Προς το περιεχόμενο

ΔΟΑΤΑΠ - πρακτικά βήματα για αναγνώριση master


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και καιρο λέω, ότι περιμενω την ωρα που θα καταργηθει η γελοιοτητα του ΔΟΑΤΑΠ για κρατικα πανεπιστημια εντος Ευρωπαϊκης Ενωσης. Και φυσικα και για την αναγνωριση διχως τερτιπια(να εχουν γινει οι σπουδες στην ξενη χωρα!!!!), των distant learning masters (εντος ΕΕ).

Ισως δεν ειμαστε τελικα και πολυ μακρια απο αυτη τη μερα.

Προς το παρον μπορει να αποσυρθηκε η 'επιμαχη' διαταξη. Ομως πιστευω οχι για πολυ ακομη.

Δειτε εδω.

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/paideia/panepisthmio-dytikhs-attikhs-aposuretai-h-diataksh-gia-thn-eksiswsh-ptyxiwn.5092405.html

Αποψεις;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάλι διαφωνώ ως προς το κομμάτι της πλήρους εξίσωσης γιατί σε κάποια επαγγέλματα (πχ μηχανικών) υπάρχει χάσμα στα αντίστοιχα masters κάποιων πανεπιστημίων με τα ελληνικά. 

Θα στο θέσω απλά. Σκάνε μύτη μηχανικοί από Αγγλία και δεν ξέρουν τίποτα από αντισεισμικά. Πες μου εσύ, του εξισώνεις το πτυχίο να χτίζει στη σεισμογενή Ελλάδα; Ξέρεις τι μας έρχοταν στο ΕΜΠ απ'έξω με πραγματικά πολύ χαμηλό επίπεδο (αλλά το master master).

Συνοψίζοντας, στα επαγγέλματα που χρειάζεται άδεια ασκήσεως (μηχανικοί,δικηγόροι,γιατροί) καλώς κάνουν και απαιτούν να δώσεις κάποια μαθήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, becoming_I said:

[...]

Συνοψίζοντας, στα επαγγέλματα που χρειάζεται άδεια ασκήσεως (μηχανικοί,δικηγόροι,γιατροί) καλώς κάνουν και απαιτούν να δώσεις κάποια μαθήματα. 

 

Όταν απαιτείς αδεία εξασκήσεως επαγγέλματος, νομοθετείς μία ανεξάρτητη αρχή που 1. ορίζει τον τρόπο που κάποιος παίρνει άδεια και 2. επιβλέπει τη διαδικασία.

Είναι πραγματικά τρελό, πως στην Ελλάδα εχεις επαγγελματικά δικαιώματα με την ολοκλήρωση του προπτυχιακού. Τελείωνεις το μαθηματικό, και έχεις δικαιωμα να διδαξεις σε σχολείο, τελειώνεις ψυχολογία και μπορείς την επόμενη μέρα να κουράρεις ασθενείς, τελειώνεις πολιτικός μηχανικός και την επομένη μέρα μπορείς να χτίσεις από ουρανοξύστη μέχρι λιμάνι για υποβρύχια... 

 

 

Επεξ/σία από Ψιτ
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το νέο ανοιχτό Πανεπιστήμιο από Η.Π.Α (University of the People)  που έχει αρχίσει να γίνεται ψιλογνωστό επειδή είναι πάμφθηνο ( μόνο 2k  ολόκληρο το ΜΒΑ) αναγνωρίζεται από ΔΟΑΤΑΠ; Ξέρει κανείς;

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Ψιτ είπε

Όταν απαιτείς αδεία εξασκήσεως επαγγέλματος, νομοθετείς μία ανεξάρτητη αρχή που 1. ορίζει τον τρόπο που κάποιος παίρνει άδεια και 2. επιβλέπει τη διαδικασία.

Είναι πραγματικά τρελό, πως στην Ελλάδα εχεις επαγγελματικά δικαιώματα με την ολοκλήρωση του προπτυχιακού. Τελείωνεις το μαθηματικό, και έχεις δικαιωμα να διδαξεις σε σχολείο, τελειώνεις ψυχολογία και μπορείς την επόμενη μέρα να κουράρεις ασθενείς, τελειώνεις πολιτικός μηχανικός και την επομένη μέρα μπορείς να χτίσεις από ουρανοξύστη μέχρι λιμάνι για υποβρύχια... 

Σε αυτό έχεις μεγάλο δίκιο, βέβαια στο κομμάτι του πολιτικού μηχανικού ως ένας από αυτούς, αυτό μπλοκάρεται με το δικαίωμα υπογραφής σε ότι αφορά το μελετητικό και εργολαβικό κομμάτι. Προφανώς και ένας που τελειώνει τη σχολή δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα από πιάτσα αλλά μια χαρά ξέρει μηχανικές/στατικές/μπετά να μπορεί να διαβάσει μια απλή μελέτη. Τώρα το κατά πόσο υπάρχουν σωστοί επαγγελματίες αυτό είναι μια εντελώς διαφορετική κουβέντα. Εγώ είμαι ανοιχτά κατά στην απόλυτη εξίσωση των πάντων χωρίς κανένα έλεγχο. 

