Προς το περιεχόμενο

Το PhotoScan της Google κάνει εύκολη την ψηφιοποίηση των εκτυπωμένων φωτογραφιών σας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι δεν έχουν όλοι scanner στην αποθήκη τους ούτε που σου περνάει απο το μυαλό ε; Πόσο ανόητος μπορεί να γίνει κανείς...

 

Μα είναι ανόητος αυτός που δεν θα χρησιμοποιήσει το σαρωτή του για τις φωτογραφίες που κάνω αναφορά για χάρη της ευκολίας, ήμουν σαφής στο κείμενο αν και ok μπορεί να υπάρχουν και δεύτερες ερμηνείες.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η μαγκιά θα ηταν το αντίθετο....το κινητό να εκτυπώνει φωτογραφίες....αυτη η φρενίτιδα με τις φωτός απο κινητό με έχει αφήσει τα τελευταία 15 χρονια χωρίς φωτός...σε χαμένα κινητά ...σε ξεχασμένους σκληρούς...σε χαλασμένα πισι...άσε τα χιλιάδες άκυρα καρέ...μια εκτυπωμένη φωτο μπορει να σου θυμίσει μια ολόκληρη εποχή πλέον...

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σοβαρά τώρα ψηφιοποίηση φωτογραφιών οικογενειακών και άλλων χωρίς scanner αυτό του multifunction σημαίνει υποβάθμιση όπως και να το δεις γιατί βαριέσαι να ανάψεις το μηχάνημα.
Πόσο ανόητος μπορεί να γίνει κανείς.

 

 

 

Αυτος ο μηδενισμος, ο ξερολισμος και η υπεροψια του Ελληνα μας κατηντησαν εδω που φτασαμε

Ποσα σπιτια εχουν scanner; 1 στα 100;

Η ευκολια της εφαρμογης και το ευκολο backup μετρανε για σενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος ο μηδενισμος, ο ξερολισμος και η υπεροψια του Ελληνα μας κατηντησαν εδω που φτασαμε

Ποσα σπιτια εχουν scanner; 1 στα 100;

Η ευκολια της εφαρμογης και το ευκολο backup μετρανε για σενα;

1 στα 100;;; Τα σκάνερ έχουν 60-80 ευρω μαζι με εκτυπωτή... Επειδή εγώ την έχω κάνει αυτή την δουλεια, αν θελήσεις να ψηφιοποιήσεις τις τυπωμένες σου φωτογραφίες τουλάχιστον πριν την εμφάνιση τέτοιων εφαρμογών, η χρήση του σκάνερ είναι μονόδρομος.

 

Μην διαβάσω καμια μπούρδα πως τα 80 ευρω στην εποχη της κρίσης είναι πολλά.... Γιατί, ξαναγραφω, αν έχεις κάνει ποτε σου μια τέτοια εργασία που απαιτεί πολύ χρόνο, ίσως τελικά προτιμήσεις να επενδύσεις σε κάτι ακόμα καλύτερο από ένα πολυμηχάνημα ή ίσως και να μην το κανεις και καθόλου.... 

 

Ενδεικτικά, με καλο σκάνερ, κάνω περίπου μια ώρα για 30 φωτός.... Και είμαι και γρήγορος....

 

Και δεν επιμένω για το εάν αυτή η εφαρμογή δουλεύει επειδή δεν την έχω δοκιμάσει όμως αμφιβάλλω αν θα βγάζει καλύτερο DPI και χρώματα από το σκάνερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται φυσικα και απο το κινητο που εχεις

Αν εχει καμερα της πλακας και δεν υπαρχει φωτισμος κλπ θα εχεις χαλια αποτελεσμα

Φυσικα και ενα σωστο σκαναρισμα με καλο σκανερ δεν το φτανει

Για προχειρη λυση ειναι μια χαρα

πχ θελω πολλες φορες να σκαναρω ενα εγγραφο λογαριασμο ...  αναγκαζομουν μετα να το περναω στο pc να κοψω να ισιωσω κλπ

