Προς το περιεχόμενο

Αγορά mac mini 2014


ErnestoGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από μένα, μην πας με τίποτα στον τρισάθλιο 5400rpm δίσκο. Να προτιμήσεις να πάρεις fusion drive αν πας στο 2014 μοντέλο, το οποίο έχει τη διαφορά ότι σε καλύπτει σε 4Κ ανάλυση, σε σχέση με τα προγενέστερα, ωστόσο έχει το αρνητικό ότι η μνήμη είναι fix, δλδ δεν αναβαθμίζεται και ο δίσκος αλλάζει δύσκολα, σε σχέση με τα προγενέστερα.

θα υποφέρεις με τον δίσκο των 5400!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα και από μένα, μην πας με τίποτα στον τρισάθλιο 5400rpm δίσκο. Να προτιμήσεις να πάρεις fusion drive αν πας στο 2014 μοντέλο, το οποίο έχει τη διαφορά ότι σε καλύπτει σε 4Κ ανάλυση, σε σχέση με τα προγενέστερα, ωστόσο έχει το αρνητικό ότι η μνήμη είναι fix, δλδ δεν αναβαθμίζεται και ο δίσκος αλλάζει δύσκολα, σε σχέση με τα προγενέστερα.

θα υποφέρεις με τον δίσκο των 5400!!!

Να σου πω την αλήθεια αρχικά το σκεφτόμουν να δοκιμάσω την τύχη μου με το φτηνό μοντέλο, τώρα που το ξανασκέφτομαι ούτε κατά διάνοια σκληρό στις 5400rpm  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά τα mac mini είναι πολύ καλή περίπτωση τα μεταχειρισμένα μιας και δεν μετακινούνται όπως τα iphone και macbook

κι έτσι έχουν σχεδόν μηδαμινή πιθανότητα να έχουν κακοπάθει από απροσεξία του προηγούμενου χρήστη.

Ενα απλο παραδειγμα κακοπαθηματος: αν το εχουν ανοιξει (για να βαλουν ssd δισκο)

μπορει να εχουν σπασει καποιον connector (αυτο δεν ειναι κατι το απιθανο, καθε αλλο)

removing-ir-cable-2-jpg.323877

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε για πλάκα. Το είχα πάρει εγώ για δοκιμή και σε 3 μέρες το πούλησα. Με έσκασε. Μετά πήρα το fusion και έμεινα ευχαριστημένος. Πετούσε.

Προχθές έτυχε να πρέπει να το δουλέψω (να το στήσω ως τεχνικός) σε μία υπηρεσία. Απηύδησα πραγματικά. Έτσι είχα θυμηθεί τον ευατό μου πριν 2 χρόνια. ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΜΕ ΑΠΛΟ 5400rpm!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας στο 2014, ασχέτως δίσκου (στη τελική τον αλλάζεις και αργότερα) παρήγγειλε το με 8GB RAM (ή ακόμα καλύτερα 16GB) αλλά σε καμία περίπτωση με 4GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας στο 2014, ασχέτως δίσκου (στη τελική τον αλλάζεις και αργότερα) παρήγγειλε το με 8GB RAM (ή ακόμα καλύτερα 16GB) αλλά σε καμία περίπτωση με 4GB.

Ναι ψάχνω μεταχειρισμένο 2.6 ή 2.8 ghz δυστυχώς λόγω περιοχής είναι πολύ δύσκολο (Κομοτηνή)

Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να πάρει κάποιος αυτή τη χρονική στιγμή καινούργιο με τον fusion (920€), πότε θα βγουν τα καινούργια μοντέλα και τι θα προσφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεφτόμουν και εγώ για mac mini αλλα κατέληξα στο ότι είναι πολλά τα λεφτά για μια σχεδόν mac εμπειρία. Θα πρότεινα κ εγώ να πας στο Macbook Air.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα air αν και έχουν γρηγορότερο σκληρό είναι πολύ μικρός (128gb) για desktop replacement που θέλω να πάω εγώ.

επίσης δεν ξέρω κατά πόσο υποστηρίζουν 2 οθόνες που θέλω να συνδέσω 

edit: δεν έχει ούτε καν ethernet :(

 

onelonestar εσύ τελικά πήρες το air?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να πας σε ενα μεταχ. 2012 με i5 dual-core ή i7 quad-core (αυτό έχω εγώ), στο οποίο αναβαθμίζεται η μνήμη μέχρι 16GB και μπορεις με doubler που υπάρχει να βάλεις δυο σκληρούς μέσα (πχ, να κρατήσεις τον 5400 και να βάλεις επιπλέον ενα SSD και αν θες να κανεις fusion drive).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα air αν και έχουν γρηγορότερο σκληρό είναι πολύ μικρός (128gb) για desktop replacement που θέλω να πάω εγώ.

επίσης δεν ξέρω κατά πόσο υποστηρίζουν 2 οθόνες που θέλω να συνδέσω 

edit: δεν έχει ούτε καν ethernet :(

 

onelonestar εσύ τελικά πήρες το air?

 

α οκ, άρα δεν σου κάνει το laptop..

