Προς το περιεχόμενο

Τι καταλαβαινετε απο ποιηση?


sinikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, καταρχην δεν θιγω ουτε προσβαλω αυτους που τους αρεσει, μελετουν ή γραφουν ποιηση.

 

Αλλά...

 

Διαβαζοντας τυχαια (πιο πολυ απο τραγουδια) , στιχους απο ποιηματα, τις περισσοτερες φορες διασημα (απο Ελυτη, Καβαδια κλπ), δεν μπορω να πω οτι μου λενε κατι.

 

Θεωρω οτι ειναι ωραιες λεξεις, τυχαια βαλμενες χωρις κανενα νοημα. Δηλαδη τις περισσοτςρες φορες μου φαινονται ασυναρτησιες.

 

Συμφωνει κανεις ή εγω ειμαι ο παραλογος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

αυτό που περιγράφεις αφορά κυρίως την "έντεχνη" ελληνική μουσική 

 

στη ποίηση από το πολύ λίγο που την έχω αγγίξει, υπάρχουν πράγματα που απλά καταλαβαίνεις ή υποθέτεις τι θέλει να πει ο ποιητής όμως ακόμα και αν είσαι χοντρόπετσος (όπως εγώ) μπορεί να υπάρξουν πράγματα που να σου προκαλέσουν ρίγος και να συγκινήσουν 

 

γενικά δεν βρίσκω ενδιαφέρον σε αυτή την ενασχόληση, αλλά καταλαβαίνω την αξία της

 

βέβαια το ότι υπάρχουν βαρεμένοι που θα νομίζουν ότι είναι κορυφαίοι δημιουργοί και απλά θα ενώνουν τυχαίες λέξεις, το θεωρώ μάλλον σίγουρο 

 

το παπατζηλίκι και ο δηθενισμός παίζουν παντού και ειδικά ανάμεσα στους έλληνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ασυναρτησιες. Εχουν βαθυτερα νοηματα. Καποια μπορει να βγαζουν διαφορετικο νοημα για τον καθενα. Παντως ολα κατι θελουν να πουν. Εχει να κανει με την ανθρωπινη αντιληψη ομως. Για αλλους ειναι χαζα και βαρετα και για αλλους οχι. Ειναι πως το αντιλαμβανεται ο καθενας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε ασυναρτησίες, ούτε βαθύτερα νοήματα είναι, σωστό timing και τίποτε άλλο. Ο OP πάει να "καταλάβει" την ποίηση, προφανώς δεν είναι καλή στιγμή για να ασχοληθεί μαζί της, θεωρώ ότι είναι κάτι ολοκληρωτικά ιμπρεσιονιστικό για να το πλησιάσεις ως "για να δούμε τι θα μου πει".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος ειχε πει οτι τα ποιηματα ειναι μια οαση παρανοιας σε μια ερημο λογικης

Οποτε μπορει κ καποια να ειναι γραμμένα μονο για δημιουργία εικονων

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό timing σε φάση να το διαβάσεις το πρωί πριν τον καφέ;

Ούτε ασυναρτησίες, ούτε βαθύτερα νοήματα είναι, σωστό timing και τίποτε άλλο. Ο OP πάει να "καταλάβει" την ποίηση, προφανώς δεν είναι καλή στιγμή για να ασχοληθεί μαζί της, θεωρώ ότι είναι κάτι ολοκληρωτικά ιμπρεσιονιστικό για να το πλησιάσεις ως "για να δούμε τι θα μου πει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ρε παιδια ας παμε σε κατι πασιγνωστο απο το ενα το χελιδονι.

 

 

Πάρθηκεν από μάγους το σώμα του Μαγιού

Το `χουνε θάψει σ’ ένα μνήμα του πέλαγου

σ’ ένα βαθύ πηγάδι το `χουνε κλειστό

μύρισε το σκοτάδι κι όλη η άβυσσος

 

Τι νοημα βγαινει απο αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δηλαδη ρε παιδια ας παμε σε κατι πασιγνωστο απο το ενα το χελιδονι.

