Προς το περιεχόμενο

Ελλάδα ή εξωτερικό;


blackcloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί γράφω μαλακίες? αμα θέλεις να γίνεις πλούσιος δέν χρειάζεται να μαθεις προγραμματισμό για να σε πάρει η ΙΒΜ διευθυντή.. ανοίγεις μια μαιμού-εταιρία που πουλάει μιά υπηρεσία της πλάκας με έξοδο μόνο μιά τηλεφωνική σύνδεση ιντερνετ..

Αρχίζεις τα τηλέφωνα και προσπαθείς να φεσώσεις οσο περισσότερο ηλιθιο κοσμάκη μπορείς να σε πληρώνει κάθε μήνα 5. 10, 50 Ευρώ.. Τα πολλά τάληρα κάνουν πολλά πενηντάρικα και τα πολλά πενηντάρικα πολλά πεντακοσάρικα.. Σε 1 μήνα είσαι πλούσιος.. τα μαζεύεις και μετά πας στο εξωτερικό.. 

 

Αλλο κόλπο είναι να αγοράσεις ιδιοκτησια σε εξευτελιστική τιμή και να τη "σπάσεις" σε μικρότερες ιδιοκτησίες.. σπίτια, μαγαζιά, γραφεία κτλ και να τα πουλήσεις σε τιμή λίγο χαμηλότερη απο ότι η κανονική τιμή πρίν το σπάσιμο.. σε λιγότερο απο μήνα είσαι πλούσιος.. 

 

Στη πληροφορική ωραιο ήταν αυτό που έκανε ο Αλμπερτ Γκονζάλεζ οπου έκλεψε 175 εκ. αριθμούς πιστωτικών καρτών και τις πούλησε on line.. σε 1 μήνα είχε 3 εκ δολλάρια σε τσάντες θαμμένες στο κήπο του!

 

Ο κόσμός είναι γεμάτος κορόιδα  με λεφτά.. ΟΚ έχουμε κρίση στην Ελλάδα.. αυτό είναι καλό γιατί είναι όλοι απελπισμένοι και ψάχνουν κάποιο τζογαδόρικο τρόπο ψυχαγωγίας (πχ λοττο) και ένα καινούργιο παραμύθι να πιστεψουν για να αντέξουν τη μίζερη ζωή τους και να συνεχίσουν να είναι κορόιδα.. Αντί να φεύγετε στο εξωτερικό για να κάνετε τα κοροιδα των ξένων καθήστε στην Ελλάδα και βρείτε κολπο να τα αρπάξετε.. και μετά φύγετε στο εξωτερικο φυσικά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ψήσου να σταματήσεις να γράφεις μαλακίες σε όλα τα threads και περιορίσου στο δικό σου πλιζ.

Mpla mpla is leaking... :D

Γιατί γράφω μαλακίες?

Το θέμα είναι ότι ακόμα και αν αυτά που γράφεις έχουν ουσία, ή μπορεί να είναι και λίγο χιουμοριστικά, εδώ είναι το τοπικ για άτομα που θέλουν να συνεχίσουν να δουλεύουν σαν προγραμματιστές. Δεν ειναι το τοπικ πως θα γίνω super rich. Απλά κάποι απο εμάς κοιτάμε και καμια ευκαιρία παραπάνω για να ζούμε πιο άνετα και να συνεχίσουμε να έχουμε όνειρα.

Στη πληροφορική ωραιο ήταν αυτό που έκανε ο Αλμπερτ Γκονζάλεζ οπου έκλεψε 175 εκ. αριθμούς πιστωτικών καρτών και τις πούλησε on line.. σε 1 μήνα είχε 3 εκ δολλάρια σε τσάντες θαμμένες στο κήπο του!

 

"Gonzalez is currently serving his 20-year sentence at the USP Leavenworth, a medium security U.S. penitentiary. He is scheduled for release in 2025."  ... ζωάρα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξωτερικό το καλό να ξέρετε είναι ότι ο καθένας έχει το πολύ συγκεκριμένο πόστο του και δέν ασχολείται με 30 πράγματα ταυτόχρονα.. όχι αυτά τα γελοία στην ελλάδα που ψάχνουν full stack να τους κάνει ένα άτομο όλο το πρότζεκτ για πιό φτηνά.. τέτοια λεφτά εγώ δέν τα θέλω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι θεωρείς σωστό οτι ο συνάδελφος σου με 16 χρόνια εμπειρία χρειάζεται master για να πάρει μια θέση, είναι ακόμα πιο επικίνδυνο. Προσγειώσου. Προσπαθώ να σταματήσω να ασχολούμαι μαζί σου εδώ και 2 σελίδες αλλά δεν γίνεται 

Δεν το θεωρώ εγώ, η SAP το θεωρεί.

Θα τους ενημερώσω όμως να προσγειωθούν. Τι ξέρουν αυτοί...;

Πειράζει να τους δώσω το link του προφίλ σου αν έχουν απορίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το θεωρώ εγώ, η SAP το θεωρεί.

