Προς το περιεχόμενο

Η Oculus φέρνει το VR στα lower-end PCs


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρα από το προφανές ότι το ένα είναι για PS4 και το άλλο για PC και φυσικά πέρα της τιμής, γνωρίζει κανείς τις ουσιαστικές διαφορές μεταξύ του Occulus και του PS VR? 

 

Πχ αξίζει κανείς να επενδύσει στο Occulus? Ή με ένα PS VR έχει την ίδια εμπειρία;

 

Btw δοκίμασα το PS VR και η εμπειρία μου φάνηκε εξαιρετική. Λίγο τα pixels με χάλασαν αλλά σαν εμπειρία μόνο θετικές εντυπώσεις μου άφησε. 

 

Που το δοκίμασες; Γιατί ο brother έχει ps4 pro και θέλουμε να το δοκιμάσουμε πριν το αγοράσουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το να μιλάμε χωρίς στατιστικά για αιτίες που αφορούν συγκεκριμένες παραμέτρους και ανθρώπους, είναι άτοπο. Δεν ξέρουμε αν οι μισοί που γράφουν σε αυτό το topic είναι άνω των 30 με παιδιά και δεν έχουν να πάρουν γάλα, ή αν το 80% τα έχει σκάσει για iPhone κτλ είναι προσωπικές εμπειρίες και αοριστίες. Επίσης υπάρχει κόσμος που δεν δρα και δε σκέφτεται σαν εσένα ούτε έχει τις ίδιες προτεραιότητες και δεν μιλάω για τις ακραίες καταστάσεις που αναφέρεις μόνο. 

 

Προσωπικά, το έχω δουλέψει σε φίλο αρκετή ώρα και φορές. Αν το έχει ο χρήστης ορθά ρυθμισμένο, δεν παθαίνει  τίποτα. 

Παίζει 2 ώρες σερί  χωρίς διάλειμμα και η κούραση στο οπτικό νεύρο είναι η μισή από ότι πριν . Ειδικά αν έχει πάνω από μια οθόνη . Επίσης δεν έχει να κάνει με το αν είναι hardcore gamer ή αρχιτεκτόνισσα φοιτήτρια.

Σχετικά με την αγορά, ο κύριος λόγος είναι το Value for money και μετά το κόστος. Αυτό πιάνει όλα τα target groups που γράφουν στο forum . Όταν η εγγύηση είναι 2 χρόνια σε μια νέα τεχνολογία/προϊόν με τιμή τα 600 ευρώ , είτε είναι κινητάρα είτε Occulus , με αυτοκριτική και ειλικρίνεια γνωρίζω ότι είμαι λίγο βλάκας που το αγοράζω, απλά επειδή μπορώ και παρασύρομαι .  Το έχω δουλέψει σε φίλο αρκετή ώρα. Αν το έχει ο χρήστης ορθά ρυθμισμένο, δεν παθαίνει  τίποτα. Επίσης δεν έχει να κάνει με το αν είναι hardcore gamer η αρχιτεκτόνισσα φοιτήτρια . Ο κύριος λόγος είναι το κόστος και ο δεύτερος το Value for money. Αυτό πιάνει όλα τα target groups που γράφουν στο forum . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το δοκίμασες; Γιατί ο brother έχει ps4 pro και θέλουμε να το δοκιμάσουμε πριν το αγοράσουμε...

Στο Golden Hall 3ο όροφο

 

Να επενδύσει; Δλδ. θα το αγοράσεις και θα το κρατήσεις στο κουτί για να το πουλήσεις συλλεκτικό μετά από 10 χρόνια;  :-D

Ευτυχώς που έχεις αυτό το Nickname...σου πάει από ότι φαίνεται...ουσία 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ. Θέλετε να μου πείτε ότι κανένας από όλους εσάς που μιλάτε για την τιμολόγηση του VR, δεν έχει κινητό/pc/αυτοκίνητο/εκδρομές άνω των 500-600€. Φαντάζομαι ότι όλοι κάθεστε μέσα στο σπίτι όλη μέρα, δε χαλάτε πουθενά λεφτά και απλώς μπαίνετε σε ένα τεχνολογικό φόρουμ - σε post που αφορά VR - για να κοροιδέψετε την τιμολόγησή του. Φαντάζομαι επίσης ότι όλα αυτά τα κάνετε, κλέβοντας wi-fi και ρεύμα από τον γείτονα και χρησιμοποιώντας ένα pc που κερδίσατε σε κάποιο διαγωνισμό...

 

Gosh those humans...

Ειναι διαφορετικο να εχεις κινητο/pc/αυτοκινητο ανω των 500€ και διαφορετικο να εχεις μια τετοια συσκευη. Απο τη μια πλευρα εχεις ενα πληρως λειτουργικο αγαθο το οποιο σου παρεχει χρησιμοτητα και στη δευτερη εχεις ενα ακριβο ΑΞΕΣΟΥΑΡ με προαπαιτουμενο να εχεις ηδη ενα ακριβο αγαθο της πρωτης κατηγοριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...