Προς το περιεχόμενο

Sony A58 και Φακοι a-mount


MacDos83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα

Μου εφεραν δωρο την παρακατω μηχανη Sony A58

Επειδη λεω να ασχοληθω λιγο με την συγκεκριμενη μπορειτε να μου πειτε 2-3 φακους ωστε να ξεκινησω?

Εχω ηδη τον kit φακο Sony 18-55mm F3.5-5.6 SAM II και εναν super zoom (μαλλον) τον Tamron AF 18-200mm F3.5-6.3 XR Di II .

Με ενδιαφερει κυριως για πορτρετο και να εχει καλο bokeh 

Διαβαζω πολυ καλα λογια για τον Sony 35mm f/1.8 SAM.Απλα το μονο που με χαλαει σε αυτον ειναι οτι δεν εχει καθολου ζοομ και δεν ξερω κατα ποσο θα με βολεψει στο καδραρισμα μιας και εχω συνηθησει ετσι.

Θα δω διαφορα απο τον κιτ φακο?

Δεν θελω να ξεφυγω πολυ σε χρηματα θα κοιταξω και για μεταχειρισμενα.

Σας ευχαριστω .

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά αυτό που θες να πετύχεις δεν μπορείς να το καταφέρεις με φακό 35mm.Γιατι Οκ όταν το αντικείμενο που θες να φωτογραφισεις είναι κοντά αλλά όταν είναι μακρυά σου αυτός που θες να φωτογραφισεις το bokeh που θα κάνει στο background δεν θα είναι ικανοποιημενος με τον 35

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 35αρης κανει μια χαρα bokeh γιατι ειναι f/1.8. Οσο πιο ανοιχτο διαφραγμα τοσο καλυτερα.

Επισης εκτος απο το aperture του φακου το bokeh εξαρταται απο την αποσταση του θεματος με το φοντο. 

Οσο μεγαλυτερη η αποσταση τοσο πιο εντονο το bokeh.

Στη συγκεκριμενη περιπτωση για τον 35αρη μιας και ειναι prime, το zoom για να καδραρουμε ειναι τα ποδια μας.

Αν δεν μπορεις να αυξησεις την αποσταση του φοντου απο το θεμα, μπορεις να πας εσυ πιο κοντα στο θεμα.

 

Προσωπικα θα σου ελεγα να πειραματιστεις με τους 2 φακους που εχεις (ασχετα οτι δεν ειναι "γρηγοροι") στο πως λειτουργει το βαθος πεδιου και πως μπορεις να παρεις το max bokeh που εχουν να δωσουν και μετα να αποφασισεις αν θα παρεις καποιον prime ή zoom για πορτρετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε και τους δυο που εχεις πρωτα. Τον 18-55 στα 55mm πχ και τον 18-200 στα 70-80mm πχ. Ξαναδοκιμασε σε αλλα εστιακα μηκη. Δες και κρινε τα αποτελεσματα. Αλλαξε την συνθεση σου, το backround, την θεση, την γωνια ληψης, τον φωτισμο. Ειδικα ο φωτισμος ειναι βασικοτατο στοιχειο σε ενα καλο πορτρετο. Αφου αποκτησεις προσωπικη εμπειρια με τους φακους που εχεις, τοτε περνας και σε αγορα καποιου φακου που πραγματικα θα καλυπτει τις αναγκες σου. Δεν ειναι απλο θεμα το πορτρετο. Διαβασε τεχνικες και πειραματισου. Αλλιως απλα θα δινεις τζαμπα λεφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 35αρης κανει μια χαρα bokeh γιατι ειναι f/1.8. Οσο πιο ανοιχτο διαφραγμα τοσο καλυτερα.

Επισης εκτος απο το aperture του φακου το bokeh εξαρταται απο την αποσταση του θεματος με το φοντο. 

Οσο μεγαλυτερη η αποσταση τοσο πιο εντονο το bokeh.

Δηλαδή αν το πρόσωπο που θελουμε να φωτογραφισουμε ειναι 7-8-9-10 μετρα μακρυά θα παρεις ικανοποιητικο bokeh με τον 35αρη?

Με τον 35αρη και το 1.8 εντονο bokeh περνεις σε κοντινες αποστασεις.

Οπως επισης κανει εξαιρετική δουλειά indoor.Για μακρινά ποτρερτα νομίζω είναι πιο σωστός ο 85αρης της ίδιας εταιρίας ας ειναι 2.8 ή κάποιος zoom 70-100 όποτε σε συνδυασμό με τον 35αρη ειναι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποσταση θεματος-φοντου εγραψε ο DrStein και οχι αποσταση μηχανης-θεματος. Αλλο το ενα και αλλο το αλλο.

 

Εαν το πορτρετο σου ειναι σε αποσταση απο τον πισω φοντο τοτε θα εχεις καλο bokeh ακομη και με μικροτερου μεγεθους διαφραγματα.

