Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το Huawei Mate 9 Pro που είναι ίδιο με το “Porsche Design” αλλά οικονομικότερο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ 100%! Παλαιότερα έβγαινε και κάτι διαφορετικό που θα ήθελες να το αποκτήσεις, ενώ πλέον κάθε χρονιά περίπου μια από τα ίδια σε χαρακτηριστικά και εντελώς ίδια εμπειρία χρήσης. Πχ εγώ έχω το Note 3 πάνω από 2 χρόνια και πραγματικά ενώ έχω προσπαθήσει να το αλλάξω δε βρίσκω ουσιαστικό λόγο να διαθέσω ένα σημαντικό πόσο πάλι για κάτι παρόμοιο.

 

To ίδιο ακριβώς.

 

Note 3 εδώ και 3 χρόνια, πολύ ευχαριστημένος, το πήρα μεταχειρισμένο σε πολύ καλή τιμή (κι όχι να σκάσω σα θύμα 600 κι 700 ευρώ απλά για να καλύψω κενά ανασφάλειας) και το έχω κατευχαριστηθεί. Δε το αλλάζω, δε βρίσκω λόγο να το αλλάξω γιατί κανένα τηλέφωνο δε μπορεί να μου προσφέρει κάτι παραπάνω που να είναι χρήσιμο.

 

Αν έβγαινε Note 3 (ή όπως το λέγανε) που με τις ίδιες λειτουργίες και το ίδιο ή λιγότερο βάρος, να μου κρατάει 3 μέρες χωρίς φόρτιση, τότε το άλλαζα ΧΤΕΣ.

 

Δυστυχώς η λύση μιας Zerolemon μπαταρίας, τριπλασιάζει και το βάρος και τον όγκο του (μαζί με το battery runtime).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τόσο πολυ τους άρεσε πια το s7 που το έβγαλαν καρμπόν ;

Ειναι ο πιο πιστός κλώνος που έχω δει ποτε απο μεγάλη εταιρία .

Και σιγά την αισθητική το s7 που το έχουν και για πρότυπο ,μια μετριότητα ειναι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν ειμαι fan της Huawei,το build quality εχει φτάσει(ξεπεράσει)και το build quality μεγάλων εταιριών.

 

Και γιατί να μην πάρουμε το Xiaomi Redmi 4 παρόμοιο look έχουν και κοστίζει το 1/4!!!

 

Παρε xiaomi mi5 και nexus 6p που λυγιζουν πιο ευκολα και απο μαρουλι.

Τα κινεζικα ειναι μια καλη εναλλακτικη σε αυτους που ειναι σε budget. Αντι να παρεις ενα sammy με 150 ευρω παιρνεις ενα καλυτερο κινεζακι, αλλα οταν αρχιζεις και φτανεις στα λεφτα τις ναυαρχιδες των μεγαλων εταιρειων δεν εχει κανενα νοημα να παρεις κινεζο. (μην μιλησω καν για τις καμερες των κινεζων, που το lg g2 που εχω απο το 2013 εχει καλυτερη καμερα)

 

Εσυ αμα ειχες 30χιλιαδες ευρω θα τα εδινες να παρεις audi a3 ή kia pro ceed?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά τον Smartphones έχει πιάσει πάτο. Καμιά καινοτομία.

Εδώ θα μου πεις έχει μείνει πιο στάσιμη η Apple και από μεσαιωνικό βάλτο, θα προχωρούσαν οι άλλες;

Οι μεσαιωνικοί βάλτοι είχαν περισσότερη κίνηση από την παρακμάζουσα σημερινή Apple. Το διαπίστωσα γιατί έχω εφεύρει χρονομηχανή και πετάγομαι στο παρελθόν για να φωτογραφήσω βάλτους.

Παρε xiaomi mi5 και nexus 6p που λυγιζουν πιο ευκολα και απο μαρουλι.

Τα κινεζικα ειναι μια καλη εναλλακτικη σε αυτους που ειναι σε budget. Αντι να παρεις ενα sammy με 150 ευρω παιρνεις ενα καλυτερο κινεζακι, αλλα οταν αρχιζεις και φτανεις στα λεφτα τις ναυαρχιδες των μεγαλων εταιρειων δεν εχει κανενα νοημα να παρεις κινεζο. (μην μιλησω καν για τις καμερες των κινεζων, που το lg g2 που εχω απο το 2013 εχει καλυτερη καμερα)

 

Εσυ αμα ειχες 30χιλιαδες ευρω θα τα εδινες να παρεις audi a3 ή kia pro ceed?

Δεν έχεις άδικο. Αν και παρατηρώ ότι είμαστε πάνω στη μετάβαση. Ήδη κάποια "κινεζάκια" χτυπάνε και ποιότητα κατασκευής και γερές επιδόσεις και αποδεκτή, προς πολύ καλή, κάμερα. Flagships από Huawei, Oneplus, Zuk, Oppo κ.α. 

Επίσης κάποιοι μιλάνε για την Huawei σαν να είναι η Oneplus ή ακόμα χειρότερα σαν μια πρωτοεμφανιζόμενη συνοικιακή εταιρεία. Η Huawei είναι η 3η smartphone εταιρεία στον κόσμο αυτή τη στιγμη μετά από Samsung, Apple. Και με βλέψεις και πιθανότητες για πρώτη..

