στα τελευταία του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μισοί που έχετε γράψει εδώ δεν ξέρετε καν τι σημαίνει αθέμιτος ανταγωνισμός.

Προφανώς αν υποχρεώνει τους κατασκευαστές να έχουν προεγκατεστημένα τα GApps είναι ίδια περίπτωση με MS και Windows άρα τον πούλο.

Όσο για το άρμεγμα των Ευρωπαίων όπως ειπώθηκε, αν δεν της αρέσει ας μην πουλάει στας ευρώπας

 

Διάβασε το άρθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...