Προς το περιεχόμενο

θέλω greeklish Επιτέλους!


seedrr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα greeklish δεν είναι γλώσσα, ήταν ένας τρόπος γραφής που δημιουργήθηκε από την ανάγκη να εκφραστεί η ελληνική γλώσσα σ' ένα μέσο όταν που δεν συμπεριλάμβανε ελληνικούς χαρακτήρες. Αυτή η ανάγκη έχει πάψει να υπάρχει εδώ και αρκετά χρόνια απ' όταν προστέθηκε η υποστήριξη ελληνικής ανάγνωσης/γραφής. Το ότι συνεχίζει να υφίσταται και να διαδίδεται γίνεται λόγω βολέματος όλων όσων τη συνήθισαν και τη χρησιμοποιούν ως εύκολο τρόπο να επικοινωνήσουν χωρίς να χρειάζεται να μάθουν/χρησιμοποιήσουν τους κανόνες και την ορθογραφία της ελληνικής γλώσσας. Και τ' αποτελέσματα φαίνονται και εδώ πολύ συχνά από αυτούς που αναγκάζονται να γράψουν ελληνικά, από τα πολλά ορθογραφικά και συντακτικά λάθη καθώς και την έλλειψη τόνων και σημείων στίξης που περιέχουν τα μηνύματά τους σε βαθμό που κάνουν πολύ δύσκολη την ανάγνωση και κατανόησή τους.

Αντί λοιπόν να αναλώνετε το χρόνο σας σε αυτό το έκτρωμα που αποκαλείται greeklish προσπαθώντας να το νομιμοποιήσετε ως γλώσσα(που δεν είναι), χρησιμοποιήστε τον για να μάθετε την ελληνική γλώσσα που είναι από τις πιο καλύτερες, πιο πλούσιες και δομημένες γλώσσες. Τα greeklish δεν είναι ούτε πρόοδος ούτε εξέλιξη της ελληνικής γλώσσας, το αντίθετο μάλιστα.

Τα greeklish είναι μια λύση ανάγκης, η ανάγκη αυτή περιορίζεται όλο και σε μεγαλύτερο βαθμό, δεν υπάρχει κανένας λόγος εκτός του βολέματος και της αποφυγής της εκμάθησης της ελληνικής γραφής, να εξελιχθούν. Άλλωστε όλοι αυτοί που τα χρησιμοποιούν, το κάνουν για τους παραπάνω λόγους, οπότε ακόμη και κανόνες να δημιουργηθούν κανείς τους δε θα τους μάθει/ακολουθήσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

 

Οι περισσότεροι δεν θα συμφωνείτε με την ανάρτηση και είναι σεβαστό.
δεν ειμαι καλος στην ορθογραφία και εχω βιωσει μεγαλο ρατσισμό για αυτο στα 45 χρόνια που ζω.

Εχω ομως ταξιδέψει και ζησει σε πολλες χωρες εξω και εχω σχηματισει μια διαφορετικη αποψη απο την αποψη που επικρατει στην Ελλάδα , και θεωρω οτι ειναι ακρως  ρατσιστικός ο τροπος που συμπεριφερωμαστε στην νεα γενια με το θεμα των GreekLish.

πιστευω οτι πρεπει να το δουλεψουμε αυτο και να παμε μπροστα . Τα greeklish για εμενα ειναι απαραιτητα .

Ολοι αυτη η εμονη απο τους 'γραμματιζουμενους' κατα των greeklish μου θυμιζει πριν αιωνες στην Γαλλια οταν αποφασίσανε να δημιουργησουν την γλωσσα τους . Οι Γαλλοι λοιπον θελωντας να ξεχωρισουν την αρχουσα ταξη με τους αγροτες δημιουργησαν την γαλλικη γραφη ετσι ωστε να ειναι οσο το δυνατον ποιο δυσκολη !!!! για να μην μπορεσουν ποτε οι αγραμματοι να γραφουν !!!!! και ετσι να ξεχωριζουν.

οι βαλκανικοι λαοι εδω και δεκαετιες εχουν εισαγει το λατινικο αλφαβητο παραλληλα με τα κυριλικά .. κατι αναλογο κανουν και ολοι οι ασιατες.