Θα τους ενημερώσω όμως να προσγειωθούν. Τι ξέρουν αυτοί...;

Πειράζει να τους δώσω το link του προφίλ σου αν έχουν απορίες;

Βγές απο το καβούκι σου... δεν είναι η μόνη εταιρία στον πλανήτη η SAP... ούτε εσύ ο μόνος που προσλαμβάνει κόσμο. Δώστους ότι θέλεις, ούτε απέξω δεν θα πέρναγα απο εταιρία που αναγκάζει τους υπαλλήλους να φοράνε κουστούμια και τους στέλνει "ταξίδια" για "σεμινάρια". Ξερνάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγές απο το καβούκι σου... δεν είναι η μόνη εταιρία στον πλανήτη η SAP... ούτε εσύ ο μόνος που προσλαμβάνει κόσμο. Δώστους ότι θέλεις, ούτε απέξω δεν θα πέρναγα απο εταιρία που αναγκάζει τους υπαλλήλους να φοράνε κουστούμια και τους στέλνει "ταξίδια" για "σεμινάρια". Ξερνάω.

Για αυτό και δεν πρόκειται να δεις ποτέ τα λεφτά που παίρνουν αυτά τα άτομα.

Αν ποτέ έκανες κάποιο μεταπτυχιακό ή διδακτορικό, θα ήξερες τι γνώση παίρνεις και τι διάβασμα χρειάζεται για να το πάρεις. Τότε, θα εκτιμούσες τα άτομα που το έχουν κάνει.

Μέχρι τότε, ζήσε στον μικροσκοπικό, τοπικιστικό κόσμο σου κι άσε τους υπόλοιπους που θέλουν το κάτι παραπάνω στη ζωή τους να προσπαθούν.

Εσύ μπορεί να ξερνάς, εγώ απλά θα έριχνα το βιογραφικό σου στο shredder....

 

To τραγικό εδώ είναι, πως αντί να σκεφτείς αυτά που σου λέει ένας άνθρωπος που είναι χρόνια στο χώρο με μεγάλη εμπειρία κι αρκετά υψηλή θέση, απλώνεις τον εγωισμό σου και την περηφάνια σου παντού, μηδενίζοντας κάθε προσπάθεια να μάθεις κάτι. Αντί αυτού, το παίζεις ξερόλας και ειδήμον, ενώ παράλληλα παραδέχεσαι ότι είσαι junior. Αυτό, είναι ξεχωριστό προτέρημα των Ελλήνων, και σε τέτοιο βαθμό δεν το έχω δει στο εξωτερικό. Ένας από τους λόγους μου χαίρομαι αφάνταστα που έφυγα από τη χώρα.

 

Καλή τύχη. Θα τη χρειαστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ μπορεί να ξερνάς, εγώ απλά θα έριχνα το βιογραφικό σου στο shredder....

Wait for it.... I don't care! 

 

 

 

Αντί αυτού, το παίζεις ξερόλας και ειδήμον, ενώ παράλληλα παραδέχεσαι ότι είσαι junior.

2,5 χρόνια δουλεύω οπότε ναι junior είμαι. Την άποψη μου λέω και εσύ απαντάς προσπαθώντας να δείξεις την "πραγματικότητα" ... έχεις βγάλει 2 άτομα άχρηστα εδω μέσα χωρίς καν να ξέρεις ούτε τις σπουδες τους, ούτε την δουλειά τους, ούτε την προσπάθεια που ρίχνουν καθημερινά, επειδή έχουν αντίθετη άποψη απο σένα, και μάλλον σε λίγο αν συνεχίσουμε την κουβέντα θα βγώ ότι φταίω και για το χρέος της Ελλάδας... άστο.. δεν μας παει... μίλα με καναν άλλον (που σε παρακαλάω εδώ και κάτι ώρες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... έχεις βγάλει 2 άτομα άχρηστα εδω μέσα χωρίς καν να ξέρεις ούτε τις σπουδες τους, ούτε την δουλειά τους, ούτε την προσπάθεια που ρίχνουν καθημερινά, ...

Αν μετά από τόσα χρόνια εμπειρία, στα πόστα και τις εταιρίες που είχα, χρειαζόμουν να δω διαπιστευτήρια για να καταλάβω το επίπεδο κάποιου, μάλλον θα είχα ανοίξει περίπτερο. btw, στον πραγματικό κόσμο, η προσπάθεια δε μετράει. Μόνο τα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν λέω... έχει και ένα point ο τρ@λλερ.

 

Με τον προγραμματισμό απλά κανείς δεν πρόκοψε. Όπως και σε όλες τις δουλειές. Αντίθετα, με την πονηριά αρκετοί είναι αυτοί που τα κονομάνε.

 

Η ζωή είναι δημόσιες σχέσεις και πως να φας τον άλλον.


Μπαίνεις, γράφεις άποψη, δίνεις σουμβουλές, αλλά όλα τα "επιχειρήματά σου" είναι απλά άποψη, μη μηδενική εμπειρία.

 

Δηλαδή είσαι junior, ή mid αλλά έχεις κι άποψη για αυτούς που επιλέγουμε σε υψηλότερα επίπεδα.