 

 

Πάρθηκεν από μάγους το σώμα του Μαγιού

Το `χουνε θάψει σ’ ένα μνήμα του πέλαγου

σ’ ένα βαθύ πηγάδι το `χουνε κλειστό

μύρισε το σκοτάδι κι όλη η άβυσσος

 

Τι νοημα βγαινει απο αυτο?

http://www.odyssey.com.cy/main/default.aspx?tabID=145&itemID=2082&mid=1672

 

Γενικά όμως άμα τα θες μασημένα δεν κάνει η ποίηση για σένα. Χωρίς παρεξήγηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ρε παιδια ας παμε σε κατι πασιγνωστο απο το ενα το χελιδονι.

Πάρθηκεν από μάγους το σώμα του Μαγιού

Το `χουνε θάψει σ’ ένα μνήμα του πέλαγου

σ’ ένα βαθύ πηγάδι το `χουνε κλειστό

μύρισε το σκοτάδι κι όλη η άβυσσος

Τι νοημα βγαινει απο αυτο?

Το σώμα του Χριστού και αυτό που συμβολίζει δηλαδή η ανάσταση έχει παρθεί και έχει κρυφτεί σε σκοτεινά μέρη αλλά παρόλ'αυτά η μυρωδιά του αναβρύζει. Μεταφορικό δηλαδή ότι η ελευθερία , η άνοιξη της ζωής δεν μπορεί να κρυφτεί και κάποια στιγμή θα βγει στην επιφάνεια.

 

Δεν το θυμάμαι καλά το ποίημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό timing σε φάση να το διαβάσεις το πρωί πριν τον καφέ;

 

Όχι μωρέεε, η ψυχολογία σου τη δεδομένη περίοδο να είναι αυτή που επιτρέπει την βίωση της ποίησης, και γενικά της τέχνης, του έρωτα και όλων αυτών των πολυτελειών που θέλουν χώρο και διάθεση για να τελεσφορήσουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ts υποτιθεται πως πρεπει να γνωριζεις και τους λογους που εγραψε ο ποιητης το ποιημα. Το context τελος παντων.

 

Δεν ασχολουμαι και πολυ με ποιηση, γι 'αυτο διορθωστε αν κανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ts υποτιθεται πως πρεπει να γνωριζεις και τους λογους που εγραψε ο ποιητης το ποιημα. Το context τελος παντων.

 

Δεν ασχολουμαι και πολυ με ποιηση, γι 'αυτο διορθωστε αν κανω λαθος.

Αυτό νομίζω και εγώ, μου έστειλε μια φίλη, φιλολογος, ένα ποίημα του Καβάφη, το πολυκαισαριη, στην πρώτη ανάγνωση δεν κατάλαβα τίποτα.

Όταν μου εξήγησε λίγα πράγματα, σε ποια εποχή και σε ποιους αναφέρεται και ορισμένα γλωσσικα τεχνασματα που χρησιμοποιεί κατάλαβα σχεδόν τι εννοεί.

Αλλά, να διαβάσεις απλά το ποίημα χωρίς να έχεις άλλες πληροφορίες μου φαίνεται σαν να διαβάζεις κώδικα χωρίς να ξέρεις πως δηλώνουν τις μεταβλητές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό νομίζω και εγώ, μου έστειλε μια φίλη, φιλολογος, ένα ποίημα του Καβάφη, το πολυκαισαριη, στην πρώτη ανάγνωση δεν κατάλαβα τίποτα.

Όταν μου εξήγησε λίγα πράγματα, σε ποια εποχή και σε ποιους αναφέρεται και ορισμένα γλωσσικα τεχνασματα που χρησιμοποιεί κατάλαβα σχεδόν τι εννοεί.

Αλλά, να διαβάσεις απλά το ποίημα χωρίς να έχεις άλλες πληροφορίες μου φαίνεται σαν να διαβάζεις κώδικα χωρίς να ξέρεις πως δηλώνουν τις μεταβλητές...

Ακριβως οπως το ειπες. και δεν προκειται να καταλαβεις ποτε αν δεν ασχοληθεις εις βαθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...