Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας και στο ΙΚΑ ?


Papagewrgiou Anna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Θα ηθελα την βοηθεια σας στο θεμα μου. Το 2007 ξεκινησα να δουλευω σε ενα Super Market με μισθο 650 Euro για 4 ωρη εργασια ( Δηλωμενη 4 ωρη εργασια ενω στην πραγματικοτητα δουλευω για 8-9 ωρες τις καθημερινες και τα Σαββατα - Κυριακη 11-12 ωρες ). Εργαζομαι στον συγκεκριμενο εργοδοτη για 9 χρονια δηλαδη μεχρι και σημερα. Δεν με εχει πληρωσει ποτε μου δωρο Χριστουγεννων - Πασχα και ποτε μου δεν εχω παρει αναρωτικη αδεια  και γενικα αδεια. Εαν χρειαζεται να παρω μερικες μερες αδεια για οποιονδηποτε λογο τοτε  κοβει τον μισθο μου για τις ημερες που λειπω. Η συμπεριφορα της απεναντι στους υπαλληλους ειναι η χειροτερη και δεν υπαρχει συννενοηση.Επισης δουλευω ημερες αργιας οπως ( Εργατικη Πρωτομαγια - Εθνικες Εορτες - Κυριακη του Πασχα κτλπ.)  Η επιχειρηση ειναι κερδοφορα μεχρι αηδιας και παρολα αυτα δεν καταβαλει αυτα που δικαιουμαι. 

 

Μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να κανω για να παρω ολα αυτα τα χρονια τα χρηματα που εχω χασει?Δεν με ενδιαφερει εαν κινηθω δικαστικα η οχι. Σας ευχαριστω εκ τον προτερων.

 

( Οποιοδηποτε σχολιο θα με βοηθησει )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Έχεις τα μέσα να το κυνηγήσεις πρώτα απ' όλα; Διότι λες ότι δουλεύεις 9 χρόνια (!) σ' αυτόν -- πράγμα το οποίο για 'μένα σημαίνει ότι μάλλον είχες ανάγκη τα χρήματα και δεν είχες την άνεση 'να κάνεις παιχνίδι', αλλιώς γιατί να κάτσεις μια δεκαετία αφού δεν είσαι ικανοποιημένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ξεκινάς από την επιθεώρηση και σε καθοδηγούν αυτοί μετά. Πιθανό να πάει και δικαστικά, κάτι που μπορεί να τραβήξει πολύ με αμφίβολα αποτελέσματα ακόμα κι αν δικαιωθείς! 

 

Πολύ το άφησες, καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις τα μέσα να το κυνηγήσεις πρώτα απ' όλα; Διότι λες ότι δουλεύεις 9 χρόνια (!) σ' αυτόν -- πράγμα το οποίο για 'μένα σημαίνει ότι μάλλον είχες ανάγκη τα χρήματα και δεν είχες την άνεση 'να κάνεις παιχνίδι', αλλιώς γιατί να κάτσεις μια δεκαετία αφού δεν είσαι ικανοποιημένος;

Καλησπερα. Τοτε ειχα την αναγκη για την δουλεια αυτη. Τωρα οχι διοτι η οικονομικη μου κατασταση εχει αλλαξει απο αλλα εισοδηματα. Παρολα αυτα δεν θελεω να αφησω την δουλεια μου διοτι δεν θελω να τον αφησω να ξεφυγει ετσι.

Νομίζω ξεκινάς από την επιθεώρηση και σε καθοδηγούν αυτοί μετά. Πιθανό να πάει και δικαστικά, κάτι που μπορεί να τραβήξει πολύ με αμφίβολα αποτελέσματα ακόμα κι αν δικαιωθείς! 

 

Πολύ το άφησες, καλή τύχη!

Kαλησπερα. Γιατι πιστευεις κατι τετοιο? Απο την στιγμη που δεν εφαρμοζει τον νομο? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Τοτε ειχα την αναγκη για την δουλεια αυτη. Τωρα οχι διοτι η οικονομικη μου κατασταση εχει αλλαξει απο αλλα εισοδηματα. Παρολα αυτα δεν θελεω να αφησω την δουλεια μου διοτι δεν θελω να τον αφησω να ξεφυγει ετσι.

Kαλησπερα. Γιατι πιστευεις κατι τετοιο? Απο την στιγμη που δεν εφαρμοζει τον νομο? 

