Προς το περιεχόμενο

NES Classic Edition: μια χαριτωμενιά με περιθώριο κέρδους 200%


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικά δε με ξέρεις και από χθες για να μου πεις πως είναι τα αγγλικά μου, έστω και αν το bold σημείο ήταν λάθος. 

 

Σε επιχείρημα του Pyscho_Warhead για τις οικονομικές τάξεις που υπάρχουν στις ΗΠΑ, παρέθεσες το GDP, το οποίο όπως και συ ανέφερες αφορά στη συγκριτική οικονομική κατάσταση των ΗΠΑ.

Η διαμόρφωση των οικονομικών στρωμάτων σε μια χώρα είναι πολύ δεν αντανακλάται ούτε από το δείκτη του ΑΕΠ ούτε καν από το per capita income. 

 

Από κει και μετά, ο κάθε οικονομικός δείκτης είναι ένας δείκτης. Όποιος τον κοιτάζει απομονωμένα προφανώς θέλει να βγάλει συμπεράσματα.

 

Το meme με τον Pinkman σου ταιριάζει. 

 

α) Σιγά μην χρειάζεται να δω και τις αιματολογικές σου εξετάσεις.  :-D Γενικά, ποτέ δεν κατάλαβα την παρηγοριά του "δεν με ξέρεις κι από χτες" - η Mona Lisa είσαι και θα πρεπε να περάσει κάποιος ένα εξάμηνο μελετώντας σε; 

 

β) Helloooo, για την συγκριτική κατάσταση μεταξύ 2 χωρών μιλάγαμε. Πώς ακριβώς χρησιμοποιείς το συμπέρασμά μου ως επιχείρημα εναντίων του ιδίου;  :-D  :-D  :-D Επιπλέον, λίγη προσοχή στην ορολογία δεν βλάπτει - έστω και μόνο για ξεκάρφωμα. Άλλο το GDP, άλλο το  GDP PPP, άλλο το GDP PPP per capita.

 

γ) Φυσικά και μου ταιριάζει, η επιστήμη μαμάει.  B)

Όχι δεν λέω αυτό λέω ότι στην Αμερική υπάρχουν αρκετοί πλούσιοι με πολλά δις που αυξάνουν πλασματικά το κατα κεφαλήν ΑΕΠ ενώ στην Ελλάδα δεν έχουμε τόσους πολλούς πλούσιους με τόσα λεφτά.

Θεωρητικά ερμηνεύοντας τον πίνακα εδώ https://en.wikipedia.org/wiki/Distribution_of_wealth

είμαστε σε καλύτερη θέση απ την Αμερική καθώς στο 20,4% βρισκόμαστε κάτω από τα 10k USD ενώ στην Αμερική το αντίστοιχο ποσοστό είναι 30,7%. Άρα μιλώντας για χαμηλά εισοδείματα οι Αμερική βρίσκεται σε χειρότερη κατάσταση από εμάς και σε απόλυτους αριθμούς ο πλυθυσμός αυτός είναι πολύ μεγαλύτερος από τον αντίστοιχο της Ελλάδας.

 

α) Εντιτ: Διάβασα αρχικά λάθος τι έγραψες. Εμ, αυτό που λες τώρα είναι ακριβώς αυτό που σε ρώτησα αν μου λες :D

 

β) Οπότε το ερώτημα είναι ποιος είναι αυτός ο δείκτης. Η απάντηση είναι το GDP PPP per capita. Γιατί;

 

Σε αντίθεση με το link που παρέθεσες, που έχει τις τιμές σε USD, το PPP υπολογίζει και το κόστος ζωής (ο ορισμός του είναι "ισοτιμία αγοραστικής δύναμης"). Φαντάζομαι ότι δεν θα διαφωνήσεις ότι ένα εισόδημα $2000 στην Ινδία έχει μεγαλύτερη αγοραστική δύναμη από το ίδιο εισόδημα στην Νέα Υόρκη.