Εμεις οχι μονο δεν εχουμε κανει καποια κινηση ωστε να βαλουμε σε ταξη το greeklish αλφαβητο αλλα παραμενουμε με τις παροπιδες που κοιτανε μονο πισω.
και τα ψεματα που μας βολευουν τα κανουμε στολιδια μας ..
πχ. στο κλασικό ascii που ειναι η βαση της γραφης των υπολογιστων δεν υπαρχουν τα ελληνικά εκτος απο μερικα συμβολικα γραμματα. παρολα αυτα υπαρχουν τα γραμματα των βοριων λαον της ευρωπης. Αυτο δεν ειναι το προβλημα ... το προβλημα ειναι οταν ο ελληναρας που τα ξερει ολα διαδειδει οτι οι υπολογιστες μηλανε και κατανοουν τα αρχαια ελληνικα καλυτερα απο οποιαδυποτε αλλη γλωσσα. Και αυτος ο αστικός μυθος επικρατει εδω και 15 ετη τουλαχιστον !!!
ας σοβαρευτουμε λοιπον και ας κανουμε τα greeklish ομορφα και με κανονες ..

Αν καταφερες να τα διαβασεις ολα αυτα μεχρι εδω μπες και στο επομενο link και γινε μελος της ομαδας ...
προσοχη !! ακουλουθουν greeklish
https://www.facebook.com/groups/573795332830626/permalink/573800156163477/

 

 

 

Στο παραπάνω βλέπω μια χαρά χρήση της ελληνικής γλώσσας. Μήπως το θέμα και το link ειναι απλώς μια προσπάθεια clickbait;

Τι ειναι το clickbait ; -->  http://www.ellinikahoaxes.gr/category/clickbait/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω αυτο προσεξα.Μια χαρα γραφει χωρις ορθογραφικα ή συντακτικα λαθη.

Το κακο με τα greeklish ειναι οτι ειναι δυσκολα στην αναγνωση και κουραζουν.Και δεν καταλαβαινω τον λογο γιατι να παιδευτω εγω να τα μαθω,κι οχι ο ανορθογραφος να κατσει να μαθει Ελληνικα(δεν ειστε η πλειοψηφια).

Ευτυχως τεινουν να εξαφανιστουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δύσκολα στην ανάγνωση και κουράζουν γιατί δεν είναι ελληνικά, δεν είναι αγγλικά, δεν είναι γλώσσα, δεν είναι είδος γραφής, ήταν απλά μια λύση ανάγκης όταν δεν ήταν δυνατή η γραφή με ελληνικούς χαρακτήρες. 

Όταν κάποιος σπάσει το πόδι του για παράδειγμα χρειάζεται πατερίτσες για να μπορεί να περπατήσει. Όταν όμως το κάταγμα θεραπευθεί οι πατερίτσες δεν χρειάζονται πια. Αυτό είναι και τα greeklish. Τώρα πως κάποιοι θέλουν να μας πείσουν ότι θα πρέπει γενικά να χρησιμοποιούμε πατερίτσες, διαφορετικά είμαστε αναχρονιστικοί, ρατσιστές και άλλα παρόμοια, δεν το καταλαβαίνω. 

Ας περπατάμε όλοι με πατερίτσες τότε για να είμαστε in  :-D  :-D  :-D  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου? Ο seedrr, αν κατάλαβα καλά, δεν αναφέρεται στο να αλλάξει ο τρόπος γραφής εδώ μέσα όπου τα greeklish απαγορεύονται αλλά να θεσπιστούν κανόνες γραφής greeklish γενικώς, εκεί όπου επιτρέπεται χρήση τους (πχ στα social media όπου δεν υπάρχει κάποιος κανόνας απαγόρευσης).

Σε ένα φόρουμ, όπως αυτό εδώ, εφόσον υπάρχει κανόνας που λέει να γράφουμε ελληνικά, πρέπει αυτό να γίνεται σεβαστό γιατί το φόρουμ ανήκει σε κάποιον/κάποιους και αυτοί έχουν κάθε δικαίωμα να ορίζουν κάποιους κανόνες. Η Γη βέβαια δεν γυρίζει γύρω από το insomnia, οπότε μελλοντικά στο ίντερνετ επικρατήσουν τα greeklish ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, το insomnia θα αναγκαστεί είτε να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα και να επιτρέψει νέες μεθόδους γραφής είτε να επιμείνει στην απαγόρευση με αποτέλεσμα να συρρικνωθεί από άποψη κοινού και συμμετοχής. Και η εξέλιξη και η στασιμότητα έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Από εκεί και έπειτα όλα είναι θέμα επιλογών. Τα "ζυγίζεις" και επιλέγεις τι προτιμάς. Δεν τίθεται θέμα δικαίωσης ή όχι, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Όσον αφορά στο θέμα τώρα, και αν ισχύει αυτό που κατάλαβα ότι εννοεί ο seedrr, πιστεύω ότι είναι δύσκολο να θεσπιστούν γενικοί κανόνες γραφής greeklish επειδή οι κανόνες για να εδραιωθούν μαζικά πρέπει να ξεκινούν από τη βάση όπως είναι για παράδειγμα το σχολείο. Θα έπρεπε δηλαδή να υπάρξει μάθημα greeklish και να διδάσκεται ο τρόπος γραφής greeklish έτσι όπως θα είναι αποδεκτά σωστός (ας υποθέσουμε ότι θα έχει γίνει τότε κάποια σύμβαση όπου το "θ" θα είναι "th" και όχι "8").

