Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας και στο ΙΚΑ ?


Papagewrgiou Anna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας. Πραγματικα σας ευχαριστω. Θελω να ρωτισω περα απο την επιθεωρηση εργασιας και το ΙΚΑ υπαρχει καποιος αλλος μηχανησμος για ελεγχο επιχειρησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Καλησπερα. Πιστευεις οτι θα μεσολαβισει πολυς χρονος μεχρι να βρω το δικιο μου? Δεν υπαρχει τροπος να επιταχυνθει η οποιαδηποτε διαδικασια? Και επισης ειμαι γυναικα :-D

Δεν κατάλαβα ότι είσαι κοπέλα οκ.

Θα χρειαστεί χρόνος γύρω στα 3-5 χρόνια για να πάρεις στο χέρι κάτι.

 

Θα σου κάνει έφεση συνέχεια ο δικηγόρος του και διάφορα άλλα χαζα.

Στο τέλος θα πληρώσει και τις καθυστερήσεις όμως :)

Ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας. Πραγματικα σας ευχαριστω. Θελω να ρωτισω περα απο την επιθεωρηση εργασιας και το ΙΚΑ υπαρχει καποιος αλλος μηχανησμος για ελεγχο επιχειρησης?

Μπορείς να πεις τι εταιρεία είναι αυτή που δουλεύεις; όχι ποια.. Τι είναι απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν τον αναγκασω με απολυση τοτε περα απο την αποζημιωση που θα λαβω...

 

Εγω πάλι μετα απο τα οσα διάβασα δεν ειμαι σίγουρος οτι σε περίπτωση απόλυσης θα λάβεις αποζημίωση.

 

Πάντως αφου λες οτι δεν σε νοιάζει το οικονομικό κόστος κυνήγησέ το μέχρι τελους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορείς να πεις τι εταιρεία είναι αυτή που δουλεύεις; όχι ποια.. Τι είναι απλά.

 

Eιναι Super market οπως ολα τα υπολοιπα . (  Μαρινοπουλος - Βασιλοπουλος ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανώνυμη δεν δέχονται, πήρα εγώ για την γυναίκα μου, ας έρθει η ίδια είπαν.

 

Είπα μαγαζί, είπα ότι της έχει φάει δώρο Πάσχα και αυτοί στα παπαρια τους.

 

Πηγαινε και κάνε ανωνυμη καταγγελια στην αστυνομια και κοινοποιηση στην επιθεωρηση εργασιας της περιοχης. Να δεις τοτε πως θα την λάβουν υποψη, Νομιζουν ότι παίζουμε ορισμένοι για αυτό είναι ανέμελοι. Είναι μέχρι να τους βάλεις στην πριζα φιλε.

 

Θα κάνει μετα η αστυνομια έγγραφο προς την επιθεωρηση για τις δικές τους ενεργειες. Σκάς την καταγγελια στην αστυνομια και μετα το μπαλάκι πάει σε αυτους. Δεν εισαι υποχρεωμένος να καταγγειλεις επωνυμα ποιος σε υποχρεωνει κάτι τέτοιο? αμα στο πουν πες ωραια δειξτε μου νομοθεσια που το λέει αυτό.

 

Είναι διαφορετικο αυτό βεβαια από το να σου πουν να έρθει η ιδια να το κάνει. Ναι εντάξει αυτό ευσταθει δεν εισαι εσυ ο καταγγελων αυτή είναι γιατι ξέρει και τις συνθηκες να περιγράψει το σκηνικο.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι Super market οπως ολα τα υπολοιπα . ( Μαρινοπουλος - Βασιλοπουλος ).

Αν είναι μεγάλη εταιρία ο δικηγόρος θα τους πάρει πολλά να το ξέρεις.

 

Αξίζει η προσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο off topic αλλά γιατί τόση φαγούρα για την ανώνυμη καταγγελία;

Ή έχεις δίκιο και το διεκδικείς, στα πλαίσια της νομιμότητας, ή όχι.

Εκτός πια αν θέλουμε μπροστά γελάκια και χαρούλες και από πίσω καταγγελίες.

 

(για να μην πω ότι 99% θα ξέρει ή θα υποπτεύεται από που εκπορεύεται η καταγγελία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι το πραγματικο σου ονομα αυτο που γραφεις, προσεχε γιατι δεν εισαι μονη σε αυτη τη χωρα & αυτο τον πλανητη.

