Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με fps lock σε hdmi scaling σε rx 480


logistoulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όπως λέει και ο τίτλος, τα fps κολλάνε στα 30 παντού (και στο μόνιτορ μου όταν κάνω duplicate ή extended)  όταν κάνω scaling μέσω hdmi για να χωράει η εικόνα στη τηλεόραση μου

 

το θέμα ξεκινάει ήδη από τα win πριν καν μπω σε παιχνίδια, απλά παίζοντας το κατάλαβα γιατί μου βγήκαν τα μάτια 

 

διαβάζω ότι κι άλλοι έχουν αυτό το θέμα με τη σειρά 4xx , αλλά δεν υπήρχε στη 2xx και στην 7xxx σίγουρα

 

υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω πέρα από το να πετάξω τη τηλεόραση από το μπαλκόνι; 

 

μήπως φταίει το καλώδιο; αν και το καλώδιο παρόλο που είναι παλιό πρότυπο σε σχέση με τη κάρτα είναι μια χαρά σε σχέση με τη tv 

 

μπορώ να παίζω χωρίς scaling, αλλά αυτή η λύση δε με τρελαίνει κιόλας 

 

EDIT


το έφτιαξα, απλά βρήκα την επιλογή στην οθόνη μου για πλήρη οθόνη και όχι 16:9 (καλά αυτή η επιλογή από οθόνη σε οθόνη διαφέρει), με λίγα λόγια να μη χύνεται έξω από το κάδρο ώστε να κάνω scaling

 

scaling κλειστό= δε χρειάζομαι scaling = 60fps και όχι stuttering και lock @ 30fps

 

οπότε να έχετε στο νου σας ότι οι 4αρες της amd στο hdmi scaling παίρνουν το πούλο, δε ξέρω γιατί, μάλλον δε λύνεται οπότε μη τις βάλετε σε οθόνες που χρειάζεται σίγουρα κάτι τέτοιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε υπόψιν σου ότι παίζουν ρόλο και τα καλώδια. Υπάρχουν hdmi 1.0 ,2.0 2.1 ,κάτι τέτοιο. Η διαφορά τους είναι ότι υποστηρίζουν διαφορετικές αναλύσεις και έχουν και fps cap. Ψαχτο λίγο και θα καταλάβεις. Κάποια στιγμή ήθελα καλώδιο και το έψαχνα, δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...