Τωρα το κανεις πολυ ευκολα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα κι εγώ μια δοκιμή (χρησιμοποίησα το app για να "σκανάρω" μια φώτο από περιοδικό, και τράβηξα και την ίδια φώτο απλά με την κάμερα του κινητού). Δε μπορώ να πω ότι η μία ήταν καλύτερη από την άλλη, ήταν απλά.. διαφορετικές (κυρίως διαφορά στα χρώματα). Συμφωνώ κι εγώ με τον @manoskap πάντως, αν θέλεις να κρατήσεις ψηφιακά τις παλιές σου φωτογραφίες για να μην καταστραφούν, ένας κανονικός scanner είναι μονόδρομος (το είχα κάνει παλαιότερα με καμιά 500αριά φωτογραφίες των γονιών μου, και η ποιότητα ήταν πολύ μακρυά από μια απλή φώτο με το κινητό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος ο μηδενισμος, ο ξερολισμος και η υπεροψια του Ελληνα μας κατηντησαν εδω που φτασαμε

Ποσα σπιτια εχουν scanner; 1 στα 100;

Η ευκολια της εφαρμογης και το ευκολο backup μετρανε για σενα;

Πόσο δύσκολο να καταλάβει κανείς οτι στην παρουσίαση συγκρίνεται με scanner η εφαρμογή και σου λέει μην χρησιμοποιείς το scanner σου  αλλά την εφαρμογή μας, που όντως είναι άκυρο, δεν παίζει να κάνει καλύτερη δουλειά από scanner εκτός και μιλάμε για κανένα χειρός από την δεκαετία του 80" Επίσης στον scanner με ένα πέρασμα έχεις τουλάχιστον 4 φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο δύσκολο να καταλάβει κανείς οτι στην παρουσίαση συγκρίνεται με scanner η εφαρμογή και σου λέει μην χρησιμοποιείς το scanner σου  αλλά την εφαρμογή μας, που όντως είναι άκυρο, δεν παίζει να κάνει καλύτερη δουλειά από scanner εκτός και μιλάμε για κανένα χειρός από την δεκαετία του 80" Επίσης στον scanner με ένα πέρασμα έχεις τουλάχιστον 4 φωτογραφίες.

 

Σοβαρά τώρα?

 

α) 4 φωτογραφίες? Σε flatbed A4 scanner? Και θέλεις να μιλήσουμε σοβαρά? Τι φωτογραφίες.... Κάτι μινιατούρες?

Γιατί σε μια κόλλα Α4 4 φωτογραφίες ΔΕΝ χωράς, πόσο μάλλον με τα περιθώρια που χρειάζονται για να γίνει αυτόματα cropping. 

 

2 νορμάλ φωτογραφίες και πολύ είναι

 

β) Πόσο χρόνο χρειάζεται για μια σάρωση. Γνωρίζεις?

Ειδικά για να έχεις εφάμιλλη ποιότητα (σε 600dpi και περίπου 6MP)

 

γ) Τα περισσότερα DIY scanning projects έχουν να κάνουν με φωτογράφιση και όχι με σκανάρισμα

 

Το μόνο που χρειάζεσαι για άριστο αποτέλεσμα είναι αξιοπρεπή φωτισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα?

 

α) 4 φωτογραφίες? Σε flatbed A4 scanner? Και θέλεις να μιλήσουμε σοβαρά? Τι φωτογραφίες.... Κάτι μινιατούρες?

Γιατί σε μια κόλλα Α4 4 φωτογραφίες ΔΕΝ χωράς, πόσο μάλλον με τα περιθώρια που χρειάζονται για να γίνει αυτόματα cropping. 

 

2 νορμάλ φωτογραφίες και πολύ είναι

 

β) Πόσο χρόνο χρειάζεται για μια σάρωση. Γνωρίζεις?

Ειδικά για να έχεις εφάμιλλη ποιότητα (σε 600dpi και περίπου 6MP)

 

γ) Τα περισσότερα DIY scanning projects έχουν να κάνουν με φωτογράφιση και όχι με σκανάρισμα

 

Το μόνο που χρειάζεσαι για άριστο αποτέλεσμα είναι αξιοπρεπή φωτισμό.

Εγώ μιλάω πολύ σοβαρά, εσύ μάλλον όχι. Ναι οι κλασσικές παλιές  φωτογραφίες χωράνε 4 μαζί. Επίσης κάνε μια δοκιμή να σε πείσει, οι ποιότητα στα 300 Dpi (για 600 να μην μιλήσουμε καλύτερα καθόλου) που για 4 φωτογραφίες κάνει κάτι λιγότερο από 30 δευτερόλεπτα, ξεπερνάει κατά πολύ αυτήν της εφαρμογής. Εγώ εκτός του ότι ήμουν σίγουρος, έκανα και δοκιμή...

