Προς το περιεχόμενο

socket 1151 η socket 2011 v3??


dimi5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο insomnia αντικειμενικές απόψεις για αυτό ή το άλλο είναι λίγο δύσκολο να διαβάσεις αλλά μια αναζήτηση στο google μπορεί να σου δώσει μια εικόνα για τις επιδόσεις της κάθε πλατφόρμας το τι μπορεί να κάνει, και πάνω από όλα πρέπει να ξέρεις και εσύ τι ακριβώς θέλεις, από εκεί και πέρα θα σου ποστάρω μερικές εικόνες και βγάζεις όποια συμπεράσματα θέλεις

 

Εδώ από το δικό μου σύστημα σε o 5820K στα 4,6 γιγα απόλυτα σταθερός από day one εδώ και 1,5 χρόνο αποδίδει multi core performance παραπάνω από τον 8 πύρηνο 5960Χ στα στοκ ρολόγια του, το single core δεν έχει νόημα να το αναφέρουμε αφού είναι ο ίδιος επεξεργαστής

 

Sigmatauiotagammamuiotatauupsilonpiomicr

 

Εδω σε σχέση με τον skylake 6700Κ εχεις με τον haswell-e 5820Κ στα 4,6 μεγαλύτερο single core performance, ενω σε multi ή διαφορά τους είναι χαώδης υπέρ του 5820Κ

 

Sigmatauiotagammamuiotatauupsilonpiomicr

 

Εδώ ο 5820Κ πάντα στην ίδια συχνότητα σε multi se sx;esh me ton 10 πύρηνο 6950Χ αν και υστερεί στέκεται ικανοποιητικά, ενώ σε single core φυσικά είναι γρηγορότερος από τον broadwell-e

 

Sigmatauiotagammamuiotatauupsilonpiomicr

 

H συχνότητα αυτή είναι απόλυτα σταθερή στον 5820Κ και φυσικά όχι η μέγιστη δυνατή, σε συνθήκες gaming είναι υπεραρκετός για 980ti SLI και 4Κ, 

Σε gaming και οι δυο θα σε καλύψουν απόλυτα, αν ασχολείσαι και με benching ( όπως εγώ) ή video editing η πλάστιγγα γέρνει υπέρ του 2011-3, αν μόνο gaming to 1151 θα σε καλύψει, ΣΑΝ πλατφόρμες είναι αμφότερες στο τέλος της ζωής τους με 1 χρόνο πάνω κάτω πριν αντικατασταθούν, σαν επιδόσεις θα ξεχάσεις να ασχοληθείς για αναβάθμιση για πολύ καιρό.....

Υ.Γ. Δες επιδόσεις και κρίνε εσύ ο ίδιος τι σε συμφέρει να αγοράσεις οικονομικά το 2011 είναι ακριβότερο, μην ασχολήσαι με ποσταρίσματα που γράφει ο καθένας νομίζω μου φαίνεται κλπ, το site βρίθει απο διάφορους ημιμαθείς, ιδεοληπτικούς και ημιάσχετους κατσαβιδολόγους που απλά ανεβάζουν τον αριθμό των ποσταρισμάτων τους νομίζοντας οτι αυτό τους δίνει κύρος και γνώσεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 134
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στο insomnia αντικειμενικές απόψεις για αυτό ή το άλλο είναι λίγο δύσκολο να διαβάσεις αλλά μια αναζήτηση στο google μπορεί να σου δώσει μια εικόνα για τις επιδόσεις της κάθε πλατφόρμας το τι μπορεί να κάνει, και πάνω από όλα πρέπει να ξέρεις και εσύ τι ακριβώς θέλεις, από εκεί και πέρα θα σου ποστάρω μερικές εικόνες και βγάζεις όποια συμπεράσματα θέλεις

 

Εδώ από το δικό μου σύστημα σε o 5820K στα 4,6 γιγα απόλυτα σταθερός από day one εδώ και 1,5 χρόνο αποδίδει multi core performance παραπάνω από τον 8 πύρηνο 5960Χ στα στοκ ρολόγια του, το single core δεν έχει νόημα να το αναφέρουμε αφού είναι ο ίδιος επεξεργαστής

 

Sigmatauiotagammamuiotatauupsilonpiomicr

 