OK, μπορεί αυτό να ακούγεται πολύ sci-fi αλλά έτσι όπως έχει μπει η τεχνολογία στη ζωή μας δεν πρέπει τίποτα να θεωρείται απίστευτο. Τα social media εισχωρούν όλο και περισσότερο στην προσωπική ζωή του καθένα και παίζουν όλο και πιο καθοριστικό ρόλο. Κανείς δεν μπορεί να μαντέψει πως θα είναι ο κόσμος σε 10-20 χρόνια. Όπως όλοι αντιμετωπίσαμε στην αρχή διστακτικά τη χρήση ebanking και τις αγορές μέσω ίντερνετ αλλά τελικά όλοι (οι περισσότεροι τουλάχιστον) τις υιοθετήσαμε, έτσι θα συμβεί αναπόφευγκτα και με άλλα πράγματα. Δεν μπορείς να πείσεις έναν πιτσιρικά πάει να φλερτάρει "εκεί έξω" όταν μπορεί να το κάνει πχ μέσω fb ή tinder πιο εύκολα και μάλλον πιο αποτελεσματικά. Αν ή φάση είναι να πάει προς τα εκεί, θα πάει προς τα εκεί, ό,τι κι αν κάνουμε οι υπόλοιποι. Το ίδιο πιστεύω θα συμβεί και με τη γραφή αργά ή γρήγορα. Όχι μόνο σε σχέση με τα ελληνικά αλλά και με τις άλλες γλώσσες, ακόμη και με αυτές που χρησιμοποιούν λατινικό αλφάβητο. Μπορεί στο μέλλον να καθιερωθεί ένας ενιαίος τρόπος γραφής ή ακόμα και να είναι εφικτή η επικοινωνία χωρίς καν να απαιτείται γραφή. Να μπορείς δηλαδή να πας σε όποια χώρα θες και να συνεννοήσαι κανονικά χωρίς να γνωρίζεις την τοπική γλώσσα. Είναι μάταιο να προσπαθήσουμε τώρα να μαντέψουμε πως θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο. Είναι σαν να λέγαμε σε κάποιον πριν 50 χρόνια ότι θα μπορεί με ένα κλικ να μεταδίδει ζωντανά βίντεο του εαυτού του σε χιλιάδες άτομα σε όλες τις χώρες ή ότι θα παίζει παιχνίδια κουνώντας τα χέρια του χωρίς τηλεκοντρόλ κλπ. Όσο geek και να ήταν για την εποχή του εκείνος ο άνθρωπος που θα τα άκουγε αυτά, δεν θα μπορούσε να φανταστεί με ποιο τρόπο θα μπορούσαν να γίνουν πραγματικότητα.

Προσωπικά, προτιμώ τη χρήση greeklish περισσότερο από τη χρήση ελληνικών χωρίς σημεία στίξης. Συναντώ κείμενα χωρίς τελείες, κόμματα, ερωτηματικά κλπ και δυσκολεύομαι να κατανοήσω τι θέλουν να πουν. Από την άλλη συναντώ και κείμενα σε greeklish που μπορεί μεν να καθυστερώ λίγο παραπάνω στην ανάγνωση (ακριβώς επειδή άλλος γράφει th άλλος 8 κλπ) όμως είναι με σωστό συντακτικό και κατανοώ πλήρως το νόημα. Η αιτία που γίνονται τόσες παρεξηγήσεις όταν συνομιλούμε με γραπτό λόγο είναι επειδή συνήθως μεταφέρουμε τον προφορικό λόγο σε γραπτό "όπως είναι" με συνέπεια να μην γίνεται κατανοητό αν μιλάμε φιλικά, επιθετικά ή ειρωνικά ενώ υπάρχουν και οι λέξεις και τα σημεία στίξης που με κατάλληλη χρήση μπορούν να αποτυπώσουν με ακρίβεια αυτό που θέλουμε να πούμε ώστε να εκληφθεί και με τον τρόπο που θέλουμε να το πούμε.

