Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας και στο ΙΚΑ ?


Papagewrgiou Anna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Θα ηθελα την βοηθεια σας στο θεμα μου. Το 2007 ξεκινησα να δουλευω σε ενα Super Market με μισθο 650 Euro για 4 ωρη εργασια ( Δηλωμενη 4 ωρη εργασια ενω στην πραγματικοτητα δουλευω για 8-9 ωρες τις καθημερινες και τα Σαββατα - Κυριακη 11-12 ωρες ). Εργαζομαι στον συγκεκριμενο εργοδοτη για 9 χρονια δηλαδη μεχρι και σημερα. Δεν με εχει πληρωσει ποτε μου δωρο Χριστουγεννων - Πασχα και ποτε μου δεν εχω παρει αναρωτικη αδεια  και γενικα αδεια. Εαν χρειαζεται να παρω μερικες μερες αδεια για οποιονδηποτε λογο τοτε  κοβει τον μισθο μου για τις ημερες που λειπω. Η συμπεριφορα της απεναντι στους υπαλληλους ειναι η χειροτερη και δεν υπαρχει συννενοηση.Επισης δουλευω ημερες αργιας οπως ( Εργατικη Πρωτομαγια - Εθνικες Εορτες - Κυριακη του Πασχα κτλπ.)  Η επιχειρηση ειναι κερδοφορα μεχρι αηδιας και παρολα αυτα δεν καταβαλει αυτα που δικαιουμαι. 

 

Μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να κανω για να παρω ολα αυτα τα χρονια τα χρηματα που εχω χασει?Δεν με ενδιαφερει εαν κινηθω δικαστικα η οχι. Σας ευχαριστω εκ τον προτερων.

 

( Οποιοδηποτε σχολιο θα με βοηθησει )

λοιποοοον...

 

θα πας σε δικηγόρο για αρχή και αυτός θα σε καθοδηγήσει

 

η επιθεώρηση μπορεί να έχει αποτέλεσμα μπορεί και όχι, αλλά αν δε τα βρείτε εκεί θα γίνει απλά ποινικό δικαστήριο που δε σε νοιάζει και τόσο (εκτός αν καίγεσαι να καταδικαστεί ο άλλος έτσι για το πακέτο), για χρηματικές διαφορές (να πάρεις τα λεφτά σου) που είναι αστική διαφορά πρέπει να παίξει αγωγή από μέρους σου και φυσικά πρέπει να έρθει και κάποιος μάρτυρας στο δικαστήριο από τους συναδέλφους σου κατά προτίμηση για να έχεις καλές ελπίδες

 

τα λεφτά τα παίρνεις χεράτα ή τράπεζα;  επίσης παίρνεις και μαύρα; (βασικά παίρνεις μαύρα αν πληρώνεσαι για 8ωρη και είσαι δηλωμένη 4ωρη..)

 

σε δικηγόρο γρήγορα, η επιθεώρηση από μόνη της και καταγγελία στο έτσι δε σε σώζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ωραια απο οτι καταλαβαινω δεν μπορω να κανω τιποτα. Εαν τον αναγκασω με απολυση τοτε περα απο την αποζημιωση που θα λαβω δεν δικαιουμε κατι επιπλεον για το οτι εχω εργαστει ολα αυτα τα χρονια σε μια υγιεις επιχειρηση και με απολυουν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αν έχεις υπογράψει συμβαση ότι δουλευεις 4ωρο και σε δουλευει 8ωρο χαλαρά του κοβεις τον κώλο. Δεν είναι μονο το ποινικο κομμάτι είναι και το διοικητικο (προστιμο). Αυτό είναι αμα θες να τον εκδικηθείς. Αν θες τωρα να δικαιωθείς προσωπικα και να αξιώσεις αποζημιωση παραιτείσαι και ξεκινάς γιατι δεν νομιζω να μπορεις να κατσεις και ταυτόχρονα να έχετε δικαστική διαμάχη.

 

Μη τρελαίνεσαι αμα έχεις λεφτά να δώσεις ξεκινα ετσι και για το γοητρο που λεμε και για τα φράγκα. Ποσα μπορεις να αξιώσεις? 10 χιλιαρικα? ας δωσεις και τα 3 σε έναν δικηγορο που λεει ο λογος. Κερδισμενη θα βγεις και παλι. Σκέψου το και βλέπεις.

