Προς το περιεχόμενο

Στα ύψη εκτοξεύτηκαν οι πωλήσεις του νέου MacBook Pro σε πέντε μόλις ημέρες


Panos1221

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαι το γέλιο είναι ότι οι περισσότεροι δεν έχουν χρησιμοποιήσει macbook ποτέ... Εγώ ομολογώ πως το πήρα για το hype, αλλά με την εκμάθηση του OS πλέον με εκνευρίζει το unresponsive των windows. Επίσης, ίσως να σκεφτόμουν να γυρίσω σε "παράθυρα", αν μια εταιρία έβγαζε κάτι που να πλησιάζει την εμπειρία χρήσης του trackpad. Δεν έχω βρει κάτι παρόμοιο, στο δικό μου έχω καταβολευτεί, άρα δεν το αλλάζω.... Και καινούργιο να πάρω, πάλι σε Macbook θα καταλήξω...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταλαβαίνεις πως πλέον κινεισαι στα όρια του troll! Γελούσαμε με τον Federer αλλά τουλάχιστον αυτός έκανε πλάκα, ενώ εσύ τα πιστεύεις κανονικα! :P

 

Δηλ τι είμαι ο μόνος που τα λέω αυτά ?? Σκέψου μέχρι και ο Mixalis-PC τρολάρει αλλά λέει την αλήθεια,, δηλ να πρέπει να εξαρτάσαι από το ίντερνετ για να κάνεις backup ??? Το Cloud καταρχάς είναι αργό λόγω ότι το Internet κάνεις άντε με 1MB/s το upload και θα κάνεις κάτι ώρες μέχρι να σώσεις τα αρχεία σου ενώ ακόμη και με USB 2.0 θα κάνει πιο γρήγορα σε σχέση με το Cloud. 

 

Ναι μεν τα λέω με υπερβολικό τρόπο αλλά δεν βγαίνει καθόλου λογική ότι έκανε τζίρο το macbook pro 2016 από την στιγμή που έχει γίνει μεγάλο θέμα σε αρκετά μεγάλο βαθμό να παραπονεθεί κόσμος για τις ελλείψεις !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δηλ τι είμαι ο μόνος που τα λέω αυτά ?? Σκέψου μέχρι και ο Mixalis-PC τρολάρει αλλά λέει την αλήθεια,, δηλ να πρέπει να εξαρτάσαι από το ίντερνετ για να κάνεις backup ??? Το Cloud καταρχάς είναι αργό λόγω ότι το Internet κάνεις άντε με 1MB/s το upload και θα κάνεις κάτι ώρες μέχρι να σώσεις τα αρχεία σου ενώ ακόμη και με USB 2.0 θα κάνει πιο γρήγορα σε σχέση με το Cloud. 

 

Ναι μεν τα λέω με υπερβολικό τρόπο αλλά δεν βγαίνει καθόλου λογική ότι έκανε τζίρο το macbook pro 2016 από την στιγμή που έχει γίνει μεγάλο θέμα σε αρκετά μεγάλο βαθμό να παραπονεθεί κόσμος για τις ελλείψεις !!!

Hellooooooo. Time machine rulez

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου χάλασε το macbook pro και είμαι σε διαδικασία αλλαγής... ψαχνώ να βρώ ένα hub usb c που να μπορώ να συνδέσω την οθόνη μου (mdp ή hdmi) pass through θύρα για φόρτιση και 1-2 usb 3 θύρες... από όσα έχω δει υπάρχουν ελλείψεις.... Δεν μου πάει να αλλάξω σε win αλλά τα 1700 είναι βαρύ το νούμερο... και η αγορά τώρα τρ´εχει να παρουσιασει λύσεις σε usb c hubs (εξίσου ακριβά)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταπήδησα σε mac το 2013 μετά από πάνω από 15 χρόνια χρήσης windows (και λίγο linux ενδιάμεσα), με το mac mini late 2012. Ένα σχετικά "φθηνό" μηχάνημα. Η εμπειρία χρήσης με αυτό το μηχανάκι είναι Φ-Ο-Β-Ε-Ρ-Η. Μετά από 4 χρόνια χρήσης είναι ακόμα άψογο και το λατρεύω. Κανένας προηγούμενος υπολογιστής μου δε λειτουργούσε τόσο απροβλημάτιστα μετά από τόσο καιρό (και γενικά ξέρω τι κάνω). 