Πιθανότατα θα δικαιωθείς, απλά μπορεί να καθυστερήσει αρκετά αυτό και να καθυστερήσεις ακόμα περισσότερο να πάρεις τα λεφτά σου. Αυτό εννοώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν καποιος γνωριζει παρομοια περιπτωση ας μου πει. Θελω να γνωριζω τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω και εαν ειμαι καπου λαθος ας μου πει καποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν καποιος γνωριζει παρομοια περιπτωση ας μου πει. Θελω να γνωριζω τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω και εαν ειμαι καπου λαθος ας μου πει καποιος.

 

Για μένα "είσαι λάθος" στο γεγονός ότι το άφησες τόσο καιρό (δεν την λες και λίγο την 10ετία).

Δηλαδή τι περίμενες; Να πει "βρε συ την αδικώ τόσο καιρό πρέπει να επανορθώσω";

Μάλλον βέβαια περίμενες αυτό που τελικά έγινε. Δηλαδή έκανες τον μ....κα όσο είχες ανάγκη και τώρα θυμήθηκες τα εργασικά σου δικαιώματα, τα οποία υπονόμευσες κι εσύ με την σιωπηρή σου αποδοχή (συνενοχή θα την έλεγα). Δεν θα σου πω τι σκέφτομαι γι' αυτή την προσέγγιση γιατί είμαι λίγο κάθετος στις απόψεις μου, και δεν θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα.

Τώρα πάντως η προσέγγιση είναι αυτή που ήδη αναφέρεις στον τίτλο. Καταγγελία στην επιθεώρηση και στο ΙΚΑ. Να ξέρεις βέβαια ότι τα πράγματα ήταν πιο εύκολα μέχρι πριν 6-7 χρόνια αφού τώρα πλέον υπερεργασία, μη καταβολή δεδουλευμένων, κλπ είναι κάτι πολύ συνηθισμένο και δεν κόβουν κ..λους στους εργοδότες όπως παλιότερα.

Εννοείται ότι θα πρέπει να μπορείς να τα τεκμηριώσεις αυτά που λες (παραπάνω ώρες, κλπ). Στη θέση σου δεν θα στηριζόμουνα σε μαρτυρίες από συναδέλφους αφού, άσχετα από το τι σου λένε όταν μιλάτε μαζί, ίσως να μην είναι έτοιμοι να τα "σπάσουν" με το αφεντικό ρισκάροντας τη θέση τους (κι εννοείται ότι ειδικά εσύ δεν μπορείς να τους κακίσεις για κάτι τέτοιο αφού μέχρι τώρα εσύ δεν ρίσκαρες για τον εαυτό σου!!!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα "είσαι λάθος" στο γεγονός ότι το άφησες τόσο καιρό (δεν την λες και λίγο την 10ετία).

Δηλαδή τι περίμενες; Να πει "βρε συ την αδικώ τόσο καιρό πρέπει να επανορθώσω";

Μάλλον βέβαια περίμενες αυτό που τελικά έγινε. Δηλαδή έκανες τον μ....κα όσο είχες ανάγκη και τώρα θυμήθηκες τα εργασικά σου δικαιώματα, τα οποία υπονόμευσες κι εσύ με την σιωπηρή σου αποδοχή (συνενοχή θα την έλεγα). Δεν θα σου πω τι σκέφτομαι γι' αυτή την προσέγγιση γιατί είμαι λίγο κάθετος στις απόψεις μου, και δεν θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα.

Τώρα πάντως η προσέγγιση είναι αυτή που ήδη αναφέρεις στον τίτλο. Καταγγελία στην επιθεώρηση και στο ΙΚΑ. Να ξέρεις βέβαια ότι τα πράγματα ήταν πιο εύκολα μέχρι πριν 6-7 χρόνια αφού τώρα πλέον υπερεργασία, μη καταβολή δεδουλευμένων, κλπ είναι κάτι πολύ συνηθισμένο και δεν κόβουν κ..λους στους εργοδότες όπως παλιότερα.

Εννοείται ότι θα πρέπει να μπορείς να τα τεκμηριώσεις αυτά που λες (παραπάνω ώρες, κλπ). Στη θέση σου δεν θα στηριζόμουνα σε μαρτυρίες από συναδέλφους αφού, άσχετα από το τι σου λένε όταν μιλάτε μαζί, ίσως να μην είναι έτοιμοι να τα "σπάσουν" με το αφεντικό ρισκάροντας τη θέση τους (κι εννοείται ότι ειδικά εσύ δεν μπορείς να τους κακίσεις για κάτι τέτοιο αφού μέχρι τώρα εσύ δεν ρίσκαρες για τον εαυτό σου!!!)