 

Το ότι δεν μπορεις να κάνεις τιποτα δεν ευσταθει επειδή τοσα χρονια δουλευες εκει δηλαδή δεν καταλαβα αμα κάποιος εινα εγκληματιας εμπορος και τον παρακολουθουν από το 2012 ας πουμε δεν θα δικαστει και δεν θα την φάει για τα εγκληματα που ξεκινάνε από το 2012? δεν ευσταθει αυτό σαν επιχειρημα κυριοι εφυγα επειδή δεν εβρισκα αλλου αλλα ο τυπος με εκμεταλευοταν. Ρωτα και δικηγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αν έχεις υπογράψει συμβαση ότι δουλευεις 4ωρο και σε δουλευει 8ωρο χαλαρά του κοβεις τον κώλο. Δεν είναι μονο το ποινικο κομμάτι είναι και το διοικητικο (προστικο). Αυτό είναι αμα θες να τον εκδικηθείς. Αν θες τωρα να δικαιωθείς προσωπικα και να αξιώσεις αποζημιωση παραιτείσαι και ξεκινάς γιατι δεν νομιζω να μπορεις να κατσεις και ταυτόχρονα να έχετε δικαστική διαμάχη.

 

Μη τρελαίνεσαι αμα έχεις λεφτά να δώσεις ξεκινα ετσι και για το γοητρο που λεμε και για τα φράγκα. Ποσα μπορεις να αξιώσεις? 10 χιλιαρικα? ας δωσεις και τα 3 σε έναν δικηγορο που λεει ο λογος. Κερδισμενη θα βγεις και παλι. Σκέψου το και βλέπεις.

Νομίζω βρίσκεις δικηγόρο και του δίνεις ένα ποσοστό από αυτά που θα πάρεις, έτσι έκανε ένας γνωστός και τους πήρε 10 χηνες.

 

Προσοχή θέλει δικηγόρο ειδικό πάνω στο εργασιακό θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιποοοον...

 

θα πας σε δικηγόρο για αρχή και αυτός θα σε καθοδηγήσει

 

η επιθεώρηση μπορεί να έχει αποτέλεσμα μπορεί και όχι, αλλά αν δε τα βρείτε εκεί θα γίνει απλά ποινικό δικαστήριο που δε σε νοιάζει και τόσο (εκτός αν καίγεσαι να καταδικαστεί ο άλλος έτσι για το πακέτο), για χρηματικές διαφορές (να πάρεις τα λεφτά σου) που είναι αστική διαφορά πρέπει να παίξει αγωγή από μέρους σου και φυσικά πρέπει να έρθει και κάποιος μάρτυρας στο δικαστήριο από τους συναδέλφους σου κατά προτίμηση 

 

τα λεφτά τα παίρνεις χεράτα ή τράπεζα;  επίσης παίρνεις και μαύρα; 

Kαλησπερα. Το ενδεχομενο να ερθει συναδελφος απο την δουλεια για μαρτυρια το αποκλειω διοτι οι καιροι ειναι δυσκολοι και κανεις δεν το ρισκαρει. Σκεφτηκα το ενδεχομενο να γινει ελεγχος την ωρα της εργασιας μου αλλα καποιος φιλος προηγουμενος μου ειπε πως δεν θα πιασει. Επισης ο εργοδοτης δηλωνει 4 ωρες εργασια στο ΙΚΑ . Πληρωνει για τις 4 ωρες 300 Εuro μεσω τραπεζας και τα υπολοιπα τα δινει στο χερι για να αποφευγει την επιπλεον απασχοληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια απο οτι καταλαβαινω δεν μπορω να κανω τιποτα. Εαν τον αναγκασω με απολυση τοτε περα απο την αποζημιωση που θα λαβω δεν δικαιουμε κατι επιπλεον για το οτι εχω εργαστει ολα αυτα τα χρονια σε μια υγιεις επιχειρηση και με απολυουν? 

 

Δεν ξέρω τι εννοείς με το "αναγκάσω" αλλά θέλει προσοχή αφού υπάρχουν περιπτώσεις όπου κάτι που θα κάνεις για να εξαναγκάσεις σε απόλυση θα μπορούσε να τεκμηριώσει και απόλυση χωρίς αποζημίωση.

Ψάξτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω βρίσκεις δικηγόρο και του δίνεις ένα ποσοστό από αυτά που θα πάρεις, έτσι έκανε ένας γνωστός και τους πήρε 10 χηνες.

 

Προσοχή θέλει δικηγόρο ειδικό πάνω στο εργασιακό θέμα.

 

Ναι ένα ποσοστο συμφωνοι. Αλλα δεν θα ζημιωθείς εσυ αλλιως ποιος ο λογος να ξεκινήσεις?

 

εγω θα του ελεγα πάρε εσυ το 50% να πάρω εγω το άλλο 50% και το 25% θα το δωσω σε κανενα ιδρυμα. Λέω εγω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω βρίσκεις δικηγόρο και του δίνεις ένα ποσοστό από αυτά που θα πάρεις, έτσι έκανε ένας γνωστός και τους πήρε 10 χηνες.

 

Προσοχή θέλει δικηγόρο ειδικό πάνω στο εργασιακό θέμα.