 

Έ, όταν μετράμε με βάση το PPP, όλες αυτές οι διαφορές είναι baked in! Άρα μπορείς να συγκρίνεις το εισόδημα του Αμερικανού με αυτό του Ινδού λαμβάνοντας υπόψην το κόστος ζωής πάρα πολύ καλύτερα με βάση το PPP απ' ότι με απόλυτες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χαριτομενιά-ξεχαριτομενιά, τον Δεκέμβρη θα είναι το δώρο μου από τον εαυτό μου με αγάπη!

 

Πριν δύο και δεκαετίες δεν μπορούσε ο πατέρας να με το πάρει(ούτε φυσικά το SNES που βγήκε μετά ή οιαδήποτε άλλη κονσόλα εκτός από το game boy) και ήγγικεν επιτέλους η ώρα να αποκτήσω το δικό μου NES(νιτέντο όπως έλεγαν οι μάνες-θειες μας).

 

Δεν ξέρω,αλλά πιστεύω ο πιτσιρικάς των έρλι 90s μέσα μου θα με ευχαριστεί. :P  

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω απο που το παρηγγειλες?

Εγω το εκανα προπαραγγελια απο Public τη πρωτη μερα και μου εστειλαν mail να περιμενω την επομενη παραδοση

Όταν λες την πρώτη μέρα πόσο του μήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Σιγά μην χρειάζεται να δω και τις αιματολογικές σου εξετάσεις.  :-D Γενικά, ποτέ δεν κατάλαβα την παρηγοριά του "δεν με ξέρεις κι από χτες" - η Mona Lisa είσαι και θα πρεπε να περάσει κάποιος ένα εξάμηνο μελετώντας σε; 

 

β) Helloooo, για την συγκριτική κατάσταση μεταξύ 2 χωρών μιλάγαμε. Πώς ακριβώς χρησιμοποιείς το συμπέρασμά μου ως επιχείρημα εναντίων του ιδίου;  :-D  :-D  :-D Επιπλέον, λίγη προσοχή στην ορολογία δεν βλάπτει - έστω και μόνο για ξεκάρφωμα. Άλλο το GDP, άλλο το  GDP PPP, άλλο το GDP PPP per capita.

 

γ) Φυσικά και μου ταιριάζει, η επιστήμη μαμάει.  B)

α) Όχι, αλλά αφού δεν ξέρεις τον άλλον, θα μπορούσες να απαντούσες πιο πολιτισμένα, αλλά τι να λέμε τώρα.

 

Πιστεύεις ότι στην άλλη μεριά του Ατλαντικού τα πράγματα είναι καλύτερα ; Αν ναι, γελιέσαι οικτρά. Περίπου 48 εκατομμύρια Αμερικάνοι ζούνε με επίδομα και κουπόνια, επίσης έχουν άλλα θέματα, όπως το να ταξιδεύουν κάμποσες ώρες γιατί η δουλειά τους μπορεί να 'ναι σε άλλη πολιτεία κλπ. Αυτά που φαντάζεστε για πολύ καλύτερη ζωή με παχυλούς μισθούς κλπ, ξεχάστε τα. Η φορολογία τους ξεσκίζει και εκεί, ένας από τους λόγους που βγήκε ο Τραμπ είναι γιατί η Κλίντον είχε πει ότι θα αυξήσει τους φόρους στην μεσαία τάξη, ενώ ο Τραμπ μιλούσε για μείωση φόρων, για δουλειές κλπ.

 

Βρήκαμε έναν δείκτη και αποτυπώσαμε την οικονομική / κοινωνική κατάσταση μιας χώρας 330.000.000 κατοίκων(...)

β) Όχι. Γινόταν κουβέντα για την οικονομική κατάσταση των κατοίκων των ΗΠΑ. Εσύ εισήγαγες το ΑΕΠ σαν δείκτη και έκανες σύγκριση των ΗΠΑ με άλλες χώρες. 

 

Η επιστήμη μαμεί και κατά καιρούς συγκινεί και κάποιους Pinkman. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαγκες εφοσον λετε μερικοι οτι δεν αξιζει η αγορα του nes mini, αν εβγαζε τωρα η nintendo ενα nes ή snes, τα παλια τα κλασσικα οπως τα ξεραμε με την διαφορα οτι θα ειχε πισω και συνδεση για hdmi, με 30 κασετες δωρο και στο εδινε στα 250 ευρω....πιστευω θα το αγοραζαμε ΟΛΟΙ και ειδικα οσοι ζησαν εκεινες τις εποχες σαν παιδακια και δεν καταφεραν να το εχουν...img_1786.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Όχι, αλλά αφού δεν ξέρεις τον άλλον, θα μπορούσες να απαντούσες πιο πολιτισμένα, αλλά τι να λέμε τώρα.

