Προς το περιεχόμενο

Η Intel ανακοίνωσε τον πρώτο ξεκλείδωτο και overclockable επεξεργαστή τύπου Core i3


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Δεν μένει μόνιμα ανοιχτό (εκτός από λίγες εξαιρέσεις), αλλά τι εννοείς καταναλώσεις?

Εννοώ ότι πχ από τους 3570/3770 (Ivybridge) και μετά η idle κατανάλωση (windows/browsing/movies/music ή γενικά να μην κάνει κάτι) του CPU είναι αρκετά μικρότερη σε σε σχέση πχ με τους socket 1366 ή socket 775 CPUs.

 

Δεν μένει ανοιχτό, αλλά αν πχ το PC (tower) έκαιγε 62w idle θα το έκλεινες για λόγους κατανάλωσης?

 

index.php?ct=articles&action=file&id=219

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/core_i7_6950x_6900k_6850k_and_6800k_processor_review,7.html

 

Και μιλάμε για την high end platform που είναι πιο ενεργοβόρα από την mainstream...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οι pentium ειναι σε αλλη εποχη που και εκεινη ειχε ακριβως τα ιδια μετρα και σταθμα για αρκετα χρονια, διαχρονικα ισχυει  το οτι πληρωνεις παιρνεις

πριν 10 χρονια 190-200 ευρω εκανε ενας top διπυρηνος τοσο κανει και τωρα, μονο που παιρνεις διπλασια ισχυ και λιγοτερη καταναλωση + gpu

 

τα ιδια ισχυουν και στους quad core και i7, οι τιμες τους παντοτε κυμαινονταν στα 250~300+

αυτο που αλλαξε ειναι η ισχυς και η ενεργειακη καταναλωση

 

αν θελετε επεξεργαστες με 20 ευρω υπαρχουν και τα  raspberry

στο πρώτο σκέλος συμφωνείς οτι ήταν άστοχο το παραδειγμά σου...

 

αυτο είναι το θέμα...... το πας σε γενικότητες περι Intel αλλά αποφεύγεις να απαντήσεις οτι στη σημερινή εποχή είναι too much να πληρώσεις 177$ για δυπήρυνο επεξεργαστή...κολάς στη συμπαθειά σου στην εταιρεία(όπως και εγώ,δες την υπογραφή μου) αλλά αδυνατείς να κατανοήσεις την μη χρησιμότητα του συγκεκριμένου επεξεργαστή...απλώς η Intel έβγαλε αυτόν τον επεξεργαστή για να δώσει κάτι καινούργιο ακόμα και για htpc που προανέφερες δεν κάνει αφου με πολύ λιγότερα κάνεις την δουλειά σου....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο πρώτο σκέλος συμφωνείς οτι ήταν άστοχο το παραδειγμά σου...

 

αυτο είναι το θέμα...... το πας σε γενικότητες περι Intel αλλά αποφεύγεις να απαντήσεις οτι στη σημερινή εποχή είναι too much να πληρώσεις 177$ για δυπήρυνο επεξεργαστή...κολάς στη συμπαθειά σου στην εταιρεία(όπως και εγώ,δες την υπογραφή μου) αλλά αδυνατείς να κατανοήσεις την μη χρησιμότητα του συγκεκριμένου επεξεργαστή...απλώς η Intel έβγαλε αυτόν τον επεξεργαστή για να δώσει κάτι καινούργιο ακόμα και για htpc που προανέφερες δεν κάνει αφου με πολύ λιγότερα κάνεις την δουλειά σου....

 

 

δεν συμφωνω, οι Pentium ειναι σχεδον 20 χρονια πισω και χανεται το μετρο συγκρισης,

επισης ειναι γνωστο τοις πασοι οτι αλλους ρυθμους και αλλα αλματα εκανε η τεχνολογια μεχρι να φτασουν ταβανι οι μονοπυρηνοι κοντα στα 3Ghz  και  αλλα μεχρι να εμφανιστουν οι dual & quad core με το multiprocessing -που ειναι στιγμες οροσημα- και αλλα σημερα, ειναι καθαρα θεμα οριων τεχνολογιας

 

