Προς το περιεχόμενο

Ελλάδα ή εξωτερικό;


blackcloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

όσοι φύγατε πιστεύετε πως βοηθά το μεταπτυχιακό ή καλύτερα να φας αυτά τα 2 χρόνια σε προϋπηρεσία;

 

Σαν Software developer εννοείται καλύτερα να φας τα 2 χρόνια σε προυπηρεσία. Το μεταπτυχιακό είναι άχρηστο στο employablility.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απλά στη Αμερική υπάρχουν τρόποι να πάρεις την Αμερικάνικη Υπηκοότητα , γάμος με Σπανιόλα ας πούμε , για να προλάβω όποιον απαντήσει αρνητικά , έχω 5 άτομα που πήραν με εικονικό γάμο την μπλε κάρτα στην Αμερική οπότε πρέπει όποιος πάει να έχει χρήματα ώστε να επιχειρήσει κάτι τέτοιο , έχουν σκληρύνει τα πράγματα εκεί , κυνηγάνε πολλοί αυτούς που πάνε με τουριστική βίζα γιατί όλοι αυτό κάνουν , αλλιώς πρέπει να σε προσλάβει κάποιος στη δουλειά του ώστε να μπορέσεις να μείνεις B)

 

Την παλεύεις; Σου σπονσοράρει βίζα η εταιρία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι φύγατε πιστεύετε πως βοηθά το μεταπτυχιακό ή καλύτερα να φας αυτά τα 2 χρόνια σε προϋπηρεσία;

 

Διδακτορικό = Master + 2 χρόνια = Bachelor + 4 χρόνια = 8 χρόνια.

 

Αυτή είναι η επίσημη "ισοτιμία" για την αναγνώριση προϋπηρεσίας και επιδομάτων.

 

Όμως, ένα Master ή Διδακτορικό, θα βοηθήσουν σίγουρα αργότερα για καλύτερες θέσεις, από την προϋπηρεσία, γιατί άλλο να έχεις διδακτορικό και 15 χρόνια κι άλλο bachelor και 17 χρόνια. Τότε κάνει διαφορά σε κάποιες περιπτώσεις. Φίλος, 42 ετών, κάνει τώρα Master για να πάρει θέση στην εταιρία του (SAP), ενώ είναι με 16 χρόνια προϋπηρεσία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την παλεύεις; Σου σπονσοράρει βίζα η εταιρία.

Απλά σε ό,τι δουλειά και να πας ο εργοδότης μπορεί να σου φτιάξει χαρτιά ώστε να μένεις χωρίς πρόβλημα στην Αμερική , μάλλον το ίδιο λέμε με διαφορετικό τρόπο B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Διδακτορικό = Master + 2 χρόνια = Bachelor + 4 χρόνια = 8 χρόνια.

 

Αυτή είναι η επίσημη "ισοτιμία" για την αναγνώριση προϋπηρεσίας και επιδομάτων.

 

Όμως, ένα Master ή Διδακτορικό, θα βοηθήσουν σίγουρα αργότερα για καλύτερες θέσεις, από την προϋπηρεσία, γιατί άλλο να έχεις διδακτορικό και 15 χρόνια κι άλλο bachelor και 17 χρόνια. Τότε κάνει διαφορά σε κάποιες περιπτώσεις. Φίλος, 42 ετών, κάνει τώρα Master για να πάρει θέση στην εταιρία του (SAP), ενώ είναι με 16 χρόνια προϋπηρεσία.

 

Πόσο νόημα έχει όμως κάτι τέτοιο; Δηλαδή υπάρχουν όντως πράγματα που μετά από 16 χρόνια πρέπει να κάνεις ένα μεταπτυχιακό για να μάθεις; Διδακτορικό πες να το καταλάβω, αλλά στο μυαλό μου έχω το μεταπτυχιακό ως ένα glorified προπτυχιακό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο νόημα έχει όμως κάτι τέτοιο; Δηλαδή υπάρχουν όντως πράγματα που μετά από 16 χρόνια πρέπει να κάνεις ένα μεταπτυχιακό για να μάθεις; Διδακτορικό πες να το καταλάβω, αλλά στο μυαλό μου έχω το μεταπτυχιακό ως ένα glorified προπτυχιακό.

Δεν χρειάζεται να πας τόσο μακριά στα 16 χρόνια. Από τα 4, 5 σου λέω εγώ, αμα η θέση που κυνηγας δεν είναι αμιγώς developer και θέλεις να μεταφερεις τις γνώσεις σου σε πιο management ρόλο, στις μεγαλύτερες εταιρείες είναι μεγάλο handicap να μην έχεις μάστερ η ακόμη και ΜΒΑ σε μερικές περίπτωσεις.

 

Αλλά that being said, σε γενικές γραμμές αυτός με 2 χρόνια προϋπηρεσία θα έχει σαφέστατα καλύτερες προοπτικές αποτι ένας χωρίς.