Για να κλείσω, η γνώμη μου είναι ότι είναι πολύ νωρίς για να συζητήσουμε για κανόνες greeklish και μάλλον ανέφικτο να επιβάλλουμε τέτοιους κανόνες. Πιστεύω ότι τέτοιου είδους αλλαγές, όταν είναι να γίνουν, αν πρόκειται να γίνουν, θα γίνουν από μόνες τους. Είτε μέσω κάποιας εφαρμογής ή συσκευής που θα κάνει το μπαμ (μεταφορικά το λέω, δεν αναφέρομαι στο galaxy note 7), είτε με άλλο τρόπο που σήμερα είναι ακόμα αδιανόητος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα για αυτο ανοιγει αυτο το νημα για να μπουνε κανόνες και να βγουνε οι ρατσιστες και οι φασιστες στην επιφανεια οπως εγινε με τους 2 απο τους 4 προλαλησαντες.

δυστηχως ο soik85 δεν καταλαβε καν το νοημα (εγκω 45 μηλαει προς την νεα γενια)

.. ενω ο δευτερος (φασιστας καθως φενετε απο τα λιγα του συφραζομενα) BlueBlood7 με εβγαλε ξενο !!. 

 

Πρεπει να υπαρξει στανταρ version στα greeklish .

Ειτε το κανετε εσεις (η γενια σας) ειτε οχι θα γινει πιστεψτε με.

 

 

 

Δεν ειναι το θεμα μου αν θα μαθω να γραφω στα ελληνικά > αν ειμουν ισως απο τους τυχερους που ειχανε τα λεφτα του μπαμπακα ετοιμα και πηγαινα σχολειο αντι να δουλευω ισως να ηξερα και εγω καλυτερη γραφη .. Αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα επιθυμουσα να ξερω να γραφω αψογα αλλα να μην εχω κατι να πω.

 

. Εγω παω μπροστά οποιος θελει ακολουθει .. οι υπολοιποι ας μεινουν να κοιταζουν τους αρχαιους ελληνες. 

 

Δεν θα κανουμε εδω περα αλλη μια διαμαχη .

Ουτε θελω να καταντησει  το νημα οπως τα θεματα windows vs linux ή android vs ios . Αν ειναι να μηλησουμε σε τετοιο επιπεδο καλυτερα να κλειδωσει απο τωρα .

Αλλα παρακαλω να μην διαγραφει καθως νομίζω οτι δεν παραβιαζει καποιον απο τους κανονες του forum. Αν ειναι να διαγραφει λογω φασισμου ή ρατσισμου ας γινει αλλα να γνωστοποιηθει.

 

 Εγω τα εγραψα αυτα για οποιον ενδιαφερετε να βοηθησει θετικά . Το οτι τα βαζω για μια ακομα φορα με ολους που πιστευουν (λαθασμενα κατα την αποψη μου) αναχρονιστικα πραματα ειναι γνωστο . Ειμαι ενας και είστε χιλιαδες ! ψαχνω απλα να βρω τον αλλον ενα στην επομενη χιλιαδα. 

Στο πλαισιο της ελυθεριας του λογου νομίζω οτι μπορω να το γραψω εκτος αν σας ενοχλει και η ελευθερια του λογου οποτε παμε σε αλλο επιπεδο συζητησης.

 

χεχεχεε εσυ τι ??

πηρες θεση θεατη για την μάχη???!!!

 

Η Σλαβικη χωρα στην οποια χρησιμοποιουνται και οι δυο γραφες ειναι η Σερβια, ομως για την γλωσσα τους υπαρχει στανταρ μορφη στα λατινικα επειδη ειναι το αλφαβητο που χρησιμοποιουν οι Κροατες. 

 

Στη Βουλγαρια δεν παρατηρησα πουθενα ουτε ιχνος λατινικης γραφης.

 

Ειναι ηλιθιο το να κανουμε στην ακρη την ελληνικη γραφη για να βοηθησουμε τους ανορθογραφους. Και πλεον ολα τα κινητα γραφουν ελληνικα, οι υπολογιστες γραφουν ελληνικα, ο ορθογραφικος ελεγχος ειναι διαθεσιμος για ολους, οποτε δεν υπαρχει καμια δικαιολογια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και όλοι οι Ασιάτες ΔΕΝ γράφουν με λατινικό αλφάβητο.

Η παραπληροφόρηση πάει σύννεφο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ζητάς δεν έχει λόγο ύπαρξης. Και εξηγουμαι. Πηγές στα greeklish γιατί δεν ήθελες γραμματικούς κανόνες. Εφόσον θες να βάλεις γραμματικούς κανόνες στα greeklish γιατί δε μαθαίνεις τους κανόνες της Ελληνικής; Βέβαια φαντάζομαι πως είμαι και εγώ ένας βολεμένος ρατσιστής που πήγε δημοτικό με τα λεφτά του μπαμπά και δεν ξεκίνησα να δουλεύω μέχρι τα 11-12 γιατί μέχρι τότε έχεις βάλει τα θεμέλια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα για αυτο ανοιγει αυτο το νημα για να μπουνε κανόνες και να βγουνε οι ρατσιστες και οι φασιστες στην επιφανεια οπως εγινε με τους 2 απο τους 4 προλαλησαντες.