δεν το πήρα, αλλά το σκέφτομαι πολύ σοβαρά.. βέβαια έχω PC που κάνει τη δουλειά που θέλω, διαφορετικά θα πήγαινα για iMac χωρίς δεύτερη σκέψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους, την προηγούμενη βδομάδα πήρα ένα μεταχειρισμένο mac mini του 2012 με [email protected] 10gb ram και 240ssd

 

χωρίς να έχω εμπειρία σε άλλα mac μου φαίνεται ταχύτατο!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα απλο παραδειγμα κακοπαθηματος: αν το εχουν ανοιξει (για να βαλουν ssd δισκο)

μπορει να εχουν σπασει καποιον connector (αυτο δεν ειναι κατι το απιθανο, καθε αλλο)

removing-ir-cable-2-jpg.323877

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν το είχα σκεφτεί.

 

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους, την προηγούμενη βδομάδα πήρα ένα μεταχειρισμένο mac mini του 2012 με [email protected] 10gb ram και 240ssd

 

χωρίς να έχω εμπειρία σε άλλα mac μου φαίνεται ταχύτατο!!

 

 

Δεν είμαι και τόσο σίγουρος αλλά νομίζω πως έκανες πατάτα. Έπρεπε να μας ρωτήσεις.

Τα mac mini μέχρι το 2014 υποστηρίζουν την ανάλυση της οθόνης σου αλλά μόνο μέσω thunderbolt. Άμα συνδέσεις το Dell monitor μέσω HDMI με το mac mini η ανώτατη ανάλυση που θα παίξει θα είναι 1920Χ1200. Δηλαδή λίγο παραπάνω από 1080. Πάει στράφι το monitor.

To monitor που έχεις είναι για να παίζεις σε 1440 ανάλυση, δηλαδή λίγο πιο κάτω από Retina (1600) ανάλυση.

 

Τουλάχιστον αυτό διαβάζω εδώ http://www.everymac.com/systems/apple/mac_mini/mac-mini-aluminum-unibody-faq/mac-mini-aluminum-video-processor-display-support.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν το είχα σκεφτεί.

 

 

 

Δεν είμαι και τόσο σίγουρος αλλά νομίζω πως έκανες πατάτα. Έπρεπε να μας ρωτήσεις.

Τα mac mini μέχρι το 2014 υποστηρίζουν την ανάλυση της οθόνης σου αλλά μόνο μέσω thunderbolt. Άμα συνδέσεις το Dell monitor μέσω HDMI με το mac mini η ανώτατη ανάλυση που θα παίξει θα είναι 1920Χ1200. Δηλαδή λίγο παραπάνω από 1080. Πάει στράφι το monitor.

To monitor που έχεις είναι για να παίζεις σε 1440 ανάλυση, δηλαδή λίγο πιο κάτω από Retina (1600) ανάλυση.

 

Τουλάχιστον αυτό διαβάζω εδώ http://www.everymac.com/systems/apple/mac_mini/mac-mini-aluminum-unibody-faq/mac-mini-aluminum-video-processor-display-support.html

 

 

Έχεις δίκιο με το hdmi δεν παίρνεις την μέγιστη ανάλυση.

Το καλώδιο που είχε μέσα η οθόνη (minidisplayport) κουμπώνει πάνω στο thunderbolt και έτσι η οθόνη δουλεύει στην τέρμα ανάλυση. Αφού να φανταστείς για να το τσεκάρω πριν το πάρω κουβαλούσα μαζί μου και την οθόνη χάχα

Το δεύτερο μόνιτορ που έχει χαμηλότερη ανάλυση είναι συνδεδεμένο με hdmi.

Όπότε στον τομέα της οθόνης δεν έχει γίνει πατάτα, αλλού δεν ξέρω, μπορούμε να το συζητήσουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο με το hdmi δεν παίρνεις την μέγιστη ανάλυση.

Το καλώδιο που είχε μέσα η οθόνη (minidisplayport) κουμπώνει πάνω στο thunderbolt και έτσι η οθόνη δουλεύει στην τέρμα ανάλυση. Αφού να φανταστείς για να το τσεκάρω πριν το πάρω κουβαλούσα μαζί μου και την οθόνη χάχα

Το δεύτερο μόνιτορ που έχει χαμηλότερη ανάλυση είναι συνδεδεμένο με hdmi.

Όπότε στον τομέα της οθόνης δεν έχει γίνει πατάτα, αλλού δεν ξέρω, μπορούμε να το συζητήσουμε

 

 

Διαβάζοντας αυτό το άρθρο https://www.cnet.com/news/confusing-mini-displayport-with-thunderbolt/ βλέπω πως γίνεται να συνδέσεις την thunderbolt θύρα του mac mini στην mini display port μιας οθόνης. Αυτό που έκανες κι εσύ δηλαδή.

 

Το γράφει κι εδώ βλέπω επίσημα η Apple https://support.apple.com/el-gr/HT204154

"

Use a Mini DisplayPort display or adapter with your Thunderbolt-equipped Mac

You can connect a Mini DisplayPort display to a Thunderbolt port on your Mac. Or, you can connect a display that uses a Mini DisplayPort to VGA, DVI, or HDMI adapter. They work the same as if you connect them to a Mini Display Port."

Αυτό που δεν γράφουν όμως είναι σε τι ανάλυση θα δουλεύει. Αν πας πάνω αριστερά στο "μήλο" πληροφορίες για αυτό το mac/ οθόνες.

Τι οθόνη σου δείχνει πως έχεις συνδεδεμένη και σε τι ανάλυση; Η οθόνη που έχεις πάντως πρέπει να είναι πολύ καλή. 

Για πες μας εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...