Και δεν μιλάμε για καμία κάμερα της πλάκας, Samsung galaxy s7 edge.

 

ΥΓ. Αν και το ζητούμενο δεν πρέπει να είναι η ταχύτητα αλλά η ποιότητα, αφού πρέπει να κρατήσεις παλιές αναμνήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος ο μηδενισμος, ο ξερολισμος και η υπεροψια του Ελληνα μας κατηντησαν εδω που φτασαμε

Ποσα σπιτια εχουν scanner; 1 στα 100;

Η ευκολια της εφαρμογης και το ευκολο backup μετρανε για σενα;

 

Φίλε εγώ δεν κάνω σχολιασμό με κλισέ και μηδενισμούς.

Ας περάσουμε στην εφαρμογή πραγματικά θα καθίσει κάποιος να κάνει σάρωση με αυτό το λογισμικό;

Να χαρεί τι πράγμα τη μεγάλη ανάλυση της φωτογραφίας;

Την ευκολία που σου παρέχει;

Άραγε δουλεύει στο αυτόματο όπως πρέπει ικανοποιεί;

Είναι νύχτα μέρα σε σχέση με αυτό της microsoft που έδωσα σύνδεσμο το δοκίμασα σήμερα το απόγευμα και δεν πίστευα ότι έδωσε τέτοιο πράγμα σε beta η google.

Δουλειά έχει κάνει μόνο στη γυαλάδα.

Τώρα αν εξυπηρετεί κάποιον δικαίωμά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μιλάω πολύ σοβαρά, εσύ μάλλον όχι. Ναι οι κλασσικές παλιές  φωτογραφίες χωράνε 4 μαζί. Επίσης κάνε μια δοκιμή να σε πείσει, οι ποιότητα στα 300 Dpi (για 600 να μην μιλήσουμε καλύτερα καθόλου) που για 4 φωτογραφίες κάνει κάτι λιγότερο από 30 δευτερόλεπτα, ξεπερνάει κατά πολύ αυτήν της εφαρμογής. Εγώ εκτός του ότι ήμουν σίγουρος, έκανα και δοκιμή...

Και δεν μιλάμε για καμία κάμερα της πλάκας, Samsung galaxy s7 edge.

 

ΥΓ. Αν και το ζητούμενο δεν πρέπει να είναι η ταχύτητα αλλά η ποιότητα, αφού πρέπει να κρατήσεις παλιές αναμνήσεις...

 

 

Έχω σκανάρει πάνω από 5000 φωτογραφίες σε flatbed scanner. 4 φωτογραφίες δεν χωράνε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, παρα μόνο αυτές της μάνας μου (ελάχιστες) που είναι 80 ετών και είναι κάτι φωτογραφίες τόσο δα.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Photo_print_sizes

 

και με δεδομένο ότι  A4 210 x 297 mm 8.3 x 11.7 in

 

just do the math.

 

Έκανες δοκιμη... και πείστηκες. Βλέποντας την φωτογραφία που?

 

Κοίτα... μην θες να γίνεις ρόμπα... Ανεβάζω 2 φωτογραφίες μία από σκανάρισμα και από φωτογραφίας της φωτογραφίας και θα δεις οτι στατιστικά δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει διαφορά στην επιλογή.

 

 

Άμα δεν ξέρεις να τραβήξεις φωτογραφία με το κινητό δεν φταίω εγώ. Το 99% είναι ο φωτισμός και το αποτέλεσμα δεν μπορείς να το ξεχωρίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά τα λες μετά από εντατικά τεστ φαντάζομαι που έκανες.....

αγορίνα ,αν θεωρείς ότι έστω και μια στο εκατομμύριο το κινητό θα σκανάρει καλύτερα απο σκάνερ μην αλλάξεις όνομα σου πάει.

ενδεικτικά κάποια σκάνερ είναι τόσο καλά που έχουν και λειτουργία που μπορείς μέχρι και φιλμ να σκανάρεις όχι την εκτυπωμένη...........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...