επισης δε σου βαζει κανεις το μαχαιρι στο λαιμο να τον αγορασεις

με 170 ευρω οποιος θελει αγοραζει τον top διπυρηνο ή τον entry 4πυρηνο

συμφωνα με τις αναγκες του και την χρησιμοτητα που τον προοριζει ενω οι core i3 ξεκινουν απο 115 ευρω,

που ακριβως ειναι το κακο λοιπον; χανει κανεις απο το να υπαρχει αυτη η πληθωρα επιλογων;

 

http://www.skroutz.gr/c/32/cpu-epeksergastes/m/22/Intel/f/61399/4-%CF%80%CF%85%CF%81%CE%AE%CE%BD%CF%89%CE%BD.html?keyphrase=cpu

 

 

ΥΓ. η ιδια ακριβως λογικη ισχυει και αλλου αφου ο top i5 6XXXK ειναι ελαχιστα φθηνοτερος απο τον entry i7 της ιδιας γενιας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο pentium 4, πηγα σε Ε 8400, μετα σε εναν πολυ ωραιο ι7 2600Κ (μετανιωσα που τον χαρησα τελικα) , τωρα ειμαι σε εναν ι7 3960χ extreme..και εκει θα μεινω..δεν υπαρχει περιπτωση να αλαξω cpu..Οσο αναφορα τον συγγεκριμενο ι3 απλα δεν αξιζει τα λεφτα του..χιλιες φορες ο φθηνοτερος ι5..αλλα καλα μας κανει η intel..δεν εχει αντιπαλο..ετσι ειναι τα μονοπωλια παιδια..μακαρι να ερθει κατι καλο απο πλευρας amd..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι pentium ειναι σε αλλη εποχη που και εκεινη ειχε ακριβως τα ιδια μετρα και σταθμα για αρκετα χρονια, διαχρονικα ισχυει  το οτι πληρωνεις παιρνεις

πριν 10 χρονια 190-200 ευρω εκανε ενας top διπυρηνος τοσο κανει και τωρα, μονο που παιρνεις διπλασια ισχυ και λιγοτερη καταναλωση + gpu

 

τα ιδια ισχυουν και στους quad core και i7, οι τιμες τους παντοτε κυμαινονταν στα 250~300+

αυτο που αλλαξε ειναι η ισχυς και η ενεργειακη καταναλωση

 

αν θελετε επεξεργαστες με 20 ευρω υπαρχουν και τα  raspberry

Ε τωρα μην λεμε οτι θελουμε. Aπο τον 1ο i5 (750) μεχρι σημερα η τιμη τους εχει ανεβει κατα 60 ευρω. Ο i5 750 ειχε τιμη 190-200. Ο 4690k ειχε 240-250. Σορρυ αλλα 7 χρονια μετα, το να πληρωνεις +60 ευρω για τοσο μικρη  διαφορα στις επιδοσεις ειναι λιγο εμετος. 

 

Και γω intelakias ειμαι αλλα τωρα βρισκει και τα κανει, μη τη δικαιολογουμε. ΕΙδικα αυτο με το hyperthreading αλλα μονο 2 πυρηνες στον i3, 4 πυρηνες αλλα χωρις ht στον i5 ειναι για γελια. 

 

Στην τελικη δες τις αντιστοιχες διαφορες στις καρτες γραφικων. Μια καρτα του 2009 ειναι εως και 5 φορες απο μια σημερα. Οχι οτι περιμενω τρελη αυξηση στο ipc των cpu, αλλα τουλαχιστον ας δωσουν αυτο που μπορουν, τους 2 πυρηνες στον i3 και το ht στον i5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα τον τοπ i3 παρα τα 2-3 πρωτα cpu i5.

100%..οσο αφορα στις μέρες μας θεωρω ότι ι5 6600 είναι top value σε χρηματα κ αποδοση..

 

2 μήνες εχω τον ι3 6100 και δεν εχω το παραμικρο πρόβλημα σε game ews kai GTA 5 CSGO dota2 κτλ.Δοκιμασμένα στα ακρα και ωρες παιχνιδι.