Για να καταλάβεις σε τι παράνοια ζούμε, είχα συμφοιτητή στο ΕΜΠ που μέχρι να κάνουμε μπετά δεν ήξερε τι είναι το γιαπί (true story). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Σε αυτό έχεις μεγάλο δίκιο, βέβαια στο κομμάτι του πολιτικού μηχανικού ως ένας από αυτούς, αυτό μπλοκάρεται με το δικαίωμα υπογραφής σε ότι αφορά το μελετητικό και εργολαβικό κομμάτι. Προφανώς και ένας που τελειώνει τη σχολή δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα από πιάτσα αλλά μια χαρά ξέρει μηχανικές/στατικές/μπετά να μπορεί να διαβάσει μια απλή μελέτη. Τώρα το κατά πόσο υπάρχουν σωστοί επαγγελματίες αυτό είναι μια εντελώς διαφορετική κουβέντα. Εγώ είμαι ανοιχτά κατά στην απόλυτη εξίσωση των πάντων χωρίς κανένα έλεγχο. 

Για να καταλάβεις σε τι παράνοια ζούμε, είχα συμφοιτητή στο ΕΜΠ που μέχρι να κάνουμε μπετά δεν ήξερε τι είναι το γιαπί (true story). 

Πρωην συμφοιτητης σε μεταπτυχιακο στο Cyber Security στο μαθημα Attack & defense (δηλαδη προσπαθεις να "χακαρις" καποια συστηματα) ειχε ρωτησει τον ομιλητή τι ειναι το "Χ" οπου Χ ηταν απλα το ονομα ενος User και μια αλλη ειχε βαλει IP 192.168.1.0 και της εκανε εντυπωση οτι δεν δουλευε οπως επισης οτι επρεπε να βαλει διαφορετικες IP σε διαφορετικους υπολογιστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 2/23/2018 στις 8:40 ΜΜ, becoming_I είπε

Εγώ πάλι διαφωνώ ως προς το κομμάτι της πλήρους εξίσωσης γιατί σε κάποια επαγγέλματα (πχ μηχανικών) υπάρχει χάσμα στα αντίστοιχα masters κάποιων πανεπιστημίων με τα ελληνικά. 

Θα στο θέσω απλά. Σκάνε μύτη μηχανικοί από Αγγλία και δεν ξέρουν τίποτα από αντισεισμικά. Πες μου εσύ, του εξισώνεις το πτυχίο να χτίζει στη σεισμογενή Ελλάδα; Ξέρεις τι μας έρχοταν στο ΕΜΠ απ'έξω με πραγματικά πολύ χαμηλό επίπεδο (αλλά το master master).

Συνοψίζοντας, στα επαγγέλματα που χρειάζεται άδεια ασκήσεως (μηχανικοί,δικηγόροι,γιατροί) καλώς κάνουν και απαιτούν να δώσεις κάποια μαθήματα. 

Κοιτα, εξαιρεσεις παντα υπαρχουν, οπως πχ και με τη νομικη.

Αλλα για πληθος αλλων επιστημων, πχ πληροφορικη, masters σχετικα με την εκπαιδευση κλπ, τι διαφορα εχει αν αποκτηθηκε στην Αγγλια ή τη Σουηδια αντι για την Ελλαδα;

Εντος ΕΕ, επρεπε αυτοδικαια να ειναι αναγνωρισμενα, χωρις καν ΔΟΑΤΑΠ.

Και φυσικα να παψει η γελοιοτητα να 'τρωνε πορτα' τα distant learning masters απο χωρες της ΕΕ....επειδη λεει δεν πραγματοποιηθηκαν τα μαθηματα & εξετασεις εκει στις χωρες αυτες επιτοπου...

Ή στραβος ειναι ο γυαλος, ή στραβα αρμενιζουμε...

Αρκετα εχουμε παει μπρος 'με την οπισθεν' σε αυτη τη χωρα...μας ξεπερασαν οι εξελιξεις, και ολα τα αλλα εθνη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εστω κι αργα, αποφασισαν να εκσυγχρονιστουν εκει στον ΔΟΑΤΑΠ.

https://www.diorismos.gr/ekpaideush/31166/mono-ilektronika-oi-aitiseis-apo-deytera-20-maioy-2019-sto-doatap

 

Αν εχει κανεις σουηδικο distant learning master και κανει προσπαθεια αναγνωρισης ηλεκτρονικα πλεον, ας ενημερωσει κι εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Εχουμε καμια νεοτερη εξελιξη για αναγνωριση αμιγως distant learning masters ευρωπαϊκων πανεπιστημιων απο τον ΔΟΑΤΑΠ?