Όταν είδα τα νέα macbook pro ομολογώ ότι σπάστηκα απίστευτα και (αν και δε σκοπεύω να αλλάξω υπολογιστή σύντομα) η πρώτη μου σκέψη ήταν: "θα γυρίσω σε windows με αυτές τις λαλακίες που κάνουν" (αφαίρεση χρήσιμων θυρών, υπερβολική αύξηση τιμής). Όμως τώρα που το ξανασκέφτομαι θα μου είναι μάλλον δύσκολο... Το λειτουργικό των mac είναι εξαιρετικά σταθερό και φιλικό. Δεν υπάρχει τίποτα αντίστοιχο με το Time Machine (ναι μπορείς να κάνεις backup αρχεία σε windows αλλά αν πάρεις καινούριο μηχάνημα πρέπει να κάτσεις να το ξαναστήσεις από την αρχή, δηλαδή μισή μέρα τουλάχιστον). Και στην τελική, ένα mac θα σε "βγάλει" άνετα μια εξαετία λειτουργώντας ικανοποιητικότατα, κάτι που δύσκολα μπορώ να το πω για windows. Και κάπως έτσι η διαφορά τιμής, στην πορεία του χρόνου, εξανεμίζεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κράζετε για τις τιμές και το VFM. Πριν πάρω μια γεύση απο το τι μπορεις να κάνεις με ενα Mac και κυρίως πώς μπορείς να το κάνεις, κορόιδευα κι εγώ. Όσοι από εσάς που τα παίρνετε, δεν το κάνετε απο ποζερια, respect απο μενα. 

 

Ασχετο: Ειμαι εδω και 2 μήνες Σκωτία και συγκρίνω τιμές προιοντων εδώ, με τιμες skroutz. Να ξερετε, γελάει ο κόσμος! Οι επισημες τιμες τους είναι πιο χαμηλές ακόμα και απο τον κυρ Φάνη με το παρεμποριο απο την Κινα, στο Μοναστηρακι. Σε πολλά προϊόντα, η διαφορά είναι χαοτική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος θέλει να κάνει τη δουλειά του γρήγορα και αξιόπιστα παίρνει Mac, τέλος. Αυτή τη στιγμή δεν υπαρχει κατασκευαστής που να μπορεί να προσφέρει την εμπειρία χρήσης ενός mac. Και ξέρετε γιατι; γιατι όλοι οι άλλοι χρησιμοποιούν windows, τα οποία ειναι έτη φωτός πίσω. Σας το λεει πρώην χρήστης windows με 20 χρόνια εμπειρία σε αυτά,

Και οι πέτρες γέλασαν............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το Cloud καταρχάς είναι αργό λόγω ότι το Internet κάνεις άντε με 1MB/s το upload και θα κάνεις κάτι ώρες μέχρι να σώσεις τα αρχεία σου ενώ ακόμη και με USB 2.0 θα κάνει πιο γρήγορα σε σχέση με το Cloud. 

 

 

Αναφερεσαι στην ταχυτητα upload της γραμμης σου ή του icloud ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μούφα στοιχεία , don't believe the hype , τα ίδια λέγανε και για την Blackberry , τους είχε απορρίψει όλος ο κόσμος και αυτοί βγάζανε στοιχεία οτι πουλάνε και συγκεκριμένα τμήματα της αγοράς τους προτιμάνε ώσπου το είπανε το ποιήμα

 

Έχει πέσει παγκόσμιο κράξιμο με το νεο μακμπουκ και ο κόσμος αποτραβιέται , αυτή είναι η πραγματικότητα , ακόμη και το iphone7 έχει πρόβλημα στην κάμερα το έχει βγάλει το Everything apple pro και πολύς κόσμος ξαναγυρίζει στο 6s

 

Αγοράζεις προιόντα τους και αυτοί με τα updates τους σου τα κάνουν προβληματικά

 

Tim Cook ,  ο μόνος που μπορεί να κάνει το ακατόρθωτο δηλαδή να κλείσει την Apple  τα πάει περίφημα !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μούφα στοιχεία , don't believe the hype , τα ίδια λέγανε και για την Blackberry , τους είχε απορρίψει όλος ο κόσμος και αυτοί βγάζανε στοιχεία οτι πουλάνε και συγκεκριμένα τμήματα της αγοράς τους προτιμάνε ώσπου το είπανε το ποιήμα

 

Έχει πέσει παγκόσμιο κράξιμο με το νεο μακμπουκ και ο κόσμος αποτραβιέται , αυτή είναι η πραγματικότητα , ακόμη και το iphone7 έχει πρόβλημα στην κάμερα το έχει βγάλει το Everything apple pro και πολύς κόσμος ξαναγυρίζει στο 6s

 

Αγοράζεις προιόντα τους και αυτοί με τα updates τους σου τα κάνουν προβληματικά

 

Tim Cook , ο μόνος που μπορεί να κάνει το ακατόρθωτο δηλαδή να κλείσει την Apple τα πάει περίφημα !!

To Iphone 7 έχει πρόβλημα με την κάμερα και ο κόσμος γυρνάει στο 6s? Πρώτη φορά διαβάζω κατι τέτοιο.

 

Κράξιμο έπεσε όπως πέφτει πάντα για όλα τα προϊόντα της αππλε, από άτομα κυρίως που ποτέ δεν έχουν χρησιμοποιήσει μακμπουκ, οπότε και δεν υπήρχε και μεγάλη πιθανότητα να αγόραζαν το καινούργιο, είτε από άτομα που θα θελανε να το αγορασουν αλλα περιμενανε για καποιον λογο η τιμη του να πεσει, λες και ητανε ποτε τα ποιο vfm προιοντα. 

