Προς το περιεχόμενο

Προβλημα σε πωληση καρτας γραφικων


Inuyasha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"μεγάλη εργοστασιακή τάση" Ολες οι κάρτες γραφικών που τροφοδοτούνται και από pci-x molex λειτουργούν με ακριβώς την ίδια τάση 12v γι αυτό για να έχουμε σωστή και σταθερή λειτουργία τους θέλουμε ενα καλό τροφοδοτικό με υψηλό efficiency έτσι ώστε, κατα την λειτουργία εδώ π.χ. της κάρτας γραφικών υπό φορτίο όταν δηλαδή επιταχύνει 3d γραφικά ΑΡΑ κατα την λειτουργία της λόγω της διαφοράς δυναμικού που προκαλείται αυξάνει τα ampere "γενικά τραβάει ρεύμα" που ανέφερες, η τάση 12v να παραμένει σταθερή οσο το δυνατό κοντά στην τιμή αυτή φυσικά κανένα τροφοδοτικό δεν πρόκειται να δίνει ακριβώς 12v αλλα όσο κοντύτερα στην τιμή αυτή τόσο καλύτερο το τροφοδοτικό. Επίσης η εκλειώμενη ισχύς απο την λειτουργία της κάρτας γραφικών και όλου του συστήματος αποτυπώνεται σε watt

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγάλη τάση, εννοώ τάση στο πυρήνα (είχε 1.25V για το 1GHz σε σχέση με τις πιο παλιές στα 850 και 900 MHz που ήταν υπερβολικά μεγάλο και χωρίς άλλο πείραγμα πήγαινε και πάνω από 1GHz από catalyst ) πράγμα το οποίο σημαίνει ότι αν άνοιγε ένα πρώιμο review και διάβαζε ότι αυτή η κάρτα θέλει ας πούμε 250W αυτή μπορεί να ήθελε αρκετά παραπάνω και επειδή πρακτικά μιλάμε για factory ο/c'ed δε θα του έλεγα ναι πάρε και βάλτην σε ένα turbo x 450W 

 

δε θα ήμουν οκ με αυτό για να μην έχω παράπονα σαν του ts 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να καταθέσω και εγώ την γνώμη μου και ας βρίσκει τους περισσότερους στην αντίθετη πλευρά. Την ευθύνη την έχει πάντα αυτός που γνωρίζει παραπάνω, δλδ εγώ, εσύ ο άλλος που θέλουμε να γνωρίζουμε κάποια πράγματα παραπάνω απο τον μέσο χρήστη.

 

Αυτό ισχύει σε όλες τις καταστάσεις στην ζωή μας γενικότερα. Ξέρω ότι είναι ο δύσκολος δρόμος, ο μοναχικός, ο ενοχικός.

 

Όλο αυτό το κακό θα είχε αποφευχθεί άν τελικά δέν δεχόταν ο φίλος να δώσει την κάρτα στον αγοραστή εφόσον είχε την παραμικρή υποψία ότι θα πάει στραβά. 

 

Όλοι ανεξαιρέτως θα θέλαμε να είχαμε βρεθεί στην θέση του αγοραστή με το καμμένο τροφοδοτικό και να μας είχε κάποιος προστατέψει ώστε να μήν μας καιγόταν τελικά.

 

Θέλω να πώ: Η γνώση είναι ευθύνη βαριά και "σταυρός" για αυτόν που την κουβαλά μαζί του.

 

Σαν επίλογο, θέλω να πώ: Αποζημείωσε τον αγοραστή με νέο τροφοδοτικό. Βγές απο τον αφάνεια της μετριότητας και νιώσε διαφορετικός. Νιώσε "ψηλότερος"..

 

Κάνε το για σένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να καταθέσω και εγώ την γνώμη μου και ας βρίσκει τους περισσότερους στην αντίθετη πλευρά. Την ευθύνη την έχει πάντα αυτός που γνωρίζει παραπάνω, δλδ εγώ, εσύ ο άλλος που θέλουμε να γνωρίζουμε κάποια πράγματα παραπάνω απο τον μέσο χρήστη.