δυστηχως ο soik85 δεν καταλαβε καν το νοημα (εγκω 45 μηλαει προς την νεα γενια)

.. ενω ο δευτερος (φασιστας καθως φενετε απο τα λιγα του συφραζομενα) BlueBlood7 με εβγαλε ξενο !!.

 

Πρεπει να υπαρξει στανταρ version στα greeklish .

Ειτε το κανετε εσεις (η γενια σας) ειτε οχι θα γινει πιστεψτε με.

 

 

 

Δεν ειναι το θεμα μου αν θα μαθω να γραφω στα ελληνικά > αν ειμουν ισως απο τους τυχερους που ειχανε τα λεφτα του μπαμπακα ετοιμα και πηγαινα σχολειο αντι να δουλευω ισως να ηξερα και εγω καλυτερη γραφη .. Αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα επιθυμουσα να ξερω να γραφω αψογα αλλα να μην εχω κατι να πω.

 

. Εγω παω μπροστά οποιος θελει ακολουθει .. οι υπολοιποι ας μεινουν να κοιταζουν τους αρχαιους ελληνες.

 

Δεν θα κανουμε εδω περα αλλη μια διαμαχη .

Ουτε θελω να καταντησει το νημα οπως τα θεματα windows vs linux ή android vs ios . Αν ειναι να μηλησουμε σε τετοιο επιπεδο καλυτερα να κλειδωσει απο τωρα .

Αλλα παρακαλω να μην διαγραφει καθως νομίζω οτι δεν παραβιαζει καποιον απο τους κανονες του forum. Αν ειναι να διαγραφει λογω φασισμου ή ρατσισμου ας γινει αλλα να γνωστοποιηθει.

 

Εγω τα εγραψα αυτα για οποιον ενδιαφερετε να βοηθησει θετικά . Το οτι τα βαζω για μια ακομα φορα με ολους που πιστευουν (λαθασμενα κατα την αποψη μου) αναχρονιστικα πραματα ειναι γνωστο . Ειμαι ενας και είστε χιλιαδες ! ψαχνω απλα να βρω τον αλλον ενα στην επομενη χιλιαδα.

Στο πλαισιο της ελυθεριας του λογου νομίζω οτι μπορω να το γραψω εκτος αν σας ενοχλει και η ελευθερια του λογου οποτε παμε σε αλλο επιπεδο συζητησης.

 

 

χεχεχεε εσυ τι ??

πηρες θεση θεατη για την μάχη???!!!

Αυτό που με μεγάλη ευκολία αποκαλείς κάποιον με διαφορετική γνώμη από εσένα ρατσιστή και φασίστα με ξεπερνάει. Πολύ νεοτερισμός και ουσία μηδέν. Τραγική η αρχική σου ανάρτηση τραγική και η επόμενη. Άνοιξε αγαπητέ λεξικά και γραμματική. Μάθε την νεοελληνική από συντακτικό-γραμματική μέχρι έννοια λέξεων και ξαναμιλάμε. Άκου φασίστες να βγουν μπροστά. Πραγματικά ότι να 'ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να γινει αυτο που λες, μικρολαθακια στην ορθογραφια συγχωρουνται, επισης εχω ακουσει οτι υπαρχουν plug-ins για τους περισσοτερους browsers που κανουν ορθογραφικο ελεγχο και διορθωση στα ελληνικα σε πραγματικο χρονο.

 

Κατανοω οτι ενας ανθρωπος της δικης σου γενιας (δυστυχως) να μην εμαθε σωστη ορθογραφια και να μην μπορει να μαθει τωρα (για αλλους επισης δυστυχεις λογους) αλλα η λυση δεν ειναι να προσπαθησουμε να εφαρμοσουμε κανονες και να κανουμε ορθη γλωσσα κατι που δεν ειναι πραγματικη γλωσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω οτι πρεπει να το δουλεψουμε αυτο και να παμε μπροστα . Τα greeklish για εμενα ειναι απαραιτητα .

Πιστεύω ότι πρέπει να δουλέψεις τα Ελληνικά σου για να πας μπροστά. Τα Ελληνικά για εμένα είναι απαραίτητα.

Τα greeklish δε διδάσκονται σε κάνενα Πανεπιστήμιο, δεν έχουν ορθογραφία, δεν έχουν κανόνες, δεν είναι επίσημη γλώσσα, σε καμία δουλειά δε μου τα ζήτησαν και εκατομμύρια ανθρώπων δεν την γνωρίζουν.