Εδω σε σχέση με τον skylake 6700Κ εχεις με τον haswell-e 5820Κ στα 4,6 μεγαλύτερο single core performance, ενω σε multi ή διαφορά τους είναι χαώδης υπέρ του 5820Κ

 

Sigmatauiotagammamuiotatauupsilonpiomicr

 

Εδώ ο 5820Κ πάντα στην ίδια συχνότητα σε multi se sx;esh me ton 10 πύρηνο 6950Χ αν και υστερεί στέκεται ικανοποιητικά, ενώ σε single core φυσικά είναι γρηγορότερος από τον broadwell-e

 

H συχνότητα αυτή είναι απόλυτα σταθερή στον 5820Κ και φυσικά όχι η μέγιστη δυνατή, σε συνθήκες gaming είναι υπεραρκετός για 980ti SLI και 4Κ, 

Σε gaming και οι δυο θα σε καλύψουν απόλυτα, αν ασχολείσαι και με benching ( όπως εγώ) ή video editing η πλάστιγγα γέρνει υπέρ του 2011-3, αν μόνο gaming to 1151 θα σε καλύψει, ΣΑΝ πλατφόρμες είναι αμφότερες στο τέλος της ζωής τους με 1 χρόνο πάνω κάτω πριν αντικατασταθούν, σαν επιδόσεις θα ξεχάσεις να ασχοληθείς για αναβάθμιση για πολύ καιρό.....

Υ.Γ. Δες επιδόσεις και κρίνε εσύ ο ίδιος τι σε συμφέρει να αγοράσεις οικονομικά το 2011 είναι ακριβότερο, μην ασχολήσαι με ποσταρίσματα που γράφει ο καθένας νομίζω μου φαίνεται κλπ, το site βρίθει απο διάφορους ημιμαθείς, ιδεοληπτικούς και ημιάσχετους κατσαβιδολόγους που απλά ανεβάζουν τον αριθμό των ποσταρισμάτων τους νομίζοντας οτι αυτό τους δίνει κύρος και γνώσεις

ευχαριστω φιλε δεν εχεις αδικο τελιωσε το 8εμα και θα δω τι θα αποφασισω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 το site βρίθει απο διάφορους ημιμαθείς, ιδεοληπτικούς και ημιάσχετους κατσαβιδολόγους που απλά ανεβάζουν τον αριθμό των ποσταρισμάτων τους νομίζοντας οτι αυτό τους δίνει κύρος και γνώσεις

Και οι 2 ανθρωποι ρωτανε για gaming pc και εσυ σταθηκες στην επιλογη του επεξεργαστη χωρις καν να δεις την συνθεση που προτεινε ο αλλος.

 

Επισης ναι ευχαριστουμε πολυ που κραζεις τα περισσοτερα παιδια που αφιερωνουν χρονο στο να βοηθανε τους αλλους ανευ κερδους σε αρκετα θεματα με οτι φυσικα γνωριζουν,αλλα ειπαμε οτι το forum ειναι γεματο απο ημιμαθεις και ημιασχετους.......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπαμαι για το παραπανω ποστ διοτι εκτος απο παραπλανητικο  βγαζει και χολη για παιδια που τουλαχιστον αφιερωνουν καποιο χρονο.

Χωρις να θελω να ασχοληθω παραπανω θα πω απλα οτι το max για gaming ειναι ο 6700κ και μην χαλασεις λεφτα παραπανω για 5820κ.Θα δωσεις 200-250 ευρω παραπανω και θα παρεις 1-2 fps και αυτο δεν το βγαζω απ το κεφαλι μου.Aκομα και ο 6700κ υπερβολη ειναι.Αν θες τοσο i7 καλυτερα 6700 κλειδωμενος και οσα λεφτα γλιτωσεις να πανε σε 1070 1080.Μιλαμε για gaming και θα κερδισεις πολλα παραπανω.Δεν τα βγαζω απ το κεφαλι μου https://www.youtube.com/watch?v=toZ_t88bPBU&t=16s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H x99 πλατφόρμα πρέπει να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη.......