 

Αυτό ισχύει σε όλες τις καταστάσεις στην ζωή μας γενικότερα. Ξέρω ότι είναι ο δύσκολος δρόμος, ο μοναχικός, ο ενοχικός.

 

Όλο αυτό το κακό θα είχε αποφευχθεί άν τελικά δέν δεχόταν ο φίλος να δώσει την κάρτα στον αγοραστή εφόσον είχε την παραμικρή υποψία ότι θα πάει στραβά. 

 

Όλοι ανεξαιρέτως θα θέλαμε να είχαμε βρεθεί στην θέση του αγοραστή με το καμμένο τροφοδοτικό και να μας είχε κάποιος προστατέψει ώστε να μήν μας καιγόταν τελικά.

 

Θέλω να πώ: Η γνώση είναι ευθύνη βαριά και "σταυρός" για αυτόν που την κουβαλά μαζί του.

 

Σαν επίλογο, θέλω να πώ: Αποζημείωσε τον αγοραστή με νέο τροφοδοτικό. Βγές απο τον αφάνεια της μετριότητας και νιώσε διαφορετικός. Νιώσε "ψηλότερος"..

 

Κάνε το για σένα

Αυτή είναι η διαφορετικότητα της αφραγκίας καθώς αν το έκανε σε καθένα που έκανε το ίδιο τότε θα είχε μείνει άφραγκος. Τι φταίει ρε φίλε ο άνθρωπος που ο άλλος έχει πάρει τροφοδοτικό ότι να'ναι. Τον προειδοποίησε και καλά έκανε, άλλωστε όπως αναφέρει η ζημιά έγινε αφού έφυγαν, πως είνα σίγουρος αφού στην αρχή δούλευε ότι δεν έκανε κάτι στραβό ο αγοραστής και τη χάλασε; Μήπως είσαι φίλος του αγοραστή ή ό ίδιος ο αγοραστής;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να καταθέσω και εγώ την γνώμη μου και ας βρίσκει τους περισσότερους στην αντίθετη πλευρά. Την ευθύνη την έχει πάντα αυτός που γνωρίζει παραπάνω, δλδ εγώ, εσύ ο άλλος που θέλουμε να γνωρίζουμε κάποια πράγματα παραπάνω απο τον μέσο χρήστη.

 

Αυτό ισχύει σε όλες τις καταστάσεις στην ζωή μας γενικότερα. Ξέρω ότι είναι ο δύσκολος δρόμος, ο μοναχικός, ο ενοχικός.

 

Όλο αυτό το κακό θα είχε αποφευχθεί άν τελικά δέν δεχόταν ο φίλος να δώσει την κάρτα στον αγοραστή εφόσον είχε την παραμικρή υποψία ότι θα πάει στραβά.

 

Όλοι ανεξαιρέτως θα θέλαμε να είχαμε βρεθεί στην θέση του αγοραστή με το καμμένο τροφοδοτικό και να μας είχε κάποιος προστατέψει ώστε να μήν μας καιγόταν τελικά.

 

Θέλω να πώ: Η γνώση είναι ευθύνη βαριά και "σταυρός" για αυτόν που την κουβαλά μαζί του.

 

Σαν επίλογο, θέλω να πώ: Αποζημείωσε τον αγοραστή με νέο τροφοδοτικό. Βγές απο τον αφάνεια της μετριότητας και νιώσε διαφορετικός. Νιώσε "ψηλότερος"..

 

Κάνε το για σένα

Καλά αυτά που λες σωστά είναι, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν ισχύουν.