 

Μακρινο πορτρετο στα 8-10 μετρα που λες με 35αρη ειναι καπως καταχρηςτικό να λεγεται πορτρετο, εκτος κι αν προκυπτει απο αναγκη και πας σε crop. Στα 8-10 μετρα θελεις αλλο φακό ή να πλησιασεις εσυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδια

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Τον κιτ φακο να τον δοκιμασω αλλα στο 55mm τα αποτελεσματα του δεν ειναι και τα καλυτερα μιας και του λειπει πολυ η ευκρινεια,μπορει να κανω και λαθος μιας και δεν ειμαι ειδικος.

Απλα επαιζα με μια dslr τo καλοκαιρι μου την εδωσε φιλος για ενα ταξιδι που καναμε με την γυναικα  ισως γλυκαθηκα.Πχ στο ταξιδι που καναμε με βολευε πολυ να κανω ενα καποιο ζουμ στο προσωπο και πηγαινοντας απλα αριστερα δεξια την καμερα να βαλω στο καδρο αυτα που θελω.Πχ ηταν η γυναικα σε καποιο μαγαζακι φωτογραφιζα εγω εξω τσουπ με το που εβγαινε οπου και να ημουν μπορουσα με το ζουμ να την βγαλω .Χωρις στησίματα κλπ απλα την στιγμη με ελαχιστο ζουμ στο προσωπο

Ισως ειναι πολλα αυτα που ζηταω απο την α58  ,αλλα υπαρχει καποιος τετοιος φακος ζουμ ωστε να δοκιμασω καπου στα 300 ευρω?

Επεξ/σία από MacDos83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αληθεια ειναι οτι σε πορτρετο θελεις να ειναι πιο smooth η φωτογραφια. Αλλα ο 18-55 στα 35mm συνηθως ειναι η καλυτερή του οποτε προσπαθησε το. Γενικα, αυτο ειναι κατι που το κανουν ολοι οι φωτογραφοι στους φακους τους. Δοκιμαζουν την ιδια φωτο να την βγαλουν με αλλα εστιακα μηκη και διαγραγματα τεσταροντας τον φακο τους που αποδιδει καλυτερα για καθε θεμα.

 

Εαν θελεις zoom φωτεινους ετοιμασου να ξηλωθείς ΧΟΝΤΡΑ. Μιλαμε για κοστη πανω απο χιλιάρικο.

 

Η Α58 με τους φακους που εχεις μια χαρα θα κανει την δουλεια της. Δεν της ζητας κατι δυσκολο. Δεν ειναι θεμα μηχανης. Περισσοτερο θεμα τεχνικής ειναι.

 

Μην πετας λεφτα σε αγορες πριν να εξαντλήσεις τις δυνατοτητες του εξοπλισμου που ηδη εχεις και πριν να φτασεις εσυ σε επιπεδο που να τον ξεπερασεις. Επενδυσε χρονο αυτη την στιγμη και οχι χρημα.

 

Γνωμη μου.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδια

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Τον κιτ φακο να τον δοκιμασω αλλα στο 55mm τα αποτελεσματα του δεν ειναι και τα καλυτερα μιας και του λειπει πολυ η ευκρινεια,μπορει να κανω και λαθος μιας και δεν ειμαι ειδικος.

Απλα επαιζα με μια dslr τo καλοκαιρι μου την εδωσε φιλος για ενα ταξιδι που καναμε με την γυναικα  ισως γλυκαθηκα.Πχ στο ταξιδι που καναμε με βολευε πολυ να κανω ενα καποιο ζουμ στο προσωπο και πηγαινοντας απλα αριστερα δεξια την καμερα να βαλω στο καδρο αυτα που θελω.Πχ ηταν η γυναικα σε καποιο μαγαζακι φωτογραφιζα εγω εξω τσουπ με το που εβγαινε οπου και να ημουν μπορουσα με το ζουμ να την βγαλω .Χωρις στησίματα κλπ απλα την στιγμη με ελαχιστο ζουμ στο προσωπο

Ισως ειναι πολλα αυτα που ζηταω απο την α58  ,αλλα υπαρχει καποιος τετοιος φακος ζουμ ωστε να δοκιμασω καπου στα 300 ευρω?

Ενας prime σαν τον 35αρη ή τον 50αρη ειναι αρκετα πιο sharp απο τον κιτ. 

Μιας και ειναι αρκετα πιο φωτεινοι απο τον κιτ εχουν και καλυτερο bokeh και γενικα καλυτερο iq.

Σιγουρα δεν εχει την δυνατοτητα του ζουμ αλλα ειναι θεμα συνηθειας εκτος απο το να πηγαινεις δεξια αριστερα για να καδραρεις να πηγαινεις και μπρος πισω. Ειναι τελειως διαφορετικο απο την φιλοσοφια του zoom γιαυτο πρεπει να του δωσεις λιγο χρονο.