Επειδή θες gaming ultra για δύο χρόνια τουλάχιστον (μιλάμε πια για gtx 1070 στα 1080p) & ερασιτεχνική επεξεργασία photo εγώ θα πήγαινα σε 6700Κ......Σύνολο 1170 ευρώ και ξεμπερδεύεις (ειδάλλως πάς σε x99 και ξεχνάς το gaming που θες στα ultra για δύο χρόνια μιας και θα βάλεις σίγουρα υποδεέστερη gpu από την gx 1070).Κοινός ή βολεύεσαι με τον 6700Κ με κάποια παραχώρηση στο rendering ή βάζεις βαθιά το χέρι στην τσέπι για να τα έχεις όλα κομπλέ με x99 πλατφόρμα και gtx 1070 τουλάχιστον.

http://www.askadam.gr/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82/hardware/%CE%BA%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD/%CE%BA%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-gigabyte-geforce-gtx1070-g1-gaming-8gb-ddr5-gv-n1070g1.html

επειδη το budget θα αυξηθει οπου χρειαστει...μην μου πειτε για καρτα γραφικων για λιγο...θα βαλω οσα χρειαζεται για καρτα...οπως ειπα θελω να δω για motherboard, cpu, ram αρχικα και στα δυο socket και να ειναι ικανες οι μητρικες για καλο overclock μελλοντικα.

οσον αφορα ΜΟΝΟ cpu,mothrboard, ram και οχι καρτα γραφικων.

βγαινει 150-170 διαφορα οπως υπολογιζα ή παραπανω? η 2011-3 μητρικη msi που ειχα βαλει παραπανω με τα 220 ευρω δεν ειναι καλη? οσον αφορα oc ειναι ικανη για καλο oc? αρχικα οπως ειπα θελω να δω τι διαφορα θα εχω σε τιμη δηλαδη αν μιλαμε για 150 ευρω διαφορα σε μητρικη, cpu και ραμ τοτε θα το σκεφτω τι θα κανω...ενω αν μιλουσαμε για 300 ευρω διαφορα θα το ειχα απορριψει ηδη...μην πουμε παλι για καρτα γραφικων και λοιπα, στα υπολοιπα οτι χρειαστει θα αυξηθει το ποσο...

 

υ.γ οπως ειπα δεν θελω μονο για gaming θελω και για ερασιτεχνικο photoshop, adobe premiere, after effects και ισως μελλοντικα να κανω και livestreams (αυτο δεν ειναι σιγουρο ομως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι προβλημα υπαρχει η καρτα γραφικων? οπως ειπα και πιο πανω το 8ελω να αντεξει χρονια δλδ μονο την καρτα γραφικων να πρεπει να αλλαζω εγω το βλεπω μια χαρα πιστευω οτι η 1060 θα παιζει ανετα πχ το gta v to metal gear solid v etc ι οθωνη μου ειναι dell 24αρα 1080p.θελω να κανω ενα πσ το οποιο δεν θα ζηταει πολλα πολλα θα αντεξει στον χρονο νταξει ξερω οτι η τεχνολογια προχωραει με γρηγορους ρυθμους αλλα δεν ειμαι απο αυτους που θελουν πσ καθε 2-4 χρονια αυτα που βρηκα οπως και η ραμ και ο επεξεργαστης οπως το βλεπω εγω 8α παιζω παιχνιδια τουλαχιστο για ακομα 5-6 χρονια χωρις να παγωνει ο υπολογιστης το πολυ στα 4 χρονια να αλλαξω καρτα γραφικων. οπως εψαξα η 1151 υποστηριζει dual channel 64gb max 2011  v3 quad channel 128 gb ram max 1151 4 cores max 2011 v3 6-8 cores

Αγαπητε δεν θα σου βγαλει η gtx 1060 4χρονια γιαυτο μιλησα περι ισορροπιας συστηματος.Τα χρηματα που διαθετεις μπορεις ανετα να αγορασεις Gtx 1070-1080 μιας και μιλαμε για gaming pc,απο το να δωσεις ενα καρο χρηματα σε μητρικη πχ για τα ωραια φωτακια ή στο κουτι που ειναι υπερβολικα ακριβο στην Κυπρο.

Επισης αφου εχεις μια απλη 24αρα dell μπορεις να κανεις την μεταβαση σε 27ιντσες 1440p που εκει ειναι γενικα καλυτερη εμπειρια απο τα χρηματα που θες να δωσεις και να φυγουν για τα υπολοιπα πραγματα που δεν θα δεις. Αλλα και για τους δικους σου λογους να θες να κρατησεις την οθονη που εχεις,το λιγοτερο μια Gtx 1070 επρεπε να μπει στο συστημα αυτο.