Kαλησπερα. Δεν μπορουσα να κανω κατι εκεινο το διαστημα λογω του οτι ειχα οικονομικες δυσκολιες, σημερα ομως τα πραγματα για εμενα αλαξανε. Εχεις δικιο στο οτι δεν θα υπαρξει κανεις που να με υποστηριξει δικαστικα απο τον εργασιακο μου κυκλο. Η εργασια που προσφερω ειναι αρκετες ωρες και τα ωραρια που φαινονται ειναι αλλα. Εαν γινει ελεγχος απο το ΙΚΑ τιην ωρα που εργαζομαι και φανει πως δουλευω παραπανω απο το κανονικο τοτε νομιζω πως εχω ενα στοιχειο για το δικαστηριο. Επισης ο λογιστης της επιχειρησης γνωριζει το τι συμβαινει αφου και ο ιδιος ειναι μπλεγμενος ( τα αρπαζει κανονικα ). Αυτο που αναφερεις οτι συμπεριφερονται στους εργοδοτες με οικειοτητα για ποιο λογο το πιστευεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά τη σούπερ μάρκετ είναι αυτό που είναι ανοιχτό ακόμα και Κυριακή του Πάσχα; τύπου λίγο μπακάλικο λίγο συνοικιακο;

:) Oταν εχεις κανει συμφωνια με τον μακρια απο εδω ολα γινονται. Δεν ειναι μπακαλικο ειναι κανονικο Super market. Απο οτι καταλαβαινεις δεν υπολογιζει τιποτα και κανεναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Εαν γινει ελεγχος απο το ΙΚΑ τιην ωρα που εργαζομαι και φανει πως δουλευω παραπανω απο το κανονικο τοτε νομιζω πως εχω ενα στοιχειο για το δικαστηριο..

 

 

Ξέχνα το, θα ισχυριστεί ότι έγινε μονο εκείνη την ημέρα.

Σου έχει ζητήσει ποτέ να υπογράψεις ότι λαμβάνεις τα δώρα σου;

Αν ναι, υπέγραψες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..................Αυτο που αναφερεις οτι συμπεριφερονται στους εργοδοτες με οικειοτητα για ποιο λογο το πιστευεις?

 

Δεν είπα ότι συμπεριφέρονται με οικειότητα αλλά απλά ότι άλλαξαν τα δεδομένα.

Όταν πριν 10 ή 15 χρόνια πήγαινες κι έλεγες "μου χρωστάει δύο μισθούς" γινόταν χαμός ενώ τώρα η πρώτη αντίδραση είναι στο στυλ "που να δείτε τι γίνεται αλλού".

Εννοείται πως αν επιμείνεις στην καταγγελία αυτή θα προχωρήσει αλλά......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχνα το, θα ισχυριστεί ότι έγινε μονο εκείνη την ημέρα.

Σου έχει ζητήσει ποτέ να υπογράψεις ότι λαμβάνεις τα δώρα σου;

Αν ναι, υπέγραψες;

Ναι με το ζορι. Βλεπεις εαν υπαρχει αναγκη υποκυπτεις ( επισης μας βαζει και υπογραφουμε οτι λαμβανουμε το επιδομα που δινει το κρατος για τριτεκνους - πολυτεκνους και το επιδομα γαμου ενω στην πραγματικοτητα τα παιρνει ο ιδιος.   Εαν παμε δικαστικα και αποδηχθει ψευδορκια απο την πλευρα του εχω καποιο point στο να τα διεκδικησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με το ζορι. Βλεπεις εαν υπαρχει αναγκη υποκυπτεις ( επισης μας βαζει και υπογραφουμε οτι λαμβανουμε το επιδομα που δινει το κρατος για τριτεκνους - πολυτεκνους και το επιδομα γαμου ενω στην πραγματικοτητα τα παιρνει ο ιδιος.   Εαν παμε δικαστικα και αποδηχθει ψευδορκια απο την πλευρα του εχω καποιο point στο να τα διεκδικησω?

Αν υπέγραφες έχει αποδεικτικά ότι τα λεφτά τα πήρες.

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, μόνο αν με καταγγελία σε πιάσουν να δουλεύεις τώρα χωρίς να σε έχει δηλώσει και θα πληρώσει πρόστιμο για το τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έχεις "θάψει" η ίδια τον εαυτό σου αυτα τα χρόνια.

Μπορεις να κινηθείς μεν δικαστικά αλλα θα χρειαστείς χρήμα, χρόνο και πολυυυ υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...