Προς το περιεχόμενο

Ελλάδα ή εξωτερικό;


blackcloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρεμπιπτόντως δεν ξέρω αν έχουν σχέση τα νούμερα με την πραγματικότητα ή όχι.

Αλλά δείχνει τον sysadmin να είναι ο πιο κακο-πληρωμένος. Είναι όντως έτσι συνήθως στην πραγματικότητα;

 

ναι αλλά δες και παρακάτω τον devops ή και system engineer 

 

 

Σε μικτά θα έλεγα ότι είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα.

 

Λέει: Οι αποδοχές βασίζονται στον υπολογισμό 14 μεικτών μισθών το χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην κοιτάτε μόνο τα λεφτά που θα παίρνετε στο εξωτερικό, αλλά πόσα πραγματικά μένουν στην τσέπη στο τέλος του μήνα.

Το κόστος ζωής και τα ενοίκια πολλές φορές είναι πανάκριβα, όπως μετακινήσεις, ασφάλειες κτλ. (740ε για 58m²)

 

Σουηδία κ Σκωτία που έχω φίλους μου είπανε οτι ειναι ακριβότερα...

 

Εγώ μένω Γερμανία κ δουλεύω στην επικύρωση λογισμικού εδώ κ τεσσεράμισι χρόνια, τα λεφτά είναι καλά, αλλα εξαφανίζονται για πλάκα! 

 

Και μια συμβουλή, κοιτάξτε να μαζέψετε certifications, τα κοιτάνε πολύ αυτά εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και τι ακριβώς είναι ο devops και ο system engineer;

Η διαφορά devops και sysadmin είναι φάση διαφορά software enginner, και developer που πρακτικά μπορεί να είναι και το ίδιο πράγμα, νομίζω βγήκε στη φόρα σαν όρος μαζί με το cloud και το software define anything και η αλήθεια είναι ότι στα μάτια μου έχει λογική σαν όρος.

 

Υπάρχουν ορισμοί ωστόσο Developer of Operations και ο system engineer afaik ειναι ένας πιο advanced sysadmin (ισοπεδωτικά) πάντως υπάρχει καιρό σαν όρος μαζί με τον sysadmin ακόμη και πιστοποιήσεις για linux πχ της red hat έχουν για admin και engineer. 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

edit: τα ειχα γραψει λιγο μπερδεμενα

Επεξ/σία από akis_fc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην κοιτάτε μόνο τα λεφτά που θα παίρνετε στο εξωτερικό, αλλά πόσα πραγματικά μένουν στην τσέπη στο τέλος του μήνα.

Το κόστος ζωής και τα ενοίκια πολλές φορές είναι πανάκριβα, όπως μετακινήσεις, ασφάλειες κτλ. (740ε για 58m²)

 

Σουηδία κ Σκωτία που έχω φίλους μου είπανε οτι ειναι ακριβότερα...

 

Εγώ μένω Γερμανία κ δουλεύω στην επικύρωση λογισμικού εδώ κ τεσσεράμισι χρόνια, τα λεφτά είναι καλά, αλλα εξαφανίζονται για πλάκα! 

 

Και μια συμβουλή, κοιτάξτε να μαζέψετε certifications, τα κοιτάνε πολύ αυτά εδώ. 

Εμείς μένουμε εξωτερικό. Συμφωνώ εν μέρει. Τα έξοδα είναι περισσότερα, αλλά δεν είναι αναλογικά με τους μισθούς και δεν αναφέρομαι στην Ελλάδα του σήμερα, αλλά και πριν την κρίση.

 

Πληρώνουμε 1700€ ενοίκιο. Σου φαίνονται πολλά; Να δούμε...

 

Αθήνα, κοντά στο κέντρο, διαμέρισμα 85τμ², ενοίκιο 720€

Εδώ, 12χλμ από το κέντρο, μονοκατοικία, 140τμ² με κήπο, ενοίκιο 1700€.

 

Ακριβότερο; Να βάλουμε κι άλλους παράγοντες μέσα;

Βασικός μισθός Ελλάδα: 530€, άρα το ~75% του ενοικίου

Βασικός μισθός εδώ, 1600€, άρα το ~95% του ενοικίου

Αν το συγκρίνεις με αντίστοιχο διαμέρισμα, είναι λίγο πάνω από 100% (γιατί διαμέρισμα στο κέντρο, θα είναι ακριβό κι εδώ)

 

Internet? 30€ για 24/1ΜΒit

50€ για 100/10ΜBit

 

Ρεύμα; Τα ίδια

Νερό, τα ίδια

Αέριο; Φθηνότερο εδώ

 

Για να μην τα γράφω ένα-ένα, μπορείτε να πάρετε μια γεύση εδώ:

http://www.numbeo.com

 

To ζουμί είναι, ότι εδώ σου μένουν λεφτά στο τέλος του μήνα κι αυτά που σου μένουν, είναι σαφώς περισσότερα αριθμητικά από Ελλάδα. Αν λοιπόν βάζεις το 10% του μισθού σου στην άκρη, πχ παίρνεις βασικό, τέλος του χρόνου έχεις 700€ στην Ελλάδα κι 1700€ εδώ. Τι μπορεία να κάνεις με αυτά; Σε 10 χρόνια; Θα έχεις 7000€ και 17000€ αντίστοιχα.

 

Σε όλες τις χώρες, γενικά, το κόστος ζωής είναι ανάλογο με τους μισθούς, σε γενικές γραμμές.