 

PS : Σε αρκετές εταιρείες με flat pay hierarchy το μάστερ δίνει περισσότερα λεφτά από το μπατσελορ. Προσωπικα παίρνω σχεδόν 20% παραπάνω από συνάδελφο που έχει μπατσελορ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά, δεν το έχετε πιάσει το νόημα ενός μεταπτυχιακού!!!

 

είναι ένα "φίλτρο" που θα σε ξεχωρίσει ανάμεσα σε τόσους πτυχιούχους. καλός ή κακός πτυχίο παίρνουν όλοι εύκολα.

 

δυστυχώς το πτυχίο σήμερα δεν αποτελεί δείγμα γνώσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά, δεν το έχετε πιάσει το νόημα ενός μεταπτυχιακού!!!

είναι ένα "φίλτρο" που θα σε ξεχωρίσει ανάμεσα σε τόσους πτυχιούχους. καλός ή κακός πτυχίο παίρνουν όλοι εύκολα.

δυστυχώς το πτυχίο σήμερα δεν αποτελεί δείγμα γνώσης.

Ενώ το μεταπτυχιακό αποτελεί. Τρέλανε μας. Καλώς η κακώς τα πτυχία / μεταπτυχιακά είναι σχεδόν άχρηστα. Αν δεν έχεις όρεξη να λερώσεις τα χέρια σου δεν νομίζω ότι έχεις μέλλον στον προγραμματισμό. Εγώ δεν θα έπαιρνα κανέναν υπάλληλο απλά επειδή έχει μεταπτυχιακό, και είμαι ακόμα Junior Dev. Έτυχε να πάρω μέρος σε συνεντέυξεις πρόσφατα και φρίκαρα απο κάτι άτομα που είδα, με περισσότερα  χρόνια προυπηρεσίας απο μένα. Φάγαν άκυρο κατευθείαν. Και μέχρι πριν 3 χρόνια ήμουν σερβιτόρος.

Δεν υπάρχουν αυτοι οι μισθοι παρά μόνο σε αρκετά έμπειρους επαγγελματίες και σε συγκεκριμένες εταιρείες (κυρίως πολυεθνικές..)

Οποιος μπορεί να φύγει, ας το κάνει  Εγώ χτυπαω το κεφάλι μου που δεν το έκανα 10 χρόνια πριν..

Πάντως νομίζω το κάνουμε μεγάλο θέμα μερικές φορές. Ευρώπη πάμε, δεν πάμε Κίνα. Σε 2 ώρες είσαι σπίτι σου που λέει ο λόγος. Εγώ έχω αρχίσει και το σκέφτομαι πολύ τελευταία, και δεν είχα κανένα σκοπό να φύγω... αλλά οι διαφορές των μισθών είναι μεγάλες. Ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται απο μια πρώτη ματιά. Εμένα πάλι μου ήρθε μια προσφορά για Γερμανία.. χάθηκε να ήταν καμια Αγγλία ?   :P

 

Εκτός απο τα χρήματα πάντως, για μένα παίζουν ρόλο και άλλα πράγματα.. π.χ το project που ασχολείσαι, η ελευθερία στο τι προγράμματα χρησιμοποιείς, κτλπ.. Τώρα ας πούμε είμαι σε ένα τεχνικά πολύ ενδιαφέρον project το οποίο είναι open source στο github (το οποίο σημαίνει και περισσότερες προσφορές απο recruiters), τα εργαλεία μου είναι στημένα σε λειτουργικό δικής μου επιλογής (Arch Linux), όπως τα θέλω εγώ, κάνω commits οπότε θέλω, είτε απο δουλειά είτε απο σπίτι, σε ότι ώρα θέλω (πρωί βράδυ).. Επιλογές για libraries / τεχνολογίες κάνω εγώ όσο είναι εφικτό.. Έχω προσφέρει και χρόνο / testing / bug reports / κώδικα σε open source libraries που δεν είχαν features που χρειαζόμουν, και γενικά έχω ασχοληθεί με το community αρκετά. Άντε να τα βρω αυτά αλλού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Luci

 

Σορρυ αλλά οι 2/3 που κάνουν μεταπτυχιακό σημαίνει ότι:

  • Είτε πάνε σοβαρά για ακαδημαική καριέρα
  • Είτε πάνε σοβαρά για προγραμματιστές (πχ) και θέλουν να μάθουν πιο προχωρημένα πράγματα

Άρα, στα μεταπτυχιακά θα βρεις μόνο άτομα που ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ. Άρα έχουν όρεξη να μάθουν. Άρα κάτι ξέρουν ήδη και θέλουν να εξελιχθούν.

 

Το πτυχίο είναι άλλη Ιστορία. Πτυχίο θέλουν όλοι για να μην μείνουν "αμόρφωτοι".

 

Όταν ένα μεταπτυχιακό κάνει 4 με 5000 ευρώ και έχεις στη διάθεσή σου 2-3 (+1?) εξάμηνα για να τελειώσεις, ε δεν νομίζω ότι πας για πλάκα ή για τη ζωάρα! ΣΤΡΩΝΕΙΣ τον @#$#%λο σου γιατί άμα δεν το πάρεις θα έχεις πετάξει 5000.