Γιατί ο τύπος δεν είναι κάποιος που δεν έχει γνώση. Είναι από αυτούς που γνωρίζουν ότι τους βολεύει. Όταν τρέχει furmark, unigine κλπ σημαίνει πως είναι διαβασμένος. Και αν δεν είχε διαβάσει κάπου τι παίζει με το θέμα τεοφοδοτικου-καρτας,θα μπορούσε να το είχε κάνει. Απλά δεν ήθελε.Και αφού ο πωλητής τον προειδοποίησε, πάλι δεν σκέφτηκε ότι μπορεί να έχει δίκιο, ή δεν ήθελε να το πιστέψει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα φίλος μου πάντως αγοράζει (από δω μέσα νομίζω) μητρική επεξεργαστή και τα βάζει σε ένα 750αρι chieftec , όχι κάτι φοβερά ποιοτικό αλλά όχι και no name  (πριν είχε q9550 και έβαλε κάποιον ivy) 

 

μέσα στη μέρα του καίγεται μητρική και τροφοδοτικό 

 

εγώ του είπα να το κάνει θέμα, αυτός όμως σκεφτόταν μήπως φταίει και το τροφοδοτικό του, τεσπα δε θέλησε να δώσει συνέχεια 

εγώ βέβαια είδα και στραβά pin αλλά δε ξέρω αν το έκανε ο φίλος μου (που πολύ αμφιβάλλω γιατί έχει στήσει ένα σωρό pc από το δημοτικό και κάποια στιγμή το έκανε και ημιεπαγγελματικά σαν φοιτητής) ή αν τη πήρε έτσι

το παιδί που του πούλησε ήταν κανονικά σε επικοινωνία μαζί του δεν ήταν ότι εξαφανίστηκε

 

έψαξε και βρήκε μία άλλη μητρική πληρώνοντας και αυτή και νέο τροφοδοτικό

 

στη τελική το απέδωσε στο ρίσκο του μεταχειρισμένου ( εγώ προσωπικά κάποια πράγματα αποφεύγω να τα πάρω μετεχειρισμένα) και η οικονομική αναβάθμιση δεν ήταν και τόσο οικονομική τελικά

 

ο καθένας αντιδράει διαφορετικά 

 

εδώ όμως θα συμφωνήσω με τον mcrae όταν ο άλλος ήθελε να τρέξει furmark να δει την κάρτα σίγουρα δεν ήταν τελείως άσχετος, απλά είχε επιλέξει τα τσιγγουνευτεί στο part που μάλλον πρέπει να δίνουμε όσο πιο πολλά μπορούμε και στη συνέχεια επέλεξε να ρίξει τις ευθύνες αλλού 

 

δεν είναι ότι έπεσε και από τα σύννεφα, γιατί στη τελική και μια στοκ κάρτα τι να τη δοκιμάσεις στο furmak? για σταθερότητα ή  τη θερμοκρασία; κλάιν.. 

πιο πολύ μου φαίνεται να δοκίμαζε το αν τη σηκώνει το σάπιο τροφοδοτικό του γιατί ήξερε ότι δεν είναι για πολλά πολλά και ατύχησε

 

ας το πληρώσει τώρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να καταθέσω και εγώ την γνώμη μου και ας βρίσκει τους περισσότερους στην αντίθετη πλευρά. Την ευθύνη την έχει πάντα αυτός που γνωρίζει παραπάνω, δλδ εγώ, εσύ ο άλλος που θέλουμε να γνωρίζουμε κάποια πράγματα παραπάνω απο τον μέσο χρήστη.

 

Αυτό ισχύει σε όλες τις καταστάσεις στην ζωή μας γενικότερα. Ξέρω ότι είναι ο δύσκολος δρόμος, ο μοναχικός, ο ενοχικός.

 

Όλο αυτό το κακό θα είχε αποφευχθεί άν τελικά δέν δεχόταν ο φίλος να δώσει την κάρτα στον αγοραστή εφόσον είχε την παραμικρή υποψία ότι θα πάει στραβά. 