Πιό εύκολα θα μάθεις εσύ Ελληνικά, παρά οι υπόλοιποι greeklish.

Προσωπικά αρνούμαι να διαβάσω greeklish, όχι λόγω φασισμού ή άποψης, αλλά γιατί με δυσκολεύουν και δεν καταλαβαίνω τι λένε.

Γιατί λοιπόν να προσθαπήσουμε οι υπόλοιποι κι όχι εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο TS άρχισε την φωτιά του και εξαφανίστηκε.

 

Κάντε αναφορά για το "φασίστες" κτλ, και τελειώσαμε. :)


...να βγουνε οι ρατσιστες και οι φασιστες στην επιφανεια οπως εγινε με τους 2 απο τους 4 προλαλησαντες.

.. ενω ο δευτερος (φασιστας καθως φενετε απο τα λιγα του συφραζομενα) BlueBlood7 με εβγαλε ξενο !!. 
 


...οι υπολοιποι ας μεινουν να κοιταζουν τους αρχαιους ελληνες. 


 Αν ειναι να διαγραφει λογω φασισμου ή ρατσισμου ας γινει αλλα να γνωστοποιηθει...


...εκτος αν σας ενοχλει και η ελευθερια του λογου οποτε παμε σε αλλο επιπεδο συζητησης.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Βέβαια φαντάζομαι πως είμαι και εγώ ένας βολεμένος ρατσιστής που πήγε δημοτικό με τα λεφτά του μπαμπά 

 

και εσύ πηγες δημοτικό με τα λεφτά του μπαμπά ??? ,,, και εγώ ρε φιλε με τα λεφτά του μπαμπά πήγα,, τελικά είμαστε πολλοί οι λεφτάδες εδώ μεσα ,,,,,,,,,,,, ρε τι σου κάνουν τα λεφτά ???? μέχρι και δημοτικό βγάλαμε !!!!!!!!!! ..

μονο ο TS ο καημένος δεν είχε ματσωμένο μπαμπά τι κρίμα τελικά εάν δεν έχεις λεφτά γραμματική δεν μαθαίνεις ,,,,, δείξτε και λίγο επιείκεια  το είπε και ο Αινσταιν δυο πράγματα είναι άπειρα ........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχα

Παραθέτω και τη δημοσίευσή του στο facebook από το link που δίνει στα ελληνικά με τη βοήθεια αυτού:

 

(για να μην το ξαναγράφω)

ΑΜΑΝ ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΑΧΡΟΝΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΜΙΣΟΥΝΕ ΤΑ GREEKLISH ..
ΤΑ GREEKLISH ΤΩΡΑ ΔΙΑΚΑΙΟΝΟΝΤΑΙ.
ΕΙΝΑΙ Η ΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΘΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΠΛΑΙΣΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΜΕ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ !!
ΟΛΕΣ ΟΙ ΧΩΡΕΣ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΤΩΡΑ .
ΠΑΡΤΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΠΟΥ ΕΝΩ ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΕΠΙΣΗΜΗ ΓΡΑΦΗ ΤΑ ΚΥΡΙΛΛΙΚΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΕ ΛΑΤΙΝΙΚΑ , ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΡΓΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥ INTERNET.
ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΛΑΟΙ ΟΠΩΣ ΟΙ ΚΙΝΕΖΟΙ .
ΑΝΟΙΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ GROUP ΓΙΑΤΙ ΑΠΙΒΔΙΣΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΞΕΝΕΡΩΤΟΥΣ ΓΡΑΜΜΑΤΙΖΟΥΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑΧΑ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΑ ΣΑΝ ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ.
ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΟΥΣ ΘΑ ΔΕΙΣ ΣΥΧΝΑ ΕΝΑΝ ΜΕΓΑΛΟ ΡΑΤΣΙΣΜΟ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΥΣ . ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΠΙΣΩ.
ΟΙ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟΔΕΧΤΕΙ ΚΑΛΟΣ Η ΚΑΚΟΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ . Ο ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ EFDIAKRITOS ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΥ ΔΙΑΔΙΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ .
ΟΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΜΙΛΑΝΕ ΣΕ ΛΑΤΙΝΙΚΑ ! (ASCII) ΜΙΛΗΣΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ GREEKLISH ΕΛΕΥΤΕΡΑ ΠΙΑ . 
ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ 20 ΧΡΟΝΟΝ, ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΟΙ ΑΝΑΧΡΟΝΙΣΤΕΣ.
Ο ΣΚΟΠΟΣ ΑΥΤΗΣ ΤΙΣ ΟΜΑΔΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΝ GREEKLISH ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΕΙ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΟΤΙΒΟ ΣΩΣΤΟΥ ΚΑΙ ΛΑΘΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ . 
Ο ΒΑΣΙΚΟΣ ΣΤΟΧΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΟΛΙΑ . 
ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:
ΤΟ ΘΗΤΑ ΠΩΣ ΘΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΜΕ 8 η ΜΕ ΤΗ ?
ΤΟ 'ΟΥ' ΘΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΜΕ ΩΣ 'ΟΥ' η 'ΟΥ'
ΤΑ 50 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ 'Η' ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΦΗ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΟΥΝ ΟΛΑ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ 'Η' η ΟΧΙ ?? (ΓΙΑ ΕΥΚΟΛΙΑ)
ΙΣΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ INTERNET ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΧΑΡΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΤΕ ΤΑ LINKS
ΑΝ ΜΑΣ ΜΙΣΕΙΤΕ, ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΙΣΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑΝΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΤΕ ΑΠΛΑ ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΠΙΣΩ.
ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΜΕΙΣ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ
ΖΗΤΩ ΤΑ GREEKLISH !!!!!!!