 

επισης, συμφωνω με το Χαρη, τοτε που ειχες αναγκη εκανες την κοτα - τωρα εγινες τιμωρος. κλασικη ελληνικη κουλτουρα.

 

τελος, η φαση σου θα κρατησει καμια 5-10 χρονια αναλογα ποσο θελει να το τραβηξει ο μαστορας.

(με δεδομενα αυτα που διαβασα για οσα εχουν συμβει, θα τη βγαλει λαδι με 5 ως 8 χιλιαρικα μετρητα)

 

*ενας σοβαρος δικηγορος, αν δει οτι βγαζει χρημα η μπιζνα αποκλειεται να παρει κατω απο 15% ειδικα τετοια εποχη*

 

**επισης, 650€ καθαρα για δηλωμενη 4ωρη εργασια ηταν μια χαρα. πληρωθηκες σαν 8ωρο που δουλευες**

(δεν πιστευω να ειχες θεση διευθυντη ; μια απλη υπαλληλος = βασικος μισθος 8ωρου που καθοσουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι το πραγματικο σου ονομα αυτο που γραφεις, προσεχε γιατι δεν εισαι μονη σε αυτη τη χωρα & αυτο τον πλανητη.

 

επισης, συμφωνω με το Χαρη, τοτε που ειχες αναγκη εκανες την κοτα - τωρα εγινες τιμωρος. κλασικη ελληνικη κουλτουρα.

 

τελος, η φαση σου θα κρατησει καμια 5-10 χρονια αναλογα ποσο θελει να το τραβηξει ο μαστορας.

(με δεδομενα αυτα που διαβασα για οσα εχουν συμβει, θα τη βγαλει λαδι με 5 ως 8 χιλιαρικα μετρητα)

 

*ενας σοβαρος δικηγορος, αν δει οτι βγαζει χρημα η μπιζνα αποκλειεται να παρει κατω απο 15% ειδικα τετοια εποχη*

 

**επισης, 650€ καθαρα για δηλωμενη 4ωρη εργασια ηταν μια χαρα. πληρωθηκες σαν 8ωρο που δουλευες**

(δεν πιστευω να ειχες θεση διευθυντη ; μια απλη υπαλληλος = βασικος μισθος 8ωρου που καθοσουν)

 

Φιλε πως φαινεται ότι εισαι εργοδότης και εσυ , ολοι συνενοημενοι ειστε να λέτε τα ιδια? ελεος ρε φιλε :cry:

 

Μια απλή υπάλληλος (από την οποια κάποιοι έβγαζαν τα κέρδη τους)

 

ετσι να τους βλέπετε σαν απλους υπαλληλους. Για αυτό πάμε και μπροστά. Και η τραγικη ειρωνια να λέει ενας εργοδότης για ελληνικές κουλτουρες. Ο εργοδότης. Που δινει 5 κατοστάρικα για ελληνική κουλτουρα. Νταξ ελεος απλά.

Λίγο off topic αλλά γιατί τόση φαγούρα για την ανώνυμη καταγγελία;

Ή έχεις δίκιο και το διεκδικείς, στα πλαίσια της νομιμότητας, ή όχι.

Εκτός πια αν θέλουμε μπροστά γελάκια και χαρούλες και από πίσω καταγγελίες.

 

(για να μην πω ότι 99% θα ξέρει ή θα υποπτεύεται από που εκπορεύεται η καταγγελία)

 

Το υποπτεύονται αλλα δεν θα έχουν αποδειξεις. Αφου οι εργοδότες παιζουν με τρομοκρατια (ή εχεις δουλεια ή δεν εχεις) παιξε και εσυ με καταγγελιες ανωνυμες στο τελος θα ενεργοποιηθεί ο μηχανισμος θα του την πέσουν 2-3 φορές και θα μαζευτεί. Μονο ετσι μαζεύονται φιλε. Αλλιως σου λεει να εγω θα το κάνω αυτό αφου μου περνάει και τελειωσε. Οποτε και θα διατηρησεις τη δουλειά σου και θα αλλαξουν οι συνθήκες της εργασιας σου. Το καλυτερο σενάριο δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι το πραγματικο σου ονομα αυτο που γραφεις, προσεχε γιατι δεν εισαι μονη σε αυτη τη χωρα & αυτο τον πλανητη.

 

επισης, συμφωνω με το Χαρη, τοτε που ειχες αναγκη εκανες την κοτα - τωρα εγινες τιμωρος. κλασικη ελληνικη κουλτουρα.

 

τελος, η φαση σου θα κρατησει καμια 5-10 χρονια αναλογα ποσο θελει να το τραβηξει ο μαστορας.