 

Επισης η παραπανω gtx καρτα που ανεφερες ειναι η reference υλοποιηση,που σημαινει χειροτερο συστημα ψυξης και θερμοκρασιες εκτως των αλλων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη το budget θα αυξηθει οπου χρειαστει...μην μου πειτε για καρτα γραφικων για λιγο...θα βαλω οσα χρειαζεται για καρτα...οπως ειπα θελω να δω για motherboard, cpu, ram αρχικα και στα δυο socket και να ειναι ικανες οι μητρικες για καλο overclock μελλοντικα.

οσον αφορα ΜΟΝΟ cpu,mothrboard, ram και οχι καρτα γραφικων.

βγαινει 150-170 διαφορα οπως υπολογιζα ή παραπανω? η 2011-3 μητρικη msi που ειχα βαλει παραπανω με τα 220 ευρω δεν ειναι καλη? οσον αφορα oc ειναι ικανη για καλο oc? αρχικα οπως ειπα θελω να δω τι διαφορα θα εχω σε τιμη δηλαδη αν μιλαμε για 150 ευρω διαφορα σε μητρικη, cpu και ραμ τοτε θα το σκεφτω τι θα κανω...ενω αν μιλουσαμε για 300 ευρω διαφορα θα το ειχα απορριψει ηδη...μην πουμε παλι για καρτα γραφικων και λοιπα, στα υπολοιπα οτι χρειαστει θα αυξηθει το ποσο...

 

υ.γ οπως ειπα δεν θελω μονο για gaming θελω και για ερασιτεχνικο photoshop, adobe premiere, after effects και ισως μελλοντικα να κανω και livestreams (αυτο δεν ειναι σιγουρο ομως)

Για streaming οι περισσοτεροι στο twitch που εχω δει ειναι σκεψου με χειροτερα συστημα απο το παραπανω που αναφερεις.Εχω πετυχει δηλαδη και με i5 να κανουν stream και με Fx 8350(δηλαδη φθηνοτερος)και παει λεγοντας. 

 

Οσο για το oc να ξερεις και εσυ και ο αλλος ενδιαφερομενος(και κακως δεν αναφερεται)οτι το μεγαλυτερο ρολο σε αυτο παιζει αρχικα το αν θα σου κατσει καλο κομματι επεξεργαστη που να μπορει να ανεβει και να κρατησει τα αυξημενα ρολογια,παρα στο αν θα δωσεις μια περιουσια σε μητρικες,ψυκτρες κλπ(οχι οτι βεβαια και αυτα δεν βοηθανε οσο να ναι).

 

Κοινως αν καποιος για παραδειγμα αγορασει ενα i5 6600k με μια μητρικη των 130ευρω και μια  υδροψυξη των 120ευρω και του ανεβαινει μεχρι 4.4,ακομα και την ακριβοτερη μητρικη της αγορας να αγορασει δεν προκειται πχ να του παει στα 5.0ghz.Κοινως μιλαμε για λοταρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα οπως ειπα ομως ειναι οτι δεν θελω να βολευτω για 2 χρονια, αλλά να παρω κατι που θα με καλυψει επεξεργαστηκά για 6 χρονια + χωρις αναβαθμιση...και γιαυτο ειπα τον 5820Κ επειδη ειναι 6πυρηνος και δυσκολα δεν θα καλυπτει και σε 5 χρονια...ενω το 1151 οπως ηταν και το 1156 κλπ καθε 3ετια φενεται σαν να θελουν αλλαγη πιο γρηγορα. γιαυτο ειπα οτι αν ειναι διαφορα των 100-150 ευρω να σκεφτομουν την αγορα 2011-3 απο τι στιγμη που δεν θα ειχα θεμα να δωσω 150 παραπανω. γιαυτο ρωτησα αν ειναι καλη η μητρικη 2011-3 στα 220 που ποσταρα παραπανω γιατι αν δεν ειναι καλη και πρεπει να παω σε κατι πολυ πιο ακριβο τοτε θα το σκεφτομουν πιο πολυ...αλλα ξαναλεω αν μιλαμε οτι για cpu,ram, motherboard η διαφορα ειναι στα 150 ευρω τοτε αξιζει πιστευω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας θελω να σας διξω κατι τελευταιο πριν κλεισουμε αυτο το θεμα 