"Advancing rapidly into new markets worldwide, Huawei is now the world’s number three smartphone brand, with an 8.3 percent market share." http://www.forbes.com/sites/wadeshepard/2016/05/25/chinas-huawei-growing-up-to-become-the-worlds-number-one-smartphone-brand/#17bda787589a

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο πολυ τους άρεσε πια το s7 που το έβγαλαν καρμπόν ;

Ειναι ο πιο πιστός κλώνος που έχω δει ποτε απο μεγάλη εταιρία .

Και σιγά την αισθητική το s7 που το έχουν και για πρότυπο ,μια μετριότητα ειναι .

ελπιζω να μην εχεις την ιδια αισθητικη κ σε αλλους τομεις στη ζωη σου.....παντα φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει δουλέψει Huawei προφανώς θα έχει καταλάβει τη διαφορά με τα άλλα smartphones, μακράν τα πιο σταθερά(software) και απροβλημάτιστα τηλέφωνα!! Ότι γράφεται για κινεζιές κ αλλά τέτοια τα θεωρώ βερεσέ!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ 100%! Παλαιότερα έβγαινε και κάτι διαφορετικό που θα ήθελες να το αποκτήσεις, ενώ πλέον κάθε χρονιά περίπου μια από τα ίδια σε χαρακτηριστικά και εντελώς ίδια εμπειρία χρήσης. Πχ εγώ έχω το Note 3 πάνω από 2 χρόνια και πραγματικά ενώ έχω προσπαθήσει να το αλλάξω δε βρίσκω ουσιαστικό λόγο να διαθέσω ένα σημαντικό πόσο πάλι για κάτι παρόμοιο.

Ακριβώς. Έχω το Note 3 πάνω από 2 χρόνια και σκέφτομαι ότι αν χρειαστεί να το αλλάξω δεν θα πάρω το πακέτο που έχω τώρα.

Ακόμα και στις λεπτομέρειες.

Το είχα πάρει 420€

  • Απονεμόμενη μπαταρία (Δεν με νοιάζει αν πέσει, θα την αλλάξω όποτε χρειαστεί)
  • 5.7" οθόνη s amoled
  • Επέκταση μνήμης
  • Μικρό σε μέγεθος σε σχέση με την οθόνη
  • Snapdragon
  • Ελαφρύ
  • Αν και έχουν περάσει τα χρόνια από πάνω αξιοπρεπές εμφανισιακά

Όσο και αν δεν θέλουν να το παραδεχτούν κάποιοι όταν η Apple είχε Retina στα κινητά της, οι άλλη πάλευαν με χαμηλές αναλύσεις και γενικότερα άσχημα UI σε συνδυασμό με άσχημα κινητά. Έβαζαν στα κινητά Cleaners, κάτι που έχει μείνει ως συνήθεια και το κάνουν ακόμα μερικοί ενώ το λειτουργικό είναι εξελιγμένο και δεν χρειάζεται.

 

Ο λόγος που δεν πάω σε iPhone είναι πρώτα η τιμή του. Αν ήταν στα επίπεδα τιμών Android όπως δηλαδή και το πακέτο χαρακτηριστικών που σου προσφέρει καθώς δεν καινοτομεί όπως παλιά κάπου, γιατί όχι; 1000άρικα για κινητό; Αστεία πράγματα.

 

Την Apple την γούσταρα πολύ και με ένα απλό search μπορεί κάποιος εύκολα να το δει αυτό εδώ στο Forum. Καταλαβαίνεις όμως ότι οι εταιρίες με αρχηγό την Apple κοροϊδεύουν. Κάνουν πλάκα ή κάποιο οικονομικό πείραμα (για παράδειγμα μέχρι που μπορούν να φτάσουν), όταν πουλάνε βιβλία 200€ και 300€. Μπορείς να καταλάβεις πως τιμολογούν και τα υπόλοιπα προϊόντα τους.

Πέθανε ο Jobs και μετά από 1-2 χρόνια καμιά καινοτομία. Συνέχισαν μόνο με την υψηλή τιμολόγηση και τίποτα άλλο.

Φυσικά και οι υπόλοιπες εταιρίες βαδίζουν στα ίδια χνάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Porsche design πληρωνεις το ονομα και ειναι σαν brand απο μονο, οπου μπαινει το πληρωνεις. Σιγουρα θα το εχετε ξαναδει.

 

Δεν στεκομαι στο γεγονος αν μοιαζει, με τι μοιαζει, ποιος αντιγραφει ποιον κτλ. Στο design δεν υπαρχει πλεον παρθενογενεση. Για να πεις πως κατι ειναι πραγματικα πρωτοποριακο και δεν μοιαζει με καμια συσκευη θα πρεπει να ειναι κατι εντελως διαφορετικο σε μορφη με τις συσκευες οπως τις ξερουμε σημερα. Ποσο μπορει να τροποποιηθει μια οθονη με μια κορνιζα γυρω της ρε παιδια;

 

Περα απο αυτα εμενα σαν συσκευες οι Huawei ειναι εξαιρετικες απο ολες τις αποψεις, huawei εχω. Οσο για το skin που φοραει, μονο με αυτο της htc θα μπορουσα να το συγκρινω, κανει ολα τα αλλα να φαινονται παιδικα.

 

Ισως να εχει ξεφυγει λιγο στις τιμες αλλα σε σχεση με τους αλλους "μεγάλους" σου δινει και αξιοπρεις οικονομικες λυσεις στις μεσεες κατηγοριες πως για παραδειγμα το p9 lite που θεριζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπιζω να μην εχεις την ιδια αισθητικη κ σε αλλους τομεις στη ζωη σου.....παντα φιλικα

Επίσης φίλε μου ,βαζεις χρυσά και στο αμάξι και στο σπίτι ;

Φιλικά πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...