(με δεδομενα αυτα που διαβασα για οσα εχουν συμβει, θα τη βγαλει λαδι με 5 ως 8 χιλιαρικα μετρητα)

 

*ενας σοβαρος δικηγορος, αν δει οτι βγαζει χρημα η μπιζνα αποκλειεται να παρει κατω απο 15% ειδικα τετοια εποχη*

 

**επισης, 650€ καθαρα για δηλωμενη 4ωρη εργασια ηταν μια χαρα. πληρωθηκες σαν 8ωρο που δουλευες**

(δεν πιστευω να ειχες θεση διευθυντη ; μια απλη υπαλληλος = βασικος μισθος 8ωρου που καθοσουν)

Καλησπερα και νομιζω πως εισαι λιγο λαθος. Μπορει να ειμαι μια απλη υπαλληλος αλλα δουλευα σε μια επιχειρηση που δεν επαιρνα αυτα που δικαιουμαι. Το βρισκεις σωστο δηλαδη να παιρνει ο εργοδοτης τα χρηματα που δικαιουμαι στην τσεπη του? Συμφωνεις δηλαδη να εκμεταλευονται τους υπαλληλους επειδη ειμαστε σε κακη οικονομικη κατασταση σαν χωρα? Και επισης αυτο που αναφερεις  ' τιμωρος ' το εγραψες επειδη το πιστεψες? Να σου πω την αληθεια με πειραξε. Δηλαδη ο εργοδοτης τι ειναι ο καλος σαμαριτης που μου εδωσε δουλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως φίλε DDevil εγώ που δεν είμαι εργοδότης, έχοντας αρκετές 10ετίες στην πλάτη μου με τις παραξενιές και τις πιέσεις των διαφόρων, συνεχίζω να διαφωνώ και με τις ανώνυμες αλλά και τις ετεροχρονισμένες διαμαρτυρίες.

Το "τώρα που ψιλοτακτοποιήθηκα θα σου δείξω" (και ανώνυμα μάλιστα) ψιλομπάζει σε ηθικό επίπεδο (το ανώνυμα βέβαια δεν το προσάπτω στην ts αφού δεν το ανέφερε ποτέ αλλά ειπώθηκα από άλλον).

Τώρα βέβαια αν μου πεις "ποια ηθική βρε, αφού ο άλλος είναι έτσι εγώ θα γίνω χειρότερος" οκ, θα πάω πάσο και θα σταματήσω εδώ.

Αλλά τότε θα χάσουμε και το δικαίωμα να μιλάμε για "σωστό" και "λάθος" και θα μιλάμε για "τιμωρία".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ο mclein προφανως μιλαει αναλοφα τα συμφεροντα του. Δεν είναι λάθος. Απλα ετσι λένε τα συμφεροντα του να κανει ετσι κανει θα πάρει πχ κάποιον με 5 κατοστάρικα επειδή τον κυνηγάει και το κρατος φορολογιακά κτλπ. θα σου πει δεν βγαινω και θα εχει δικιο αλλα οι κερδοφορες επιχειρήσεις που έχουν ανετα τα εξοδα και βγάζουν και κέρδη είναι πουστικο αυτό που κάνουν και το γνωριζουν καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και νομιζω πως εισαι λιγο λαθος. Μπορει να ειμαι μια απλη υπαλληλος αλλα δουλευα σε μια επιχειρηση που δεν επαιρνα αυτα που δικαιουμαι. Το βρισκεις σωστο δηλαδη να παιρνει ο εργοδοτης τα χρηματα που δικαιουμαι στην τσεπη του? Συμφωνεις δηλαδη να εκμεταλευονται τους υπαλληλους επειδη ειμαστε σε κακη οικονομικη κατασταση σαν χωρα? Και επισης αυτο που αναφερεις  ' τιμωρος ' το εγραψες επειδη το πιστεψες? Να σου πω την αληθεια με πειραξε. Δηλαδη ο εργοδοτης τι ειναι ο καλος σαμαριτης που μου εδωσε δουλεια?

 

Προσωπικά δεν συμφωνώ σε καμία περίπτωση για την αδικία που σου γινόταν.

Απλά το βρίσκω λίγο "κάπως" (δεν θα στο ονοματίσω γιατί όπως σου ξαναείπα οι απόψεις μου σε ορισμένα θέματα δεν χαϊδεύουν αυτιά) το να "ανακαλύψεις" την αδικία τώρα. Μετά 10 χρόνια (ή 9 αν προτιμάς για να είμαστε και σωστοί).

