Προς το περιεχόμενο

Microsoft Wireless Adapter 2.0 Review


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Me 5Ghz link προς το ρουτερ απο το AP που εχω κρεμασμενο το PC, Και απο εκει ασυρματα παλι με 2.4Ghz λινκ στην τηλεοραση βλεπω κανονικα εδω και μερες που το δοκιμασα οτι θελω σε 4Κ τηλεοραση. Δεν προσεξα αν την βλεπει σαν 4Κ η σαν 1080p. θα το δω και θα σας αναφερω, αλλα γενικα τα windows 10 με την ασυρματη οθονη παιζουν παρα πολυ καλα.
Μπορεις να γραψεις ακριβως τι εξοπλισμο εχεις γιατι εγω δεν εχω καταφερει να συνδεσω ασυρματη οθονη στα windows 10, δεν μου την εμφανιζει καν. Η τηλεοραση μου εχει miracast εννοειται και ειναι στο ιδιο δικτυο. Η τηλεοραση συνδεεται ασυρματα στο ρουτερ και το pc ενσυρματα. μονο ως συσκευη αναπαραγωγης την εμφανζει, να στελνω δηλαδη εικονες και βιντεο μεσω ασυρματου δικτυου Επεξ/σία από heavyrain
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το chromecast δεν είναι miracast πάντως. Μην μπερδεύεστε. Δεν "αντικαθιστά" το hdmi.

 

Δεν μπερδεύτηκε ούτε είπε κανείς οτι αντικαθιστά το HDMI το chromecast:

 

-- http://www.pocket-lint.com/news/133437-miracast-explained-how-is-it-different-from-chromecast-and-airplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παράγγειλα από άμαζον uk. Τη άλλη βδομάδα θα γράψω εντυπώσεις. Έψαχνα καιρό κάτι παρόμοιο και δεν έβρισκα γιατί το chromecast κλπ ουσιαστικά κάνουν στρίμινγκ από το ίντερνετ ενώ εγώ θέλω κάτι να στριμάρω από το pc μου. Δεν το είχα πάρει είδηση αυτό το adapter. Επίσης ενημερώνω για όποιον ενδιαφέρεται ότι βγαίνει πιο φθηνά να το πάρεις από άμαζον με τα μεταφορικά παρά από σκρουτζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά κάνεις cast (και) απο pc στο chromecast απλά το chromecast σαν επικοινωνία θέλει internet connectivity.

Αν θές miracast τύπου επικοινωνία η καλύτερη επιλογή είναι ένα tv android box και έτσι μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερα πράγματα (kodi eg).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παράγγειλα από άμαζον uk. Τη άλλη βδομάδα θα γράψω εντυπώσεις. Έψαχνα καιρό κάτι παρόμοιο και δεν έβρισκα γιατί το chromecast κλπ ουσιαστικά κάνουν στρίμινγκ από το ίντερνετ ενώ εγώ θέλω κάτι να στριμάρω από το pc μου. Δεν το είχα πάρει είδηση αυτό το adapter. Επίσης ενημερώνω για όποιον ενδιαφέρεται ότι βγαίνει πιο φθηνά να το πάρεις από άμαζον με τα μεταφορικά παρά από σκρουτζ.

 

Το έδινε το eshop την περασμένη εβδομάδα στο Crazy με 33 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έδινε το eshop την περασμένη εβδομάδα στο Crazy με 33 ευρώ.

Αυτό έχω και είναι το gen 1 με τα θέματα που ανάφερα πιο πάνω σε ότι αφορά τη συνεργασία με surface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειια σας,

Εχω δυο τηλεορασεις SONY KDL 55W808 και SAMSUNG UEK5500 και οι δυο ειναι smart μπορω, απο android tablet και smartphone χρησιιμοποιωντας αλλοτε το play to ,η screen cast η αντικατοπτρισμος οθονης screen miirroring (αναλογα τι λειτουργια παερεχει η καθε συσκευη), να προβαλλω την εκαστοτε οθονη της συσκευης μου στις οθονες των τηλεορασεων. Οποιαδηποτε λειτουργια πραγματοποιειται στις φορητες συσκευες προβαλλεται στις τηλεοραση. Φυσικα και απαραιτητη προυποθεση ειναι φορητες συσκευες και οι τηλεορασεις να βρισκονται συνδεδεμενες στο ιδιο δικτυο wifi. 

Εχω και μια αλλη τηλεοραση lcd led LG 32 inches η οποια στερειται smart tv functions ειναι 4 χρονων αλλα διαθετει hdmi και usb θυρες.