2293 euros https://postimg.org/image/gy1v66nat/

 

2076 euros https://postimg.org/image/wm9168hyh/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα οπως ειπα ομως ειναι οτι δεν θελω να βολευτω για 2 χρονια, αλλά να παρω κατι που θα με καλυψει επεξεργαστηκά για 6 χρονια + χωρις αναβαθμιση...και γιαυτο ειπα τον 5820Κ επειδη ειναι 6πυρηνος και δυσκολα δεν θα καλυπτει και σε 5 χρονια...ενω το 1151 οπως ηταν και το 1156 κλπ καθε 3ετια φενεται σαν να θελουν αλλαγη πιο γρηγορα. γιαυτο ειπα οτι αν ειναι διαφορα των 100-150 ευρω να σκεφτομουν την αγορα 2011-3 απο τι στιγμη που δεν θα ειχα θεμα να δωσω 150 παραπανω. γιαυτο ρωτησα αν ειναι καλη η μητρικη 2011-3 στα 220 που ποσταρα παραπανω γιατι αν δεν ειναι καλη και πρεπει να παω σε κατι πολυ πιο ακριβο τοτε θα το σκεφτομουν πιο πολυ...αλλα ξαναλεω αν μιλαμε οτι για cpu,ram, motherboard η διαφορα ειναι στα 150 ευρω τοτε αξιζει πιστευω...

Απο την στιγμη που θες να ασχοληθεις και με oc(αναφερεις αλλωστε και υδροψυξη οτι θα παρεις)αναγκαστικα θα πρεπει να βαλεις πιο βαθια το χερι στην τσεπη για να παρεις μια πιο αξιολογη και αρα ακριβοτερη μητρικη. Η μητρικη που ανεφερες ειναι απο τις φθηνοτερες και πιο απλες που κυκλοφορουν για το socket αυτο αρα δεν ειναι για πολλα πολλα. Αν παλι ανεφερες οτι δεν θα ασχολιοσουν με το oc σχεδον καθολου(και αρα θα αγοραζες και φθηνοτερη ψυξη)εκει ναι θα σου ελεγα/λεγαμε οτι φυσικα κανεις την δουλεια σου και με φθηνοτερες μητρικες. Επισης στην παρουσα φαση οπως αναφερθηκε πιο πολυ αξιζει ο i7 6800k που ειναι το πιο προσφατο μοντελο απο τον 5820k.

Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας θελω να σας διξω κατι τελευταιο πριν κλεισουμε αυτο το θεμα 

2293 euros https://postimg.org/image/gy1v66nat/

 

2076 euros https://postimg.org/image/wm9168hyh/

Ειπαμε οχι reference καρτες αγαπητε.Τετοιες καρτες να κοιτας http://www.eshopcy.com.cy/vga-asus-geforce-gtx1070-strix-gtx1070-o8g-gaming-8gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513760

 

Επισης το τροφοδοτικο αυτο ειναι υπερβολικα ακριβο για το pc σου,κοινως μπορεις να κανεις την δουλεια σου και με φθηνοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε εγω συμφωνω με την(λαθος)νοοτροπια να δωσουμε μπροστα μια περιουσια σε Pc για να μας βγαλει σε  βαθος χρονου απο το να αγορασουμε απο τωρα κατι φθηνοτερο να γλυτωσουμε μπολικα χρηματα και αργοτερα στο μελλον αν χρειαστει να αναβαθμισουμε,αλλα ειναι τι θελει ο αλλος να κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ την δεύτερη σύνθεση ( δεν σχολιάζω την πρώτη εφόσον μιλάμε για gaming ) μπορείς να γλιτώσεις 350~400 ευρώ άνετα και να μην χάσεις τίποτα σε θέμα απόδοσης.Ενδεικτικα πανάκριβο κουτί,ram,τροφοδοτικό,παλιό μοντέλο ψυχτρα και φυσικά μητρική! Πραγματικά 150-170 για z170 σε gaming pc είναι αρκετά απο κει και πέρα πληρώνεις φωτάκια και extras.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...