 

Απο την αλλη ενας φωτεινος ζουμ μπορει να "εξυπηρετει" καλυτερα αλλα μετα ειναι θεμα κοστους.

Ενας 35αρης f1.8 δεν ειναι ποτε περιττος, αλλα δοκιμασε την τεχνικη σου με τον κιτ αλλα και με τον 200αρη και μετα αποφασησε.

 

Δηλαδή αν το πρόσωπο που θελουμε να φωτογραφισουμε ειναι 7-8-9-10 μετρα μακρυά θα παρεις ικανοποιητικο bokeh με τον 35αρη?

Με τον 35αρη και το 1.8 εντονο bokeh περνεις σε κοντινες αποστασεις.

Οπως επισης κανει εξαιρετική δουλειά indoor.Για μακρινά ποτρερτα νομίζω είναι πιο σωστός ο 85αρης της ίδιας εταιρίας ας ειναι 2.8 ή κάποιος zoom 70-100 όποτε σε συνδυασμό με τον 35αρη ειναι κομπλέ.

 

Αν το θεμα ειναι 7,8,9,10 μετρα μακρια, απλα πας εσυ πιο κοντα,μικραινοντας την αποσταση της μηχανης απο το θεμα, "μεγαλωνεις" την αποσταση του θεματος απο το φοντο.

Σιγουρα ενας 85αρης f2.8 η 70-100 δινει πολυ ωραιο bokeh και κανει για πορτρετα αλλα μετα παμε σε αλλη κατηγορια. 

Επεξ/σία από DrStein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αποσταση θεματος-φοντου εγραψε ο DrStein και οχι αποσταση μηχανης-θεματος. Αλλο το ενα και αλλο το αλλο.

 

Εαν το πορτρετο σου ειναι σε αποσταση απο τον πισω φοντο τοτε θα εχεις καλο bokeh ακομη και με μικροτερου μεγεθους διαφραγματα.

 

Μακρινο πορτρετο στα 8-10 μετρα που λες με 35αρη ειναι καπως καταχρηςτικό να λεγεται πορτρετο, εκτος κι αν προκυπτει απο αναγκη και πας σε crop. Στα 8-10 μετρα θελεις αλλο φακό ή να πλησιασεις εσυ.

Εχεις δίκιο δεν διάβασα σωστά.

Πάντως αν επιμένεις να δοκιμάσεις φακό και θες με ζουμ θα πήγαινα σε αυτόν αν τον αντέχεις οικονομικά http://www.skroutz.gr/s/446842/Sony-16-50mm-f-2-8-SSM-Zoom-lens.html

 

Και αυτόν σαν φθηνοτερη εναλλακτική http://www.skroutz.gr/c/591/fakoi-fotografikwn-mhxanwn.html?from=catspan&keyphrase=tamron+17+50+2.8

Επεξ/σία από panosflow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι ολιγον ασχετος βλεπω οτι καθε Tamron διπλα εχει (Sony,Canon κλπ) πρεπει να παρω συγκεκριμενα για Sony?Γιατι βλεπω και στα μεταχειρισμενα πχ  που λενε για canon.Θα κανει στην Sony μιας και ειναι a-mount ή παιζει ρολο και η μαρκα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελεις οπωσδηποτε φακους για Sony A mount και τιποτε αλλο. Οι τριτες εταιρειες που φτιαχνουν φακους εχουν μοντελα αναλογα την μαρκα του σωματος που θα μπουν. Οποτε θα πρεπει να βρεις τον Tamron πχ που θέλεις σε Sony A mount (προσοχη γιατι υπαρχει και Sony E mount).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά ζητάς δύο, πορτρέτο και τηλεφακό και στο βάθος φωτεινότητα που δεν αναφέρεις ίσως δεν γνωρίζεις ότι μπορεί να είναι ζητούμενο ακόμη.

Με τον tamron έχεις πορτρέτο και τηλεφακό μαζί που σου δίνει μεγάλη άνεση εξερεύνησης.

Συμπέρασμα αρχικά είναι λάθος μια αγορά φακού άσε που δεν έχεις καθαρά τις γνώσεις για το τι ακριβώς έχεις ανάγκη.

Αυτό που δεν έχεις με τους φακούς αυτούς είναι φωτεινότητα και οι δυο τους σταματούν στο f/3.5 αλλά είναι κάτι που χρειάζεσαι σε εσωτερικούς χώρους ή σε χαμηλό φωτισμό εκεί ναι ένας 35mm f/1.8 είναι μεγάλο βοήθημα αλλά όχι καλός για πορτρέτο λόγω μικρής παραμόρφωσης της οπτικής. Για τη παραμόρφωση αυτή βγάλε 3 φωτογραφίες από απόσταση ενός μέτρου με τον kit φακό μία σε κάθε εστιακή απόσταση 18, 35, 55 mm και δες το πρόσωπο πως αποτυπώνεται στην οθόνη θα καταλάβεις τι εννοώ. 