Στα συγκεκριμενα games ουτε το παραμικρο.(δεν εχω δοκιμασει αλλα games)

 

Τωρα τον πουλαω γτ εχω παραγγειλει τον ι5 που σας ειπα καθως και τον ι7 6700 επειδή στηνω 2 μηχανάκια...θα σας πω εντυπώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι πχ από τους 3570/3770 (Ivybridge) και μετά η idle κατανάλωση (windows/browsing/movies/music ή γενικά να μην κάνει κάτι) του CPU είναι αρκετά μικρότερη σε σε σχέση πχ με τους socket 1366 ή socket 775 CPUs.

 

Δεν μένει ανοιχτό, αλλά αν πχ το PC (tower) έκαιγε 62w idle θα το έκλεινες για λόγους κατανάλωσης?

 

index.php?ct=articles&action=file&id=219

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/core_i7_6950x_6900k_6850k_and_6800k_processor_review,7.html

 

Και μιλάμε για την high end platform που είναι πιο ενεργοβόρα από την mainstream...

Ναι συμφωνώ, σίγουρα είναι πιο ενεργοβόρος ως και παλαιότερος τεχνολογικά. Πιο πολύ όμως είναι το κόστος ρεύματος σε games με την R9 290 που έχω...! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τωρα μην λεμε οτι θελουμε. Aπο τον 1ο i5 (750) μεχρι σημερα η τιμη τους εχει ανεβει κατα 60 ευρω. Ο i5 750 ειχε τιμη 190-200. Ο 4690k ειχε 240-250. Σορρυ αλλα 7 χρονια μετα, το να πληρωνεις +60 ευρω για τοσο μικρη  διαφορα στις επιδοσεις ειναι λιγο εμετος.

i5-750 2.66Ghz $196

i5-6400 2.70GHz $182

Ο 4690κ είναι σε εντελώς διαφορετική κατηγορία αφού είναι στα 3.5base με 3.9Ghz turbo,σαφώς και θα είναι πολύ ποιο ακριβός αφού ακόμα και με μόνο το base clock είναι 30% ποιο γρήγορος χώρια της βελτιώσεις σε IPC/ILP/OoO/HTT κτλ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i5-750 2.66Ghz $196

i5-6400 2.70GHz $182

Ο 4690κ είναι σε εντελώς διαφορετική κατηγορία αφού είναι στα 3.5base με 3.9Ghz turbo,σαφώς και θα είναι πολύ ποιο ακριβός αφού ακόμα και με μόνο το base clock είναι 30% ποιο γρήγορος χώρια της βελτιώσεις σε IPC/ILP/OoO/HTT κτλ.

ναι βρε άνθρωπε αλλά μιας και ήμουν/είμαι κάτοχος των 750 και 4690Κ σου λέω ότι για μένα που θέλω να κάνω o/c έδωσα άλλα 60€ κερατιάτικα

 

γιατί με τον 750 στα 3.8 (που σήμαινε +25-30% επιδόσεις) έπαιζα χαλαρή μπαλίτσα με στοκ sandy και λίγο ivy και για καιρό κράτησε με αξιώσεις ο επεξεργαστής, αν δε μιλούσαμε για o/c'ed sandy πχ μη φανταστείς ότι είχε και πολύ μεγάλη διαφορά η νέα γενιά όπου έγινε και το τελευταίο μεγάλο άλμα, ήδη είχαν ανάλογες επιδόσεις όσοι είχαν επεξεργαστές σε 1366 και 1156 και τους είχαν ανεβάσει

 

και τον 4690Κ που τον ανέβασα επίσης μου "δίνει" κάποια χρόνια ζωής παραπάνω (και φυσικά δεν είναι μόνο οι επιδόσεις, άλλαξα νέα πλατφόρμα και για τα native sata 3, usb 3.0 , m.2 που έχουν αρκετές μητρικές κοκ.. )  , αλλά αυτό το παραπάνω το πληρώνω και σε chipset/μητρική (οκ δεκτό αυτό πάντα ήταν έτσι) αλλά και σε επεξεργαστή χωρίς κάποιον προφανή λόγο, απλά γιατί μπορούν 

 

όταν το θεωρείς δεδομένο ότι κάνεις overclock για τους Κ και μόνο μιλάμε, δε μας νοιάζουν οι κλειδωμένοι

 

ο 750 και το refresh του 760 ήταν οι μοναδικοί που υπήρχαν και έκαναν κανονικά overclock, δεν είχαμε 5-6 εκδοχές λες και μιλάμε για κινητά samsung μόνο και μόνο για να μην πηγαίνει χαμένη η σαβούρα τους  (δεκτό και αυτό αλλά όχι με τιμολόγηση στο θεό να βγάζουν κι άλλα και από πάνω) 

αυτές είναι οι συνέπειες του μη ανταγωνισμού, ας μην κοροϊδευόμαστε..  