 

Anyway, λογικά για μένα τα νούμερα, είναι εξαιρετικά ποθητο μηχάνημα.

 

PS: Το delivery date στην Γερμανια, εχει παει απο 9-15 Δεκεμβριου που ητανε την προηγουμενη εβδομαδα, σε 19-28 Δεκεμβριου για καινουργιες παραγγελιες. Φανταζομαι καθυστερουνε και τις παραγγελιες για το hype ετσι; Επειδη ενας χρηστης που αγοραζει το μηχανημα, χρειαζεται περισσοτερο hype με την μορφη εκτενεστερου delivery time.

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πλακα ειναι οτι τα macbook pro ειναι πιο φτηνα! σας γραφω απο ενα eary 2011 macbook pro, low end,  δηλαδη με την intel 3000 και μετα απο 6 χρονια, (με την αλλαγη του ετους τα κλεινει το μηχανημα) φοραει sierra  και παει σφαιρα που σημαινει οτι ειναι καλυμενος για τουλαχιστον αλλα 4 χρονια, γιατι το λειτουργικο κυκλοφορισε αυτο το φθινοπωρο, συνολο δεκα χρονια! ποιος windowzaκιας ονειρευεται το μισο απο αυτο το χρονο ζωης???

 

παρ ολ αυτα το καινουργιο δεν με ξετρελανε γιατι πρωτον η μπαρα με τα smileys δεν μου λεει τιποτα, δευτερον ειναι πολυ μπροστα για την εποχη του οποτε ανταπτορες για τα παντα. η επενδυση του 2011 καλα κρατει!

 

η  apple  εξακολουθει να ειναι η κορυφαια εταιρεια πληροφορικης στον κοσμο αυτη τη στιγμη και αυτο λενε οι αριθμοι. πολλοι βιαζονται να κρινουν, εγω νομιζω οτι η google θα χρειαστει παρα πολλα χρονια να την ξεπερασει, αν το καταφερει ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πλακα ειναι οτι τα macbook pro ειναι πιο φτηνα! σας γραφω απο ενα eary 2011 macbook pro, low end,  δηλαδη με την intel 3000 και μετα απο 6 χρονια, (με την αλλαγη του ετους τα κλεινει το μηχανημα) φοραει sierra  και παει σφαιρα που σημαινει οτι ειναι καλυμενος για τουλαχιστον αλλα 4 χρονια, γιατι το λειτουργικο κυκλοφορισε αυτο το φθινοπωρο, συνολο δεκα χρονια! ποιος windowzaκιας ονειρευεται το μισο απο αυτο το χρονο ζωης???

τι να σου πω..... πήρα ένα μηχανάκι με i5 sandy bridge πριν 6 χρόνια..... του έβαλα windows 7... λες να μη βγάλω άλλα 4 ???

Δεν είναι όνειρο.... είναι πραγματικότητα....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εδώ και 1 χρόνο ψάχνω laptop 15 ιντσών, είμαι κάτοχος εδώ 5 χρόνια ενός mbp 17'' mid 2010, περίμενα πως και πως αυτή την παρουσίαση που ναι όντως με απογοήτευσε πλήρως. Επίσης έχω δει ότι review υπάρχει για τα new razer blade , xps 15', surfbook και alienware το τελευταίο 6μηνο (όλα στα top specs) και δουλεύοντας καθημερινά σε windows ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν μπορώ να μην πάρω mac ξανά για 2 λόγους και μόνο . απο day 1 μέχρι και τα επόμενα 6-7 χρόνια θα έχω σταθερή απόδοση χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα , μόνο updates  ΤΙΠΟΤΑ αλλο. Κάτι που όσο και δυνατό μηχάνημα να πάρεις σε windows (τα χρήματα δεν είναι impact factor αυτη τη στιγμή) δεν προκειται να τα καταφέρει μετά την 3ετία (ή μπορεί να χρειαστεί να κάτσεις να κάνεις format και ιστορίες για να έχει καλή απόδοση) και 2ον το touchpad των Mb's είναι ότι καλύτερο υπάρχει τα τελευταία χρόνια, κάποιες εταιρίες πλησιάζουν αλλά δεν είναι στο ύψος της Apple.

Πιστέψτε με ήθελα πολύ να πάρω το razer blade 2016 το 14.5 '' με την καινούρια κάρτα γραφικών που σπέρνει ΑΛΛΑ έχει windows και το touchpad του έχει κουμπιά!!!!!! αν είναι δυνατόν.
Τίποτα άλλο δεν με κρατά πλέον στην Apple, ούτε φιλοσοφία ούτε τίποτα, αλλα και μόνο αυτά τα 2 είναι αρκετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...