Οταν τοποθετω καταλληλα το Microsoft Wireless Adapter τοτε χωρις καμμια δυσκολια απο ολες τις φορητες συσκευες που εχω  πραγματοποιειταιι με επιτυχια το mirroring στην LG. Εχω βρει αυτο το adapter πολυ βολικο.

Υπαρχουν καποιες συσκευες tablet η smartphones που δοκιμασα που στερουνται της λειτουργιας screen cast, mirroring, play to και οι οποιες δεν θα λειτουργησουν χωρις το καταλληλο app ουτε και σε smart τηλεορασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έχω και είναι το gen 1 με τα θέματα που ανάφερα πιο πάνω σε ότι αφορά τη συνεργασία με surface.

Είσαι σίγουρος για του eshop; Θα ορκιζόμουν ότι ήταν το v.2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μέσα σε 6 ημέρες ήρθε από άμαζον. Φαίνεται αρκετά ποιοτικό. Συνδέθηκε αμέσως στην τηλεόραση.

με το 950 συνδέθηκα αμέσως και το continuum δουλεύει άψογα. Το πρόβλημα είναι στο λαπτοπ που μάλλον δεν υποστηρίζει miracast και ψάχνω να βρω drivers για την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μέσα σε 6 ημέρες ήρθε από άμαζον. Φαίνεται αρκετά ποιοτικό. Συνδέθηκε αμέσως στην τηλεόραση.

με το 950 συνδέθηκα αμέσως και το continuum δουλεύει άψογα. Το πρόβλημα είναι στο λαπτοπ που μάλλον δεν υποστηρίζει miracast και ψάχνω να βρω drivers για την κάρτα.

 

Δοκίμασε κανένα παιχνίδι τι frames πιάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε κανένα παιχνίδι τι frames πιάνει;

απότι έψαξα και βρήκα η wireless card που έχει το laptop δεν υποστηρίζει miracast (τουλάχιστον στα windows 10).

Οπότε μέχρι να αλλάξω κάρτα στο λάπτοπ θα είναι μόνο για το continuum. Το δοκίμασα με bluetooth keyboard και είναι άψογο. Κάνεις την δουλίτσα σου εύκολα σε ένα ξενοδοχείο κλπ. Αυτός ήταν ο κύριος λόγος που το πήρα άλλωστε αλλά θέλω να δουλέψει και με το λαπτοπ για να ξεφορτωθώ το καλώδιο hdmi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό Μήνα!

 

Υποθέτω ότι συνδέσεις τις συσκευές σου για mirroring στην τηλεόραση.

Μπορείς ίσως να πας στις ρυθμίσεις της TV και να δοκιμάσεις να παίξεις με το WIDI DIRECT η/και να κατεβάσεις το παρόμοιο app της Intel στο laptop.

Ακόμη δοκίμασε άλλο τρόπο. Από το laptop πήγαινε στις ρυθμίσεις επέλεξε σύνδεση αφού πρώτα έχεις επιλέξει στην τηλεόραση σου την επιλογή screen mirroring.

Όλα αυτά εννοείται ότι τα κάνεις έχοντας τις συσκευές σου smart TV και laptop συνδεδεμένο στο ίδιο δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/11/2016 στις 4:27 ΜΜ, for4 είπε

Λοιπόν μέσα σε 6 ημέρες ήρθε από άμαζον. Φαίνεται αρκετά ποιοτικό. Συνδέθηκε αμέσως στην τηλεόραση.

με το 950 συνδέθηκα αμέσως και το continuum δουλεύει άψογα. Το πρόβλημα είναι στο λαπτοπ που μάλλον δεν υποστηρίζει miracast και ψάχνω να βρω drivers για την κάρτα.

Εντυπώσεις αφού παρέλαβα προχθές από το κατάστημα

Δοκίμασα σε ένα υπολογιστή με Windows 10 Pro Bit ( έκδοση 1903 .207 ) που υποστηρίζει Miracast αλλά δεν συνδεόταν , έλεγε connecting και πήγαινε ξανά στην αρχική οθόνη. Δούλεψε άμεσα σε κινητό Android αλλά δεν έβγαζε κάποιο κωδικό για λόγους ασφαλείας. Δυστυχώς απ΄ότι είδα η εφαρμογή Microsoft Wireless Display Adapter δεν είναι διαθέσιμη για το συγκεκριμένο λειτουργικό.

Θα αγοράσω και εγώ ένα μεταχειρισμένο Lumia 650 μπας και κατεβάσει το νεότερο firmware ή ασύρματη κάρτα δικτύου που να έχει Miracast ( αν είναι εφικτό βέβαια ). 

Επεξ/σία από Brainmorf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...