και πάλι καλά που την παλεύει ακόμα στις κάρτες η AMD και τουλάχιστον μπορούμε να αγνοούμε τις καραγκιοζιές της nvidia, αλλά στους επεξεργαστές δεν το έχει τα τελευταία χρόνια

 

 

το μόνο θετικό (αν και αυτό είναι αναμενόμενη εξέλιξη) που μπορούμε να πούμε για τους Κ  είναι ότι από την εποχή τους έως σήμερα το overclock μέσω bios απλοποιήθηκε τρομερά

 

σε core και i μέχρι και τον 750 έπρεπε να κάθεσαι να διαβάζεις μια βδομάδα λες και δίνεις μάθημα για να κάνεις σωστή δουλειά και να μη τρως άκυρες bsod και μετά να κλαίγεσαι ότι τα pc είναι πολύπλοκα ==> θα πάρω κονσόλα

 

με τον 4690Κ τελείωσα σε πάρα πολύ λίγο χρόνο ο,τι είχα να κάνω και δε με απασχόλησε ποτέ ξανά το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μόνο θετικό (αν και αυτό είναι αναμενόμενη εξέλιξη) που μπορούμε να πούμε για τους Κ  είναι ότι από την εποχή τους έως σήμερα το overclock μέσω bios απλοποιήθηκε τρομερά

 

σε core και i μέχρι και τον 750 έπρεπε να κάθεσαι να διαβάζεις μια βδομάδα λες και δίνεις μάθημα για να κάνεις σωστή δουλειά και να μη τρως άκυρες bsod και μετά να κλαίγεσαι ότι τα pc είναι πολύπλοκα ==> θα πάρω κονσόλα

 

με τον 4690Κ τελείωσα σε πάρα πολύ λίγο χρόνο ο,τι είχα να κάνω και δε με απασχόλησε ποτέ ξανά το θέμα

Εμ είδες;

Και τον ι5-6400 μπορείς να τον βάλεις σε μητρική που να κάνει sky-oc να του βάλεις και κάποιο ανάλογο bios και να τον κάνεις oc όσο πάει (και πάει πολύ) αλλά πάλι θα πρέπει να ρίξεις διάβασμα και να παιδευτείς αρκετά,οπότε στην τελική εσύ επέλεξες να δώσεις τα παραπάνω λεφτά για την δικιά σου ευκολία,αν και σε haswell δεν γινόταν αυτό αλλά οκ σε skylake πάντως γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έδωσα τόπο στην οργή μόνο και μόνο επειδή οι τρύπες για τη ψύκτρα είναι ίδιες σε 1156 κι έπειτα και δε χρειάστηκε να ξοδέψω ξανά για ψύκτρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τωρα μην λεμε οτι θελουμε. Aπο τον 1ο i5 (750) μεχρι σημερα η τιμη τους εχει ανεβει κατα 60 ευρω. Ο i5 750 ειχε τιμη 190-200. Ο 4690k ειχε 240-250. Σορρυ αλλα 7 χρονια μετα, το να πληρωνεις +60 ευρω για τοσο μικρη  διαφορα στις επιδοσεις ειναι λιγο εμετος. 

 

Και γω intelakias ειμαι αλλα τωρα βρισκει και τα κανει, μη τη δικαιολογουμε. ΕΙδικα αυτο με το hyperthreading αλλα μονο 2 πυρηνες στον i3, 4 πυρηνες αλλα χωρις ht στον i5 ειναι για γελια. 