 

Θέλω να καταλήξω στο ότι όταν βλέπεις ένα βιογραφικό με μεταπτυχιακό είναι πολύ πιο πιθανό να πέσεις πάνω σε κάποιον που ξέρει 2 πράγματα, παρά σε έναν άμπαλο με ένα πτυχίο. Όπως είπα: είναι ένα φίλτρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ. Ένα παράδειγμα είναι η Αγγλία. Πλούσιοι κινέζοι και μεταπτυχικά της λαϊκής, επίπεδο πολύ χαμηλό γενικότερα. Του εργοδότη που θα κοιτάξει το μεταπτυχιακό σαν όρο για να φιλτράρει έναν developer, του εύχομαι καλή τύχη γιατί θα την χρειαστεί.

 

Σίγουρα υπάρχουν καλοί developers που θα πάνε για μεταπτυχιακό, αλλά αυτοί είναι μειονότητα, και όταν θα τους φωνάξεις για συνέντευξη δεν θα σου πλασάρουν το μεταπτυχιακό αλλά τις γνώσεις τους και την εμπειρία τους. Βέβαια, σημασία έχει και τι γίνεται στην αγορά, το οποίο δεν το γνωρίζω. Μπορεί οι ξένοι να εξτασιάζονται απο τα χαρτιά. Εγώ δεν θα έπαιρνα κάποιον με μεταπτυχιακό που θα μου πει π.χ Linux (ή git/svn) είχα δει μια φορά στην σχολή. Και σιγά τα προχωρημένα πράγματα που θα μάθεις μέσα σε έναν χρόνο του μεταπτυχιακού. 

 

Κάνω ραντ γιατί δεν μπορώ άλλη παπάτζα. Δεν ξέρω αν υπάρχει επάγγλεμα με μεγαλύτερο παπάτζωμα απο του προγραμματιστή. Αν δεν ξέρει κάτι ο άλλος, να πει δεν ξέρω. Θα κοροιδεύω τους παπατζοdevelopers μέχρι να πεθάνω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ το μεταπτυχιακό αποτελεί. Τρέλανε μας. Καλώς η κακώς τα πτυχία / μεταπτυχιακά είναι σχεδόν άχρηστα.

Αναφέρεσαι στην Ελλάδα, ή στο εξωτερικό; Γιατί για το δεύτερο, ξεκαθάρισα παραπάνω πως δουλεύει.

 

...και όταν θα τους φωνάξεις για συνέντευξη δεν θα σου πλασάρουν το μεταπτυχιακό αλλά τις γνώσεις τους και την εμπειρία τους. Βέβαια, σημασία έχει και τι γίνεται στην αγορά, το οποίο δεν το γνωρίζω.

Δε γνωρίζεις τι γίνεται στην αγορά, αλλά βγάζεις συμπεράσματα...

 

1. Πόσες συνεντεύξεις έχεις δώσει;

2. Πόσες συνεντεύξεις έχεις κάνει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεσαι στην Ελλάδα, ή στο εξωτερικό; Γιατί για το δεύτερο, ξεκαθάρισα παραπάνω πως δουλεύει.

 

Δε γνωρίζεις τι γίνεται στην αγορά, αλλά βγάζεις συμπεράσματα...

 

1. Πόσες συνεντεύξεις έχεις δώσει;

2. Πόσες συνεντεύξεις έχεις κάνει;

Όπως ξαναείπα, καλή τύχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά, δεν το έχετε πιάσει το νόημα ενός μεταπτυχιακού!!!

 

είναι ένα "φίλτρο" που θα σε ξεχωρίσει ανάμεσα σε τόσους πτυχιούχους. καλός ή κακός πτυχίο παίρνουν όλοι εύκολα.

 

δυστυχώς το πτυχίο σήμερα δεν αποτελεί δείγμα γνώσης.

Ενώ μεταπτυχιακό δεν παίρνουν όλοι; Συγγνώμη αλλά σχεδόν όλοι οι προπτυχιακοί φοιτητές στην Ελλάδα έχουν σαν στόχο με το που τελειώσουν την σχολή τους να κάνουν Μεταπτυχιακό. Συνήθως δεν ξέρουν σε τι, ούτε γιατί. Αλλά όλοι κάνουν μεταπτυχιακό αφού. Έτσι προστάζει και η κοινωνία πάνω-κάτω.

 

Δεν χωράει καν στο μυαλό τους ότι μπορεί να υπάρχει και άλλη επιλογή από την πεπατημένη.

Το 90% στην Ελλάδα μου φαίνεται ότι κάνει κάτι τέτοιο:

 

Δηλώνω την πιο υψηλόβαθμη σχολή που πιάνω για να μην "χαραμίσω" τα μόρια μου -> κάνω προπτυχιακό -> κάνω μεταπτυχιακό -> απορώ γιατί δεν έχω δουλειά ενώ τα έκανα όλα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...