Προς το περιεχόμενο

Το 300-series chipset της Intel αναμένεται να ενσωματώνει ελεγκτές USB 3.1 και WLAN


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο 7ης γενιάς επεξεργαστής Intel Core και το chipset που θα τον συντροφεύει της 200-series θα κυκλοφορήσουν σε μερικούς μήνες, με την εταιρεία να σχεδιάζει το λανσάρισμα της στην έκθεση CES 2017 που θα πραγματοποιηθεί στις αρχές Ιανουαρίου.

Από ότι φαίνεται, η σειρά 200 θα είναι για την σειρά 100, ότι ήταν η παλαιότερη σειρά 9 για την σειρά 8, και έτσι αναμένεται να διαθέτει πολλά χαρακτηριστικά και δυνατότητες, αλλά δεν θα ενσωματώνει κάτι ξεχωριστό, όπως αναμένεται να συμβεί στην μεθεπόμενη σειρά.

 

Όσον αφορά στα σημερινά motherboards που βασίζονται σε chipset της σειράς 100, πολλοί κατασκευαστές προσφέρουν ήδη αναβαθμίσεις του BIOS ώστε να μπορούν να υποστηρίξουν τους επερχόμενους επεξεργαστές. Το chipset ωστόσο που θα κυκλοφορήσει προς το τέλος του 2017, και το οποίο θα ανήκει στην σειρά 300 αναμένεται να είναι ξεχωριστό.

 

Σύμφωνα με αναφορές, η Intel θα εξοπλίσει την σειρά 300 με δυνατότητες ασύρματης δικτύωσης, οι οποίες θα αποτελούν μέρος του feature-set. Αυτό σημαίνει, ότι ορισμένες εκδόσεις του chipset αναμένεται να διαθέτουν native ελεγκτές WLAN. Η εταιρεία επίσης αναμένεται να εξοπλίσει το chipset με native ελεγκτές USB 3.1 (gen 2.0) 10Gbps και αναμφισβήτητα, η συγκεκριμένη απόφαση της εταιρείας αναμένεται να επηρεάσει τους τρίτους κατασκευαστές ελεγκτών WLAN και USB3.1.

 

Link.png Site: TechPowerUp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά η κυκλοφορία των 200series μου είναι αδιάφορη όπως το λίπος στο πιτόγυρο :P .  Περιμένω τους mainstream 6 core+ το 2018 (εκτός και με έχει κερδίσει η AMD μέχρι τότε αλλά ZEN ξέρω ακόμα τι ψάρια θα πιάσουν οι αναμενόμενοι επεξεργαστές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι το τελος του 2017 εχουμε αρκετο καιρο, και ακομα κι ετσι να ειναι τα πραγματα, οι τιμες στα αντιστοιχα μοντελα με ενσωματωμενο WLAN θα ειναι στα υψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WLAN embedded άχρηστο σε desktop, καλωδιάκι και αν δεν μπορείς wifi dongle με 15 ευρώ και τέλος. Για το 3.1 gen 2 κάτι παίζει, αλλά και πάλι σιγά την καινοτομία. Ασε που μέχρι τότε σίγουρα οι κατασκευαστές θα έχουν υλοποιήσεις με 3d party controllers π.χ. Asmedia.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να πρέπει να δώσεις επιπλέον 15 ευρώ για να έχεις WLAN ; Δίνεις ένα σωρό λεφτά στα mobos, πρέπει να έχουν ενσωματωμένο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σταθερο υπολογιστη δε χρειαζεται αλλα αμα καταληξει στις μεταγενεστερες γενιες να ειναι ουσιαστικα δωρεαν γιατι οχι?

Φτανει να μην τους μπαινουν ιδεες να κοψουν το κανονικο LAN μετα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιες ταχύτητες USB 3.1 και ενσωματωμένο wifi θα έρθουν με ένα τίμημα €.....
Και ειδικά οταν μιλάμε για ΚΑΛΕΣ το τονίζω μητρικές Intel πιστεύω όλοι ξέρουμε τις τιμές τους.
Αν κάποιος χρειάζεται ασύρματο ready στην μητρική του αντί για ένα στικάκι και ταχύτητες USB τεράστιες και έχει το χρήμα τοτε είναι καλή περίπτωση.
Εμένα με εντυπωσιάζει όλη αυτή η τεχνολογία αλλα προς το παρόν μου είναι αχρείαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιες ταχύτητες USB 3.1 και ενσωματωμένο wifi θα έρθουν με ένα τίμημα €.....

Και ειδικά οταν μιλάμε για ΚΑΛΕΣ το τονίζω μητρικές Intel πιστεύω όλοι ξέρουμε τις τιμές τους.

Αν κάποιος χρειάζεται ασύρματο ready στην μητρική του αντί για ένα στικάκι και ταχύτητες USB τεράστιες και έχει το χρήμα τοτε είναι καλή περίπτωση.

Εμένα με εντυπωσιάζει όλη αυτή η τεχνολογία αλλα προς το παρόν μου είναι αχρείαστη.

 

Όταν κάτι μπαίνει στο chipset, δεν έχουμε άνοδο τιμής. Αλλιώς τώρα θα έπρεπε να κάνεις ένα mb 2000 ευρώ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες μητρικές ίδιας μάρκας με διαφορετικό chipset και πες μου την διαφορά τιμής τους.
Σαφώς και έχουν διαφορά στην τιμή.Οσο περισσότερα σου παρέχει μια μητρική τόσο πιο ακριβή είναι.Απλα και λογικό φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες μητρικές ίδιας μάρκας με διαφορετικό chipset και πες μου την διαφορά τιμής τους.

Σαφώς και έχουν διαφορά στην τιμή.Οσο περισσότερα σου παρέχει μια μητρική τόσο πιο ακριβή είναι.Απλα και λογικό φυσικά.

 

Φίλε μου είναι όπως οι κάρτες γραφικών. Κάθε νέα γενιά έχει low, mid, high. Και κάθε κατηγορία έχει περίπου την ίδια τιμή που είχε παλιά η αντίστοιχη κατηγορία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wifi on mobo είναι κάτι που έπρεπε να υπάρχει για μένα απο καιρό,είναι κάτι βασικό και όχι ακριβό για τους κατασκευαστές πχ μπορεί στην gigabyte να κοστίσει 1-2 ευρώ να το βάλει πάνω στην μητρική και σε έναν usb αντάπτορα να δώσεις τουλάχιστον 15.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...