 

Στην τελικη δες τις αντιστοιχες διαφορες στις καρτες γραφικων. Μια καρτα του 2009 ειναι εως και 5 φορες απο μια σημερα. Οχι οτι περιμενω τρελη αυξηση στο ipc των cpu, αλλα τουλαχιστον ας δωσουν αυτο που μπορουν, τους 2 πυρηνες στον i3 και το ht στον i5

 

 

ahem λιγο ακυρη η συγκριση σου; μαλλον εμενα δικαιωνεις:

 

ο ενας ειναι ξεκλειδωτος στα 3.5-3.90 GHz

κι ο αλλος στα 2.66-3.20 GHz  το turbo boost του 750 δεν φτανει καν το base speed του 4690k και θα χρειαστει μια καλη ψυκτρα ανω των 50 ευρω για να φτασει τα 4 Ghz που ο αλλος το εχει με για πλακα με το stock cooler

 

οι καρτες γραφικων εχουν αλλη τεχνολογια δεν εχει νοημα η αναφορα, επισης πριν 5 χρονια το 50% του κοσμου ειχε οθονες κατω απο fullhd, χωρις την  εκρηξη των 4k και τα 144Hz η εξτρα ισχυς των σημερινων καρτων δε θα ειχε κανενα νοημα

 

 

το μόνο θετικό (αν και αυτό είναι αναμενόμενη εξέλιξη) που μπορούμε να πούμε για τους Κ  είναι ότι από την εποχή τους έως σήμερα το overclock μέσω bios απλοποιήθηκε τρομερά

 

σε core και i μέχρι και τον 750 έπρεπε να κάθεσαι να διαβάζεις μια βδομάδα λες και δίνεις μάθημα για να κάνεις σωστή δουλειά και να μη τρως άκυρες bsod και μετά να κλαίγεσαι ότι τα pc είναι πολύπλοκα ==> θα πάρω κονσόλα

 

με τον 4690Κ τελείωσα σε πάρα πολύ λίγο χρόνο ο,τι είχα να κάνω και δε με απασχόλησε ποτέ ξανά το θέμα

 

 

δεν ειναι καθολου αμελητεα αυτη η παραμετρος, 

 

μετα τους Pentium οι πρωτοι μου διπυρηνοι ηταν οι e8500-8600 που εφταναν κοντα στα 4Ghz 

που αντικατασταθηκαν απο δυο 2500k που εφταναν ανετα στα 4,6 Ghz 

 

και πλεον ειμαι μεταξυ αλλων σε εναν i7 4790 σε μια mini atx  μητρικη των 130 ευρω την Asus H97I-plus με stock cooler 

 

ο χρονος με το ψαξιμο στο bios και τα λεφτα που ξοδευα παλιοτερα σε ψυκτρες και σε καλυτερες μητρικες με περισσοτερους και ποιοτικοτερους πυκνωτες κλπ. για OC τωρα ειτε τα εξοικονομω ειτε τα δινω σε καλυτερο επεξεργαστη οπου με υπερκαλυπτει η εργοστασιακη του συχνοτητα και εχω και 100% το κεφαλι μου ησυχο απο θεμα σταθεροτητας αφου πλεον δεν τρεχω OC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ahem λιγο ακυρη η συγκριση σου; μαλλον εμενα δικαιωνεις:

 

ο ενας ειναι ξεκλειδωτος στα 3.5-3.90 GHz

κι ο αλλος στα 2.66-3.20 GHz  το turbo boost του 750 δεν φτανει καν το base speed του 4690k και θα χρειαστει μια καλη ψυκτρα ανω των 50 ευρω για να φτασει τα 4 Ghz που ο αλλος το εχει με για πλακα με το stock cooler

 

οι καρτες γραφικων εχουν αλλη τεχνολογια δεν εχει νοημα η αναφορα, επισης πριν 5 χρονια το 50% του κοσμου ειχε οθονες κατω απο fullhd, χωρις την  εκρηξη των 4k και τα 144Hz η εξτρα ισχυς των σημερινων καρτων δε θα ειχε κανενα νοημα

ο άλλος ήταν το καλύτερο που είχε τότε η ιντελ σε αυτή τη κατηγορία (και ας ήταν η μοναδική επιλογή), ο παράλλος είναι αυτό που έχει σήμερα 

 

τι σημασία έχει η όποια εξέλιξη που είναι αναμενόμενο να γίνεται; 

 

σε αυτή τη κατηγορία (4πυρηνος i5)  πουλάει πιο ακριβά και απλά πλέον σου δίνει και άλλες επιλογές που αναλογικά είναι κατώτερες (σε θέμα o.c) από τον 750

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...