 

Κάτσε να ψηθείς 10-15 χρόνια στο χώρο, βγες και λίγο εξωτερικό να δεις σημαντική διαφορά στο επίπεδο, στη μεθοδολογία και στον τρόπο δουλειάς κι έλα μετά να τα πούμε ξανά.

...

μπλα μπλα μπλα, μπλα μπλα μπλα

 

Γ@##@$στα, ξέρεις πόσοι Seniors @μπαλοι υπάρχουν σήμερα; σε μια εταιρεία πιο πιθανό να γίνει Project manager/senior dev ένας ο οποίος είναι άμπαλος αλλά φίλος(γλείφτης) του εργοδότη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3. Δε μπορώ να πιστέψω πως κάποιος που είναι προγραμματιστής θα μάθει μόνος του OO, Design patterns, Software development methodologies, κλπ. Εγώ στο Πανεπιστήμιο έμαθα μόνο γλώσσες που πλέον είναι άχρηστες, τα υπόλοιπα έγιναν όλα σε μεταπτυχιακά ή certificates.

 

Υπάρχουν μεταπτυχιακά που σου μαθαίνουν αυτά τα πράγματα?

Μπορείς να δώσεις παραδείγματα με links για προγράμματα / σεμινάρια?

 

Υ. Γ Μιλάω σοβαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όχι δεν λέω... έχει και ένα point ο τρ@λλερ.

 

Με τον προγραμματισμό απλά κανείς δεν πρόκοψε. Όπως και σε όλες τις δουλειές. Αντίθετα, με την πονηριά αρκετοί είναι αυτοί που τα κονομάνε.

 

Mark Zuckerberg, Sean Parker, Shawn Fanning and so so many others approve this message. Επειδή ως γνωστόν φτιάξανε το φβ(αρχική έκδοση) και το ναπστερ με πονηριά και μόνο, και καθόλου σκληρή δουλειά και καθόλου ξενύχτια και coding.

 

Συμβουλή: Εφόσον είσαι Junior στον χώρο χωρίς επιτεύγματα και χωρίς σημαντικη θέση σε εταιρεία που θα ζηλεύαν άλλοι να την αποκτησουν, πάρε μια βαθιά ανάσα πριν προσπαθησεις να επιβάλλεις την άποψή σου σαν την μόνη σωστή.

 

Άμα ισχύουν τα τρία παραπάνω συνήθως έχεις την ικανότητα να καταλάβεις ότι έχεις πολύ περισσότερα να κερδίσεις προσπαθώντας να καταλάβεις και να κατανοήσεις την οπτική γωνία του άλλου πάρα να προσπαθείς τυφλά να επιβάλλεις την άποψή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mark Zuckerberg, Sean Parker, Shawn Fanning and so so many others approve this message. Επειδή ως γνωστόν φτιάξανε το φβ(αρχική έκδοση) και το ναπστερ με πονηριά και μόνο, και καθόλου σκληρή δουλειά και καθόλου ξενύχτια και coding.

Αυτοί δεν μετράνε είχαν κάνει καλό μεταπτυχιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγές απο το καβούκι σου... δεν είναι η μόνη εταιρία στον πλανήτη η SAP... ούτε εσύ ο μόνος που προσλαμβάνει κόσμο. Δώστους ότι θέλεις, ούτε απέξω δεν θα πέρναγα απο εταιρία που αναγκάζει τους υπαλλήλους να φοράνε κουστούμια και τους στέλνει "ταξίδια" για "σεμινάρια". Ξερνάω.

Ακούς εκεί να έχει απαιτήσεις μια εταιρεία οι υπάλληλοι της να παρακολουθήσουν εκπαίδευση την οποία αυτη δωρεάν παρέχει με σκοπό να αναπτυξουν τις ικανότητες τους και επιπλέον να πρέπει οι δυσμοιροι να φοράνε και σακάκι όταν η περίσταση το επιβάλει. Ανεπιτρεπτο επί εποχής Τριπρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούς εκεί να έχει απαιτήσεις μια εταιρεία οι υπάλληλοι της να παρακολουθήσουν εκπαίδευση την οποία αυτη δωρεάν παρέχει με σκοπό να αναπτυξουν τις ικανότητες τους και επιπλέον να πρέπει οι δυσμοιροι να φοράνε και σακάκι όταν η περίσταση το επιβάλει. Ανεπιτρεπτο επί εποχής Τριπρα...

 

γέλα το αλλά από τη στιγμή που τα προσόντα μου/σου/του είναι πολύ περισσότερα για την αμοιβή που παιρνω/εις/ει γιατί να εξελιχθώ /εις/ει και άλλο σε κάτι που θέλει η εταιρεία;

 

Ελλάδα παιδί μου! σε λίγο θα δίνουν 500 ευρώ και θα ζητάνε υποταγή. Σώπα ρε μεγάλε που θα μου δίνεις μισθούς του κ@@#ου και θα εξελιχθώ εγώ σε κάτι που θα αφορά εσένα.

 

θα εξελιχθώ στα χόμπι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...