:-D  :-D  :-D

 

Αϊ ' μ θίνκιν το σταρτ ράιτιν ινγκλις ιν ελληνικά. Ι γουιλ κάλ δεμ Ινγκλελλήνικα, εντ άι γουιλ σταρτ του γιούζ δεμ ιν ινγκλις φορουμς. Δις ιζ α νιου λάνγκουατζ, λετς γιουζ ιτ. ΔΙΣ ΙΣ ΔΕ ΦΙΟΥΤΣΕΡ ΛΑΝΓΚΟΥΑΤΖ!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει θέματα.

 

Αν δεν του αρέσει η γλώσσα μας ας πάει αλλού. Δεν θα υποχρεώσει 11 εκατομμύρια άτομα να αλλάξουν γιατί έτσι του...κατέβηκε.


Να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου? Ο seedrr, αν κατάλαβα καλά, δεν αναφέρεται στο να αλλάξει ο τρόπος γραφής εδώ μέσα όπου τα greeklish απαγορεύονται αλλά να θεσπιστούν κανόνες γραφής greeklish γενικώς, εκεί όπου επιτρέπεται χρήση τους (πχ στα social media όπου δεν υπάρχει κάποιος κανόνας απαγόρευσης).

Σε ένα φόρουμ, όπως αυτό εδώ, εφόσον υπάρχει κανόνας που λέει να γράφουμε ελληνικά, πρέπει αυτό να γίνεται σεβαστό γιατί το φόρουμ ανήκει σε κάποιον/κάποιους και αυτοί έχουν κάθε δικαίωμα να ορίζουν κάποιους κανόνες. Η Γη βέβαια δεν γυρίζει γύρω από το insomnia, οπότε μελλοντικά στο ίντερνετ επικρατήσουν τα greeklish ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, το insomnia θα αναγκαστεί είτε να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα και να επιτρέψει νέες μεθόδους γραφής είτε να επιμείνει στην απαγόρευση με αποτέλεσμα να συρρικνωθεί από άποψη κοινού και συμμετοχής. Και η εξέλιξη και η στασιμότητα έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Από εκεί και έπειτα όλα είναι θέμα επιλογών. Τα "ζυγίζεις" και επιλέγεις τι προτιμάς. Δεν τίθεται θέμα δικαίωσης ή όχι, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Όσον αφορά στο θέμα τώρα, και αν ισχύει αυτό που κατάλαβα ότι εννοεί ο seedrr, πιστεύω ότι είναι δύσκολο να θεσπιστούν γενικοί κανόνες γραφής greeklish επειδή οι κανόνες για να εδραιωθούν μαζικά πρέπει να ξεκινούν από τη βάση όπως είναι για παράδειγμα το σχολείο. Θα έπρεπε δηλαδή να υπάρξει μάθημα greeklish και να διδάσκεται ο τρόπος γραφής greeklish έτσι όπως θα είναι αποδεκτά σωστός (ας υποθέσουμε ότι θα έχει γίνει τότε κάποια σύμβαση όπου το "θ" θα είναι "th" και όχι "8").

