Προς το περιεχόμενο

Η Intel ανακοίνωσε τον πρώτο ξεκλείδωτο και overclockable επεξεργαστή τύπου Core i3


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε τι πραγμα?Προφανως και ο εν λογω επεξεργαστης βγαινει για μια μικρη μεριδα του κοινου που ασχολειται με το εν λογω αθλημα.Οποιον δεν τον ενδιαφερουν αυτα υπαρχει ο i5 πανω κατω στα ιδια χρηματα.

 

Το γεγονος οτι ερχεται out of the box με 4.0ghz νομιζω λεει πολλα για το πως θα αποδιδει οπου δεν χρειαζονται παραπανω πυρηνες.

Στην αλητεία -πλέον- της intel εκεί πρέπει να μας σώσει και στα ετήσια moneygrabs. Εαν δεν το βλέπεις εθελοτυφλείς. Εάν ο zen καταφέρει να έχει επιδόσεις haswell εγώ σου λέω με τα μισά λεφτά ανά κατηγορία πυρήνων, lanes και cache, τότε θα σου πω πως θα μαζευτεί αυτό το καραγκιοζιλίκι.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το 2009-2010 πήρα i5 750 στα 200€ που ήταν ο μοναδικός 4πυρηνος i5 (όχι 5-6 μοντέλα) και φυσικά ξεκλείδωτος (όπως ήταν και οι q πριν από αυτόν) 

μετά άρχισε η μόδα με τους Κ

Δεν θυμάμαι για τον 750 αλλά ξεκλείδωτο το multiplier στους Q του LGA775? Όχι ασφαλώς, μόνο στoν Extreme Edition...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοέμβρης 2011, i5-2500K με 177 ευρώ από Ελλάδα, με ΦΠΑ....

Μέχρι να λιώσει θα τον έχω.

Και εγώ τον ίδιο έχω αλλά θυμάμαι τον είχα πάρει κοντά στο 200άρι. Λογικά μετά έπεσε τόσο όσο λες. Παρόλα αυτά έχει τα προβλήματα του. Για games καλός είναι, για οτιδήποτε παραπάνω πάσχει. Παλιό iGPU, προβλήματα με virtualization, δεν υποστηρίζει opencl στην GPU, κ.α.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι για τον 750 αλλά ξεκλείδωτο το multiplier στους Q του LGA775? Όχι ασφαλώς, μόνο στoν Extreme Edition...

το bclk μπορούσες να το πειράξεις κανονικά στους 750, τον multiplier από 18-21 αν κι εγώ το είχα αφήσει στο στοκ 20 και είχα ανεβάσει το bclk από 133 σε 190 για καθημερινή χρήση (και είχα ένα πολύ καλό performance gain σε σημείο που να κοντράρω με αξιώσεις τους στοκ sandy) 

 

οι extreme είχαν φουλ ξεκλείδωτους πολλαπλασιαστές, αλλά οκ χεστήκαμε ψηλά για τόσα λεφτά

 

αυτό με τους Κ και μη Κ πάντως δε μπορώ να το χωνέψω 

 

οι q ούτε εγώ νομίζω ότι είχαν ξεκλείδωτους πολλαπλασιαστές, αλλά μπορούσες να πειράξεις fsb, στους μη Κ σήμερα δε μπορείς να κάνεις πρακτικά τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή χαρά του παιδιού θα γίνει αυτό το CPU.

Θα κάνει θραύση στις gaming προτάσεις των φωστηρων!!!!

Είχαμε πριν τον 6100 με 750ti θα έχουμε τώρα αυτόν και το δούλεμα καλά κρατάει ακόμη ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αλητεία -πλέον- της intel εκεί πρέπει να μας σώσει και στα ετήσια moneygrabs. Εαν δεν το βλέπεις εθελοτυφλείς. Εάν ο zen καταφέρει να έχει επιδόσεις haswell εγώ σου λέω με τα μισά λεφτά ανά κατηγορία πυρήνων, lanes και cache, τότε θα σου πω πως θα μαζευτεί αυτό το καραγκιοζιλίκι.

 

 

η intel βγαζει σχεδον 4 cpu για καθε 1 της amd οποτε επομενο ειναι να καλυπτει μεγαλυτερη γκαμα και αναγκες ασχετως τιμων και επιδοσεων

 

so deal with it

XVXxIRJ.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

οι q ούτε εγώ νομίζω ότι είχαν ξεκλείδωτους πολλαπλασιαστές

και φυσικά ξεκλείδωτος (όπως ήταν και οι q πριν από αυτόν)

Τους είπες όμως ξεκλείδωτους. :P

 

Το ξεκλείδωτος πάει πάντα για πολλαπλασιαστές. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και εγώ τον ίδιο έχω αλλά θυμάμαι τον είχα πάρει κοντά στο 200άρι. Λογικά μετά έπεσε τόσο όσο λες. Παρόλα αυτά έχει τα προβλήματα του. Για games καλός είναι, για οτιδήποτε παραπάνω πάσχει. Παλιό iGPU, προβλήματα με virtualization, δεν υποστηρίζει opencl στην GPU, κ.α.

Who cares about GPU. Από την πρώτη μέρα έχει άλλη πάνω. Δεν ασχολούμαι στο main PC μου με iGPU της Intel...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά έπερνες i5 ξεκλείδωτο με λίγο παραπάνω λεφτά...

 

Τελικά ότι έχει το i μπροστά, πουλιέται ακριβά...

 

Άρα, από την intel, μη περιμένουμε ποτέ προκοπή... το 'χει τ' όνομα... :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Top σχόλιο "ή Intel βγάζει 4 CPU για κάθε 1 AMD"

Βρε καλά μας κάνει.....

 

που σημαινει οτι εχει γκαμα τιμων για καθε τσεπη με επεξεργαστες στο low-midrange που κλιμακωνουν τιμη ανα 1 ευρω και ο καθενας παιρνει αυτο που θελει και μπορει να παρει, δε καταλαβαινω την αντιδραση και σαυτο

εκτος κι αν εσυ τους αγοραζεις πεντε -πεντε με το κιλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καν desktop dual core CPUs το 2017, όχι να βγάζουν και OC εκδόσεις. Για τίποτα Enthusiast builds στην Ακτή Ελεφαντοστού και πολύ είναι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...