Τη διαφορά την κάνει το απόλυτο νούμερο σε ότι περισσεύει από τα πάγια έξοδα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εμπειρια απο ενα παληκαρι που εστειλε βιογραφικα σε 291 εταιριες. Διαβασε το ολο, αξιζει

 

https://medium.freecodecamp.com/5-key-learnings-from-the-post-bootcamp-job-search-9a07468d2331?source=linkShare-55300d05eccb-1480570670

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εμπειρια απο ενα παληκαρι που εστειλε βιογραφικα σε 291 εταιριες. Διαβασε το ολο, αξιζει

 

https://medium.freecodecamp.com/5-key-learnings-from-the-post-bootcamp-job-search-9a07468d2331?source=linkShare-55300d05eccb-1480570670

Όντως, αξίζει.

Απλά να συμπληρώσω, ότι όσο αποκτάς εμπειρία, τα ποσοστά βελτιώνονται.

Εγώ πχ, έστειλα σε ~30 εταιρίες, έκανα 13 συνεντεύξεις και πήρα 3 προσφορές., οπότε ήμουν στο 10% κι όχι στο 2.4% που λέει.

Βέβαια, είμαι >25 χρόνια στο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εμπειρια απο ενα παληκαρι που εστειλε βιογραφικα σε 291 εταιριες. Διαβασε το ολο, αξιζει

 

https://medium.freecodecamp.com/5-key-learnings-from-the-post-bootcamp-job-search-9a07468d2331?source=linkShare-55300d05eccb-1480570670

 

Πολύ καλό άρθρο, συμφωνώ με όσα λέει. Ειδικά το 1ο είναι πολύ σημαντικό, μην το αμελείτε. Αν θέλετε να κάνετε εξάσκηση, κάθε μήνα υπάρχει το whoishiring * στο hackernews, όπου ποστάρουν απευθείας "real people".

 

Το Template που χρησιμοποιώ (γιατί βαριέμαι και γιατί δεν με νοιάζει πέραν την εξάσκησης και του "αν κάτσει"):

 

 

Hi RealPerson,

 

I saw your HN post and was wondering if you're open to considering a fully remote developer for this position, assuming a great match.

 

 

Best regards,

 

Paparovic

 

Όπως καταλάβατε, το στέλνω σε αγγελίες που ΔΕΝ γράφουν για remote position (γιατί έτσι). Θα εκπλαγείτε πόσο περισσότερες απαντήσεις από όσο νομίζετε, θα πάρετε. Συνήθως, το πιο μεγάλο πρόβλημα είναι ότι οι μεγάλες εταιρίες δεν είναι έτοιμες να προσλάβουν μη-Αμερικανό χωρίς Αμερικάνικη άδεια εργασίας (γραφειοκρατία), οπότε αν είστε διατεθειμένοι να πεταχτείτε μέχρι το Αμέρικα για μερικά χρονάκια, είστε σε πολύ πλεονεκτική θέση. Μου έχει τύχει κάμποσες φορές (με ακριβώς αυτή την διαδικασία που σας περιέγραψα), οπότε ξεκινήστε.

 

* Το 95% των ποστς γίνονται τις 4 πρώτες μέρες. Κάθε μήνα και καινούριο νήμα.

 

Edit: fixed link.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απλά στη Αμερική υπάρχουν τρόποι να πάρεις την Αμερικάνικη Υπηκοότητα , γάμος με Σπανιόλα ας πούμε , για να προλάβω όποιον απαντήσει αρνητικά , έχω 5 άτομα που πήραν με εικονικό γάμο την μπλε κάρτα στην Αμερική οπότε πρέπει όποιος πάει να έχει χρήματα ώστε να επιχειρήσει κάτι τέτοιο , έχουν σκληρύνει τα πράγματα εκεί , κυνηγάνε πολλοί αυτούς που πάνε με τουριστική βίζα γιατί όλοι αυτό κάνουν , αλλιώς πρέπει να σε προσλάβει κάποιος στη δουλειά του ώστε να μπορέσεις να μείνεις B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα εξω εχεις περισσοτερες επιλογες και ποιοτητα ζωης.Αλλα ολα ειναι σχετικα. Δηλαδη γιατι να φυγει ενας που βγαζει εστω 1000 ευρω και εχει κανα χιλιαρικο εσοδα απο ενοικια πχ; Παρα πολυς κοσμος δε ζει μονο απο το μισθο του.

Επισης ακομα κ στην ελλαδα στη πληροφορικη δεν ειναι τοσο χαλια που λετε οι μισθοι. Οι περισσοτεροι παιζουν 1500-2500 καθαρα.

https://www.randstad.gr/blog/εταιρεία-εύρεσης-εργασίας/16003.htm

 

Δεν υπάρχουν αυτοι οι μισθοι παρά μόνο σε αρκετά έμπειρους επαγγελματίες και σε συγκεκριμένες εταιρείες (κυρίως πολυεθνικές..)

Οποιος μπορεί να φύγει, ας το κάνει  Εγώ χτυπαω το κεφάλι μου που δεν το έκανα 10 χρόνια πριν..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χτυπαω το κεφάλι μου που δεν το έκανα 10 χρόνια πριν..

Ποτέ δεν είναι αργά. Είμαι σχεδόν 50 κι έφυγα πριν 1 χρόνο.

Αν δεν έχεις παδιά που πάνε σχολείο, φύγε.

Ο δικός μας, ήταν νήπιο, προσαρμόστηκε άμεσα και τώρα μιλάει ήδη και τις δύο γλώσσες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...