Πάρα πολύς καιρός. Στο οποίο διάστημα ήσουν συνυπεύθυνη σε αυτό που γινόταν αφού έβαζες και υπογραφές σε αποδείξεις που όπως λες δεν πληρωνόσουν

.................................... Οποτε και θα διατηρησεις τη δουλειά σου και θα αλλαξουν οι συνθήκες της εργασιας σου. Το καλυτερο σενάριο δηλαδή.

 

Ειλικρινά το πιστεύεις; (το υπογραμμισμένο)

 

Πάντως γι' αυτό που είπες, ότι δηλαδή θα έχει υποψίες με την ανώνυμη καταγγελία αλλά όχι αποδείξεις, γιατί νομίζεις ότι του χρειάζονται; Έτσι κι αλλιώς δεν "παίζει" by the book. Και ούτε χρειάζεται να αποδείξει κάτι. Θα "φάει" όποιον θεωρεί ότι τον "έδωσε". Και μάλιστα με την ανώνυμη μπορεί να την πληρώσει και κανένας άλλος, επειδή ο "μεγάλος" μπορεί να νομίζει ότι ήταν αυτός που τον κατήγγειλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως που μερικοί νομίζετε ότι αν το κυνηγήσει και έχει υπομονή καμιά 5ετία και θα δικαιωθεί και θα βγάλει χρήμα, ενώ δεν υπάρχουν αποδείξεις πως δεν πληρωνόταν αφού υπέγραφε και επίσης δεν έχει και μάρτυρες συναδέλφους, ειλικρινά με ξεπερνάει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε πως φαινεται ότι εισαι εργοδότης και εσυ , ολοι συνενοημενοι ειστε να λέτε τα ιδια? ελεος ρε φιλε :cry:

Μια απλή υπάλληλος (από την οποια κάποιοι έβγαζαν τα κέρδη τους)

ετσι να τους βλέπετε σαν απλους υπαλληλους. Για αυτό πάμε και μπροστά. Και η τραγικη ειρωνια να λέει ενας εργοδότης για ελληνικές κουλτουρες. Ο εργοδότης. Που δινει 5 κατοστάρικα για ελληνική κουλτουρα. Νταξ ελεος απλά.

 

ειμαι εργοδοτης και δεν φαινεται, απλως εσυ γεννηθηκες για υπαλληλος.

0 ρισκο, 10 στα 10 η αξιολογηση για τον εαυτο σου και ζητας πολλα σχετικα με αυτα που μπορεις να αποδειξεις.

 

η τυπισσα με βαση τα προσοντα της βρηκε μια εργασιακη θεση. η αμοιβη ηταν ξεκαθαρη.

προφανως ο τυπος ηταν - ειναι και θα παραμεινει λαμογιο με οσες καταγγελιες.

η καταγγελια θα τον βγει μαξ ενα 10αρικο και αυτα που εχει κερδισει απο τον συναιτερο του -το κρατος- ειναι 30~40.

 

η κουλτουρα ενος ανθρωπου & η παιδεια του φαινονται στα δυσκολα και οχι στα ευκολα.

οταν εχω 5 μυρια στην τραπεζα να καθονται, ειμαι θεος. οταν χρωσταω 5 μυρια φαινεται ποσο κυριος ειμαι.

 

οταν ο μεσος ελληνας -ανιδεικευτος- ή χωρις γνωση της γλωσσας του εξωτερικου ή χωρις αποδεικτικα οτι γνωριζει κατι συγκεκριμενο και οχι μεσες ακρες κανει "πλοουτζομπς" στα χωρια της επαρχιας ειναι καλα. οι εργοδοτες του ελληνικου φαινομενου σας πειραζουν.

 

το κρατος εχει κανονες. βασικος μισθος 485. παλια ηταν 700.

ε, προφανως ο ρισκαδορος & μαλακας στην προκειμενη περιπτωση εργοδοτης επι ελληνικου εδαφους θα κανει οτι μπορει.

σιγουρα ειναι καταδικαστεα καθε μορφη κλεψιματος & παρανομιας ΟΜΩΣ οταν ο εργαζομενος ειναι συνενοχος πρεπει να καταδικαστει εξισου. γι'αυτο ο νομος θα επρεπε να ειναι λιγο πιο δικαιος, να αναγκασει την κυρια να κανει επωνυμη καταγγελια & μετα να της αποδοθουν αυταπαγγελτα οι κατηγοριες που την βαραινουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...