Σε ευχαριστω για την συμβουλη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ένα ποσοστο συμφωνοι. Αλλα δεν θα ζημιωθείς εσυ αλλιως ποιος ο λογος να ξεκινήσεις?

 

εγω θα του ελεγα πάρε εσυ το 50% να πάρω εγω το άλλο 50% και το 25% θα το δωσω σε κανενα ιδρυμα. Λέω εγω τώρα.

Όχι ρε συ, 10% παίρνει ο δικηγόρος, έτσι μου είπε πρώην συνάδελφος, απλά έκανε για Θεσσαλονίκη 5 χρόνια να γίνει, έκανε έφεση η εταιρία συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ένα ποσοστο συμφωνοι. Αλλα δεν θα ζημιωθείς εσυ αλλιως ποιος ο λογος να ξεκινήσεις?

 

εγω θα του ελεγα πάρε εσυ το 50% να πάρω εγω το άλλο 50% και το 25% θα το δωσω σε κανενα ιδρυμα. Λέω εγω τώρα.

Πιστεψε με δεν με ενδιαφερει το ποσο που θα λαβω αλλα περισσοτερο με απασχολει να πληρωσει οσω πιο πολλα μπορει. Γιατι ειπαμε να ειμαστε ανθρωποι αλλα οταν ο αλλος σε βρισκει σε στιγμη αδυναμιας και σε παταει τοτε κανενα ελεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεψε με δεν με ενδιαφερει το ποσο που θα λαβω αλλα περισσοτερο με απασχολει να πληρωσει οσω πιο πολλα μπορει. Γιατι ειπαμε να ειμαστε ανθρωποι αλλα οταν ο αλλος σε βρισκει σε στιγμη αδυναμιας και σε παταει τοτε κανενα ελεος.

Θα του πάρουν τα βρακια φίλε αλλά να ξέρεις θέλει υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ανωνυμη καταγγελια να πεσει ρε συ στην επιθεωρηση και να το κάνουν ντου τι θα κανει μετα θα απολυσει ολους τους υπαλληλους?

Ανώνυμη δεν δέχονται, πήρα εγώ για την γυναίκα μου, ας έρθει η ίδια είπαν.

 

Είπα μαγαζί, είπα ότι της έχει φάει δώρο Πάσχα και αυτοί στα παπαρια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα του πάρουν τα βρακια φίλε αλλά να ξέρεις θέλει υπομονή.

Καλησπερα. Πιστευεις οτι θα μεσολαβισει πολυς χρονος μεχρι να βρω το δικιο μου? Δεν υπαρχει τροπος να επιταχυνθει η οποιαδηποτε διαδικασια? Και επισης ειμαι γυναικα  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα. Το ενδεχομενο να ερθει συναδελφος απο την δουλεια για μαρτυρια το αποκλειω διοτι οι καιροι ειναι δυσκολοι και κανεις δεν το ρισκαρει. Σκεφτηκα το ενδεχομενο να γινει ελεγχος την ωρα της εργασιας μου αλλα καποιος φιλος προηγουμενος μου ειπε πως δεν θα πιασει. Επισης ο εργοδοτης δηλωνει 4 ωρες εργασια στο ΙΚΑ . Πληρωνει για τις 4 ωρες 300 Εuro μεσω τραπεζας και τα υπολοιπα τα δινει στο χερι για να αποφευγει την επιπλεον απασχοληση.

Το ότι παίρνεις μαύρα λεφτά δεν είναι υπέρ σου να ξέρεις και μπορεί να ισχυριστεί διάφορα (ότι με αυτά σου πλήρωσε δώρα επιδόματα, ανάλογα το δικηγόρο θα βάλει αυτός και γενικά είναι ένα θέμα τα μαύρα)

 

Γενικά πήγαινε σε δικηγόρο γιατί απο τη στιγμή που εκεί θα καταλήξει θα πας αργά ή γρήγορα

 

Η επιθεώρηση μπορεί να του κάνει ιστορία, αλλά επειδή πιστεύω ότι δε θα το παραδεχτεί θα σας στείλει απλά στον εισαγγελέα και θα έχεις και το ποινικό να τρέχει που δε σου λύνει και το πρόβλημα στη τελική

 

Πήγαινε σε δικηγόρο λοιπόν και αν ανάλογα τι θα σου πει προχωρά απευθείας σε αγωγή, είναι η πιο απλή λύση αν σκοπός είναι να πληρωθείς

 

Αν σκοπός είναι να του κάνεις κι άλλες ιστορίες πήγαινε επιθεώρηση, αλλά μετά από συμβουλή δικηγόρου μην πας έτσι γιατί θα καταγγείλεις και ασυναρτησίες δε θα ξέρεις τι και πώς να το πεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...