 

Όλοι ανεξαιρέτως θα θέλαμε να είχαμε βρεθεί στην θέση του αγοραστή με το καμμένο τροφοδοτικό και να μας είχε κάποιος προστατέψει ώστε να μήν μας καιγόταν τελικά.

 

Θέλω να πώ: Η γνώση είναι ευθύνη βαριά και "σταυρός" για αυτόν που την κουβαλά μαζί του.

 

Σαν επίλογο, θέλω να πώ: Αποζημείωσε τον αγοραστή με νέο τροφοδοτικό. Βγές απο τον αφάνεια της μετριότητας και νιώσε διαφορετικός. Νιώσε "ψηλότερος"..

 

Κάνε το για σένα

Κύριε δικηγόρε του παραπονεμένου πελάτη μπορείς φυσικά να εκφράσεις την άποψή σου αλλά πρώτα διάβασε το θέμα και μάλιστα από την αρχή. Μπήκες και καλά να γράψεις κάτι δικηγορίστικα αλλά είτε δεν έχεις διαβασει καθόλου το θέμα είτε το διάβασες όπως εσύ ήθελες γιατί έτσι ήθελες έτσι να σε βολέψει. Έχε το νου σου ότι δεν απευθύνεσαι στο δικαστήριο αλλά ούτε σε τενεκέδες ξεγάνωτους.

Επεξ/σία από BlueBlood7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει μια διαφορετική άποψη λέει και καλό είναι να ακούγονται όλες οι γνώμες γιατί μπορεί να πει και κάτι που κάποιος δεν το είχε σκεφτεί

 

απόψεις ανταλλάσσουμε, δεν είμαστε δικαστήριο και δε χρειάζεται να τον παίρνεις από τα μούτρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να πω και γω την εμπειρια μου μιας και το θεμα ειναι κοινο.Πουλησα μια 280x σε εναν χρηστη.Η καρτα αψογη και μαλιστα πριν την παρει του προτεινα να παει να τη δει σε λειτουργια και στο game που θελει dota.Δεν πηγε ποτε,εγινε η συναλλαγη,οι αξιολογησεις κτλ.Το συστημα του εχει cpu q6600 s775 .Τεςπαβτο παιχνιδι λεει δεν εχει frames πανω απο 30.Του λεω οτι εχει μπουκαλι και υποψιαζεται οτι φταει η καρτα.Του ειπα σημερα να παει στου αδελφου μου να τη δοκιμασει.Αλλα δεν απαντησε ουτε πηγε ποτε.Τι να κανω?Τι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε θα του άλλαζα ούτε βίδα όμως αν θες να είσαι ήσυχος δωστου 50 ευρώ και τέλος να πάει να... Μην πω.

Αφού δε θα του άλλαζες ούτε βίδα μετά γιατί προτείνεις να του δώσει και 50€; Ή δεν έχετε διαβάσει το θέμα από την αρχή και γράφεται ότι σας έρθει ή έχετε τρελαθεί μερικοί. Ο άνθρωπος έκανε ότι ήταν πιο σωστό και εμφανίστηκε πρόβλημα αφού έφυγε από τη δοκιμή ότι και να λέμε είναι ότι ναναι. Ποιος μπορεί να πιστοποιήσει στο πωλητή πως ο αγοραστής δεν έκανε πατάτα και μάλιστα σε ένα σύστημα με τέτοιο τροφοδοτικό;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει μια διαφορετική άποψη λέει και καλό είναι να ακούγονται όλες οι γνώμες γιατί μπορεί να πει και κάτι που κάποιος δεν το είχε σκεφτεί

 

απόψεις ανταλλάσσουμε, δεν είμαστε δικαστήριο και δε χρειάζεται να τον παίρνεις από τα μούτρα 

Διάβασε και εσύ καλύτερα από την αρχή το θέμα αλλά και τι έγραψε ο φίλος πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...