Για πορτρέτο σε aps-c που είναι η a58 χρειάζεσαι έναν από τα 50mm και πάνω μέχρι τα 120mm που αποδίδουν σαν 75mm/180mm αντίστοιχα αυτά στα δίνει ο tamron για την ώρα.

Με ένα dof (depth of field) μπορείς να δεις τι παίρνεις αλλάζοντας παραμέτρους στη κάμερα - φακό σε βάθος πεδίου ένα τέτοιο για να ξεκινήσεις σε κινητό android εύκολο στη χρήση https://play.google.com/store/apps/details?id=jds.dofcalc για τη sony a58 επιλέγεις sony DSLR αλλά καλύτερα να βάλεις κατευθείαν το coc της a58 0,018564004 και θα καταλάβεις τις διαφορές που παίρνεις

Για web δες http://dofsimulator.net/en/  κάτι αντίστοιχο.

Εν κατακλείδι μεταβολή στα mm του φακού, στο διάφραγμα του, απόσταση εστίασης, απόσταση φόντου και εστίασης, μεταβάλει το βάθος πεδίου που παίρνεις ξεχωριστά ή σε συνέργεια.

Πρόσεξε το εμπρός μέρος του φακού φέρει επίστρωση και δεν το καθαρίζεις με κοινό πανί, πουλόβερ, πουκάμισο πάρε ένα πανάκι από φωτογραφείο και απαλά γιατί μερικοί δεν πρόσεξαν αρχικά και βλέπουν τα ανάλογα αποτελέσματα στις φωτογραφίες τους.

Αυτά για την ώρα.

 

.....

Να συμπληρώσω βοηθάει το σύστημα σταθεροποίησης στο σώμα που διαθέτει η a58 γιατί μπορείς να πάρεις φακούς που δεν διαθέτουν τέτοιο και να είσαι καλυμμένος όπως επίσης το ενσωματωμένο drive που διαθέτει μπορεί να δεχτεί παλιούς φακούς legacy minolta με το δοντάκι ή και από άλλους κατασκευαστές φθηνούς ιδιαίτερα μεταχειρισμένους.

Πάντως πιστεύω ότι αν γνώριζες θα πήγαινες κατευθείαν σε μια sony a6000 mirrorless σήμερα με κλειστά μάτια για τη χρήση που εικάζω ότι πρόκειται να κάνεις ίσως δεν είναι αργά.

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Παιδια καλησπερα

Μου εφεραν δωρο την παρακατω μηχανη Sony A58

Επειδη λεω να ασχοληθω λιγο με την συγκεκριμενη μπορειτε να μου πειτε 2-3 φακους ωστε να ξεκινησω?

Εχω ηδη τον kit φακο Sony 18-55mm F3.5-5.6 SAM II και εναν super zoom (μαλλον) τον Tamron AF 18-200mm F3.5-6.3 XR Di II .

Με ενδιαφερει κυριως για πορτρετο και να εχει καλο bokeh 

Διαβαζω πολυ καλα λογια για τον Sony 35mm f/1.8 SAM.Απλα το μονο που με χαλαει σε αυτον ειναι οτι δεν εχει καθολου ζοομ και δεν ξερω κατα ποσο θα με βολεψει στο καδραρισμα μιας και εχω συνηθησει ετσι.

Θα δω διαφορα απο τον κιτ φακο?

Δεν θελω να ξεφυγω πολυ σε χρηματα θα κοιταξω και για μεταχειρισμενα.

Σας ευχαριστω .

 

 

Ειχα την A58 και την εδωσα για να παρω την A68...εργαλειο πραγματικα για την τιμη της (την ειχα παρει στα 280)

 

Για πορτραιτα σου προτεινω 85mm F2.8 SAM (εγω ακομα χρησιμοποιω τον manual Helios M42 58mm F2) αλλα συντομα θα τον παρω

 

Στανταρ φακοι που αξιζουν σε προσιτες τιμες (ειναι σχετικο βεβαια το προσιτο) αρκετα σε APSC Amount ειναι ο 35mm F1.8 Sony SAL, Tamron 17-50 F2.8 , Sony 55-300 αρκετα οξυς αλλα λιγο τσιμπημενος...για αξιολογο αλλα φτηνο τηλεφακο ο παλιος αλλα heavy tank Minolta 70-210 F4 Beercan

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@afterhours

 

Μεταξύ των δύο  a58  &  a68  υπάρχει διαφορά άξια λόγου στον αισθητήρα μιας και έχεις προσωπική γνώση μικρότερος θόρυβος με αυξημένο iso;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...