Ακομη απαιτουν επιτοπιες εξετασεις ή και παρακολουθησεις, προκειμενου να προβουν σε αναγνωριση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εχουμε καμια νεοτερη εξελιξη για αναγνωριση αμιγως distant learning masters ευρωπαϊκων πανεπιστημιων απο τον ΔΟΑΤΑΠ;

Ακομη απαιτουν επιτοπιες εξετασεις ή και παρακολουθησεις, προκειμενου να προβουν σε αναγνωριση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Εχουμε καμια νεοτερη εξελιξη για αναγνωριση αμιγως distant learning masters ευρωπαϊκων πανεπιστημιων απο τον ΔΟΑΤΑΠ;

Ακομη απαιτουν επιτοπιες εξετασεις ή και παρακολουθησεις, προκειμενου να προβουν σε αναγνωριση;

http://www.doatap.gr/gr/distant.php

ανοιξε απο το σεπτ το παραθυρακι για τηλε-εξετασεις λογω πανδυμιας

(ετσι και αλλιως ειδικα ευρωπη ολα τα πανεπιστημια ακομα και τις προφορικες εξετασεις τις κανουν μεσω ιντερνετ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

http://www.doatap.gr/gr/distant.php

ανοιξε απο το σεπτ το παραθυρακι για τηλε-εξετασεις λογω πανδυμιας

(ετσι και αλλιως ειδικα ευρωπη ολα τα πανεπιστημια ακομα και τις προφορικες εξετασεις τις κανουν μεσω ιντερνετ)

Παραθυρακι, οπως ευστοχα το ειπες...Ομως, επι του παροντος, δεν βλεπω να αλλαζει κατι επι της ουσιας. Εδω ο κοσμος χανεται, και αυτοι υπερτονιζουν το 'δια ζωσης'.

Εγω δεν πηρα master το 2020, για να επικαλεστω την πανδημία. Αλλωστε, απο την εν λογω σελιδα, ακομη δεν καταλαβαινω σιγουρα τι ισχυει. Δηλαδη, καποιος που πηρε master το 2020, και εγιναν ολα εξ'αποστασεως, ειναι καλλυμενος, ενω εγω που το πηρα πριν 4 χρονια, επιβαλλεται να εχουν γινει ολα 'δια ζωσης'; Στο δικο μου master με distant learning, τα παντα ολα, εγιναν εξ'αποστασεως ηλεκτρονικα.

Μπορει καποιος να μου πει τι εννοουν, τι ισχυει πλεον;;;;; Οχι τιποτε αλλο, αν δεν υπαρχει και καμια ελπιδα αναγνωρισης απο την αρχη, μην κλαιμε και το 200ευρω του παραβόλου....

:(

---------------------------------------------------------------------

Προσπαθω να καταλαβω πως ειναι τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω... ειναι κυκεωνας ή μου φαινεται;

Κατεβασα αρχεια, εντυπα, faq κλπ, αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος πως ξεκινω και πως παει η διαδικασια.

Μπορει καποιος, αν δεν του κανει κοπο, χονδρικα να μου πει τα βασικα βηματα, με τη σωστη σειρα;

Δεν ξερω τι πρεπει να γινει πρωτο, τι δευτερο...

Να στειλω το pdf απο εδω http://www.doatap.gr/gr/distant.php

στο πανεπιστημιο του εξωτερικου, και να ζητησω να το στειλουν πισω συμπληρωμενο στον ΔΟΑΤΑΠ;

Κατοπιν πληρωνω παραβολο; (μεσω winbank γινεται;)

Επειτα κανω ηλεκτρονικη αιτηση στο   https://e-doatap.doatap.gr/  ;

Πως παει ρε παιδια;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα σου προτεινα λογω πανδημιας να τους παρεις τηλ

Κανεις εδω δε θα σου δωσει εγκυρη απαντηση γιατι καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη και θα σου απαντησουν με οτι γραφει το σαιτ.

Ισως χρειαστει να στειλεις και διπλωματικη (παλιοτερα θελαν εντυπη!)

Επισης ισως χρειαστει πιστοποιημενη μεταφραση του ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ του πτυχιου (το χαρτι με το βαθμο και ακριβες ονομα πτυχιου)

 

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, mindreader είπε

Τους εστειλα mail στον ΔΟΑΤΑΠ.
Απαντουν, εστω και με καθυστερηση, στα emails;

επειδη ειμαστε Ελλαδα καποιος (οπως εγω τωρα σε εσενα) με συμβουλεψε να παω απο εκει και πηγα...

Δημοσιο ειναι οποτε εγω αν ημουν στη θεση σου θα τους επαιρνα τηλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...