OK, μπορεί αυτό να ακούγεται πολύ sci-fi αλλά έτσι όπως έχει μπει η τεχνολογία στη ζωή μας δεν πρέπει τίποτα να θεωρείται απίστευτο. Τα social media εισχωρούν όλο και περισσότερο στην προσωπική ζωή του καθένα και παίζουν όλο και πιο καθοριστικό ρόλο. Κανείς δεν μπορεί να μαντέψει πως θα είναι ο κόσμος σε 10-20 χρόνια. Όπως όλοι αντιμετωπίσαμε στην αρχή διστακτικά τη χρήση ebanking και τις αγορές μέσω ίντερνετ αλλά τελικά όλοι (οι περισσότεροι τουλάχιστον) τις υιοθετήσαμε, έτσι θα συμβεί αναπόφευγκτα και με άλλα πράγματα. Δεν μπορείς να πείσεις έναν πιτσιρικά πάει να φλερτάρει "εκεί έξω" όταν μπορεί να το κάνει πχ μέσω fb ή tinder πιο εύκολα και μάλλον πιο αποτελεσματικά. Αν ή φάση είναι να πάει προς τα εκεί, θα πάει προς τα εκεί, ό,τι κι αν κάνουμε οι υπόλοιποι. Το ίδιο πιστεύω θα συμβεί και με τη γραφή αργά ή γρήγορα. Όχι μόνο σε σχέση με τα ελληνικά αλλά και με τις άλλες γλώσσες, ακόμη και με αυτές που χρησιμοποιούν λατινικό αλφάβητο. Μπορεί στο μέλλον να καθιερωθεί ένας ενιαίος τρόπος γραφής ή ακόμα και να είναι εφικτή η επικοινωνία χωρίς καν να απαιτείται γραφή. Να μπορείς δηλαδή να πας σε όποια χώρα θες και να συνεννοήσαι κανονικά χωρίς να γνωρίζεις την τοπική γλώσσα. Είναι μάταιο να προσπαθήσουμε τώρα να μαντέψουμε πως θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο. Είναι σαν να λέγαμε σε κάποιον πριν 50 χρόνια ότι θα μπορεί με ένα κλικ να μεταδίδει ζωντανά βίντεο του εαυτού του σε χιλιάδες άτομα σε όλες τις χώρες ή ότι θα παίζει παιχνίδια κουνώντας τα χέρια του χωρίς τηλεκοντρόλ κλπ. Όσο geek και να ήταν για την εποχή του εκείνος ο άνθρωπος που θα τα άκουγε αυτά, δεν θα μπορούσε να φανταστεί με ποιο τρόπο θα μπορούσαν να γίνουν πραγματικότητα.

Προσωπικά, προτιμώ τη χρήση greeklish περισσότερο από τη χρήση ελληνικών χωρίς σημεία στίξης. Συναντώ κείμενα χωρίς τελείες, κόμματα, ερωτηματικά κλπ και δυσκολεύομαι να κατανοήσω τι θέλουν να πουν. Από την άλλη συναντώ και κείμενα σε greeklish που μπορεί μεν να καθυστερώ λίγο παραπάνω στην ανάγνωση (ακριβώς επειδή άλλος γράφει th άλλος 8 κλπ) όμως είναι με σωστό συντακτικό και κατανοώ πλήρως το νόημα. Η αιτία που γίνονται τόσες παρεξηγήσεις όταν συνομιλούμε με γραπτό λόγο είναι επειδή συνήθως μεταφέρουμε τον προφορικό λόγο σε γραπτό "όπως είναι" με συνέπεια να μην γίνεται κατανοητό αν μιλάμε φιλικά, επιθετικά ή ειρωνικά ενώ υπάρχουν και οι λέξεις και τα σημεία στίξης που με κατάλληλη χρήση μπορούν να αποτυπώσουν με ακρίβεια αυτό που θέλουμε να πούμε ώστε να εκληφθεί και με τον τρόπο που θέλουμε να το πούμε.

Για να κλείσω, η γνώμη μου είναι ότι είναι πολύ νωρίς για να συζητήσουμε για κανόνες greeklish και μάλλον ανέφικτο να επιβάλλουμε τέτοιους κανόνες. Πιστεύω ότι τέτοιου είδους αλλαγές, όταν είναι να γίνουν, αν πρόκειται να γίνουν, θα γίνουν από μόνες τους. Είτε μέσω κάποιας εφαρμογής ή συσκευής που θα κάνει το μπαμ (μεταφορικά το λέω, δεν αναφέρομαι στο galaxy note 7), είτε με άλλο τρόπο που σήμερα είναι ακόμα αδιανόητος.

Αν ο άλλος μπορεί να βάλει κόμματα, ερωτηματικά, τελείες κτλ στα greeklish, μπορεί και στα ελληνικά. Ας το κάνει λοιπόν, για να μην μας κουράζει όλους τους άλλους γιατί βαριέται το Alt-Shift.

 

Αντε γιατί θα αρχίσω να γράφω και εγώ, "χελόου, χάου αρ γιου, γκουντ?" και τα συναφή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...