 

 

β) Όχι. Γινόταν κουβέντα για την οικονομική κατάσταση των κατοίκων των ΗΠΑ. Εσύ εισήγαγες το ΑΕΠ σαν δείκτη και έκανες σύγκριση των ΗΠΑ με άλλες χώρες. 

 

Η επιστήμη μαμεί και κατά καιρούς συγκινεί και κάποιους Pinkman. 

 

α) Πες μου κι άλλα για τα συναισθήματά σου. Μήπως να σου στείλω μια κάρτα με αρκουδάκια, ένα χνούδικο σκυλάκι να αγκαλιάσεις κι ένα χάρτη για το πλησιέστερο κέντρο στήριξης;  B)

 

β) Εκτός από την Αγγλική, προφανώς δυσκολεύεσαι και στην κατανόηση της Ελληνικής. :-D Πάνε πίσω μαζί με το ερμηνευτικό λεξικό και ξαναπροσπάθησε.

 

γ) Χαίρομαι που το καταλαβαίνεις. Γι' αυτό φρόντισε να μελετάς αντί να παπαγαλίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν ειναι στα ενδιαφεροντα μου το NES οποτε και δεν θα παρω δεν μπορω να μην ρωτησω:

 

Γιατι αγαπητα μου παιδια αντι να εκφραζετε απλα την αποψη σας για ενα προιον τσουβαλιαζετε και βριζετε αυτους που εχουν διαφορετικη αποψη?

 

Γουσταρεις NES με 30 παιχνιδια στα 300 ευρω? Δεν συμφωνω αλλα μαγκια σου ρε φιλε! Να το παρεις να το χαρεις. Παμε να το παιξουμε ιδιοκτητες στα πορτοφολια των αλλωνων.

 

Ειδικα στα θεματα Apple γινεται η καλυτερη ομορφια...

 

Αλλο το να διαφωνησεις στο περι του μηχανηματος και αλλο να αποκαλεις τον αλλον προβατο, γελαδι και αλλα συμπαθη οικοσιτα επειδη αυτος γουσταρει και θα αγορασει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το πήρα , εδώ το βρήκα στα 40 € και το έχω ήδη από Παρασκευή.
Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά εντάξει δεν ήταν καμία τρελή τιμή.
Μου θύμισε όντως τα παιδικά μου χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το πήρα , εδώ το βρήκα στα 40 € και το έχω ήδη από Παρασκευή.

Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά εντάξει δεν ήταν καμία τρελή τιμή.

Μου θύμισε όντως τα παιδικά μου χρόνια

 

Μήπως μπορείς να μας πεις πού το βρήκες 40€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψη μου.

Ωραίο αυτό που έκανε η Nintendo και αναβαθμίσανε τα γραφικά και ήχο αλλά δεν θα το έπαιρνα. Γιατί έχει λίγα βιντεοπαιχνίδια και διαφορετική αίσθηση. Εμένα θα μου άρεσε να κάνανε κάτι διαφορετικό. Όπως για παράδειγμα η Hyperkin έβγαλε μια κονσόλα Retron5 (http://hyperkin.com/Retron5/) που αυτό είναι από τα καλύτερα καινοτόμα που έχω δει. Και υποστηρίζει βιντεοπαιχνίδια (NES/SNES/Sega Mega Drive/Sega Genesis: Europe, USA, JP), Game Boy, Game Boy Advance.Επίσης θύρες χειριστήρια για NES, SNES, Sega. Επιπλέον Image filter να φτιάχνει τα γραφικά. Και άλλα.

Για όσους έχουν Retro Gamer αξίζει να κρατήσουν τα 60€ και να δώσει άλλα 90€. Φυσικά όποιοι μπορούν και θέλουν.

 

Τέλος συμφωνώ με κάποιους είπανε ότι βιαστήκανε να το αγοράσουν κάποιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...